Geleneksel tıraşa dönüş...
Dostlar selam. 23 yaşında öğrenciyim, migrosta part time çalışıyordum okulumu zora soktuğu için ayrıldım. Her gün tıraş oluyordum Gillette Fusion 5 bıçaklı ile. Tıraş jeli olarak Nivea kullanıyordum. Tıraş kolonyamsı olarak Eyüp Sabri Tuncer No 2 kullanıyordum. İşten ayrıldım, dolayısıyla nadir tıraş oluyorum. Ustura tıraşına bayılıyorum, kuaföre gidince her zaman saç+sakal tıraşı olurum.

Jiletli ustura tıraşına başlamak istiyorum, haftada 1 belki 2 kez tıraş oluyorum şu sıralar. 350 lira bütçe ayırdım bu işe başlangıç yatırımı olarak. Uzun vadede tek masrafım jilet ve sabun olacağı için gözüme batmıyor bu meblağ.

Sizden ricam;

F/P ürünü bir jiletli ustura (Ömürlük, kaliteli, güvenli olması önemli)
F/P ürünü jilet ve sabun tavsiyesi istiyorum.

Aklımda olan usturalar;

-Dovo Jiletli Ustura, Paslanmaz Çelik, Gümüş rengi Ürün Kodu : 201006
-Tarko Solingen Ustura 5524
-Parker SRX Jiletli Ustura

Aklımdaki jiletler;
-Zaza Gold Yaprak Jilet
-Astra Superior Platinium
-Permasharp Berber Özel Yarım Ustura Jileti

Fırça ve sabun basmak hakkında hiçbir fikrim yok ne yazık ki...
Sabun olarak arko klasik sabun düşünüyorum ama tavsiyelerinizi dinlerim. Teşekkürler şimdiden Smile
Komşum bence bir sedef ya da ali bıyıklı ile merhaba deyin. Bunu gerçekten istiyorsanız devamında güzel bir şey oluşturursunuz.
Sedef ustura + Arko sabun + Birkaç jilet ile deneyin bence öncesinde.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bence bu saydığımız usturalar arasında en evladiyelik olanı Parker SRX. Gerçekten de daha tok bir yapısı vardır ve kullanımı da kolay bir usturadır (en azından bana göre). Avantajlı yönleri, plastik bir parçasının bulunmaması, jileti sıkı tutması ve jilet takip çıkarmasının genellikle kolay olması diyebilirim. Örneğin diğer bir kallavi ustura Antiga Barberia usturasina jilet takmak bir iştir. Plastik insertli Dovo usturalarında da plastik jileti o kadar sıkı tutamaz ve zamanla da plastik parçaları değiştirmek gerekebilir.

Jilet acısından Astra sizi uzmeyecektir. Zaza Gold için agresif ve tahriş edici yorumları geliyor. Permasharp da Astra ayarında, belki bir tık keskin olduğu için eliniz alışana kadar Astra yeterli olur diye düşünüyorum.

Sabun olarak Arko bulunsun elbet. Ama ben usturada Arko sabunu biraz kuru bulduğum için daha sulu hazırlanmış kremlerin kopuklerini daha kullanışlı buluyorum. Arko ve Derby tıraş kremlerinden de denemelik bir iki model alıp hangisiyle daha mutlu olduğunuza karar verebilirsiniz. Doğal olarak hayat Arko ve Derby' den ibaret değil. Adim adım, bittikçe Proraso, Cella, Vs vs sabun ve kremlerin modellerini değiştire değiştire denersiniz.

~SB
Foruma hoşgeldiniz. Daha önce ustura kullanmadıysanız, belki Ali Bıyıklı/Sedef ile düşük maliyetli bir deneme yapabilirsiniz. Bir kere alayım tam olsun derseniz, Parker SRX'i tavsiye ederim. Dovo ve Tarko oyuncak gibi, işlevsiz ve jileti sağlam tutamayan usturalar. Jilet olarak Zazayı unutun. İçinde 5 jilet olan, bir paket Astra, bir paket Perma alın ve deneyin. Fırça olarak Omega, Jaguar alabilirsiniz. Bütçenizi aşmayacağı için, sabun olarak bir Proraso veya Cella denemenizi tavsiye ederim.
Dostlar teşekkürler yorumlarınız için. Parker srx’de karar kıldım TR de bulursam alacağım. Yurtdışı fiyatı 25 dolar 1-2 haftaya bulamazsam oradan alırım. Smile Fırça olarak forumda da bir sürü kullanıcısı olan semogue 1305 alacağım. Biraz maliyetli oluyor fakat fırça işinin önemli olduğunu düşünüyorum. Kısa ve orta vadede fırça derdim olmayacak. Sabun konusunda kararsızım, proraso ve cella ürünlerini merak ediyorum. Sanırım proraso sandal ağacı olanı alacağım. Jilette astra uygun fiyatı ve güvenlik-performans açısından cezbetti beni.
Fırça olarak semogue alacaksınız 1305 yerine 830 modelini tavsiye ederim. Aynı düğüm ve aynı kalite kıllar kullanılmakla beraber, 1305'in sapı çok çabuk boya atıyor.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çelik ustura ile tıraş olmadığım zamanlar jiletli ustura kullanıyorum.

Ustura, sabun, fırça seçimi ve tercihi zamanla insanın kendisini tanıdıkça değişmektedir.

Örneğin, geçmişte fazla geniş olmayan, hafif bir jiletli ustura ile hem ağır hem de geniş ağızlı başka bir jiletli ustura almıştım.
Geçen zaman içinde gördüm ki elimde ağır duran, ağzı geniş ustura daha hoşuma gidiyor.

Sabun da öyle, kişinin kullanım şekli sabunu hissetmenizi ve memnun kalmanızı etkiliyor.
Aynı markayı iki kişi kullanıp anlatsa, ikisi de farklı şeyler anlatabilir.
Ya da aynı marka olup günü geçmiş sabunu kullanan ile günü geçmemiş sabunu kullananlar arasında bile memnuniyet farklı olabiliyor.

Daha önce kullandığım sabun kabı hoşuma gitmiyordu. Geçenlerde A101 den sabun kasesi aldım, sanıyorum 1-2 TL civarında idi.
Sıcak suyu uzun süre muhafaza etmesine şaşırdım.

Fırça seçimini tamamen ustalara bırak, çok sert veya sabun tutmayan fırçalardan kaçının. Gerekirse tanıdık veya tıraş olduğunuz berberlerin görüşünü alabilirsiniz.

İçinde 100 kesik yarım jilet olan Permasharp veya Derby kullanıyorum.
Berber'ler genellikle Derby tercih ediyor, ama ben aralarında fazla bir fark görmedim.

Sonuç olarak hoşuna gidecek şeyler ile alışkanlıklarını tanıdıktan sonra kararını vererek alışveriş yapmanı öneriyorum.
Zaman sonra da ne isterseniz o markalara ağırlık verebilirsiniz.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Dostlar teşekkürler değerli yorumlarınız için. Parker srx usturanın stoklara düşmesini bekliyorum. Fazla gecikirse yurtdışından feather ac ss alacağım şeytana uyup Smile)
Hoşgeldiniz, çok doğru bir adrestesiniz. Ben de tıraş tahrişlerinden bu forum sayesinde kurtuldum. Keyifli tıraşlar...
(24/11/2018, Saat: 17:25)shkoksal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dostlar selam. 23 yaşında öğrenciyim,  
Jiletli ustura tıraşına başlamak istiyorum,

@shkohsal Öncelikle foruma hoşgeldin. Çok faydalı ve tecrübe kazandıracak bir iş yaptığını söylemek isterim. Kendi adına... Senin yaşadığın heyecanı anlıyorum. Ve bende aynı şekilde yaşadığımı ve halen devam ettiğini ifade etmek istiyorum. Geleneksel (ıslak) tıraşa belli bir tecrübe kazanmadan direk jiletli ustura ile başlama hatasına düşen biri olarak yapmayın. Yapacaksanız iseniz @FearOfATG hocamın önerdiği şekilde yapınız. Ama bende ekleme yapıyım + Alum Block (ŞAP) almayı unutmayınız. Belli bir bütçe ile girdiğiniz için o bütçeyi çarçur etmeyin. Ve şunu da  ekleyeyim bende
dgp6id.jpg başladım bıyık favori düzeltiyorum. Smile

(24/11/2018, Saat: 17:47)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum bence bir sedef ya da ali bıyıklı ile merhaba deyin. Bunu gerçekten istiyorsanız devamında güzel bir şey oluşturursunuz.
Sedef ustura + Arko sabun + Birkaç jilet ile deneyin bence öncesinde.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok güzel bir öneri hocam ağzınıza sağlık.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dört aylık geleneksel tıraşçı levtrotsky 11 2,922 29/09/2021, Saat: 16:28
Son Yorum: Schumi
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 7,446 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  8 yıllık mach 3 den sonra Geleneksel Tıraşa başlama Perseus 56 18,950 21/09/2020, Saat: 23:36
Son Yorum: element
  Geçmişe Dönüş erm272 42 14,159 18/05/2020, Saat: 23:39
Son Yorum: dimitraki
  Geleneksel tıraş dünyasına merhaba Fenotip 49 12,530 06/04/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: BuraKaya55
  Merhaba memleketimin geleneksel traş severleri... dante 22 6,817 23/02/2020, Saat: 14:18
Son Yorum: Jaguar Paw
  bende geleneksel tıraş severim mrden 29 8,181 08/10/2019, Saat: 17:57
Son Yorum: FearOfATG
  Geleneksel Tıraş Tavsiye Silentsv 43 17,966 25/06/2019, Saat: 10:24
Son Yorum: ugur10
  Geleneksel tıraşa başlamayı düşünüyorum Tunaykanb59 8 4,301 22/03/2019, Saat: 23:19
Son Yorum: 3RD1
  Merhaba geleneksel tıraş! tundralower 10 4,467 22/03/2019, Saat: 13:02
Son Yorum: FearOfATG

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: