Mühle Dişbudak Ağacı Sentetik Fırça (Black Fibre)
Merhaba Değerli forum üyeleri,

Bu yazıda, sentetik fırçalar hakkında ön yargılı ifadeler okumayacaksınız. Ayrıca bu yazıda sentetik fırçaların çok iyi iş gördüklerini de okumayacaksınız. Tıraş ritüelini; kullanılan malzeme performansının yanı sıra bir hobi olarak da değerlendiren, estetik duruşa da önem veren, biraz farklı bir hissiyat ve tat almak isteyenlere alternatif bir seçenek sunmak amacıyla kaleme alındı.

jgkvfp.jpg

Fırçanın kıl tipi: Black Fibre sentetik kıl
Düğüm çapı: 21 mm
Kıl uzunluğu: 55 mm
Tutacak yeri uzunluğu: 48 mm
Toplam uzunluğu: 103 mm
Tutacak yeri: metal-krom kaplama, dişbudak ağacı

MÜHLE'nin sentetik fırça kalitesi iki kategoriye ayrılmış: black fibre ve  silvertip fibre. Benim sizler için inceleyeceğim fırça ise tutacak yeri ısıl işlem görmüş dişbudak ağacından yapılmış olan 21 H 220 modeli.

i23wg5.jpg

Fırçanın tutacağı, özellikle Avrupa’da bulunan suya karşı dayanıklılığı ile de bilinen dişbudak ağacından yapılmış. Yani daha çok doğa tutkunlarının tercih edebileceği bir malzeme kullanılmış. Çok yüksek derecede ısıya tabi tutulduğu için ahşaba suya karşı dayanaklılık özelliği kazandırılmış. Fırçayı suyun altına tuttuğumda, ahşap suyu anıda itebiliyor. Ayrıca konik şekilli ahşabın kendi doğal kahverengi rengi, fırçaya çok özel bir renk katmış. Ahşap ile metal-krom kaplamanın birlikteliği, fırçaya banyoda modern dekoratif bir ürün olarak da his veriyor.

Fırçanın kıl tipi, Mühle’nin Black Fibre diye adlandırdığı sentetik kıl türünden. Yani Mühle’nin en üst düzey sentetik kıl tipi Silvertip Fibre’den bir önceki kalite. 21 mm düğüm çapına sahip fırçayı teninize ilk değdirdiğinizde, oldukça yumuşak bir kıl yapısını hissedeceksiniz. Bu haliyle porsuk fırçaların verdiği yumuşaklığı aratmayacak türden. Fırçanın omurgası ise canlı bir yapıya sahip olsa da beklentimin biraz altında kaldı.

2nu3e2r.jpg

Yaklaşık 1,5 aydır zaman zaman bu fırçayı kullanıyorum. Bilindiği gibi sentetik fırçaların ısı ve su tutabilme kabiliyeti porsuk ve domuz kılı fırçaların gerisinde. Sentetik fırçaların dezavantajı bu olarak görünse de, MÜHLE'nin black fibresinin su tutma yeteneği doğal kıllı fırçaların çok da gerisinde değil. Isı tutma konusunda ise porsuktan alacağınız performanstan daha geride diyebilirim.

Fırçanın köpük oluşturma ve tutma performansı ise diğer kıl türlerine yakın diyebilirim. Kısa bir sürede kalın ve kıvamında bir köpüğü elde ettim. Yüzde köpürtmeye oranla en iyi sonucu kasede yaptığım köpükte aldım, ama 21 mm düğüm çapı sanırım sentetik fırçalar için biraz yetersiz kalıyor. Çünkü ikinci perdeye bıraktığınız köpük size yetmeyebilir.

mu8rra.jpg

xfua6c.jpg

Diğer yandan bu tür fırçaların en büyük avantajı, tıraş olduktan sonraki bakımı ve kurumasının oldukça kolay olması. Öyle ki fırçanın kılları tıraştan 15-20 dk sonra hemen kuruyor. Bu nedenle seyahatlerde kullanım için de ideal.

Özetleyecek olursam; fırça hakkında yukarıda değindiğim olumsuz faktörler beni çok etkilemedi. Su tutma kapasitesi oldukça yeterli. Soğuk su ile tıraş olduğum için köpüğü sıcak tutma yeteneğinin düşük olması da beni etkilemedi. Yoğun köpük yapması için düğüm çapı fazla olabilirdi. Çok severek aldığım ilk sentetik fırçam oldu. Ahşabın doğal yapısı, ona modern ve ferahlatıcı bir hava vermiş. Bir vegan olmasam da, bu fırçadaki dişbudak ağacının doğallığı bana huzur veriyor. Benden ayrılmadığı sürece, yıllarca yanımdan ayırmayacağım kendisini.

Fırçanın seçiminde doğru karar almamda yardımlarını esirgemeyen ve fırça hakkındaki sorularımı detaylıca cevaplandıran Mühle Türkiye'den Murat Bey’e ilgileri için ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum…

Son bir not ekleyeyim, sakın fırçayı sıcak suda bekletmeyiniz! Sentetik olduğu için fırçanın kıllarının erime ihtimali çok yüksek.

Herkese keyifli tıraşlar diliyorum, saygılarımla...
İnceleme için teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı ve keyifli bir inceleme yapmışsınız.

Sanırım black fibre incelemesi ilkti forumda.
Emeğinize sağlık. Tarafsız ve aydınlatıcı bir inceleme olmuş.
"A Samurai always wears two swords."
Detaylı ve güzel bir inceleme olmuş teşekkürler.
İnceleme için ve harcadığınız emek teşekkürler.Güle güle kullanın, mühle fiyatları makul olsa keşke.
@ekilic2 komşum inceleme için teşekkürler.
Komsum, inceleme icin tesekkurler, firca da cok sik.

Benim sentetik firca ureticilerine tavsiyem, sentetik killari porsuk veya domuz kilina benzetmeye calismamalari. Onun yerine estetik ve farkli renklerde, eglenceli urunler bekliyorum.
Guzel incelemeniz icin tesekkurler komsum. Emeginize saglik. Keyifli kullanimlar...
(04/01/2019, Saat: 23:13)Southwestern Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum, inceleme icin tesekkurler, firca da cok sik.

Benim sentetik firca ureticilerine tavsiyem, sentetik killari porsuk veya domuz kilina benzetmeye calismamalari. Onun yerine estetik ve farkli renklerde, eglenceli urunler bekliyorum.

Açıkçası benim düşüncem fırça işini ilerleyen yıllarda sentetik kıllar domine etmeye başlayacak ki dediğiniz gibi farklı kendine has renkle üretilen çok hatırı sayılır knotlar da var mesela plissoft yada tuxedo gibi yada bu incelemede ki black fibre gibi Smile
(04/01/2019, Saat: 23:49)osaka23 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Açıkçası benim düşüncem fırça işini ilerleyen yıllarda sentetik kıllar domine etmeye başlayacak ki dediğiniz gibi farklı kendine has renkle üretilen çok hatırı sayılır knotlar da var mesela plissoft yada tuxedo gibi yada bu incelemede ki black fibre gibi Smile

Yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum komşularım...

Bu konuda ben de siz komşularımla aynı fikri paylaşıyorum. Sentetik fırçaların diğerlerinden ayrı, belirgin bir görsellikte üretilmesi daha iyi olur. Yani ilk baktığımızda bu bir "sentetik fırça" diyebilmeliyiz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Temizel yeni günlük tıraş için basmalı sentetik fırça Eyup 3 1,095 29/11/2023, Saat: 14:08
Son Yorum: Zireæl47
  Yeni bir fırça alacağım, yardımcı olabilir misiniz? Zireæl47 9 2,114 14/09/2023, Saat: 13:33
Son Yorum: Mecanica
  Sentetik Fırça Tavsiyesi flame2013 254 156,631 28/04/2023, Saat: 03:29
Son Yorum: BAYsubjeckt
  YAQI Berber 30' Tuxedo Sentetik Fırça ekindgn 15 6,201 04/04/2023, Saat: 01:55
Son Yorum: Mecanica
  rossmann isana man premium sentetik tıraş fırçası m y r 49 56,134 14/02/2022, Saat: 19:48
Son Yorum: sfenks
  Frank Shaving G4 Sentetik Tıraş Fırçası MetsGo 162 71,753 01/12/2021, Saat: 19:15
Son Yorum: Oldman
  Sentetik Kıllı Tıraş Fırçaları pars 81 95,587 16/10/2021, Saat: 20:28
Son Yorum: broraso
  The Body Shop Sentetik Fırça FloydianDM 33 38,206 12/07/2021, Saat: 18:11
Son Yorum: Murathan Kurt
  RazoRock Plissoft Sentetik Tıraş Fırçası ( italian FLag ) MetsGo 35 18,805 01/11/2020, Saat: 23:28
Son Yorum: Oldstyle
  Simpson Trafalgar Sentetik Tıraş Fırçası MetsGo 58 19,733 05/10/2020, Saat: 20:07
Son Yorum: batmanforever

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: