İhtiyaç Fazlası Alışveriş
Kucuklugumde bi satinalma yapmadan once hepsini goreyim ihtiyaci vardı.
Artik bu hobi işlerde hepsinden birer tane alip deneyeyim.
Hosuma gidenden cok alirim mantigina döndu.

Misal belki 20 den fazla jilet icinden sectigim
Polsilver veya Gillette Silver Blue uretimi bitmis, bitiyormus moduna girince stok yapiyorum.

Sabun, kremler daha cok birer tane alip deneyeyim modunda ilerliyor.

Allah'tan makine ve firca cesitlerini denemek istemiyorum.
Eğer koleksiyon yapılmayacaksa alet ve fırça alımının kendimize en uygun olanları bulduktan sonra alınmaması taraftarıyım.

Onun dışında tüketilebilir ürünlerin stoklanmasının bence bir mahsuru yok.

Stok yapmamız ya da yeni çıkan ürünleri deneme isteğimiz hep bu Geltir'den kaynaklanıyor. Hepimiz Geltir yüzünden birer AD adayıyız.

Cahillik mutluluktur galiba...

Bu konularda akıl danışmak için GELTIR'de çok değerli arkadaşlar var.

En azından bilinçsiz alışverişe engel olabilirler.

Fakat insan sormak için çekinebiliyor.

Bu konuda @Aersin adeta ansiklopedik ve bir o kadar da güncel bilgilere sahip.
Bir tıraş makinası ismi geçtiğinde en detay en rakamsal bilgileri anında sayıveriyor.

İnsan diyor ki bu gibi arkadaşlardan her şehire bir adet gönderilse.

Dün, Ulus'ta gezerken geleneksel tıraş makinesi gördüm ve koleksiyonda bulunsun diye hemen aldım. Çok kibar bir görüntüsü vardı.

Aslını sorarsanız hiç ihtiyacım da yoktu ve tıraş olurken de tercih etmediğim bir yöntem.

JZqGa5.jpg

E n v i r o n m e n t a l i s t

bence bu tıraş konusunda, ihtiyacı gidermek ile bu işi hobiye dönüştürmek arasında ince bir çizgi var.

geleneksel tıraş yöntemini insanlara (bana da) sevdirmek için öne atılan etkileyici maddelerden bazıları:

-kartuşlu yönteme göre cilt sağlığı açısından daha sağlıklı olması
-yine kartuşlu yönteme göre daha ekonomik olması
-kesinlikle daha keyifli olması

bu maddelerden yola çıkarak, bence bir tıraş olma eylemi için gerekli ve yeterli olan alet edevatlar şunlar:

-En fazla 2 makine
-En fazla 2 fırça
-1 süper keskin 1 orta keskin jilet
-1 şap taşı
-Güzel bir sabun
-Tıraş sonrası için balsam

Belki bunların arasında tıraş öncesi için (cilt ihtiyaç duyuyorsa) bir krem veya yağ, sonrası için de zevke göre bir losyon eklenebilir fakat isteğe bağlı olduğu için eklemedim. Kişinin ihtiyaç ve tercihlerine göre eklenebilir de.

Bu çizgiyi, farkında olarak veya olmayarak işi hobiye dönüştürmeye başladınız mı, işte sınırı aşıp başka boyuta taşıyorsunuz. Esasen tüm bu alet edevatın amacı, tıraş olmak. Bunu hobiye seviyesine taşıdıysanız, evet dahadan da daha keyif almaya başlamışsınızdır, lakin en başta saydığım maddelerden olan ekonomi maddesi ortadan kalkmaya başlıyor.

Tıraş aletleri, tıraş sabunları, kremleri, fırçalar, balsamlar, yağlar, losyonlar... Alır başını gider Smile

Bahsettiğim çizgiden ayrı olacak şekilde, Yukarıdaki mesajlarda bahsedildiği üzere, yaşadığımız ekonomik ortam da bizi stok yapmaya ittiği gerçeği de var. Elimizde yeterli stok olsa bile, zam gelir endişesiyle, veya yine var olan bir şeyi bir yerde çok ucuza bulduysak bir daha bulamayız endişesiyle alıveriyoruz. Bu da keyfi tercihlerimizin dışında olan bir etken.

Yine dikdik komşumuzun örneği de güzel. Yani, kadınların on bin tane bakım ürünü var, lakin biz erkeklerin genellikle almayı sevdiğimiz ürünler tıraş ürünleriyle sınırlı. Bunu görmek için illa bir kozmetik dükkanına gitmeye gerek yok, bir alışveriş sitesindeki kozmetik kategorilerinde bile zilyon tane kadın ürünü varken, erkeklerin ürünleri erkek tıraş ürünleri başlığıyla sınırlı..

Velhasıl kelam, yukarıda bahsettiğim çizgiyi kendi adıma aşmamak niyetindeyim. Edinmem gerekenleri elbet edineceğim, lakin keşke ülkemizde ekonomi daha iyi olsaydı da, amazonun yabancı sitesinde 28 dolar dolaylarında olan Edwin Jagger DE89 alet, dolar ülkemizde bu kadar yüksek olmayıp kendi kozmetikçilerimizden 180 liraya değil de maksimum 50-60 liraya alabilecek olsaydım.. Sırf bu yüzden bu güzelim aleti almıyorum. Çünkü başka masraf kalemlerim de var malum.. Birkaç parça bakım ürününü alırken bile kılı kırk yararak alıyoruz maalesef..

Neyse, konuyu dağıtmayayım. Benim bu konudaki görüşlerim bunlar olup herkese iyi günler, keyifli tıraşlar dilerim Smile
So far so good..
(16/01/2019, Saat: 12:57)ahbap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bence bu tıraş konusunda, ihtiyacı gidermek ile bu işi hobiye dönüştürmek arasında ince bir çizgi var.

geleneksel tıraş yöntemini insanlara (bana da) sevdirmek için öne atılan etkileyici maddelerden bazıları:

-kartuşlu yönteme göre cilt sağlığı açısından daha sağlıklı olması
-yine kartuşlu yönteme göre daha ekonomik olması
-kesinlikle daha keyifli olması

bu maddelerden yola çıkarak, bence bir tıraş olma eylemi için gerekli ve yeterli olan alet edevatlar şunlar:

-En fazla 2 makine
-En fazla 2 fırça
-1 süper keskin 1 orta keskin jilet
-1 şap taşı
-Güzel bir sabun
-Tıraş sonrası için balsam

Belki bunların arasında tıraş öncesi için (cilt ihtiyaç duyuyorsa) bir krem veya yağ, sonrası için de zevke göre bir losyon eklenebilir fakat isteğe bağlı olduğu için eklemedim. Kişinin ihtiyaç ve tercihlerine göre eklenebilir de.

Bu çizgiyi, farkında olarak veya olmayarak işi hobiye dönüştürmeye başladınız mı, işte sınırı aşıp başka boyuta taşıyorsunuz. Esasen tüm bu alet edevatın amacı, tıraş olmak. Bunu hobiye seviyesine taşıdıysanız, evet dahadan da daha keyif almaya başlamışsınızdır, lakin en başta saydığım maddelerden olan ekonomi maddesi ortadan kalkmaya başlıyor.

Tıraş aletleri, tıraş sabunları, kremleri, fırçalar, balsamlar, yağlar, losyonlar... Alır başını gider Smile

Bahsettiğim çizgiden ayrı olacak şekilde, Yukarıdaki mesajlarda bahsedildiği üzere, yaşadığımız ekonomik ortam da bizi stok yapmaya ittiği gerçeği de var. Elimizde yeterli stok olsa bile, zam gelir endişesiyle, veya yine var olan bir şeyi bir yerde çok ucuza bulduysak bir daha bulamayız endişesiyle alıveriyoruz. Bu da keyfi tercihlerimizin dışında olan bir etken.

Yine dikdik komşumuzun örneği de güzel. Yani, kadınların on bin tane bakım ürünü var, lakin biz erkeklerin genellikle almayı sevdiğimiz ürünler tıraş ürünleriyle sınırlı. Bunu görmek için illa bir kozmetik dükkanına gitmeye gerek yok, bir alışveriş sitesindeki kozmetik kategorilerinde bile zilyon tane kadın ürünü varken, erkeklerin ürünleri erkek tıraş ürünleri başlığıyla sınırlı..

Velhasıl kelam, yukarıda bahsettiğim çizgiyi kendi adıma aşmamak niyetindeyim. Edinmem gerekenleri elbet edineceğim, lakin keşke ülkemizde ekonomi daha iyi olsaydı da, amazonun yabancı sitesinde 28 dolar dolaylarında olan Edwin Jagger DE89 alet, dolar ülkemizde bu kadar yüksek olmayıp kendi kozmetikçilerimizden 180 liraya değil de maksimum 50-60 liraya alabilecek olsaydım.. Sırf bu yüzden bu güzelim aleti almıyorum. Çünkü başka masraf kalemlerim de var malum.. Birkaç parça bakım ürününü alırken bile kılı kırk yararak alıyoruz maalesef..

Neyse, konuyu dağıtmayayım. Benim bu konudaki görüşlerim bunlar olup herkese iyi günler, keyifli tıraşlar dilerim Smile

Buranın(Geltir) alışveriş yapmak ve tıraşı bir keyif haline dönüştürme yolundaki katkısını da unutmamak lazım.
Sanki sıradan bir günlük eylem olan tıraşı keyif haline getiren gizli bir el bize dokunuyor.
ÖYle bir hale geliyoruz ki memurların hafta sonu olsa da çalışmasak ve gezsek diye sayıklamaları gibi, "Sabah olsa da tıraş olsam" diye heyecanlı bir beklentiye giriyoruz.
Elbette bu beklentilerin güne ve çarşıya yansıması da alışveriş olarak geri dönüyor.
Sonuç olarak pişman değilim hakim bey.

E n v i r o n m e n t a l i s t

@manuple evet komşum, forumun da etkisi var Smile
geçenlerde a101'den kâse almıştım, hanım yine mi kâse aldın, ev kâse doldu dedi Smile o kâseyi geltir'de görüp almıştım Big Grin
So far so good..
Koleksiyoncu değilim ve forumdaki ezici çoğunluk da koleksiyoncu değil gördüğüm kadarıyla. Acaba şu alet nasıldır, acaba şu jilet nasıldır, şu sabun, şu fırça vs diye diye malzeme yığdık. Ben şahsen bu malzeme kalabalığını gördükçe ciddi anlamda rahatsız hissediyorum. Bir süreliğime daha kafamdaki bir kaç ürünü  almayı düşünsem de, ikinci aşamaya geçip malzemelerimi süzgeçten geçirip sadeleşme yoluna gideceğim Dodgy yetti gaari
(16/01/2019, Saat: 13:29)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Koleksiyoncu değilim ve forumdaki ezici çoğunluk da koleksiyoncu değil gördüğüm kadarıyla. Acaba şu alet nasıldır, acaba şu jilet nasıldır, şu sabun, şu fırça vs diye diye malzeme yığdık. Ben şahsen bu malzeme kalabalığını gördükçe ciddi anlamda rahatsız hissediyorum. Bir süreliğine daha kafamdaki bir kaç ürünü  almayı düşünsem de, ikinci aşamaya geçip malzemelerimi süzgeçten geçirip sadeleşme yoluna gideceğim  Dodgy  yetti gaari

+1000

Şap bloğum bitti bitiyor ama ona rağmen kendimi tutuyorum. Bitsin alırım diyorum. 3017 meselesine girmek niyetim var mesela 2 sabunla. Çekmecemi sadeleştirmek istiyorum. Ama impa'nın siteye girince de o sepet 75 kere doldur boşalt'a uğruyor. Undecided
"A Samurai always wears two swords."
Çok subjektif bir konu, bir kimse için bir fırçaya 250 dolar vermek normal iken bir başkası için israf olabilir.Bu konu hakkında anket açılsa çok iyi olurdu.Geltir halkı bu konuda acaba ne düşünüyor ?
(16/01/2019, Saat: 15:05)abdussamedy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok subjektif bir konu, bir kimse için bir fırçaya 250 dolar vermek normal iken bir başkası için israf olabilir.Bu konu hakkında anket açılsa çok iyi olurdu.Geltir halkı bu konuda acaba ne düşünüyor ?
Bu biraz da gelir durumu ile alakalı aslında. 250 dolarlık meblağ kişinin gözünde, gelir durumu göz önüne alındığında ne kadarlık bir miktar..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yurtdışından alışveriş /yeni deneyimler atoprak 17 8,255 31/01/2019, Saat: 03:38
Son Yorum: gidakontrol
  Fransadan mı Perudan mı alışveriş ederdiniz? UltrAmiraL 3 5,358 04/11/2013, Saat: 12:57
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: