Geleneksel Tıraş Forumları
Bir Türlü Kurtulamadığım Tahriş Sorunu - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Konu Başlığı: Bir Türlü Kurtulamadığım Tahriş Sorunu (/showthread.php?tid=14312)

Sayfalar: 1 2 3

Cvp: Bir Türlü Kurtulamadığım Tahriş Sorunu - Ozeno marremo - 01/06/2022

bundan kurtulmak sanıldığı gibi kolay değildir. ben, bunu yaklaşık 5 ay süren uğraşlar sonucu atlatabildim. formül şu: günde en az 2 defa 4 perde tıraş oluyorsun. yüzün ilk başta mahvoluyor fakat bir süre sonra yüzün gitaristin parmak uçlarına benziyor. alışmak kolay, bırakmak zor. günde 8 perde kolay değilBig Grin

Cvp: Bir Türlü Kurtulamadığım Tahriş Sorunu - esatakgul - 24/06/2023

(01/06/2022, Saat: 21:30)Ozeno marremo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bundan kurtulmak sanıldığı gibi kolay değildir. ben, bunu yaklaşık 5 ay süren uğraşlar sonucu atlatabildim. formül şu: günde en az 2 defa 4 perde tıraş oluyorsun. yüzün ilk başta mahvoluyor fakat bir süre sonra yüzün gitaristin parmak uçlarına benziyor. alışmak kolay, bırakmak zor. günde 8 perde kolay değilBig Grin

Hocam bu fikir aklıma gelip duruyor sizden güç alıp denerim şimdi Smile

Cvp: Bir Türlü Kurtulamadığım Tahriş Sorunu - Murathan Kurt - 19/07/2023

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Birkaç hatayı tespit ettiğimi düşünmekteyim. Şöyle başlayayım;
Her perde arasında sıcak havlu uygulamayın. Çok fazla kozmetik ürün kullanıp cildi yormayın. Kullandığınız tıraş aletleri arasında ws premium hariç diğerleri ile vedalaşın. Bunun sebebi rimei ve yuma nispeten agresif aletler. Ws classic ise çok korunaklı. Korunaklı alet kılları alamıyor, bastırma ihtiyacı duyuluyor. Sonuç tahriş. Diğerleri de görece agresif ve bu da kesik atmanıza neden oluyor. Burada tekniğinizde de hata olabilir elbette. Hele ki es classic ile kesik atıyorsanız %99 tekniğiniz hatalıdır. Her ne kadar bastırmadığınızı süşünseniz de bastırıyor olabilirsiniz. Ki bende bu kervandayım. Bastırdığımı 1 yıl sonra farketmiştim. O zamana kadar hep tahriş ve kesik yaşardım. Ws premium gayet güzel bir alet severek kullanıyorum. Oldukça dengeli bir tıraşı var. Bu alet üzerinde el melekenize yoğunlaşmanızı tavsiye ediyorum. Kullandığınız jiletler arasında permasharp ve astralar hariç diğerleri ile vedalaşın derim. Bıc keskin ama onu niye bırakıyoruz demeyin o da dalmaya çok meyilli bir jilettir. Birçoğu kör sayılabilir jiletler. Fazlası iyi değil aynı aletlerdeki gibi kılları yakalayamama ve atlama sonucu bastırma hissiyatı istemsiz oluşacaktır. Tersten tıraş olmamaya gayret edin. Amacınız yakın tıraştan ziyade konforlu tıraş olsun. Cildiniz toparlandığında ve tekniğiniz oturduğunda yakın tıraş kendiliğinden oluşacaktır. Kılların çıkış yönüne doğru tıraş olmaya özen gösterin. Bir pamuk yardımıyla kıllarınızın ne tarafa çıktığını anlayabilirsiniz. Fırçanızın kılları sertse daha yumuşak kıllı fırça tercih edin. Yüzde köpürtme yapmanızı önermiyorum fırça tahrişi olmaması adına. Tasta köpürtün. Aftershave olarak sadece kıvamı fazla olmayan ve alkolsüz balsam kullanın. Birçoğu kolonya ve losyon alkol içerdiği için tahrişe sebep olabilir. Köpük kaliteniz zayıf olabilir. Parlak, ıslak, kaygan bir köpük ideal köpüktür. Yüzünüze sürdüğünüzde parmağınızla üstünden geçin. Eğer yanağınız olduğu gibi açılıyorsa kıvamda bir sorun var demektir. Fakat hiç açılmıyorsa jilet cildinize ulaşamaz kalın bir köpük yaptınız demektir. Kullandığınız tıraş sabun ve kremleri yeterli gelmedi bana. Arko cildi çok kurutuyor ve bazı bireylerde kaşıntıya sebep olabiliyor. Tıraş sabun ve kremleri konusunda kesenin ağzını biraz açmanızı öneririm. Keyifli tıraşlar diliyorum. Smile