Bir Türlü Kurtulamadığım Tahriş Sorunu
Merhabalar değerli üstadlarım. Yaklaşık 3 yıldır aranızda bulunan tıraş bağımlısı bir arkadaşınızım. Smile Bu süreçte çok düzenli tıraş olduğum dönemler olsa da son zamanlarda yorucu üniversite temposu ile beraber ara sıra ıslak tıraş oluyorum. Her ne kadar hatrı sayılır bir süredir geleneksel tıraş yöntemini kullanıyor olsam da sürekli yaşadığım tahriş sorunum var. Bu sorundan sizlere tıraş sürecimi anlatarak ayrıntılı bir şekilde bahsetmek isterim.

Tıraşımı genelde duştan sonra oluyorum. Duştan önce sakallarıma bakım yağı ile masaj yapıyorum. Duş esnasında ise sakallarıma sabun ve sıcak suyla tekrardan masaj yapıyorum. Bu süreçte sıcak havlu denemesi yaptığım da oluyor. Ardından ise tıraşa başlıyorum. Sizlerden öğrendiğim yöntemlerle fırçama yükleme yapıyor ve kasede köpürtüyorum. Ardından ise sakal çıkış yönüme doğru tıraşımı oluyorum. Tıraşımı maksimum 2 perde yapıyorum. Fakat bu süreçte yüzümde kanamalar ve bolca tahriş oluyor. Her ne denediysem bu soruna çözüm bulamadım. Tıraştan önce nemlendirici krem de kullandım, tıraş esnasında her perdeden sonra sıcak havlu uygulaması da yaptım. Fakat tıraş esnasında yüzüm mutlaka kanıyor. Tıraştan sonraki günlerde ise bıyıklarımın çene ile birleştiği nokta kabarıyor ve tahriş oluyor. Bazen aynı durum boynumda da oluşuyor. İzlediğim videolardan ve okuduğum yazılardan öğrendiğim teknikleri uyguluyorum. Aşağıda ise bugüne kadar kullandığım ekipmanları yazacağım.

Tıraş Makinesi

Yuma Klasik
Rimei
Wilkinson Sword Klasik
Wilkinson Sword Premium

Yaprak Jilet

Derby Premium
Derby Extra
Zaza Platinum
Wİlkinson Sword
Perma Sharp
Rapira
Astra Yeşil ve Mavi
Shark
BIC

Tıraş Sabunu

Arko Tıraş Sabunu
Marmara Barber Tıraş Sabunu
Wilkinson Sword Kase Tıraş Sabunu

Tıraş Kremi

Arko ve Derby klasik tıraş kremleri.

Bu noktada aftershave olarak birçok ürün denedim. Bu ürünlere bebekler için kullanılan hassas kremler de dahil. Kantaron yağı gibi alternatifleri de denedim. Fakat bir türlü çözümü bulamadım. Yazdığım yaprak jiletler ile makineler arasındaki tüm kombinasyonları denedim. Tıraşımın biraz yakın olmasını, yakın olmasa bile sakalları belli etmemesini istiyorum. Tekniğime, bastırmamaya da dikkat ediyorum. Siz değerli üstadlarımın yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekküler ve iyi forumlar.
Tıraş bağımlısı bir genç
Çok geçmiş olsun. Bu sorun için doktora gittiniz mi acaba?
Bence burda bir yöntem sıkıntısı var. Bende duştan sonra olduğum tiraslarda hafif tahriş yaşarım hep. Sakal köklerini çok fazla yoruyor anlattığımız yöntem. Önerim duştan sonra oluyorsanız duş öncesi,esnasinda ve sonrasında hiç bir şey yapmadan yumuşak bir fırça ile önce kaptan sabunu yükleyip sonra sakalda hafif masaj ve yumuşak fırça ile devam etmeniz. Tabi kullandiginiz alet ve jiletide iyi seçmek gerekir gilette silver blue gibi bir jilet ve de89 gibi bir alet denemelisiniz. Sabun olarakta daha kaygan tabac gibi bir sabun olabilir.
Cildi ve sakalı yumuşatmak için ne kadar ugrasirsam o kadar tahriş oluyordu bende de bu sebeple artık hiçbir şey yapmadan çok sert olmayan bir fırça ile yüzde köpük kıvamı aldırıp tıraş oluyorum artık.
Kartallar yüksekten uçar
@"klasik63" komşumun dediği gibi tıraş öncesi hazırlık kısmını abartmış olabilirsiniz belki. Sıcak banyo, sıcak havlu, nemlendirici krem vs kullanmadan soğuk tıraş deneyin bir süre. Ayrıca cildiniz toparlanmadan tekrar tıraş olmayın mümkünse.
(14/02/2022, Saat: 20:02)esatakgul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar değerli üstadlarım. Yaklaşık 3 yıldır aranızda bulunan tıraş bağımlısı bir arkadaşınızım. Smile Bu süreçte çok düzenli tıraş olduğum dönemler olsa da son zamanlarda yorucu üniversite temposu ile beraber ara sıra ıslak tıraş oluyorum. Her ne kadar hatrı sayılır bir süredir geleneksel tıraş yöntemini kullanıyor olsam da sürekli yaşadığım tahriş sorunum var. Bu sorundan sizlere tıraş sürecimi anlatarak ayrıntılı bir şekilde bahsetmek isterim.

Tıraşımı genelde duştan sonra oluyorum. Duştan önce sakallarıma bakım yağı ile masaj yapıyorum. Duş esnasında ise sakallarıma sabun ve sıcak suyla tekrardan masaj yapıyorum. Bu süreçte sıcak havlu denemesi yaptığım da oluyor. Ardından ise tıraşa başlıyorum. Sizlerden öğrendiğim yöntemlerle fırçama yükleme yapıyor ve kasede köpürtüyorum. Ardından ise sakal çıkış yönüme doğru tıraşımı oluyorum. Tıraşımı maksimum 2 perde yapıyorum. Fakat bu süreçte yüzümde kanamalar ve bolca tahriş oluyor. Her ne denediysem bu soruna çözüm bulamadım. Tıraştan önce nemlendirici krem de kullandım, tıraş esnasında her perdeden sonra sıcak havlu uygulaması da yaptım. Fakat tıraş esnasında yüzüm mutlaka kanıyor. Tıraştan sonraki günlerde ise bıyıklarımın çene ile birleştiği nokta kabarıyor ve tahriş oluyor. Bazen aynı durum boynumda da oluşuyor. İzlediğim videolardan ve okuduğum yazılardan öğrendiğim teknikleri uyguluyorum. Aşağıda ise bugüne kadar kullandığım ekipmanları yazacağım.

Tıraş Makinesi

Yuma Klasik
Rimei
Wilkinson Sword Klasik
Wilkinson Sword Premium

Yaprak Jilet

Derby Premium
Derby Extra
Zaza Platinum
Wİlkinson Sword
Perma Sharp
Rapira
Astra Yeşil ve Mavi
Shark
BIC

Tıraş Sabunu

Arko Tıraş Sabunu
Marmara Barber Tıraş Sabunu
Wilkinson Sword Kase Tıraş Sabunu

Tıraş Kremi

Arko ve Derby klasik tıraş kremleri.

Bu noktada aftershave olarak birçok ürün denedim. Bu ürünlere bebekler için kullanılan hassas kremler de dahil. Kantaron yağı gibi alternatifleri de denedim. Fakat bir türlü çözümü bulamadım. Yazdığım yaprak jiletler ile makineler arasındaki tüm kombinasyonları denedim. Tıraşımın biraz yakın olmasını, yakın olmasa bile sakalları belli etmemesini istiyorum. Tekniğime, bastırmamaya da dikkat ediyorum. Siz değerli üstadlarımın yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekküler ve iyi forumlar.

(14/02/2022, Saat: 21:01)MERCAN.04 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok geçmiş olsun. Bu sorun için doktora gittiniz mi acaba?

Bu durum aklıma gelmemişti. Yakın zamanda bir ziyarette nulunacağım.
Tıraş bağımlısı bir genç
(14/02/2022, Saat: 21:42)klasik63 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence burda bir yöntem sıkıntısı var. Bende duştan sonra olduğum tiraslarda hafif tahriş yaşarım hep. Sakal köklerini çok fazla yoruyor anlattığımız yöntem. Önerim duştan sonra oluyorsanız duş öncesi,esnasinda ve sonrasında hiç bir şey yapmadan yumuşak bir fırça ile önce kaptan sabunu yükleyip sonra sakalda hafif masaj ve yumuşak fırça ile devam etmeniz. Tabi kullandiginiz alet ve jiletide iyi seçmek gerekir gilette silver blue gibi bir jilet ve de89 gibi bir alet denemelisiniz. Sabun olarakta daha kaygan tabac gibi bir sabun olabilir.
Cildi ve sakalı yumuşatmak için ne kadar ugrasirsam o kadar tahriş oluyordu bende de bu sebeple artık hiçbir şey yapmadan çok sert olmayan bir fırça ile yüzde köpük kıvamı aldırıp tıraş oluyorum artık.

Bir sonraki tıraşımı böyle deneyeceğim. Teşekkür ederim.
Tıraş bağımlısı bir genç
Mavi Astra dışında sizin kullandığınız jiletlerle ben de tahriş yaşadım. Keskin jiletlerle tek perde deneyebilirsiniz. Rimei ile nacet, gsb veya derby usta . Ben tek perde tıraş olurum ve bunlar en tahrişsiz ve yakın tıraş veren jiletler. Mavi astra jiletini de çok beğenirim. Bir şans daha verebilirsiniz bence mavi astra'ya.
Ayrıca tahrişi azaltmak için en önemli etken (kendimde deneyip olumlu sonuç aldığım) soğuk suyla Arko sabunu bir kere uygularım soğuk suyla yıkayıp tekrar sabunlarım . Sonra tıraş esnasındada jileti soğuk suyla yıkarım. Tıraş sonrasında da soğuk suyla yüzümü bir kez daha yıkarım. Benim sakallar çok sert ve cildim aşırı hassas. Ayrıca tıraş olurken sivilce olmaması için cildinizi gerdirmeyin. olduğu gibi bırakın öyle deneyin. Gerdirince kıllar daha çok dışarı çıkar . kestiğinizde deri altına gider kanama sivilce olur rahatsızlık verir.
(14/02/2022, Saat: 22:54)esatakgul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu durum aklıma gelmemişti. Yakın zamanda bir ziyarette nulunacağım.
Ben de genelde duştan sonra tıraş olurum ama duş esnasında sakalları yumuşatmak gibi özel bir çabaya girmiyorum. Böylesine tefarruatlı bir hazırlık cildi tahrişe hazır hale getirir zaten. Sıcak su buhar falan derken cildimiz yeterince yumuşuyor. Duştan sonra da soğuk suyla tıraş olurum. Eğer duş almadan tıraş olacaksam da ılığa yakın soğuk suyla tıraş oluyorum. En yakın zamanda muhakkak doktora görünün. Eğer ki cildinizle ilgili bir sorun yoksa bu tahrişlerin nedeni cildinizi çok fazla yorduğunuz ve yönteminizle alakalı bir sorundan kaynaklanıyordur. Bir dahaki tıraşınızı yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak deneyin. sonucu burada paylaşırsanız çok iyi olur.
Bu arada jiletlerinizi de değiştirmenizi de öneririm. Gillette silver blue ya da platinium gibi jiletleri elinizdeki milt aletlerle de deneyebilirsiniz.
Tekrardan geçmiş olsun.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Komşum ayrıca tıraş esnasında her perde arasında sıcak havlu kullanmak mı?!! Komşum ciddi anlamda sıkıntılı bir iş yapmışssınız. Siz iki gün sakalınızı dinlendirin. Yine her zamanki gibi duşunuzu alın. Duş esnasında sakalı ekstra yumuşatma girişiminde bulunmayın ve ardından da soğuk tıraş olun. Siz soğuk tıraşı deneyin. Eğer sorun devam ederse hemen cildiyeye uğrayın.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ustura Traşı Tahriş Hakkında yigit 11 3,366 07/09/2021, Saat: 15:23
Son Yorum: yigit
Photo Bunlar batik mi tahriş mi burakceetn 5 2,821 28/06/2021, Saat: 01:05
Son Yorum: Murathan Kurt
  42c kaplama sorunu Fenotip 11 5,072 05/07/2020, Saat: 23:33
Son Yorum: shaving nick
  Ilk geleneksel trasta köpük sorunu mehmets 28 14,494 04/03/2020, Saat: 11:45
Son Yorum: ENDER3470
  Tahriş R89 VS rimei Fenotip 5 3,284 24/01/2020, Saat: 10:31
Son Yorum: ErkanY.
  Bazı Bölgelerde Sakal Çıkmama Sorunu cml1905 7 41,131 24/04/2019, Saat: 20:26
Son Yorum: Pele69
  İkinci perdede kuruluk sorunu Bilge_Kagan 17 8,135 19/04/2019, Saat: 17:26
Son Yorum: Bilge_Kagan
  Tıraş Süresi ve Tahriş İlişkisi ziyak 22 8,994 01/04/2019, Saat: 15:34
Son Yorum: Bilge_Kagan
  Batık Sorunu Kıl Dönmesi ve Sivilce sorununu yenmiş bulunuyorum!!! felekman 8 9,269 20/10/2016, Saat: 00:39
Son Yorum: felekman
  Tıraş sonrası ciltte terleme sorunu rewolwer_ 10 11,427 12/10/2014, Saat: 21:13
Son Yorum: rewolwer_

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: