Geleneksel Tıraş Forumları
Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Jiletli Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Konu Başlığı: Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler (/showthread.php?tid=3431)

Sayfalar: 1 2

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - geldigitti - 22/10/2013

Arkadaşlar çok yeni de olsam ustura ile hayli bir haşir neşir oldum. Sınırlı tecrübemle Permasharpın usturada daha tahrişkar, Balzanonın ise çok daha rahat olduğunu, Nacetin ise usturada rezalet bir performans çıkardığını deneyimledim. Tabii tekniğimin henüz oturmamış olmasından da olabilir. Sizin deneyimlerinizi de öğrenmek isterim.

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - ohtararan - 22/10/2013

usturada jiletler daha agresif bir duruş sergiliyor. yeni permasharp kötülenen bir jilet lakin usturada keskin olabilir düşüncesindeyim. tekniğiniz usturaya yavaş yavaş alışacaktır, bu zamana kadar, önünde hiçbir engel olmadığı için keskin jiletlerin köşeleri dikkatsizlikten yahut tutuş probleminden yüze batırılabiliyor, zamanla aşılıyor. ben en çok 7 o' clock sharp edge ve yeni paket polsilver ile rahat ettim. velhasıl, ustura ile makine ve hatta her makine ve ustura kendi arasında dengesine ve tipine göre farklı jiletler isteliyor.

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - ihtilaf - 22/10/2013

Keskin jiletler ile sorun yaşamadım.
Astra yeşil,Perma,Feather ile dikkatli tıraş olunursa jilet akıp gidiyor.
Mild jiletler akmadığı için tekrar ve baskı gerekti bu da sakalların deri içerisinde büyümesi ve tahriş sorunları yaptı.

Sakallarda akıp giden jilet iyidir,mild ve keskin olması sakal sertliğine göre seçilmesi lazım.

Rapira,Mavi astra,shark ile akıcı tıraş olan birinin daha keskin jiletlere ihtiyacı olmayabilir.

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - OldSchool - 22/10/2013

Benim en beğendiğim jilet permasharp ama ben makine kullanıyorum.Ustura ile traş olmak daha uzun sürüyor o yüzden sevmiyorum

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - anesthesia - 22/10/2013

kanaatimce ne kadar keskin o kadar az tahriş yapar.

ama bence bu kanaate varabilmek için ün az 5 gün üstüste kendini kanatmadan tıraşını tamamlayabilecek kadar ustalaşmak gerekCool

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - linguist - 22/10/2013

usturada derby gayet başarılı çelik usturaya yakın bir mildliğı var ama ben elimde yüzlük yeşil astra olduğu için bunu kullanıyorum. Aslında usturaya her çeşit jilet iyi gidiyor açıyı rahatça ayarladığım için. DE aletlerde jilet farkı daha belirginleşiyor.

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - geldigitti - 22/10/2013

Derby kullanat denemiş ve iki çekişten sonra biraderi bakkala yollamak zırunda kalmıştım. O gün bugündür Derby sözcüğü bana kalitesizlik ve acı çağrışımı yapar.

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - deVille - 23/10/2013

(22/10/2013, Saat: 21:44)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: usturada derby gayet başarılı çelik usturaya yakın bir mildliğı var ama ben elimde yüzlük yeşil astra olduğu için bunu kullanıyorum. Aslında usturaya her çeşit jilet iyi gidiyor açıyı rahatça ayarladığım için. DE aletlerde jilet farkı daha belirginleşiyor.

+1

Sent from my iPad using Tapatalk

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - ihtilaf - 23/10/2013

Bu yorum , Derby beğenisi ve usturada tüm jiletlerin standart (aynı keskinlikte) kestiği olarak algılanabilir.

Berberlere Derby neden kullanmıyorsunuz diye sorduğumda kesmiyor diye cevap veriyorlar.

(22/10/2013, Saat: 21:44)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: usturada derby gayet başarılı çelik usturaya yakın bir mildliğı var ama ben elimde yüzlük yeşil astra olduğu için bunu kullanıyorum. Aslında usturaya her çeşit jilet iyi gidiyor açıyı rahatça ayarladığım için. DE aletlerde jilet farkı daha belirginleşiyor.

Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler - geldigitti - 24/10/2013

Aynı kutudan farklı iki jiletten iki farklı sonuç alıyorsak bu teknikle ilgili midir? Birinde kayıp giderken birinde sanki iğneler batıyor. Ya da duş almak bu derece fark yaratır mı, zira rahat olan duştan sonraydı ama bu derece fark olmaz diye düşünüyor insan.