Geleneksel Tıraş Forumları
Tıraş öncesi Şap kullanımı - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ SABUNU, TIRAŞ KREMİ VE TIRAŞ SONRASI CİLT BAKIMI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: Tıraş Öncesi (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=34)
+--- Konu Başlığı: Tıraş öncesi Şap kullanımı (/showthread.php?tid=531)

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Tıraş öncesi Şap kullanımı - papazerigi - 18/03/2012

Merhaba..

Yanılmıyorsam bunları kısaca daha önce "günün tıraşı" başlığında paylaşmıştım ama daha detaylı ve altında tartışıldığı bir başlığı olsun istedim.

Adımlar:

1. Yüz ıslatılır (sıcak soğuk farketmez-ben soğuk tıraşı benimsediğim için soğuk su kullanıyorum)

2. Tasta hazırlanan köpük (isterseniz doğrudan yüzde de hazırlayabilirsiniz köpüğü) fırça ile yüze sürülerek yüz kirden ve ölü deriden arındırılır. Dilenirse bu işlem abartılmadan bir kez daha tekrar edilebilir.

3. Temizliğin ardından, aynen tıraş sonunda kullandığımız gibi ıslak yüze şap sürülür ve yüzün gerginleştirilmesi sağlanır.

3.1 Ben burada yüzü durulamayı henüz denemedim ama aslında yüz bir kez hafifçe durulanabilir ...

4. Köpük yüze uygulanır ve bir perde geçilir.

5. Her perdede şap yenilenir. (3.1 adımdaki gibi şapı durulama denenmeli)

6. Tahrişsiz veya normalden daha az bir tahrişle tıraş tamalanır. bu benim tecrübem..

Problem: bu teknikte karşılaştığım sıkıntı şu oldu. bilhassa WS tas sabunda yaşadım bu sorunu. kullanan ve sevenleri bilir (mesaj oner hocama Smile )WS tas sabunu normalde çok güzel ve işlevsel bir köpük yapar. ama bu tekniği uyguladığımda köpük diye bir şey kalmadı ve krem eklemek zorunda kaldım sabuna. Ama bu problem arko ve cella gibi don yağı bazlı sabunlarda pek bariz bir şekilde olmadı. bu sorun öyle tahmin ediyorum ki şapın uygulanmasının ardından yapılacak hafif bir durulama işlemi ile aşılabilir.

Arkadaşlar ilk fırsatta sizlerin de denemelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla

Tıraş öncesi Şap kullanımı - Solingener - 18/03/2012

Merhaba,

tiras sonucu nasil oldugunu ögrenebilirmiyim? Temizlik orani nasildi?

Benim bildigim Alum taslari ciltdeki gözenekleri kapar. O yüzdende kanayan ufak yaralar kapanir.
Sanirim tras öncesi acilmis gereken gözenekler sapdan sonra kapanir ve sakallarin en dibinden kesilmesini engeller. Tabiiki bu tersden vurunca daha da belli olabilir diye düsünüyorum.

Selamlar

temizlikte bir fark yaşamadım. aynıydı. ama tahrişte bir azalma hissettiğimi söylemeliyim.
siz de denerseniz muhakkak dönüş yapın. sizin yorumlarınızı da bekliyorum.
Saygılarımla
(18/03/2012, Saat: 00:35)Solingener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
tiras sonucu nasil oldugunu ögrenebilirmiyim? Temizlik orani nasildi?
Benim bildigim Alum taslari ciltdeki gözenekleri kapar. O yüzdende kanayan ufak yaralar kapanir.
Sanirim tras öncesi acilmis gereken gözenekler sapdan sonra kapanir ve sakallarin en dibinden kesilmesini engeller. Tabiiki bu tersden vurunca daha da belli olabilir diye düsünüyorum.
Selamlar

Tıraş öncesi Şap kullanımı - iatros - 18/03/2012

Ben 1 haftadır önce şap sürüp duruluyorum sonra tıraş olduktan sonra buz gibi suyla yüzümü yıkayıp tekrar şap sürüyorum. sivilce ve kızarıklıkları direk önledi. tabi tıraş sonrası kullanınca muazzam bir kızarıklık yapıyor fakat sonrasında geçiyor. şapı bırakmıyorum yüzümde yoksa ajda pekkan gibi geriliyorum.

Tıraş öncesi Şap kullanımı - linguist - 18/03/2012

sap beni ilk bir hafta germisti sonrasinda ayni duyguyu hic yasamadim. artik tiras sonrasi sapi yuzumden durulamiyorum zaten yanma da olmuyor. iki dakika kurumasini bekleyip direkt aftershave suruyorum. belki tahris yasamadigimdan belki de yuzum alisti bilemiyorum.

ben tıraştan sonra muhakkak kullanıyorum ve muhakkak duruluyorum şapı. zaten üstatlar da öyle önermişlerdi. ama tıraş öncesişap denemeleri daha yeni.
Saygılarımla
(18/03/2012, Saat: 01:27)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sap beni ilk bir hafta germisti sonrasinda ayni duyguyu hic yasamadim. artik tiras sonrasi sapi yuzumden durulamiyorum zaten yanma da olmuyor. iki dakika kurumasini bekleyip direkt aftershave suruyorum. belki tahris yasamadigimdan belki de yuzum alisti bilemiyorum.

Tıraş öncesi Şap kullanımı - geldigitti - 31/10/2013

(18/03/2012, Saat: 10:50)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben tıraştan sonra muhakkak kullanıyorum ve muhakkak duruluyorum şapı. zaten üstatlar da öyle önermişlerdi. ama tıraş öncesişap denemeleri daha yeni.
Saygılarımla

Bu stilinizi sürdürüyor musunuz? Deneyimlerinizle ne tür yenilik ve değişiklikler yaptınız? İha şap yeterli midir, yoksa gavurların pahalı şapları ciddi bir fark yaratmakta mıdır? Teşekkürler.

Tıraş öncesi Şap kullanımı - FloydianDM - 01/11/2013

(31/10/2013, Saat: 03:14)geldigitti Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18/03/2012, Saat: 10:50)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben tıraştan sonra muhakkak kullanıyorum ve muhakkak duruluyorum şapı. zaten üstatlar da öyle önermişlerdi. ama tıraş öncesişap denemeleri daha yeni.
Saygılarımla

Bu stilinizi sürdürüyor musunuz? Deneyimlerinizle ne tür yenilik ve değişiklikler yaptınız? İha şap yeterli midir, yoksa gavurların pahalı şapları ciddi bir fark yaratmakta mıdır? Teşekkürler.

Benim bildiğim şaplar arasında öyle ahım şahım kalite farkı yok. Bir ara sürekli kullanıyordum ama ihtiyaç duymuyorum artık. Eğer çok tahrişli ve kesikli bir tıraş olursa ki, nadirdir, o zaman kullanıyorum.

Tıraş öncesi Şap kullanımı - erdall37 - 06/11/2013

(18/03/2012, Saat: 00:21)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba..

Yanılmıyorsam bunları kısaca daha önce "günün tıraşı" başlığında paylaşmıştım ama daha detaylı ve altında tartışıldığı bir başlığı olsun istedim.

Adımlar:

1. Yüz ıslatılır (sıcak soğuk farketmez-ben soğuk tıraşı benimsediğim için soğuk su kullanıyorum)

2. Tasta hazırlanan köpük (isterseniz doğrudan yüzde de hazırlayabilirsiniz köpüğü) fırça ile yüze sürülerek yüz kirden ve ölü deriden arındırılır. Dilenirse bu işlem abartılmadan bir kez daha tekrar edilebilir.

3. Temizliğin ardından, aynen tıraş sonunda kullandığımız gibi ıslak yüze şap sürülür ve yüzün gerginleştirilmesi sağlanır.

3.1 Ben burada yüzü durulamayı henüz denemedim ama aslında yüz bir kez hafifçe durulanabilir ...

4. Köpük yüze uygulanır ve bir perde geçilir.

5. Her perdede şap yenilenir. (3.1 adımdaki gibi şapı durulama denenmeli)

6. Tahrişsiz veya normalden daha az bir tahrişle tıraş tamalanır. bu benim tecrübem..

Problem: bu teknikte karşılaştığım sıkıntı şu oldu. bilhassa WS tas sabunda yaşadım bu sorunu. kullanan ve sevenleri bilir (mesaj oner hocama Smile )WS tas sabunu normalde çok güzel ve işlevsel bir köpük yapar. ama bu tekniği uyguladığımda köpük diye bir şey kalmadı ve krem eklemek zorunda kaldım sabuna. Ama bu problem arko ve cella gibi don yağı bazlı sabunlarda pek bariz bir şekilde olmadı. bu sorun öyle tahmin ediyorum ki şapın uygulanmasının ardından yapılacak hafif bir durulama işlemi ile aşılabilir.

Arkadaşlar ilk fırsatta sizlerin de denemelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla

Üstadım dediğin yöntemi harfiyen uyguladım ikinci sınıf malzemelerle bile sonuç mükemmel

Tıraş öncesi Şap kullanımı - akvaryumcu84 - 20/11/2013

Yaklaşık bir haftadır iki günde bir bu yöntemle tıraş oldum, boyun bölgemdeki kızarıklıktan tamamen kurtuldum diyebilirim. Aspirin-kolanya ikilisini bıraktım şap sayesinde Smile