Geleneksel Tıraş Forumları
Acemilikten geçiş alet tavsiye. - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Acemiler İçin Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Konu Başlığı: Acemilikten geçiş alet tavsiye. (/showthread.php?tid=8651)

Sayfalar: 1 2

Acemilikten geçiş alet tavsiye. - Mesir45 - 10/09/2017

Selamlar, yaklaşık 3 aydır tam anlamıyla geleneksel tıraş olan biriyim, bu süre içinde hemen hemen her marka jileti denedim, yerel lokasyonlardan sabun-krem temin ettim, internet üzerinden at kılı hariç her tür fırçayı edindim. Sizlerden naçizane şu an için tıraş aleti tavsiyesi rica ediyorum, ben bu sürede WS ve Rimei ile bu dönemi sürdürdüm, artık daha bilinen daha profesyonel aletlere geçmek istiyorum. Sakallarım sık ve serttir, sinekkaydı olmayı tercih edenlerdenim, tıraşımdan 8-10 saat sonra kıllar bariz belirgin olur, 2 günü geçirmem tıraş olmak için. Yorumlarınıza şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

RE: Acemilikten geçiş alet tavsiye. - ooppss - 11/09/2017

progress öneririm, diğer aletlere hevesim geçti ama progresi yıllardır kullanıyorum

RE: Acemilikten geçiş alet tavsiye. - onurcakmak - 11/09/2017

@Mesir45 komşum selamlar. @ooppss üstadın önerdiği gibi size ayarlı alet şart. Ancak ben Futur önereceğim size. Jileti daha sıkı ve kavisli tutar, sert ve yatık sakalı iyi yakalar. Aldığı sakalı ve sabunu çok çabuk tahliye eder ve performansı düşürmez zira tahliye kanalı hayli geniştir.

Tavsiyem her iki alein ana başlıklarını okuyun, videolarını izleyin ve karar verin. Karar verirken Futur çok agresif ifadelerini es geçin. Çoğu futur fabrikadan tam ayarlı çıkmıyor malesef, aldığınızda kendiniz ayarını yaparsınız. Futur'un 1. ayarı EJ 89 kadar mild, en düşük ayar olan 0,5 sizdeki wilkinson gibi bir şey.

RE: Acemilikten geçiş alet tavsiye. - ckeskin - 11/09/2017

@onurcakmak komşuma katılıyorum. Eğer tek bir alet seçip ömür boyu sadece onu kullanacak olsam Futur seçerdim. Sadece alışana kadar bıyık bölgesinde biraz dikkatli olmanız gerekiyor.

RE: Acemilikten geçiş alet tavsiye. - dikdik_s - 11/09/2017

Progress'e +1.

RE: Acemilikten geçiş alet tavsiye. - Eskiuyebyr - 11/09/2017

Komşumuzun sakal yapısına ve tıraş tercihine bence Progress de olur , Futur da.
Progress biraz daha stabil geliyor bana. Futur herkese hitap etmeyebiliyor.
Ama sert sakal, sinekkaydi, yatık sakal yanyana geldiğinde aklıma direk Futur geliyor.

RE: Acemilikten geçiş alet tavsiye. - megadex - 11/09/2017

İlk makinem ej de89. İhtiyaç duymuyorum ama 2. olarak şuan yeni alet alsam, progress yada futur alırdım. İlk alet önerisi isteyenlere de89 önerebilirim. Daha tecrübeli arkadaşların yorumları daha faydalı olacaktır.

RE: Acemilikten geçiş alet tavsiye. - ArdıçKatranı - 11/09/2017

Sık ve sert sakal için R41 ya da Futur derim.

RE: Acemilikten geçiş alet tavsiye. - posicor - 11/09/2017

Futur +1 Smile

En alt ayarda @onurcakmak üstadın dediği gibi oldukça mild'dir. En üst ayarda ise epey agresiftir. Ancak bu da yetmezse mekanizmasının basit bir ayar mantığı var, bir (veya iki) sonraki tura geçirerek agresifliği mantık sınırlarının ötesine taşıyabilirsiniz.

Tek eksisi oldukça yüksek fiyatı. Bir de kafa yapısı herkese uymayabiliyor. İmitasyonlarından alın, beğenirseniz orjinaline geçin demek isterdim ancak imitasyonlarının karakteri ağırlık dengesi ve kullanılan malzeme nedeniyle epey farklı çıktı.

Eğer futur'un fiyatı sizin belirlediğiniz limitlerin üzerinde ise temiz bir ikinci el gilette slim veya black beauty'de başlangıç için işinizi görecektir. Üstüne üstlük bu aletlerin koleksiyon değeri de var hafiften.

Acemilikten geçiş alet tavsiye. - Dragon - 11/09/2017

Ben imitasyonunu kullandım başlangıç için ama orjinalinin kafa yapısı ile imitasyonu çok farklı değil (yani fikir edinmek için yeterli de olabilir)

Yeni başlayanlar için zor makine. Bir kere çok ağır. İkincisi kafası çok kalın/kaba duruyor. Bu da benim gibi tecrübesiz kullanıcıları zorluyor. İlk elinize aldığınızda acaba neremi keseceğim diyorsunuz. Hele 4, 5 numaraya ayarlayınca ustura kadar keskin bir jilet sizi bekliyor. Ama deneyimli biri futuru çok rahat kullanır. Gösterişli ve ağır bir makine. Ben kullanmakta zorluk çektim ve forumda başlangıç için en çok önerilen EJ89 u almaya karar verdim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi