Tıraşa Eski - Foruma Yeni - Sabun Üretimine Meraklı Birisi
(05/08/2024, Saat: 18:39)Eakgun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese selamlar,

Geleneksel tıraşa 2020 yılında merak saldım. O sıralarda da foruma üye olmuşum (yakın zamanda tıraş sabunu yapım merakım başlayınca forumdaki üyeliğimi hatırladım). Son 3-4 yıldır çeşitli aletler, jiletler kullandım. Ahşap işine de merakım olduğu için başladığım zamanlar fırça - makine standı yapmıştım büyük bir keyifle. Yıllar geçti fakat kullandığım (parasına kıyıp alabildiğim) sabunların çok az olduğunu fark ettim.

Çoğu kişi gibi arko ile başlayıp kayganlık, kokuya aşık olup sonrasında temel olarak proraso nun sabun ve kremlerini kullandım, yeni seri kremler çıkardılar onları denedim fakat dönüp dolaşıp sandalağacı ve klasik yeşil sabununa döndüm. Anladım ki krem insanı değilim.

Sanıyorum son 2 yıldır proraso yeşil - sandal - tabac ve nadiren body shop maca root sabunlar ile ve yeşil astra ile (artık jilet deneme heyecanımı geride bıraktım yeşil astra ile mutlu bir birlikteliğimiz var) hayatıma devam ediyorum.

Lakin gelin görün ki gerek redditte gerek yabancı forumlarda gördüğüm ülkemizde erişimi ya çok pahallı olan ya da hiç mümkün olmayan türlü türlü küçük üretici sabunlara ilgimi bir türlü kaybetmedim ve ülkemizde erişilebilecek sabun üreticilerini aramaya baladım. OSS-MAN sabunları çok denemek istedim fakat fırsat bulup sipariş veremeden sanıyorum Osman hocam üretimi durdurdu.

Ben de sabun yapımı üzerine araştırmalar yapmaya başladım. Bu forumda da bir kaç komşumun konularını inceledim, yabancı sabun üreticilerinin kullandıkları yağ oranlarını, kostikli su derişimlerini, esansiyel yağları, parfüm esansı tarzı ürünlerin kullanımını (bunlara fragrance oil diyorlar) araştırdım. İşin kimyası da kafama yatıp gereki hesaplamaları yapmayı öğrendikten sonra ilk kez bir tıraş sabunu yaparak başladım.

pH ölçümü sonucunu proraso ve tabac sabunlar ile karşılaştırdım aynı olduğunu ve güvenli aralıkta olduğunu gördüm ve testlerime başladım. Süreç ve sonuçlar ile ilgili yeterli veri topladıktan sonra ayrıca bir konu olarak da paylaşacağım. Sabun yapımı, tıraş sabunu yapımının basitçe bir tarifi takip ederek gerekli ekipmanlarla kolaylıkla yapılabilecek bir şey olduğunu gördüm. Fakat tarifin arkasındaki bilimi, yağ asidi profilinin sabuna etkisini,  değiştirilebilecek hangi parametrenin sonucu nasıl etkileyeceği, yapım süreçlerindeki farklılıklar, sıcaklıklar v.b üzerine düşünülecek ve öğrenilecek çok şey var. Sabun yapımına ilgili meraklı arkadaşlarla fikir alışverişi de yapmak isterim.

Fırça Herkese iyi tıraşlar, mutlu günler dilerim.  Fırça

Merhabalar, mesaj başlığını görünce çok sevindim ve yazdıklarınızı keyifle okudum. Bu alana benimde oldukça ilgim var fakat ne yazık ki hiç kaynağım yok; bu yıl üniversiteye başlayacağım ve bu işe ayırabilecek ne param ne de zamanım var. Fakat sizin deneyimlerinizi ilgiyle takip edecek ve elimden geldiğince fikir alışverişinize katkı sağlamaya çalışacağım. Hatta şimdiden koku profili bakımından ıtır otlu ve lavantalı bir sabun yapmanızı önerebilirim. Çiçekçideyken ardı ardına kokladığım bu iki çiçek bir araya gelince bahar tıraşlarının vazgeçilmezi olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden bol şans Blush
<3

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Tıraşa Eski - Foruma Yeni - Sabun Üretimine Meraklı Birisi - Yazar: Zireæl47 - 06/08/2024, Saat: 00:20

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 8,792 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  8 yıllık mach 3 den sonra Geleneksel Tıraşa başlama Perseus 56 21,956 21/09/2020, Saat: 23:36
Son Yorum: element
  Yeni Bir Tıraşseverden Herkese Selamlar Tony Soprano 36 10,473 19/05/2020, Saat: 18:33
Son Yorum: Tony Soprano
  Yeni Tıraş Zidane 28 9,639 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Eski üye bthnkckshn 23 7,863 11/05/2020, Saat: 12:41
Son Yorum: dimitraki
  Merhaba / Ankara / Yeni Üye BalPorsuğu 29 8,435 13/03/2020, Saat: 12:27
Son Yorum: grknclk
  Yeni üye Gelenekseltraş 21 7,073 09/12/2019, Saat: 14:45
Son Yorum: tanios74
  Yeni üye Dorukbey 19 4,894 25/11/2019, Saat: 15:29
Son Yorum: U A K
  kabul ederseniz yeni komşunuz..zorsakal..merhabalar :-) zorsakal 29 7,929 28/10/2019, Saat: 09:33
Son Yorum: 3RD1
  Yeni Komşunuz :) ErkanY. 39 18,865 24/10/2019, Saat: 07:56
Son Yorum: ErkanY.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: