Tıraşa Eski - Foruma Yeni - Sabun Üretimine Meraklı Birisi
Smile 
Herkese selamlar,

Geleneksel tıraşa 2020 yılında merak saldım. O sıralarda da foruma üye olmuşum (yakın zamanda tıraş sabunu yapım merakım başlayınca forumdaki üyeliğimi hatırladım). Son 3-4 yıldır çeşitli aletler, jiletler kullandım. Ahşap işine de merakım olduğu için başladığım zamanlar fırça - makine standı yapmıştım büyük bir keyifle. Yıllar geçti fakat kullandığım (parasına kıyıp alabildiğim) sabunların çok az olduğunu fark ettim.

Çoğu kişi gibi arko ile başlayıp kayganlık, kokuya aşık olup sonrasında temel olarak proraso nun sabun ve kremlerini kullandım, yeni seri kremler çıkardılar onları denedim fakat dönüp dolaşıp sandalağacı ve klasik yeşil sabununa döndüm. Anladım ki krem insanı değilim.

Sanıyorum son 2 yıldır proraso yeşil - sandal - tabac ve nadiren body shop maca root sabunlar ile ve yeşil astra ile (artık jilet deneme heyecanımı geride bıraktım yeşil astra ile mutlu bir birlikteliğimiz var) hayatıma devam ediyorum.

Lakin gelin görün ki gerek redditte gerek yabancı forumlarda gördüğüm ülkemizde erişimi ya çok pahallı olan ya da hiç mümkün olmayan türlü türlü küçük üretici sabunlara ilgimi bir türlü kaybetmedim ve ülkemizde erişilebilecek sabun üreticilerini aramaya baladım. OSS-MAN sabunları çok denemek istedim fakat fırsat bulup sipariş veremeden sanıyorum Osman hocam üretimi durdurdu.

Ben de sabun yapımı üzerine araştırmalar yapmaya başladım. Bu forumda da bir kaç komşumun konularını inceledim, yabancı sabun üreticilerinin kullandıkları yağ oranlarını, kostikli su derişimlerini, esansiyel yağları, parfüm esansı tarzı ürünlerin kullanımını (bunlara fragrance oil diyorlar) araştırdım. İşin kimyası da kafama yatıp gereki hesaplamaları yapmayı öğrendikten sonra ilk kez bir tıraş sabunu yaparak başladım.

pH ölçümü sonucunu proraso ve tabac sabunlar ile karşılaştırdım aynı olduğunu ve güvenli aralıkta olduğunu gördüm ve testlerime başladım. Süreç ve sonuçlar ile ilgili yeterli veri topladıktan sonra ayrıca bir konu olarak da paylaşacağım. Sabun yapımı, tıraş sabunu yapımının basitçe bir tarifi takip ederek gerekli ekipmanlarla kolaylıkla yapılabilecek bir şey olduğunu gördüm. Fakat tarifin arkasındaki bilimi, yağ asidi profilinin sabuna etkisini,  değiştirilebilecek hangi parametrenin sonucu nasıl etkileyeceği, yapım süreçlerindeki farklılıklar, sıcaklıklar v.b üzerine düşünülecek ve öğrenilecek çok şey var. Sabun yapımına ilgili meraklı arkadaşlarla fikir alışverişi de yapmak isterim.

Fırça Herkese iyi tıraşlar, mutlu günler dilerim.  Fırça
(05/08/2024, Saat: 18:39)Eakgun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese selamlar,

Geleneksel tıraşa 2020 yılında merak saldım. O sıralarda da foruma üye olmuşum (yakın zamanda tıraş sabunu yapım merakım başlayınca forumdaki üyeliğimi hatırladım). Son 3-4 yıldır çeşitli aletler, jiletler kullandım. Ahşap işine de merakım olduğu için başladığım zamanlar fırça - makine standı yapmıştım büyük bir keyifle. Yıllar geçti fakat kullandığım (parasına kıyıp alabildiğim) sabunların çok az olduğunu fark ettim.

Çoğu kişi gibi arko ile başlayıp kayganlık, kokuya aşık olup sonrasında temel olarak proraso nun sabun ve kremlerini kullandım, yeni seri kremler çıkardılar onları denedim fakat dönüp dolaşıp sandalağacı ve klasik yeşil sabununa döndüm. Anladım ki krem insanı değilim.

Sanıyorum son 2 yıldır proraso yeşil - sandal - tabac ve nadiren body shop maca root sabunlar ile ve yeşil astra ile (artık jilet deneme heyecanımı geride bıraktım yeşil astra ile mutlu bir birlikteliğimiz var) hayatıma devam ediyorum.

Lakin gelin görün ki gerek redditte gerek yabancı forumlarda gördüğüm ülkemizde erişimi ya çok pahallı olan ya da hiç mümkün olmayan türlü türlü küçük üretici sabunlara ilgimi bir türlü kaybetmedim ve ülkemizde erişilebilecek sabun üreticilerini aramaya baladım. OSS-MAN sabunları çok denemek istedim fakat fırsat bulup sipariş veremeden sanıyorum Osman hocam üretimi durdurdu.

Ben de sabun yapımı üzerine araştırmalar yapmaya başladım. Bu forumda da bir kaç komşumun konularını inceledim, yabancı sabun üreticilerinin kullandıkları yağ oranlarını, kostikli su derişimlerini, esansiyel yağları, parfüm esansı tarzı ürünlerin kullanımını (bunlara fragrance oil diyorlar) araştırdım. İşin kimyası da kafama yatıp gereki hesaplamaları yapmayı öğrendikten sonra ilk kez bir tıraş sabunu yaparak başladım.

pH ölçümü sonucunu proraso ve tabac sabunlar ile karşılaştırdım aynı olduğunu ve güvenli aralıkta olduğunu gördüm ve testlerime başladım. Süreç ve sonuçlar ile ilgili yeterli veri topladıktan sonra ayrıca bir konu olarak da paylaşacağım. Sabun yapımı, tıraş sabunu yapımının basitçe bir tarifi takip ederek gerekli ekipmanlarla kolaylıkla yapılabilecek bir şey olduğunu gördüm. Fakat tarifin arkasındaki bilimi, yağ asidi profilinin sabuna etkisini,  değiştirilebilecek hangi parametrenin sonucu nasıl etkileyeceği, yapım süreçlerindeki farklılıklar, sıcaklıklar v.b üzerine düşünülecek ve öğrenilecek çok şey var. Sabun yapımına ilgili meraklı arkadaşlarla fikir alışverişi de yapmak isterim.

Fırça Herkese iyi tıraşlar, mutlu günler dilerim.  Fırça

Merhabalar, mesaj başlığını görünce çok sevindim ve yazdıklarınızı keyifle okudum. Bu alana benimde oldukça ilgim var fakat ne yazık ki hiç kaynağım yok; bu yıl üniversiteye başlayacağım ve bu işe ayırabilecek ne param ne de zamanım var. Fakat sizin deneyimlerinizi ilgiyle takip edecek ve elimden geldiğince fikir alışverişinize katkı sağlamaya çalışacağım. Hatta şimdiden koku profili bakımından ıtır otlu ve lavantalı bir sabun yapmanızı önerebilirim. Çiçekçideyken ardı ardına kokladığım bu iki çiçek bir araya gelince bahar tıraşlarının vazgeçilmezi olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden bol şans Blush
<3
(06/08/2024, Saat: 00:20)Zireæl47 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, mesaj başlığını görünce çok sevindim ve yazdıklarınızı keyifle okudum. Bu alana benimde oldukça ilgim var fakat ne yazık ki hiç kaynağım yok; bu yıl üniversiteye başlayacağım ve bu işe ayırabilecek ne param ne de zamanım var. Fakat sizin deneyimlerinizi ilgiyle takip edecek ve elimden geldiğince fikir alışverişinize katkı sağlamaya çalışacağım. Hatta şimdiden koku profili bakımından ıtır otlu ve lavantalı bir sabun yapmanızı önerebilirim. Çiçekçideyken ardı ardına kokladığım bu iki çiçek bir araya gelince bahar tıraşlarının vazgeçilmezi olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden bol şans  Blush

Selamlar, üretime ilgili birisiyle karşılaştığıma çok memnun oldum. Dediğiniz doğru bu işe girişmek için biraz zaman, mekan, ikinci el ekipman ve yağlar kimyasallar vs maddi bir boyutu da oluyor mutlaka. Yine de düşük bütçe ve minimal ekipman ile (mesela yalnızca bir shaker kullanaral) yapılan tarifler mevcut.

Hot process sabun yapımı için biraz daha çok ekipman, yer ve zaman gerekiyor. Tıraş sabunu tariflerinde de genellikle hot process kullanılıyor tıraş sabununu tıraş sabunu yapan stearik asitin erime derecesinin 70 derece civarı olması nedeniyle. Fakat cold process tıraş sabunu üretenler de var. Üniversiteye başlangıç süreci hareketli olabiliyor ama işler durulunca uğraşmak isterseniz şu shaker ile sabun yapan hanımefendinin linkini bırakayım süreçle ilgili fikir olsun. Bu sürece merakınız varsa öncelikle belki banyoda kullanmalık basit tarifler deneyebilirsiniz.

Elly's Everyday Soap Shaker

Lavanta esansiyel yağım var fakat ıtır yağım yok hatta kokusunu bilmiyorum bile diyebilirim. Bir sonraki siparişe ıtır yağı da söyleyip bir deneme yaparım mutlaka. İlk denememde mutfak terazim esansiyel yağarı ölçemediği için göz karı koydum ve çok sedir baskın oldu. Normalde %50 sedir, %45 lavanta, %5 paçuli olması gerekiyordu ama me olduğu belli değil... Şimdi daha hassas bir terazi edinmeye çalışıyorum bakalım.
(07/08/2024, Saat: 00:51)Eakgun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar, üretime ilgili birisiyle karşılaştığıma çok memnun oldum. Dediğiniz doğru bu işe girişmek için biraz zaman, mekan, ikinci el ekipman ve yağlar kimyasallar vs maddi bir boyutu da oluyor mutlaka. Yine de düşük bütçe ve minimal ekipman ile (mesela yalnızca bir shaker kullanaral) yapılan tarifler mevcut.

Hot process sabun yapımı için biraz daha çok ekipman, yer ve zaman gerekiyor. Tıraş sabunu tariflerinde de genellikle hot process kullanılıyor tıraş sabununu tıraş sabunu yapan stearik asitin erime derecesinin 70 derece civarı olması nedeniyle. Fakat cold process tıraş sabunu üretenler de var. Üniversiteye başlangıç süreci hareketli olabiliyor ama işler durulunca uğraşmak isterseniz şu shaker ile sabun yapan hanımefendinin linkini bırakayım süreçle ilgili fikir olsun. Bu sürece merakınız varsa öncelikle belki banyoda kullanmalık basit tarifler deneyebilirsiniz.

Elly's Everyday Soap Shaker

Lavanta esansiyel yağım var fakat ıtır yağım yok hatta kokusunu bilmiyorum bile diyebilirim. Bir sonraki siparişe ıtır yağı da söyleyip bir deneme yaparım mutlaka. İlk denememde mutfak terazim esansiyel yağarı ölçemediği için göz karı koydum ve çok sedir baskın oldu. Normalde %50 sedir, %45 lavanta, %5 paçuli olması gerekiyordu ama me olduğu belli değil... Şimdi daha hassas bir terazi edinmeye çalışıyorum bakalım.

Hanımefendiye mutlaka göz atacağım. Gelecek denemelerinizin sonuçlarını da merakla bekliyor, bol şans diliyorum.
<3
Merhaba,
Yazınızı keyifle okudum. Bende işin daha kolayına kaçarak hazır sabunlara esans ve biraz daha yağ ekleyerek kendi çapımda denemeler yapıyorum. Arko, alsancak , jikoryen veya more for you sabunları alıp rendeliyorum ve havalandırıyorum ki içerisinde ki koku gitsin diye sonrada esans , kolonya veya after shave ekleyip kendime özgü sevdiğim kokular yapmaya çalışıyorum. Mesela şu an arko sabun içerisine gliserin ve Hindistan cevizi yağı ekledim ve üzerine de yeşil brüt ekleyerek karışımı tamamladım. Bir kaç gündür alkol uçsun diye bol bol karıştırıyorum. Bugün krem kıvamına geldi bir deneme köpüğü yaptım harika oldu. Artık kurumaya bırakıyorum ne zamana kadar sertleşir hazır olur bakacağım. Bu fikri tıraş keyfi forumunda Hırant bey var @oldman nick kullanıyor ondan aldım. O da bu tarz denemeler yapıyor. Belki sizede bir fikir verir. Kolay gelsin.
Keyifli tıraşlar.

SM-A736B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(11/08/2024, Saat: 13:08)hulusiorhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Yazınızı keyifle okudum. Bende işin daha kolayına kaçarak hazır sabunlara esans ve biraz daha yağ ekleyerek kendi çapımda denemeler yapıyorum. Arko, alsancak , jikoryen veya more for you sabunları  alıp rendeliyorum ve havalandırıyorum ki içerisinde ki koku gitsin diye sonrada esans , kolonya veya after shave ekleyip kendime özgü sevdiğim kokular yapmaya çalışıyorum. Mesela şu an arko sabun içerisine gliserin ve Hindistan cevizi yağı ekledim ve üzerine de yeşil brüt ekleyerek karışımı tamamladım. Bir kaç gündür alkol uçsun diye bol bol karıştırıyorum. Bugün krem kıvamına geldi bir deneme köpüğü yaptım harika oldu. Artık kurumaya bırakıyorum ne zamana kadar sertleşir hazır olur bakacağım. Bu fikri tıraş keyfi forumunda Hırant bey var @oldman nick kullanıyor ondan aldım. O da bu tarz denemeler yapıyor. Belki sizede bir fikir verir. Kolay gelsin.
Keyifli tıraşlar.

Hocam merhabalar, nasıl gidiyor sizin sabun üretim projeniz? Ben de az önce resmen ilk adımımı atmış bulunuyorum. Zaten görece uzun zamandır temel baz ve içeriklere yönelik araştırmalarım ve formül hesaplamalarım vardı. Bu alandaki bilgi birikimim kaba taslak somutlaşmaya başladı. Şu an esans ve koku profilleri üzerine ağırlık verdim. Önce hazır sabunu kokutmaya yönelik projelerle başlayacağım. Siz bir Arko çubuğa kaç damla esansiyel yağ damlatıyorsunuz? Ne kadarı 75gr cold press sabunu doyuruyor?
<3
Yazınızı keyifle okudum. Bende işin daha kolayına kaçarak hazır sabunlara esans ve biraz daha yağ ekleyerek kendi çapımda denemeler yapıyorum. Arko, alsancak , jikoryen veya more for you sabunları  alıp rendeliyorum ve havalandırıyorum ki içerisinde ki koku gitsin diye sonrada esans , kolonya veya after shave ekleyip kendime özgü sevdiğim kokular yapmaya çalışıyorum. Mesela şu an arko sabun içerisine gliserin ve Hindistan cevizi yağı ekledim ve üzerine de yeşil brüt ekleyerek karışımı tamamladım. Bir kaç gündür alkol uçsun diye bol bol karıştırıyorum. Bugün krem kıvamına geldi bir deneme köpüğü yaptım harika oldu. Artık kurumaya bırakıyorum ne zamana kadar sertleşir hazır olur bakacağım. Bu fikri tıraş keyfi forumunda Hırant bey var @oldman nick kullanıyor ondan aldım. O da bu tarz denemeler yapıyor. Belki sizede bir fikir verir. Kolay gelsin.
Keyifli tıraşlar.

Hocam merhabalar, nasıl gidiyor sizin sabun üretim projeniz? Ben de az önce resmen ilk adımımı atmış bulunuyorum. Zaten görece uzun zamandır temel baz ve içeriklere yönelik araştırmalarım ve formül hesaplamalarım vardı. Bu alandaki bilgi birikimim kaba taslak somutlaşmaya başladı. Şu an esans ve koku profilleri üzerine ağırlık verdim. Önce hazır sabunu kokutmaya yönelik projelerle başlayacağım. Siz bir Arko çubuğa kaç damla esansiyel yağ damlatıyorsunuz? Ne kadarı 75gr cold press sabunu doyuruyor?
<3
Keyifli tıraşlar.

<3
@BigHillMe Hocam ben mesaj gitmedi diye bekleyip tekrar basmıştım, 3 kere göndermiş aynı mesajı. Bu da dahil olmak üzere fazlalıkları silebilir misiniz?
<3
(02/09/2024, Saat: 14:41)Zireæl47 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam merhabalar, nasıl gidiyor sizin sabun üretim projeniz? Ben de az önce resmen ilk adımımı atmış bulunuyorum. Zaten görece uzun zamandır temel baz ve içeriklere yönelik araştırmalarım ve formül hesaplamalarım vardı. Bu alandaki bilgi birikimim kaba taslak somutlaşmaya başladı. Şu an esans ve koku profilleri üzerine ağırlık verdim. Önce hazır sabunu kokutmaya yönelik projelerle başlayacağım. Siz bir Arko çubuğa kaç damla esansiyel yağ damlatıyorsunuz? Ne kadarı 75gr cold press sabunu doyuruyor?
Merhaba, sabun aramolandırma diyelim biz ona harika bir şekilde devam ediyor. Yeni bir tabe arko after shave ile yapıyorum. Brüt ile yapmıştım i muhteşem oldu, severek kullanıyorum. Havalar soğumadan tütün kolonyası ile bir sabun yapmak istiyorum. Tabac benzeri beğenebileceğim bir tütün kolonyası arıyorum bulunca hemen yapacağım. Sabun olarak alsancak sabunun klasik olanı bence en iyi sabun hem kokusu da çok az. Ben sabun miktarının %3'ü kadar esans veya aromatik yağ. Mesela 20 gr arko icin 0,6gr yağ veya esans. Bu arada bazı güzel parfümlerin muadil esansları satılıyor channel blue alıp denemiştim çok iyi olmuştu. Sabun miktarının 3 katı kadar da kolonya veya after shave. Mesela 20 gr arko tıraş sabunu için 60 gr kolonya veya aftershave. Alkol uçuyor zaten esansı kalıyor. Deneme yaparken ilk başta küçük gramlar deneyin bence memnun kalırsanız devamını yapmak kolay. Keyifli tıraşlar

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 8,792 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  8 yıllık mach 3 den sonra Geleneksel Tıraşa başlama Perseus 56 21,956 21/09/2020, Saat: 23:36
Son Yorum: element
  Yeni Bir Tıraşseverden Herkese Selamlar Tony Soprano 36 10,473 19/05/2020, Saat: 18:33
Son Yorum: Tony Soprano
  Yeni Tıraş Zidane 28 9,638 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Eski üye bthnkckshn 23 7,863 11/05/2020, Saat: 12:41
Son Yorum: dimitraki
  Merhaba / Ankara / Yeni Üye BalPorsuğu 29 8,435 13/03/2020, Saat: 12:27
Son Yorum: grknclk
  Yeni üye Gelenekseltraş 21 7,071 09/12/2019, Saat: 14:45
Son Yorum: tanios74
  Yeni üye Dorukbey 19 4,894 25/11/2019, Saat: 15:29
Son Yorum: U A K
  kabul ederseniz yeni komşunuz..zorsakal..merhabalar :-) zorsakal 29 7,929 28/10/2019, Saat: 09:33
Son Yorum: 3RD1
  Yeni Komşunuz :) ErkanY. 39 18,864 24/10/2019, Saat: 07:56
Son Yorum: ErkanY.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: