Sonunda Merhaba
@mertonyon

Komşum, güzel seçim almış olduğunuz. Ürün çok keyifli ve şık bir makine "Hayırlı Olsun."

Not: R41 Twist agresif bir makinedir. Dikkat'li olun tıraş olurken tıraş rutininiz nasıl bilemiyorum. Lakin 1. perde WTG sakal çıkış yönü  2. XTG/ATG perde sakal çıkış yönüne dik veya yatay geçiş işlem tamam olacaktır. Belki son rötuş isteyebilir ama daha fazlası cildiniz de tahribata neden olur. bkz.

Ek bilgi olsun.

Saygılar.
Gürkan
(13/02/2019, Saat: 16:08)Sofistike Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mertonyon

Komşum, güzel seçim almış olduğunuz. Ürün çok keyifli ve şık bir makine "Hayırlı Olsun."

Not: R41 Twist agresif bir makinedir.
Saygılar.
Gürkan

Komşum çok teşekkürler. Yalnız R41 almadım, gene R89 aldım, sadece Twist modeli. Yani kafa gene R89 Kapalı tarak. Başlangıç için agresif bir makineye cesaret edemedim.
@mertonyon
Kutudan cıkıp eline alınca boyle mucevher almısın gibi hissetmedin mi dedigim gibi.
Hayırlı olsun dostum guzel makine aldın. Zevkli tırasların olsun.
(13/02/2019, Saat: 16:41)mertonyon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum çok teşekkürler. Yalnız R41 almadım, gene R89 aldım, sadece Twist modeli. Yani kafa gene R89 Kapalı tarak. Başlangıç için agresif bir makineye cesaret edemedim.

Komşum, kusura bakmayın gözlerim bana oyun oynamış Angel  

R89 Twist Mild bir  Tıraş aleti dir. Yeni geleneksel (ıslak) tıraşa başlayan sakalları seyrek, fazla sert olmayan kullanıcılara önerilir. R89 'la tıraş olduğunuzda kendinize zarar vermeniz, aletin başlık kısmının kesim açı aralığının az olmasından sebep zordur. Tıraşlar da kaç perde tıraş olduğunuzu ve tekniğinizi bilemiyorum lakin bu alet ile '2' üst mesaj da belirttiğim den fazla perde tahriş olmadan tıraş olabilir, tıraş oldukça kendinizi ve cildinizi, agresif mi mild alet sevdiğinizi anlayabilmenize olanak sağlar.

Tekrar dan "Hayırlı Olsun."  
Saygılar.
Evet, nihayet oldu! Ben de ilk "geleneksel ıslak tıraşımı" oldum.

Bu tıraşta neler kullandım:

Alet: Mühle R89 Twist
Krem: Proraso Sandalağacı tüp
Jilet: Derby Usta
Fırça: Semogue 1800

Aftershave olarak EST'nin No:3 tıraş kolonyası ve Essens'in aloe vera'lı balsam'ını kullandım.

Deneyim:

Plastik proraso tıraş kasem ve Semogue fırçamla şimdilik çok mutluyum. Gene güzel, yoğun, kıvamlı ve 3 perde tıraşı rahat çıkartacak miktar bir köpük elde ettim. Semogue 1800 her geçen gün biraz daha yumuşuyor ve kullanması keyifli hale geliyor.

Şimdi gelelim ilk tek jiletli çift taraflı tıraş aletiyle tecrübeme.

R89'unun kafasına malumunuz mild deniyor. Bu ne demek tıraş olurken anladım. Elime aldım R89'u ışıl ışıl parlıyor. Ağırlığını bir tartım, elimde "hissettim", iyice heyecanlandım, biraz da tedirginim. Bıçağı ucundan tuttum, favori altı bölgesine ilk hafifçe ve kendi ağırlığıyla çektim, pamuk gibi bir geçiş oldu. Allah allah, acaba açıyı mı doğru tutturamadım, almadı mı falan derken elimle yokladım, yoo, gayet de sakallar alınmış.

O anki sevincimi size anlatamam, ne çekme, ne acı, ne başka bir şey. Yav dedim bu ıslak tıraş ne harika bir şeymiş. Tedirginliğim yerini biraz da şımarıklığa bıraktı. En önemli hatamı o zaman yapmışım.

Pata küte giriştim suratıma, gene bastırmıyorum, gene açıya dikkat ediyorum ama intizamı bıraktım, ordan geçiyorum, bir daha geçiyorum, öncesinde kendi kendime söz verdiğim "wtg->xtg>atg sıralamasına göre git" kuralından uzaklaştım, aynı yeri bir kaç kere geçtim ve galiba bazı yerlerde biraz bastırdım.

Sonuç: 2. perdeden sonra resimlerde görebileceğiniz boyunda noktasal kanamalar ve burunda tahriş.
(Tıraşı dün oldum, fotolar bugüne ait o yüzden biraz uzama var. Ama boyun bölgemi daha fazla tahriş etmemek için durduğumdan orda sakal daha fazla kalmış)
ad856d239533c71669498260effedf90.jpga1fba8883155ca2a7c14f7f21337f9fd.jpg

Dediğim gibi bunu görünce daha fazla kazımamak için 3. perdeyi yapmamaya karar verdim. Boyun bölgesindeki tahriş ve kanama biraz canımı sıktı. Burundaki tahriş muhtemelen atopik dermatitim yüzünden oldu, o yüzden o kısma fazla takılmadım.

Sakallarım biraz antika. Seyrek, yavaş uzuyor, ama sertler. Bu yüzden genel kurallara bağlı kalıp, kendi tarzımı biraz da kendim deneye deneye yerleştireceğim gibi görünüyor.

Ama tabii herkesin önerisine de açığım.
Öncelikle tebrik ederim ve sıhhatler olsun. Boyun ve çene altı epey kalmış ama başlangıçta bunu önemsememeniz gerekir zaten.önemli olan tahriş, kanama vs yapmamaya çalışmak. teknik oturunca daha temiz ve pürüzsüz olacaktır.  Bıyık bölgesindeki kızarıklık fazlaca tekrarlanmış bir geçişin sonucu gibi duruyor jilet yanığı gibi yani. Zaten kendinizzde farkına varmışsınız aynı yerden defalarca geçmişsiniz ve muhtemelen farkına varmadan bastırmışsınız da (gayet normal).
Sakallarınız oldukça yatık çıkıyor benimde sağ boyun altı ve çene altı oldukça yatıktır sakallar ise kalın ve serttir. Ben alet, jilet vs tavsiyesinde pek bulunmam ama bir süre R89'u deneyin sonra birde progress ve 7 O'clock jiletle denemeler yapın ben eminim ki çok daha güzel tıraş çıkartacaksınız. Elinizin altında bir progress olsun derim. (Kısa sap olsun Smile )
R89 yanak ksımlarında dik çıkan sakallarda sorunsuz olsada yatık çıkan sakallarda çok yetersiz kalıyor ve buda defalarca o bölgeden geçme ihtiyacı doğuruyor ve sonucu kaçınılmaz tahriş yada kanamalar.
Tıraşı mümkün olduğunca az perdah ile çıkarmaya çalışmak önemli bir nokta, daha çok perdah daha pürüzsüz, sinek kaydı tıraş anlamına gelmediği gibi tahriş kaçınılmaz oluyor.
Aftershave olarak daha yumuşak, cildi daha hızlı onarıcı bir ürün bulmaya çalışın.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

@Delidumrul komşum ben de r89 kullanıyorum ama yatık kılları almakta çok zorlanmadım. Sanırım benim cildimle ilgili. Tahriş sıfıra düştü. İki perdede bitiriyorum. Progress alıcam ama alışkanlık yaptı r89. Saygılar...
(15/02/2019, Saat: 14:42)ekilic2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Delidumrul komşum ben de r89 kullanıyorum ama yatık kılları almakta çok zorlanmadım. Sanırım benim cildimle ilgili. Tahriş sıfıra düştü. İki perdede bitiriyorum. Progress alıcam ama alışkanlık yaptı r89. Saygılar...

İşte bu yüzden tavsiye konusunda imtina ederim,herkesin sakal yapısı ve kalınlığı yüz şekli ve kıvrımları farklı.
Progress ayarlı olması itibariyle daha uyumlu hale gelebiliyor. İlk başlayanlara tavsiye edilecekse bence bu ilk sırayı progress alabilir. Smile
Aslında belkide bütün ayarlı aletlerde böyledir bilmiyorum ben sadece proggress tecrübeme dayanarak söylüyorum bunları. Diğer taraftan, yeni alınan bir alet hemen uyumsuz diye bir köşeye atmakta doğru olmaz bir süre kullanıp en uygun açısını, ağırlığını anlamak ve en azından teknik bir miktar oturduktan sonra uyumluluğuna karar verilmeli.
Saygılar
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Aceminin seyir defterine ek. Gunes yili 2018, Tiras gunu yaziyla "iki"..

Geleneksel islak tiras maceramin ikinci deneyimini geride biraktim.

Ekipman gene ayni: Proraso sandalagaci krem, Semogue 1800 firca, Derby Usta ve R89 Twist.

Bir onceki tirasimdan beri cildime iyi bakmaya calistim. Atopik dermatit bolgelere ilac surdum ve yangilari onledim. Sakallarimin cok uzamamasi icin arayi cok acmadim (3 gun) Tiras oncesi sicak bir dus da yaptim.

Bu sefer ilk seferdeki gibi simarmadim, WTG, XTG, ATG sirasiyla gittim.. Bastirmadan, kazimadan, dikkat ederek 3 perdede tirasimi tamamladim.

Sonuc.

Bu sefer oldukca yakin bir tiras oldum. %100 mukemmel yakinlikta degil, daha hala cok kazimadan kitaba uygun tiras olmaya calisiyorum ama ilerleme kesinlikle var. Yanak bolgem bebek poposu kivaminda, cene kivrimlarinda gorunurde bir sey yok ama tersten dokununca batiyor.

Boyun bolgemde ilk seferki kadar agir bir tahris yok bu sefer ama noktasal kanamalar gene oldu. Cok onemli degil, muhtemelen yarin sabaha pihtilari silince bir sey kalmayacak ama yine de kan var mi, var.

4ac029adc0ee1c40acd9ce9e94ae8086.jpg

Burun bolgemdeki atopik dermatit yangisi krem destegiyle bu sefer gorunurde yoktu.

f4c2eb339976a7175373facfa781308d.jpg

Salak gibi hala sap tedarik etmedim, belki sapla tahrisin ve kanamalarin goruntusel etkisini cok daha minimuma indirebilirdim.

Yola devam:

- Acilen sap almam lazim. Eksikligini hissediyorum.

- Rutini ve frekansi bozmayacagim, en gec 3 gunde bir olmaya devam edecegim. (Sakallarim yavas ve seyrek ciktigindan daha kisa surede pek kesecek bir sey olmuyor)

- Yanlissam duzeltin ama cildin geleneksel islak tirasa adapte olmasi diye bir sey var sanirim. Yavas yavas alisiyor cildim gibi hissediyorum. Yilmak yok, bastirmadan, kazimadan, bebek poposu gibi niye olmuyor diye velvele yapmadan "tirasa devam" edecegim.

- Derby Usta ile anlasamiyoruz gibi hissediyorum. Sanki benim sakallara uygun degil, sanki o noktasal kanamalarin sebebi gibi. Biraz daha keskin bir jilet (sari 7o'clock gibi) deneyecegim bakalim, belirgin bir fark olacak mi?
Kaptanın seyir defterine göre kısmen doğru rotada olduğunuzu görebiliyorum Smile
Rotanın ufak bir iki değişikliğe ihtiyaç var Smile

Boğaz altı görüntünüz bana çok yabancı gelmedi. Size bir iki tavsiyem olacak.
Birincisi Köpüğün kıvamına dikkat edin. İkincisi fırçayla köpüğü yüze uygularken bir ara elinizle köpüğü yüzünüze güzelce yedirin ve fırçalamaya devam edin. Bu yöntemle olduğum tıraşlar daha konforlu geçiyor.
Son olarak konforu ön planda olan jiletleri tercih edin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 699 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,469 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 614 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,602 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 679 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı