Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye
#1
Lise döneminde tıraş ilk başladığımda kimse bana nasıl tıraş olacağımı anlatmadı, malum internet falan da pek yaygın değil bende aldım elime jileti kafama görse tıraş oldum. Bunun sonucunda boynumun sağ tarafındaki sakalların her teli farklı yöne doğru uzuyor. Özellikle bu bölgede kıl dönmeleri ve akneler yıllardır geçmiyor. Bu sebeble her tıraş olduğumda biraz kanama oluyor.  Şu an sakallar çok sert ustura ve permashArp jiletle tıraş oluyorum. Bu konuda ne önerirsiniz, var mı bunun çözümü?
Cevapla
#2
Komşum sakal çıkış yönleri genetiktir. Tıraş oluş şekline göre sakalların çıkmayacağını daha önce de okumuştum forumdan.
Dayım bana ilk tıraş olmaya başladığımda tıraşı hep yukarıdan aşağı doğru olmamı, bu sayede ileride sakallarımın hep aşağı doğru çıkacağını ve farklı yönlerde çıkan sakalımın olmayacağını söylemişti.
Tavsiyesini hiç unutmadım. Hep aşağı yönde tıraş oldum.
Sonuç elbette dayımın ummadığı şekilde gelişti. Ben bunu ona hiç söylemedim ama ara ara aklıma gelir onun söyledikleri. Çoğunluğu aşağı yönde olsa da neredeyse her yöne çıkıyor sakallarım.
Ez cümle sakal çıkış yönlerini değiştiremezsiniz. Yapmamız gereken sakal çıkış yönlerimizi tespit edip ona göre tıraş olmamızdır.
Keyifli tıraşlar dilerim.
Cevapla
#3
Bana zamanında berberin birisi demişti sen ilk tıraşa başladığında sakal çıkış yönlerine dikkat etmeden tıraş olmuşun diye. Boynumda sakalları inceliyorum tamamen düzensiz sanki kıllar kendi arasında anlaşmış gibi hepsi farklı yöne uzuyor. Çıkış yönlerine göre tıraş olmam imkansız. Yıllardır ne yaptıysam buna bir çare bulamadım. Usturayla çok rahat kesiksiz tıraş oluyorum ama boyundaki akneler her zaman kanıyor.
Cevapla
#4
@Timuçin Komşum, ayrıca boyun bölgesinde oluşan kıl dönmelelerinin nedeni ustura ile çok yakın tıraş sağladığınızdan dolayıdır diye düşünüyorum.

Ustura yerine mild bir DE alet/keskin ama konforlu bir jiletle yakın olmayan tıraş olmayı denediniz mi?
Cevapla
#5
(25/02/2019, Saat: 01:10)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Timuçin Komşum, ayrıca boyun bölgesinde oluşan kıl dönmelelerinin nedeni ustura ile çok yakın tıraş sağladığınızdan dolayıdır diye düşünüyorum.

Ustura yerine mild bir DE alet/keskin ama konforlu bir jiletle yakın olmayan tıraş olmayı denediniz mi?

Wilkinson baya mild sanırım bir ara onu denedim. Usturadan önce de vardı bu durum. Sakallar sert olduğu ve birkaç günde bir tıraş olduğum için ustura ile tek perdede tıraş oluyorum tahriş olmamış oluyor. Ustura ile tıraşın bu anlamda çok faydasını gördüm.
Cevapla
#6
@Timuçin benzer bir durum maalesef bende de var. Boynun sağ tarafı. J hook ile sorun yaşamıyorum, çelikte boyunda enfes. Coolcut 9 sorunsuz, kısa geçişler ile daha yavaş hareket ediyorum. Öncesinde elde bir strop mutlaka yapıyorum. Boyun bölgemizin kıl yapısı bu saatten sonra değişmeyecek. Kendimiz çözüm bulmalıyız. Bundan dolayı Wilkinson falan karıştırmayın. Fayda vermeyeceği gibi zarar verir. Tıraş teknikleri bölümüne bakın biraz sonra slant, çelik, coolcut ya da feather jiletli ustura,başka jiletli usturada olur,geçinip gidersiniz. Sonrası için şap uygulayın mutlaka. O bölge alışsın. Kolonya kullanmayın. Lea aftershave balsam alın uygun fiyatlı, söylemesi bana tadını çıkarmak size kalsın. Kendinize de iyi bakın. Slant dedim de aklıma geldi X3 ne de güzel olurdu şimdi.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
WWW
Cevapla
#7
@Timuçin

@Mehmet_G ve @ahraz arkadaşlarımız deyim yerinde ise hem GELTIR kültürü hem de yıllardır yaşadıkları deneyimler doğrultusunda öneriler de bulunmuşlar.

Bu belki size pahalıya gelebilir, öneriler doğrultusunda deneme / yanılma yöntemiyle size en doğru tıraş ve size en doğru tıraş makinelerini (jiletli ustura v.s.) değişiklik yaparak kullanmanızdır
ve tabi tıraş yöntemini de unutmamak lazım.

İlave olarak; Hangi aletle tıraş oluyorsanız olun, eğer yüzünüzü gereği gibi hazırlamazsanız veya yüzünüze gerekli hassasiyeti göstermeden basınç uygulayarak tıraş olursanız mutlaka sorun yaşarsınız.

Gerekirse ilk önce bir krem sürme hassasiyeti içerisinde baskı uygulayarak tıraş olmayı deneyin ve sonra duruma göre bu hassasiyeti çoğaltın ya da azaltın.
__________________________________________

E n v i r o n m e n t a l i s t

Cevapla
#8
@ahraz komşum gibi bende size Slant kullanmanızı öneriyorum. Bugüne kadar 15'e yakın belki daha fazla tıraş aleti kullandım. Takımıma Slant'lar en son katılan aletler oldu ve bugün diyorum ki keşke ilk aldığım aletler arasında olsalardı Smile Slant'ın kesim tarzı çok farklı denemenizde fayda var.
Cevapla
#9
@Timuçin boğaz altımda ters çıkan kıllarımı tersden alıyorum bastırmadan keskin jiletlerle sorunumu çözdüm bir geçişde işi bitir. tabi şunuda belirteyim koruma barsız yuma,orak tipi yerli aletlerle deniyorum
Koruma barsız alet  temiz tıraş Tıraş aleti
Cevapla
#10
Tüm komşularıma değerli önerilerinden dolayı teşekkür ediyorum hepsini npt aldım inşallah fırsat buldukça deneyeceğim. Belki 10 yıldan fazladır bu problemim var umarım çare olur. Saygılarımla...
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günün Tıraşı (SOTD) piankhy 25,289 9,568,177 Daha az 1 dakika önce
Son Yorum: KurtaranS
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 168 112,049 30/05/2020, Saat: 16:32
Son Yorum: hgercek
  Günlük sakal-tıraş süresi oguz han 40 7,008 28/05/2020, Saat: 05:28
Son Yorum: NeroAquila
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 468 125,998 20/05/2020, Saat: 01:32
Son Yorum: Mükremin
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 23,819 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Egzema ve sakal tıraş hakkında Fenotip 20 1,816 01/03/2020, Saat: 16:02
Son Yorum: seydibaba
  Askerin Sakal Tıraşı HardCoder 72 40,718 25/11/2019, Saat: 23:07
Son Yorum: forevermore07
  Sakal Hakkında Büyüklerinizden Öğrenemeyeceğiniz 19 Bilgi mustbe 6 909 14/11/2019, Saat: 21:50
Son Yorum: Ayhandulgar
  Bölge bölge sakal dökülmeleri clausewitz 13 1,567 30/10/2019, Saat: 11:01
Son Yorum: ErkanY.
  Sakal kesilme sesi Nihil79 19 17,024 26/10/2019, Saat: 15:05
Son Yorum: kral arthur

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi