Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti
(05/06/2019, Saat: 12:31)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben çelik tıraş malzemelerini çok fazla sevmiyorum. Bugüne kadar uzun süre severek kullandığım çelik makinem olmadı, sadece bir tane yerli vardı o da onarıma gitti gelmedi ya neyse. Şu sıralar sanki pirinç makineler bir kaç senedir pert oluyormuş da asıl çelikler ömürlükmüş gibi gereksiz bir algı yaratılmaya çalışılıyor üreticileri tarafından. Çeliğin geri dönüşü, yani feedback denilen kesme esnasında ele verdiği geri dönüş hissi çoğu zaman daha zayıf kalıyor. Benim asıl sevmediğim olay ise gereksiz ağır olmaları. Çok ağır makineleri bir süre sonra eli be bilek eklemini zorluyor. Ayrıca baş aşağı çevirirken falan elden kaçırma riskini ortaya çıkarıyor.

Som çelik makinelerdeki katı rijitliği de pek sevemedim, o hafif yapılıdaki hafif titreşimi, yüksek çatırtı çıtırtı akustik seslerini daha çok seviyorum. Hafif tıraş makinelerini daha çok beğeniyorum. Özellikle de sap kısmını içi boş olanlarını ya da aluminyum saplı daha hafif modelleri beğeniyorum. Bunlar ele ve yüze gereksiz ağırlık yapmadıkları gibi, yüzde tıraş ederkenki ele geri dönüşkeri kesme hisleri çok keyifli oluyor. Hem de bileğinizi zorlamıyorlar ve elde tutmaları, ince manevralar yapmaları daha kolay oluyor.

Misal ağır som çelik bir makineye feather jilet takıp blade buffing yapmaya çalışmak, kocaman arabayla daracık sokaklarda manevra yapmak gibi, insanı yoruyor.

Ben genelde celik aletler kullanmama ve sevmeme ragmen dediklerinin coguna katiliyorum.

100 yillik pirinc, bakir, nikel Gilletteler, antika Gemler, Rotbartlar gunuzumuze iyi durumda ulasmisken,
piyasada sadece celikler omurluk aletmis gibi algi yaratiliyor.

Celik urunlerin buyuk cogunlugu agir aletler ama iclerinde hafif olanlarida var.
Mesala bahsettigim Razorock GC celik saplarina gore agirligi 74 ile 83 gram arasi.
Wolfman Guerrilla 69 gram. Inanilmaz sesli bir alet.
Ote yandan iclerinde 120 gramlarin uzerinde aletler de mevcut.
Acikcasi benim kanaatimce bu alginin olusmasinin nedeni buyuk olcude yeni seri makinelerin daha tuketilebilir olmasi adina dayanikliliktan odun verilerek uretiliyor olmasi. Ote yandan CNC aletlerde bu durum ayni sekilde dahi olsa materyalin dayanikliligi bu durumu toparliyor. Dediginiz gibi eski tip gilletteler gem ler ince iscilikleri sayesinde belki de gunumuzde hala keyifle kullanilabiliyor Smile
Elime birden fazla eski makine geçti. 1900 den 1950 arası. Özellikle kırmak istemediğin sürece bir yüz yıl daha giderlerdi. Çoğu pirinçti.
(05/06/2019, Saat: 19:32)osaka23 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Acikcasi benim kanaatimce bu alginin olusmasinin nedeni buyuk olcude yeni seri makinelerin daha tuketilebilir olmasi adina dayanikliliktan odun verilerek uretiliyor olmasi. Ote yandan CNC aletlerde bu durum ayni sekilde dahi olsa materyalin dayanikliligi bu durumu toparliyor. Dediginiz gibi eski tip gilletteler gem ler ince iscilikleri sayesinde belki de gunumuzde hala keyifle kullanilabiliyor Smile

CNC aletleri malzemesinden ziyade, urun cesitliginin fazla olmasi sebebiyle seviyorum.
Koca EJ nin ve Muhle nin sadece birkac basligi varken,
En kucuk CNC alet ureticilerinin her birinin en az 5 farkli tipte basliklari oluyor.
3one6 satısa cıkmıs dostlar.
75 ingiliz akcesiymis.

https://www.theenglishshavingcompany.com...d08b1b286b
Beni sasirtilar cunku vergisiz fiyati 62.5 pound. yani $80. Ben $120 civarinda bekliyordum
Agirligi 85 gram. Aluminium sapli olanlar 60 gramdan az.
Ben olumsuzdum ama hic fena durmuyor.
Simdiden alacaklara hayirli olsun.
@CK89
Valla bende fiyatı daha cok bekliyordum yalan yok, celik alet icin guzel fiyatlandırma olmus. Ama bir cekindigim konu, Rocca cıktıktan sonra kucuk guncellemelerle su anda ücüncü versiyonuna gecti. Bunda da kullanıcılardan gelen geri donuslerle beraber kucuk oynamalar veya duzeltmeler olacak mı onu merak ediyorum.

Edit: Biraz arastırınca makinanın renkli versiyonlarının yarıdan cogu aluminyum malzemeden. Kafalar Mim teknigi le uretilmis. Rocnelin bu teknik hakkında paylasımı vardı sanırsam. Forged yani dovulmus dedigi parcalar sadece sapın uclarıymıs. Hani adı celik ama kendisi tam celik mi orası tartısılır.
Ben de çelik traş makinelerini sevemedim. Çok ağır geliyor başlıkları, kaysa kesecek gibi duruyor. 1 tane vardı elden çıkardım. Ej89 kullanıyorum, çok memnunum
(09/06/2019, Saat: 00:22)Dragon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de çelik traş makinelerini sevemedim. Çok ağır geliyor başlıkları, kaysa kesecek gibi duruyor. 1 tane vardı elden çıkardım. Ej89 kullanıyorum, çok memnunum

Abi oyle hepsinde o agırlıgı hissetmiyorsun inan.
Bildigim kadarı ile Mim teknigi ile yapılıyor, celik sınıfında, Rocca oyle degil.
BBS1 gibi, wolfman gibi ince iscilik ile plakaları ince yapılan saf celik aletler oyle degil.
Paradigym titanium gibi, ozel malzemeler ile yapılanlar oyle degil.
Raw shaving gibi kafa ve sap agırlıgı dengeli yapılan makinalar oyle degil.

Aklıma gelen birkac farklı basit ornek verdim, cogaltılabilinir, agırlık dengesinden kullanılan malzemeye veye ince iscilige degiskenler var. Hani on yargı ile celige soguk bakma demek icin.
Aynı sekilde tahminim bu Ej 316 modeli de oyle agır degildir celik saplı olanı haric. Diger modeller aluminyum agırlıklı.
Tek aletle onyargiya kapilmayin. Alet mukemmel de olsa bazi kisilere uymayabiliyor, cok normal.
Bana mesela cok seveni olmasina ragmen FatBoy uymadi ama ayarli makineler yada vintage aletler bana uymuyor diye onyargiya kapilmiyorum.
Iyiki de kapilmiyorum, cunku Rex ile mukemmel uyum yakaladim.
Deneyin cok begenilen celik aletler var:
Raw RX10, Wolfman WR1 WR2, CharcoalGoods, Rocnel Elite, Razorock Wunderbar, Rex vb.

Ben EJ3one6 onyargili davramdigim icin pismanim, adamlar $80 satiyormus. Agirligi 120 gram civarinda bekliyordum ama 58 gram aluminyum sap icin 85 gram celik sap icin.
Ben EJ konusunda dersimi aldim, bir daha urun tanitimi cikmadan onyargili davranmayacagim.

Yeni aletleri deneyin, baktiniz olmuyor elden cikarin.
Keyif almaya bakin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pearl SSH-05 Açık Taraklı ve Rimei Tıraş Aleti Kıyaslama Atak 0 19 2 saat önce
Son Yorum: Atak
  Tıraş aleti bakımı Märzen 1 241 09/04/2024, Saat: 21:10
Son Yorum: BigHillMe
  İkinci el Edwin Jagger DE89 Barley modeli alınır mı? farukkati 0 763 11/10/2023, Saat: 13:20
Son Yorum: farukkati
  Edwin Jagger DE89 Lord Sparhawk 1,150 1,029,244 09/07/2023, Saat: 18:41
Son Yorum: altın porsuk
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,534 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,414 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  SATILIK: Pearl SS-04 Jiletli Tıraş Makinesi asrnnn 1 1,340 24/04/2023, Saat: 18:48
Son Yorum: asrnnn
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 6,042 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Razarock game changer 84 vs edwin jagger 3one6 Ramo26 37 15,428 30/08/2022, Saat: 14:50
Son Yorum: Alden52
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,443 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: