Etkinlik: neydik ne olduk (nereden nereye)
#1
Exclamation 
Evet arkadaşlar durup dururken aklıma bir etkinlik geldi. Dağınık olmaması ve genel toparlayıci bilgi haznesi olması açısından forumun temel kurallarından ve büyük çoğunluğumuzun actigi tanışma başlığindaki ilk mesajları buraya kopyalayıp aradan geçen zamanda tecrübe aktarımı ve nereden nereye gelmişiz, geçen onca zaman zarfında neler tecrübe ettik bunları kisaca paylaşabilir miyiz ?
... Jilet sample jilet çeşitleri ilanımı inceleyebilirsiniz
Cevapla
#2
İlk mesajım.
mustbe 14/11/2018, Saat: 14:41
arkadaşlar merhaba, yüzümde tıraş olduğum zaman kabarmalar batıklar oluyordu, berber tavsiyesine uyarak 2 ay ustura ile kendisine tıraş oldum yüzüm düzelince geleneksel tıraşı araştırdım iyice merak sardım üye olmadan burada çokça konu okudum bana ne iyi gelir kendimi nasıl doğramam diye. araştırmalarım sonucunda kendime edwin jagger de 89 barley aldım. bununla birlikte bir takım jilet aldım şu an kullanmaya devam ettiğim permasharp ile gillette 7 o clock oldu. omega domuz kılı fırça da almıştım fakat kokusunu gidermekle uğraşmadım o çöpe gitti (hata olduğunu kabul ediyorum) .. bunun yanında starex hocam ın delikanlı tıraş kanalındaki 46 videosunu da izlemiş birisi olarak merkur 34c ye olan iltifatı ve tavsiyesi ile bir adet ondan bir adet de yaqi tuxedo ferrari sentetik tıraş fırçası aldım hiç pişman değilim başlangıç aşamasında en çok karşılaştırılan iki ürünün de sahibiyim sonuçta.

yeni başlamış biri olarak benim daha çok kullanmayı tercih ettiğim ise uzun saplı olmasından dolayı edwin jagger oldu. forum dünyasına yabancı değilim ama yeni üye oldum herkese selamlar Smile


Bugünkü ben : de89 ilk göz ağrım satmam ama 34c yi kısa olduğu için erken harcadım Smile forumda en çok yapılan bana göre hatayı ben de yaptım. R41 aldım ve 2 günde 3 günde bir tıraş oldum yuzum mahvoldu siz yapmayın Smile daha sonra bir kaç Vintage alet denedim şu an de89 ile basbasa kaldım. Uzun, kalin sapli ve Mild aletleri daha çok sevdigimi fark ettim. yerli sabunları denedim dalan sabunla çok iyi anlaştığım için bulabildiğim sürece ordan devam ederim.

Bolca jilet denedim tercihlerimi ve kendimi öğrendim. Geleneksel tıraşta herhangi bir ürünün en iyisi olamayacağını denedikce, tecrübe ettikçe anladım. Seneye tekrar güncelleriz belki burayı selametle; )
... Jilet sample jilet çeşitleri ilanımı inceleyebilirsiniz
Cevapla
#3
(29/03/2018, Saat: 00:00)ismailinbiri Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba komşularım, 28 yaşındayım ve 15 yıla yakın zamandır tıraş olmaktayım. Lisede zorunluluktan ne bulduysam onunla oldum tıraşımı. Yatılı okul olması sebebiyle bu konuda yönlendiren bir aile büyüğüm olmadı. Memur olan babamın geleneksel yöntemlerle tıraş olduğunu biliyordum ama o zamanlar -şu an gözümü alamadığım- o aletler gözüme çok da şirin görünmüyordu. Kendimi keserim tedirginliğiyle de hiç elimi bile sürmedim. Derken üniversitede sakal kesme zorunluluğu da olmayınca haftada bir berberde ense temizliği ve ustura ile sakal tıraşı bazen de saç makinesiyle sıfır tıraş öylece geçip gitti dört sene. Okul bitip de iş hayatına atılınca tıraş olmanın bir zorunluluk olduğunu gördüm. Bu arada öğretmenim ve milli eğitimde artık eskisi kadar sakal ve kılık kıyafete takılmıyorlar ama alışınca insan hiç olmazsa haftada bir-iki tıraş oluyor. Sarışınım, cildim çok hassas ve sakallarım seyrek yani bırakınca pek de yakıştıramıyorum. Bu süreçte kullan at ve kartuşlu birçok ürün kullandım ve hiçbir ürünü de iki sefer kullanmamışımdır. Derken askerlik... Bir askeri okulda yedek subay öğretmen olarak yapınca ister istemez bir yıl her gün evet her gün yani bazen hatta çoğu zaman hafta sonları da sinekkaydı olmaya çalıştım. Bu süreçte cildim daha düzeldi, eski sivilce vb. problemleri daha az yaşadım. Askerden sonraki sene alış veriş yaparken gözüme wilkinson de ilişiverdi. Yapardım yapamazdım aldım elime ve bir haftalık sakala hem de içinden çıkan jiletle giriştim. Sonuçtan memnun kalınca bir süre öyle devam ettim. Jiletlerim bitince pazarda gördüğüm Yuma, Fuji ve isimsiz bir alet  ve bakkaldan aldığım derby jiletlerle epey bir süre devam ettim. İnternette jilet ararken foruma girmiş bulundum ve yaklaşık bir aydır da forumdan çıkamadım. Ortam bu kadar samimi ve de seviyeli olunca bağımlılık yaptı diyeyim. Bu süreçte büyüklerimin tecrübeli paylaşımlarını okudum. Edinebildiğim bic roc, tima tto, şıkbay tto, Rimei, ming shi tto, orak aletlerle ve perma, bic, rapira, shark, Astra yeşil jiletlerle denemeler yaptım. Sonunda bir de ej de3d edindim impadan, bir haftadır da onunla takılıyoruz? sabun olarak da tabi ki klasiğimiz arkoyu a101den aldığım sütlaç kasesine bastım, derby Stick de aynı şekilde. Arko ve Nivea kremleri de denedim. İlk fırçam da maalesef bilgisizlikten wilkinson oldu. Sonra berberimden isimsiz fakat onun iki kat hacminde bir domuz edindim, şimdilik iyi geçiniyoruz. Bu işe gönül veren, kendine bu gereksiz derecede hızlı hayat koşuşturmacasında yarım saat vakit ayırmayı  ihmal etmeyen güzel insanların olduğunu bilmek beni sarstı, kendime gelmemi sağladı. "Hayat istdiğin hızda devam et, benim de kendime keyfen ayıracak yarım saatim oldu." diyebilmemi sağladı. Bu şahane ortama beni de kabul buyurursanız şeref duyarım. Acele giden hayata inat ağır, keyifli ve de demli tıraşlar...
Başlangıçta ucuz yollu aletlerle takıldıktan sonra de89 edinmiştim. Sonra mild geldigi için geleneksele zehirledigim bir dostuma hediye etmiştim. Bu süreçte ayarlı ayarsız, agresif mild, slant vs. onlarca alet ve birkaç ustura denedim ama en sonunda yine dönüp dolaşıp de89'un kuzeni r89'da hak yolu buldum. Arada birkaç elim r41'e giderdi sonra baktım onu da pek kullanmıyorum. R41'imi de koruma barsız alet kullanıcısı babama pasladım. Canım çektikçe @berberbey komşumun videolarını izleyip ustura kullanıyorum da pek tat vermiyor. Kullanmadığım aletleri azaltarak minimalist bir kullanıcı olma yolunda ilerlemeye, tekâmüle ermeye çalıştım ama halen fırça görünce milyoncu işi bile olsa dayanamayıp alıyorum. Sabun konusunda arkoculuktan artizancılığa evrildim. Jilet bir senedir nerdeyse hiç seçmiyorum. Ön hazırlığı iyi yapıp tekniği de oturttuktan sonra derby extra bile feather görünüyor insanın gözüne. Aftershave olarak soğuk sudan başka bir şey kullanmazken son zamanlarda losyon, krem vs. de kullanıyorum. Çelik usturaya geçmeyi düşünüyorum son zamanlarda.
Sarı seyrek sakallıyım, uzuyor gündüz gece...
Nedir, ne değildir?
Cevapla
#4
Yazdığım ilk mesaja verilen cevabın bir tanesi yüzünden geleneksel ıslak tıraş benim için bir hobi olmaktan çıktı
Cevapla
#5
(20/05/2019, Saat: 23:54)salomanya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yazdığım ilk mesaja verilen cevabın bir tanesi yüzünden geleneksel ıslak tıraş benim için bir hobi olmaktan çıktı
Birilerinin girdisi yüzünden bu güzel ortamdan kendimi mahrum etmek bence son derece yanlış bir davranış komşum. Her sözü dikkate alacak olsaydık bu dünya yaşanmaz bir hal alırdı.

Aldırmayın.
Cevapla
#6
(20/05/2019, Saat: 23:54)salomanya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yazdığım ilk mesaja verilen cevabın bir tanesi yüzünden geleneksel ıslak tıraş benim için bir hobi olmaktan çıktı


Komşum aynısı bana da oldu bende daha başlamadan bırakıyordum. Sonra daha güzel insanlar sayesinde devam ettim. Sende boşver kötü anıları ve insanları.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Cevapla
#7
arkadaşlar formatımız ilk mesajı alıntılayarak ya da kopyalayarak hangisi kolayınıza gelirse buraya yapıştırmak ve foruma üye olduğunuzdaki ilk görüşlerinizin üzerinden geçen zaman sonrasında şu anda neler düşündüğünüz neler yaptığınız olmalı.
... Jilet sample jilet çeşitleri ilanımı inceleyebilirsiniz
Cevapla
#8
İlk mesajım ve ilk notlarım:
Selamlar,

Kırk yaşına kadar geleneksel tıraş hakkındaki deneyimlerim berberde olduğum üstünkörü tıraşlar ile sınırlıydı; evde olduğum tıraşlar ise sadece yapılması gerektiği için yapılan işlerdi, kartuşlu ve kullan-at tıraş aletleri, hazır köpükler, ön hazırlıksız, bol tahrişli tıraşlar...Fastfood gibi yani; hızlı,özensiz ve zevksiz...
Özgün Bey'in 'Tıraş Keyfim' blogundaki değerli yazılarını okuduktan sonra bende geleneksel tıraşı denemeye karşı konulmaz bir istek uyandı (usturaya halen cesaret edemesem de) . İnternetten diğer yabancı siterlerdeki yazıları okuyarak (çok uzun okumalar yaptım diyebilirim) ve videoları izleyerek ilk tıraşımı oldum, yaklaşık bir saat sürmüştür sanırım. Benim için önemli olan kısım tahrişsiz ve zevkli bir tıraşın yanısıra bu işe harcanan vaktin değerlenmiş olması oldu. Bunda sizilerin payı da çoktur, üye olmamın öncesinde ve sonrasında bu forumda yazan herkesin değerli görüşlerinden de çok faydalandım. Herkese teşekkür ederim; tıraş olmak için sabırsızlanan, bu işi zevkle yapan ve zevkle yapmak isteyenler için zamanını esirgemeyen bir topluluk içinde yer almak güzel bir şey.

8ww9sg.png

Bu hobiye ilk başladığım günden bu yana  tıraş ekipmanları hakkındaki bilgim, tecrübem az da olsa artmıştır mutlaka fakat ilk gün olduğu gibi bugün de asıl önemli olanın bu işi zevk alarak yapmak olduğunu düşünüyorum.  Tıraş olma hevesim aynen devam ediyor fakat ilk günlerdeki gibi BBS vs gibi bir amacım yok artık, benim amacım zevkli tıraş. 'Nereden nereye' kısmında ise merakımın son zamanlarda sabun denemeye daha çok yöneldiğini söyleyebilirim, bir de ek olarak hiçbir ürüne önyargı ile yaklaşmamayı, denemeden anlaşılamayacağını öğrendim diyebilirim, örneği sentetik fırçalardır.
Forumumuzun bu hobiye çok değer kattığını düşünüyorum,erişemeyeceğiniz bilgi yok denecek kadar az. Kendi adıma yeni bir sabun incelemesi okuduğumda heyecanlanıyorum mesela ya da forum üyelerimizin el emeği ile yaptıkları ürünleri görünce seviniyorum. Aradığı ilgiyi veya desteği bulamadığını düşünen yeni arkadaşlarım, küçük bir problem yüzünden bu forumdan mahrum kalmayın, yardımlaşmanın bu kadar üst düzey olduğu bir forum nadir bulunur.
Not: İlk notlarımı telefonda gördüğümde bir tebessüm oluştu bende, o nedenle paylaştım.
Hayat kısa,
Sakallar uzuyor.
Cevapla
#9
17/11/2018, Saat: 14:00 te ilk mesajı yazmısım .. biraz da balıklama dalmısım meseleye ama buyuk oyuncakcı dukkanına giren cocuk gibi hissediyor insan kendini forumda ... efendim tüm mesajı yapıstırmak yerine kısaca gecip uzatmayayım istedim ..
  celik ustura merakıyla ve hic bilgim olmadan daldığım bu deryada, ilk olarak yuma- arko - derby extra jilet kombinasyonuyla yuzmeye basladım .. zaman icerisinde genellikle forum uzerinden farklı malzemeleri hem oğrendim hem de temin ettim.. Simdi birkac vintage  alet ,biraz jilet, birkac farklı sabun - krem ile keyifle devam ediyorum .. fırcaların ne cesit oldugunu bile bilmezken simdi en azından sentetik fircamı neden sevdigimi bilerek anlayarak tırasımı oluyorum .. VE ustura ile tıraş olamaya da basladım . Zaman buldukca çelik ustura ile de tıraş oluyorum .. keyifle devam ediyorum .. Geltirden o kadar cok sey oğrendim ki bana  daha oğrenecek  cok sey oldugunu farkettirdi...esasen birsürü gorgulu , bilgili , saygıdeğer beyefendi ile tanıstım, bilgilerinden yararlandım , alısveris yaptım ,hediyelestim, danıstım , ogrendim .. hayatıma yeni bir hobi kattım .. keyifle devam ediyorum ..  
NOT: hala bir acemi olarak aldığım tüm tavsiyelerin ayrıca forumda yazılmıs olan her yazının ciddi faydasını gordum, goruyorum da , yeni baslayan ve-veya acemi iseniz kesinlikle tavsiyelere uyunuz .. Smile
Cevapla
#10
(20/05/2019, Saat: 19:51)ismailinbiri Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Başlangıçta ucuz yollu aletlerle takıldıktan sonra de89 edinmiştim. Sonra mild geldigi için geleneksele zehirledigim bir dostuma hediye etmiştim. Bu süreçte ayarlı ayarsız, agresif mild, (.............) insanın gözüne. Aftershave olarak soğuk sudan başka bir şey kullanmazken son zamanlarda losyon, krem vs. de kullanıyorum. Çelik usturaya geçmeyi düşünüyorum son zamanlarda.
Sarı seyrek sakallıyım, uzuyor gündüz gece...

(21/05/2019, Saat: 13:26)Razorlazer Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
İlk mesajım ve ilk notlarım:
Selamlar,

Kırk yaşına kadar geleneksel tıraş hakkındaki deneyimlerim berberde olduğum üstünkörü tıraşlar ile sınırlıydı; evde olduğum tıraşlar ise sadece yapılması gerektiği için yapılan işlerdi, (...................) ve zevkle yapmak isteyenler için zamanını esirgemeyen bir topluluk içinde yer almak güzel bir şey.Bu hobiye ilk başladığım günden bu yana  (......) görünce seviniyorum. Aradığı ilgiyi veya desteği bulamadığını düşünen yeni arkadaşlarım, küçük bir problem yüzünden bu forumdan mahrum kalmayın, yardımlaşmanın bu kadar üst düzey olduğu bir forum nadir bulunur.
Not: İlk notlarımı telefonda gördüğümde bir tebessüm oluştu bende, o nedenle paylaştım.

(21/05/2019, Saat: 14:18)yunusso Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
17/11/2018, Saat: 14:00 te ilk mesajı yazmısım .. biraz da balıklama dalmısım meseleye ama buyuk oyuncakcı dukkanına giren cocuk gibi hissediyor insan kendini forumda ... efendim tüm mesajı yapıstırmak yerine (...................................) yeni bir hobi kattım .. keyifle devam ediyorum ..  
NOT: hala bir acemi olarak aldığım tüm tavsiyelerin ayrıca forumda yazılmıs olan her yazının ciddi faydasını gordum, goruyorum da , yeni baslayan ve-veya acemi iseniz kesinlikle tavsiyelere uyunuz .. Smile


kıymetli cevaplarınız için teşekkür ederim dostlar, diğer komşuları da bekliyoruz Smile
... Jilet sample jilet çeşitleri ilanımı inceleyebilirsiniz
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi