İNCELEME: Kafa nereye, biz oraya!
#1
Kafa nereye, biz oraya!

Del rigor en la ciencia adlı öyküsünde Jorge Luis Borges'in tarif ettiği ülkede kartografi o derece gelişmiştir ki, ancak haritalarının en detaylısı yeterli olur, yani bire bir ölçeğinde, ülkenin kendisi büyüklüğünde bir harita. Bu tür bir haritanın bilgi kazancı sağlamadığı açık çünkü var olanın ancak bir sureti. Bu durum bir yanılsama aslında, daha fazla bilgi üzerinden daha doğru kararlara ulaşıldığı yanılsaması.

Diyelim ki elinizde bir teşhis kiti var ve bu test X hastalığı durumunda pozitif, Y hastalığı durumunda negatif çıkıyor. Ancak hastada A hastalığı varsa, test vakalarının yarısında pozitif, diğer yarısında ise negatif sonuç veriyor. Doktor olarak bu testi önerir miydiniz? Bu sorunun yöneltildiği doktorların çoğu ,test sayesinde elde edilen bilgi önemli olmadığı halde, testi önerdi. Diyelim ki, test sonucu pozitif. Bu durumda A hastalığının olasılığı hala X hastalığından çok daha yüksek. Testin sunduğu ilave bilgi karar aşamasında tamamen faydasız.

Önemsiz olsa bile bilgi toplama isteğinde olanlar sadece doktor değil, idareciler ve yatırımcılarda bu anlamda düpedüz bağımlıdır. Önemli veriler çoktan masaya konmuş olsa bile, sık sık bir araştırma daha, ardından bir tane daha talep edilmez mi? Fazla bilgi sadece gereksiz değil aynı zamanda dezavantaj da olabilir. Hangi şehrin nüfusu daha kalabalıktır? San Diego mu, San Antonio mu?

Cevabı yazının sonuna saklayalım isterseniz. Peki mevzuu kafa tıraşıysa ? Ne kadar bilirseniz o kadar iyi.

Öncelikle klişe olan bir soruyu cevaplayarak başlayalım. Kafa tıraşında amaç saç çıkartmak  ise lütfen yapmayın. Şehir efsanesi olan bu yaklaşım, yüz tıraşında da sakal olmayan bölgeyi tıraş ederek kıl çıkmasını sağlama ile yarışır. İkisi de tıraş dünyasının iki büyük efsanesi. Saç ve sakal kökleriniz bulunduğunuz yaşa, genetik geçmişinize bağlıdır. Çok sık tıraş olmak sadece sakal ve saç kıllarını sertleştirir. Olmayan bölgeleri sırf çıksın diye tıraş ediyorsanız. Üzülerek söylemeliyim ki kazıyorsunuz.

Genellikle kafa tıraşında amaç yeni bir imaj ve tarz yaratmaktır. Gerçekten yakışanı da vardır hani. Bir çok tıraş ritüelini de içinde bulunduran kafa tıraşı temelde 3 farklı seçenek ile karşımıza çıkar.

1. Ustura ile Kafa Tıraşı ( Çelik ve jiletli ustura )
2. Safety razor ile Kafa Tıraşı
3. Kartuşlu ile Kafa Tıraşı

Ustura ile kafa tıraşı :

Jiletli veya çelik ustura olarak iki ayrı bölümde inceleyebileceğimiz bu yöntemde bilek alışkanlığı büyük önem taşıyor. Eğer daha önceden yüzde jiletli ustura ya da çelik ustura kullanmamışsanız kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ayna marifetiyle destekleme şansınız yok ise ve el alışkanlığınızda ( guide ) olmadığı düşünüldüğünde yüze nazaran daha girintili-çıkıntılı olan kafa derisinde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmanız muhakkak. Bir de kesim yüzeyi ve kesilecek kıl sayısındaki artış düşünüldüğünde hem çelik hem de jiletli usturanızın çabuk köreleceği aşikar. İlla çelik/jiletli ustura ile olacağım diyorsanız öncesinde jiletli usturanıza jilet koymadan deneme yapmanızda fayda var. Bu denemeleri yaparken baş ve işaret parmağı ile tutarak geri kalan üç parmağınızı kafa derinizde gezdirerek size kılavuzluk ( guide ) etmesini tavsiye ederim. Sadece yukarıdan aşağıya tıraşı önerdiğim ilk süreçten sonra yukarıdan aşağıya düz, ters ve yanlardan olmak üzere 3 perdah tıraş olabilirsiniz. Elbette burada sıcak yaz günlerinde kafanın terleme yapabileceğini ve 3 kadar çok perdahın her ne kadar kafa derisi yüze nazaran daha dayanıklı olsa bile kaşıntı yapabileceğini,rahatsızlık verebileceğini hesaba katın lütfen. Bundan dolayıdır ki 2 perdah en ideali. Yukarıdan aşağıya düz ve yanlar ya da tek perdah ile sadece tersten almayı değerlendirebilirsiniz. Unutmamanız gereken son konu ise fazla kıvamlı köpük yapmamak. Ustura severlerin zaten bildiği bu en temel unsur. Hafif sulu yapacağız köpük usturanın daha rahat hareket etmesine imkan verecektir.

Safety razor ile kafa tıraşı :


Double-edge, single edge ya da slant. İşte bütün mesele bu. Slantları fazla agresif yapıları ve farklı geometrileri ile tavsiye etmiyorum. DE ve SE'lerde ise sivilce vb. var ise maalesef sorun yaşayabilirsiniz. Elbette kafa tıraşında en kolay yöntem kartuş olsa da DE ve SE severler için denemeye değer. Tabii burada yine ana konu bilek alışkanlığı. Tahrişi azaltmak ve tıraşı kolaylaştırmak adına duşta tıraş olmanızı önerdiğim bu yöntemde ister jel isterseniz tıraş sabunu köpüğü tercih edebilirsiniz. Club Pinaud Head Shave Jel bu iş için biçilmiş kaftan. Tıraş sonrası hassaslaşan kafa derinizi yumuşatması ise cabası. Eğer yeterli vakit var ise tıraş köpüğü hazırlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Tabii burada kullanacağız fırça çeşitleri ise sentetik, domuz ve olmalı. Porsuk fırçalar kafa tıraşında kafa derisinin sertliği ve saç köklerinin çokluğu sebebiyle fazla yumuşak formda kalıp yayılacaktır. Zahmetsiz bir Mühle Fibre sentetik ya da köpük canavarı bir domuzcuk imdadınıza yetişecektir. Hele ki sonbahara girdiğimiz şu günlerde sıcak bir domuzcuk ile kafa masajına kim hayır diyebilir ki? Smile

Normal kıvamda köpük yapabilirsiniz. Eğer saçlarınız normalden biraz uzun ise tıraşa başlamadan önce kısaltmanızda fayda var. Fırça marifetiyle köpüğü uygulayın, sonrasında duşa girecekseniz bunu bir aynanın karşısında yapabilirsiniz. DE ve SE tecrübeniz yok ise önceden jilet takmadan deneme yapmanızda fayda var. Tabii ki kafa derisinin yüz kadar hassas olmadığını belirtelim. Her ne kadar kafa derisi yüz kadar hassas olmasa da deri yüzeyindeki sivilce vb. şeylerin jilete takılma ve kesilme durumu var. Mutlak suretle üç parmağınızın size rehberlik etmenize izin verin. Başlangıçta aynadan faydalanmak önemli. Sonrası kas hafızası ve keyif.

Kartuş ile kafa tıraşı :

En kolay, en risksiz ve en çabuk yöntem. Her ne kadar sıkı bir geleneksel tıraş hayranı olsam da kafa tıraşında riskleri en aza indirmesi sebebiyle kartuşlu sistemleri öneriyorum. Burada asıl konu oynar başlıklı olması. 2-3 bıçaklı sabit sistemler hareketsiz yapıları ile DE'lerden farksız olmayacağı için sivilce vb. yüzey noktalarında sorun yaşamanıza sebebiyet verebilir. Ayrıca iyi bir kartuşlu sistem 5-6 kafa tıraşını rahatlıkla çıkartır. Kafa tıraşında ister tek jilet, ister birden fazla jilet olsun çabuk köreldiğini unutmamakta fayda var. Kafa tıraşında pre-shave kullanmanıza gerek yok. Zaten yağlı olan kafa derisi daha da yağlanır.
Elbette oynar başlıklı sistemlerde ne kadar çok bıçak o kadar çok kesim yüzeyi olduğundan kıvamlı bir köpük yapmanız tahrişi en aza indirecek, ayrıca sizi küçük kazalara karşı koruyacaktır.

Duş sırasında jel ya da köpük uyguladığınız kafanızı 2 perdah olacak şekilde önce yukarıdan aşağıya düz, sonrasında ise yanlardan alarak bebek poposu kıvamında tıraşlar elde edebilirsiniz. Sonrasında tıraş pudrası kullanmanıza gerek yok. Kafa derisinin zaten gergin olması sebebiyle şap kullanmanıza da gerek yok. Kafa tıraşı olmaya müteakip daha temiz bir görünüm için yüz tıraşına da geçebilirsiniz. Kafa tıraşı sonrasında balsam uygulanmasını tavsiye etmiyorum. Hele ki yaz aylarında. Zaten terlemenin fazla olduğu bu aylarda hem rahatsız edici hem de parlama yapacaktır. Tıraş sonrası nemlendirici bir after shave üzerine ise güneş koruyucu krem ise olmazsa olmaz. Güneş koruyucu kremi mutlaka uygulayın. Eğer fazla perdah diye ısrar ederseniz yaz aylarında hafif terleme sebebiyle acıma yapabilir.

Velhasıl kelam belki saç probleminize çare olamamış olabilirim ya da bu anlattıklarım saç da çıkartmamış olabilir ama muhteşem keyifli bir kafa tıraşını garanti edebilirim. Belki San Diego'nun San Antonio'dan daha kalabalık olduğunu bilmiyor olabilirsiniz ama kafa tıraşına dair bütün incelikler sizde Smile

Bol köpüklü, keyifli kafa tıraşları dilerim.

Kusurumuz olduysa affola!

Ne yaşarsanız yaşayın, centilmen kalın.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Cevapla
#2
Keyifle okudum komşum kalemine sağlık. Ben de ile yapıyorum kafa tıraşımı ve açıkçası hiç aklıma kartuşlu sistemle tıraş olmak gelmemişti. İlk kafa tıraşımda kenarda bekleyen fusion 5 bıçaklıyı kullanacağım. Benim sorum kafa tıraşını kaç günde bir tekrarlamalı? Ben genelde 3-5 gün aralığında yapıyorum.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
“Abilerim ablalarım, şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, kaleci Mıyer, fbli Cemil kullandı.”
Cevapla
#3
(08/09/2020, Saat: 00:10)40tansonra Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Keyifle okudum komşum kalemine sağlık. Ben de ile yapıyorum kafa tıraşımı ve açıkçası hiç aklıma kartuşlu sistemle tıraş olmak gelmemişti. İlk kafa tıraşımda kenarda bekleyen fusion 5 bıçaklıyı kullanacağım. Benim sorum kafa tıraşını kaç günde bir tekrarlamalı? Ben genelde 3-5 gün aralığında yapıyorum.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Teşekkür ederim öncelikle. Bu sıklık sizin saç kılı çıkma süresi ve gözünüze hoş gelmesine göre değişir. Şahsen 3-5 günün ben de uygun olduğu kanaatindeyim. Göze batmaya başlar bir süre sonra.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Cevapla
#4
Emeğine sağlık üstadım. Yine güzel bir eser çıkarmışsınız. Sanırım bu tavsiyeleri uygulamam için biraz daha kafanın kelleşmesini bekleyeceğim Big Grin
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Cevapla
#5
Pandemi sebebiyle iyice uzayan saçlarımı deli cesaretiyle kamisoriyi elime aldım ve lavobonun karşısına geçip sabunladım. Favoriden birazcık aldım ve durup aynaya bakıp: kendime "bundan emin misin" diye sordum. Sonra vazgeçtim. ?

Bir gün sonra makine ile 3 numaraya.

İncelemelerini heyecanla okuyorum komşum. Başta biraz yine ne geliyor diye meraklandım. Kalemine sağlık.
Ya İstanbul beni alacak ya ben İstanbul'u. Fatih Sultan Mehmet
WWW
Cevapla
#6
@ahraz üstat gene müthiş güzel bir inceleme yapmışsınız elinize emeğinize sağlık


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Cevapla
#7
keyifle okudum elinize sağlık. geleneksel tıraşta yeni olmama rağmen 17 yıldır kafamı tıraş ediyorum 3-4 günde bir. en rahat ve pratik yöntem kartuş bence de. alet olarak uzun yıllar oynar başlıklı 2 jiletli kullan at ile devam ettim. onların piyasadan kalkmasıyla 3 jiletli oynar başlıklı kullan atlara geçtim ve bence en başarılısı o. denemeyen varsa tavsiye ederim. nivea ve gillette fusion jelleri başarılı buluyorum kafa derisinde. 17 yıl kazımanın ardından köseleye döndü zaten deri tahriş falan olmuyo artık Smile

herkese sıhhatler olsun
Cevapla
#8
Komşum tekrar tekrar kaleminize sağlık. Forumdaki kafa tıraşı konusundaki rehber açığını çok güzel tamamlayacak bir yazı olmuş.
Ben de yıllardır kafa tıraşı oluyorum. Haftada 2 vaya 3 ideal bence.
Ben yazdığınız seçeneklere ufak nüans farklı bir alternatif ekleyeceğim : koruma barlı , çift taraflı usturalar: şu an elimde üç çeşidi var:
zazor-cift-tarafli-ustura-jiletli-ustura...0-10-B.jpg
zazor
razorine-premium-brass-razor.jpg
razorine yeni nesil
razorock-switch-ustura-fonksiyonlu-alumi-b2b7.jpg
ve razorock switch

Koruma barlı oldukları için usturalara göre çok daha affediciler ve çift taraflı oldukları için her iki elle de rahatça kullanılabiliyorlar. Rahat bir şekilde kafanın bir yarısını bir elle, diğer yarısını diğer elle tıraş ediyorsunuz.
El hafızası geliştikten sonra arka aynaya gerek yok. Hatta lafın gelişi değil ,gerçekten de alıştıktan sonra kafanın arkasını gözünüz kapalı bile tıraş edebilirsiniz.
Cevapla
#9
Okumaya başladığınızda sonu nereye bağlanacak bilmiyorsunuz. Ve bu ciddi merak uyandırıyor.
Çok güzel kaleminiz var hocam. Emeğinize sağlık..
Cevapla
#10
@ahraz komşum elinize emeğinize sağlık. Yine kaleminizden çok güzel bir inceleme yazısı çıkmış, teşekkürler.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Etkinlik: neydik ne olduk (nereden nereye) mustbe 18 4,968 19/08/2019, Saat: 22:16
Son Yorum: mustbe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: