Çay Tiryakileri
Beyler şunu deneyin; demliğe normalde koyacağınız çayın yarısını koyun. Su kaynayıp, suyunu ekledikten sonra, kalan diğer yarım çayı ekleyin. Böyle ben oldukça lezzetli ve net, buruk olmayan bir çay tadı aldım.

Çayı tümden koyup üzerine su koyunca çok buruk, acımtrak kalıyordu. Çayı sıcak suya ekleyince az demleniyor, fazla hafif ve uyarıcı etkili oluyordu.

Bu şekilde iki metodu kombine edince en iyi sonuca ulaştım.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
enu5uha3.jpg

Ben bugun bunu aldım denememistim bakalım nasılmış
e mail adresim tipsol@me.com
Lipton uzun yaprak ceylon çayını hiç beğenmedim,yapraklar kısa ve kırık.
Champion ceylon uzun yaprak ise tadı güzel ve yapraklar uzun,paketin içinde toz yok.

champion_cay_pekoe_1.jpg
İçimizde bilen var mı bilmiyorum: Kafkas usulü denen, soğuk suyla çay demleme yöntemi var. Gerekçesi, 90-100 derece civarındaki kaynar su, çaydaki yararlı minerallerin, antioksidanların,... etkisini kaybetmesine yol açarmış.

Kaynamış ve ılımış suyla (musluktan ya da damacanadan değil) çayı demliyorsunuz -tabi ki porselen demlikte ve kısık ateşte kaynamakta olan su çaydanlığının üzerine koyuyorsunuz demliği, 10-15 dakika demlenmeye bırakıyorsunuz. Ben seviyorum böyle demlenen çayı.

Bir de derler ki, bardağa doldurulurken önce dem sonra su değil, tersi uygulanmalıymış. Bunun nedeni de 50-60 derecelerde olan demin üzerine 100 dercede olan suyu dökerek değerini kaybetmesine neden oluyormuşuz (kaynar suyla demleme ile aynı olay). Demi bardaktaki sıcak suyun üstüne koyunca etkilenmezmiş (nasıl oluyorsa?).

Afiyet olsun.
Yaşlanıyo muyum bilmiyorum,

eskiuye3315 üstadım bu konuyu açarken pek bi keyifli demler çıkarırdım,

Çaycı aldım bir hafta önce şu elektrikli olanlardan,

Ne yalan söyleyim, tembel işi..

Doldur suyu, tak fişi hüplet gitsinUndecidedUndecided

Altınbaş da aynı tad, çaykur da bununla..
Daha önce Çaykur 42 No'lu Tirebolu çayını denediğimi, Çaykur Tiryaki çayı ile arasında bir fark hissedemediğimi yazmıştım. Sanırım bu, o dönem aldığım paketiyle ilgili bir durumdu; aldığımda paketleme tarihinin üzerinden 1 yıl geçmişti. Elimdeki paket bittikten epey sonra, 1-2 ay önce yeni bir paket aldım bu defa tadını çok farklı buldum ve artık tamamen bu çayı içmeye başladım.

Çaykur 42 No'lu Tirebolu'nun tadı, rengi gerçekten enfes. Benim için piyasada bulunabilen çaylar arasında ilk sıraya yerleşti, tavsiye ederim.
Kardenizli bir arkadaşım çaykur tirebolu çayının en kaliteli çay olduğunu söylüyor. Ayrıca çaykur haricindeki fabrikaların atık çıkarmadığını o nedenle başka markalara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi. Çay işiyle ilgili olan tanıdıklarımın özellikle lipton markasına mesafeli olduklarını gördüm. Çaykur tirebolu çayını denedim ama pek zevkime uymadı açıkçası. Çaykur tiryaki favorim. Sanırım epey beğeneni var çünkü tiryaki ilk çıktığı yıllarda en ucuz çaykur çayı idi ve fiyat farkı belirgindi şimdi ise ucuz değil. Bir başka karadenizli arkadaşım piyasaki çaylardan en iyisinin önce çaykur çay çiçeği 2. Olarak da çaykur çay filizi olduğunu bu ikisini yarı yarıya karıştırınca ideal harman olacağını söylüyor. Zevk meselesi tabi.
Tirebolu çayını Metro alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz.
Ben Doğadan Karadeniz Geleneksel çay içiyorum evde ve işyerinde ancak çay fiyatlarındaki fahiş artışa kim dur diyecek bilmiyorum. 9.90 TL olan çay bugün 13-15 TL arası satılıyor marketlerde. Angry
Özel çayları bilemem ama genel tüketim için şimdiye kadar denediklerim arasında açık ara en iyisi:
[682579767][310994552]tiryaki_cayi.jpg
Yakın tıraş gibisi yoktur..

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: