Çay Tiryakileri
(13/04/2019, Saat: 17:53)starex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi Karali filiz çayı içiyorum, bergamot ile karistiriyorum tavsiye ederim, rengi kokusu, tadı ile güzel çay
Karali benim de severek tükettiğim bir çay markası. Tavsiye ederim

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
So far so good..
(13/04/2019, Saat: 19:07)ahbap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Karali benim de severek tükettiğim bir çay markası. Tavsiye ederim

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Denemediyseniz organik olaninida deneyin. Bence daha lezzetli
Genelde iri yapraklı mahmood marka kaçak çay içerim.
bd03a1077ebdb3a6e51baf97bc00d2fe.jpg
Büyüdüğüm il Adana’da yerli çay pek tüketilmez. İlk yerli çayını 20li yaşlarda üniversitede içmişimdir. Bir türlü ısınamadım galiba damak tadı ile alakalı bu durum.

(13/04/2019, Saat: 12:26)ismailinbiri Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 42 nolu Tirebolu yumuşak içimli çaydır, kaçak çay tüketen ve yerli çaylara önyargılı olan çevremden birçok kişiyi de buna başlattım, şimdi migros migros bundan arıyorlar Big Grin

Başlıkta çok övüldü. Ben de bugün çağdaşta görünce aldım. Bakalım iri yapraklı kaçak çay tiryakisi şahsımı tatmin edecek mi

88a6ad8fd233cc5d46bacdf2084959b5.jpg
Fiyatı uygundu 20tl

———————
Nice and clean.
Nice and clean. Aftershave
@Bljge_Kagan bilğiler için teşşekür ederim .

Şu kodomanların tüketiği beyaz çayın bildiğimiz çaydan farkı nedir ?
Komşum çok övülen mavi pakette Tirebolu 42 no olandi

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Akın var güneşe akın!
Güneşi zaptedeceğiz,
Güneşin zaptı yakın!
(13/04/2019, Saat: 19:51)AltKapalı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum çok övülen mavi pakette Tirebolu 42 no olandi

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Komşum çaykurunki gözüme çarpmadı. Bakalım yanlış almışız ama deneme yapalım.

———————
Nice and clean.
Arkadaşlar Türkiye'de marketlerde satılan her çayın kalitesi hemen hemen birbirine yakındır. Sonuçta hepsi aynı toplama ve fermantasyon işleminden geçer.

Burada önemli olan ilk hasat ürünlere ulasabilmektir. Türkiye'de cay alırken ilk hasat bulabilirseniz çok şanslısınız. Onlar da marketlere gonderilmez zaten. İlk hasat yöredeki yaşayanlar tarafından tüketilir. Karadeniz'de tanıdığınız varsa ayirtta bilirsiniz.

O nedenle market caylarinda markaya takılıp çok para vermenin bir anlamı pek yok.

Alırsanız organik diye tabir edilenlerin tadı diğerlerine göre biraz daha aromalı ve yumuşaktir.

Yıllardır uzak doğudan cay getirtiririm. Oradaki çaylar ile Türkiye'deki arasında çok fark vardır. Orada geleneksel yöntemlerle Çay üretimi ve fermantasyon işlemi yapılırken (Çay yaprakları elle ve en iyi kalitede olanlar toplanır. Bizdeki gibi makasla yapraklar parçalanmaz. Ve çay yaprak halinde satışa sunulur. Bizdeki gibi un ufak edilmez. )

Neticede onların 1000 yıllık bir çay kültürü var biz de ise 70 yıl diyelim.

Saygılar...

HTC One M9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Smile a little be
(13/04/2019, Saat: 20:20)ekilic2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar Türkiye'de marketlerde satılan her çayın kalitesi hemen hemen birbirine yakındır. Sonuçta hepsi aynı toplama ve fermantasyon işleminden geçer.

Burada önemli olan ilk hasat ürünlere ulasabilmektir. Türkiye'de cay alırken ilk hasat bulabilirseniz çok şanslısınız. Onlar da marketlere gonderilmez zaten. İlk hasat yöredeki yaşayanlar tarafından tüketilir. Karadeniz'de tanıdığınız varsa ayirtta bilirsiniz.

O nedenle market caylarinda markaya takılıp çok para vermenin bir anlamı pek yok.

Alırsanız organik diye tabir edilenlerin tadı diğerlerine göre biraz daha aromalı ve yumuşaktir.

Yıllardır uzak doğudan cay getirtiririm. Oradaki çaylar ile Türkiye'deki arasında çok fark vardır. Orada geleneksel yöntemlerle Çay üretimi ve fermantasyon işlemi yapılırken (Çay yaprakları elle ve en iyi kalitede olanlar toplanır. Bizdeki gibi makasla yapraklar parçalanmaz. Ve çay yaprak halinde satışa sunulur. Bizdeki gibi un ufak edilmez. )

Neticede onların 1000 yıllık bir çay kültürü var biz de ise 70 yıl diyelim.

Saygılar...

HTC One M9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@ekilic2
Komşum durumu çok güzel özetlemiş.
Benim de iş yerinde oolong tüketenler var. Meslektaşlarım sayesinde oolong, yasemin ve hediye gelen çin çayı arada tüketiyoruz.

Kaliteli seylan (Sri Lanka) çaylarını da eğer denemediyseniz tavsiye ederim.

———————
Nice and clean.
(13/04/2019, Saat: 19:47)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Bljge_Kagan bilğiler için teşşekür ederim .

Şu kodomanların tüketiği beyaz çayın bildiğimiz çaydan farkı nedir ?

Devrim abi beyaz çayın pahalı olmasının sebebi çay bitkisinin hemen üstünde tepe tomurcuğunda olması ve çok az miktarda bulunmasıdır. Ayrıca toplaması da zahmetidir. Normal çay gibi demlenmez. Kaynayan değil de kaynamaya yakın sıcak su eklenir üstüne. Yaklaşık 2-3 dk bekledikten sonra içime hazır hale gelir. Özellikle kanserli hücrelerle savaştığı konusunda birçok bilimsel veri var. Kilosu 3-4 bin tl arası değişiyor. Şeker ilave edilmeden tüketiliyor. Tadı neye benziyor dersen sıcak suya ot atıp içmişsin gibi bir tat Smile

Son olarak bizim çay kalitemiz dünyadaki çay kalite standartlarının çok altında. 2000 lere kadar her sene İngiltere’de çay kalite testine katılırken bu senelerden sonra bizi kalite testine bile almıyorlar. Sebebi komşularımın da bahsettiği gibi sri lanka Hindistan Kenya gibi çayın yoğun olduğu yerlerde çay toplamanın elle yapılması. Bizim çayımız makasla toplandığı için toplanırken Demir değmesinden dolayı kalitesinin oldukça düştüğü söyleniyor. Ayrıca çay bitkisinin üstten 2.5 yaprağı hasat edilir. Elle toplayınca bu mümkün fakat bizim üreticimiz makasla topladığı içişin 10-12 yaprağa kadar toplayıp alttaki odunları da çay diye satıyor maalesef. Dünyada kişi başı ortalamada 4-4.5 kg ile birinci olmamıza rağmen kalite testlerine bile giremeyeşimiz üzücü.
(13/04/2019, Saat: 19:28)Zeyes Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Genelde iri yapraklı mahmood marka kaçak çay içerim.

Büyüdüğüm il Adana’da yerli çay pek tüketilmez. İlk yerli çayını 20li yaşlarda üniversitede içmişimdir. Bir türlü ısınamadım galiba damak tadı ile alakalı bu durum.

Başlıkta çok övüldü. Ben de bugün çağdaşta görünce aldım. Bakalım iri yapraklı kaçak çay tiryakisi şahsımı tatmin edecek mi

Fiyatı uygundu 20tl

———————
Nice and clean.

Az önce tirebolu 42 (çok övülen değil, onu öğrendim) demledim. Toz demleyip içmiş gibiydim o kadar kalitesizdi.

———————
Nice and clean.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: