Çay Tiryakileri
@altkapalı komşum bu linkten bakabilirsiniz https://www.betateashop.com/kategori/demir-dokum-demlik

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(05/10/2019, Saat: 14:19)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çaykurun hiç bir çayını beğenmiyorum neden bu kadar övülüyor anlamıyorum tatları bence çok kötü. Çaykurun çay tarlalarının çok eskidiği, veriminin ve çayın armoasının çok azaldığını,  yakın zamanda çay tarlalarının yeni fidelerle yenileneceği söyleniyor.

Komşum firmaların çaylıkları ayrı ayrı değil şu an Türkiye’de üretilen çayların hepsi aynı fidelerden çay üretiliyor. Yani özel be devlet aynı fidelerden alıyor çayı. Çaykur yaş çayın fiyatını tavandan öder diğer tüm özel firmalar kilogram başına Çaykur’dan daha az ücret öder. Dolayısıyla çayın ilk hasadını daha fazla para verdiği için Çaykur alır üreticiden. İlk hasat her zaman daha kalitelidir. Kalite değeri olarak da özel firmalardan bir hayli öndedir. Ancak son noktada herkesin damak zevki farklı olduğu için Çaykur çayları size güzel gelmiyor olabilir sizi eleştirmek için yazmadım sadece bilgi amaçlı yazdım Smile son olarak dediğiniz gibi Türkiye’deki fideler çok eski kalite ve aroma açısından değerleri çok düşük. Yani Çaykur kötünün iyisi. Zaten çaylıklar eski olduğu için tüm üreticilerin senelik %5 budama yapma zorunluluğu var. Senelik budama yapmayan üreticiden Çaykur çay almıyor. Bütün üreticiler de ilk hasatlarını Çaykur’a sattığı için hepsi mecbur yeniliyor
LordumTwinings suyu görünce çabuk aromasını salar ve taze taze içilmesi gerekiyo , dolgun tok buram buram kaliteli bi çay tadı var .
Çaykura gelince evet bencede artık o eski lezzet yok fakat mavi paket Tirebolu hala güzel digerlerine nazaran .Çaykur çayları neredeyse bütün çeşitleri su seçiyo o koyu kırmızı kıvamı yakalamanın en büyük etkenlerinden suyun yumuşak olması olarak tecrübe ettim . Şunuda unutmamak gerekirki neredeyse dünya çayları içerisinde en dogal en kaliteli çay aslında Çaykura ait ama dogru çeşidi erken hasat döneminde yakalamak önemli .
Birde ben alümünyumda çayın lezzetli oldugunu düşünmüyorum hala ara ara mangalda yada memlekette alümünyum çaydanlık kullanıyoruz ama evde porselendekinin yanına bile yanaşmıyo verdigi kıvam . Tek artısı ısı iyi ilettigi için çok hızlı dem kıvamına getiriyo . He benimde çocuklugumda annem alümünyum çaydanlıkda çay demlerdi ve o lezzeti unutamıyorum ama bunun o dönemki çay kalitesiyle alakalı oldugunu düşünüyorum .
Birde Doguş çay felan hiçmi hiç çaya benzemiyor zaten , fabrikası İstanbulda ara ara denk gelip önünden geçerken şunu düşünüyorum İstanbulda çaymı paketlenir Smile
(05/10/2019, Saat: 14:40)Bilge_Kagan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum firmaların çaylıkları ayrı ayrı değil şu an Türkiye’de üretilen çayların hepsi aynı fidelerden çay üretiliyor. Yani özel be devlet aynı fidelerden alıyor çayı. Çaykur yaş çayın fiyatını tavandan öder diğer tüm özel firmalar kilogram başına Çaykur’dan daha az ücret öder. Dolayısıyla çayın ilk hasadını daha fazla para verdiği için Çaykur alır üreticiden. İlk hasat her zaman daha kalitelidir. Kalite değeri olarak da özel firmalardan bir hayli öndedir. Ancak son noktada herkesin damak zevki farklı olduğu için Çaykur çayları size güzel gelmiyor olabilir sizi eleştirmek için yazmadım sadece bilgi amaçlı yazdım Smile son olarak dediğiniz gibi Türkiye’deki fideler çok eski kalite ve aroma açısından değerleri çok düşük. Yani Çaykur kötünün iyisi. Zaten çaylıklar eski olduğu için tüm üreticilerin senelik %5 budama yapma zorunluluğu var. Senelik budama yapmayan üreticiden Çaykur çay almıyor. Bütün üreticiler de ilk hasatlarını  Çaykur’a sattığı için hepsi mecbur yeniliyor

Güzel bilgiler komşum teşekkürler . Peki özellikle son 3 senedir Çaykurda ciddi bi kalite düşüşü hissediyorum . Eskiden dogru kıvamı yakalamak kolaydı şimdi çok zor ve dolgun aroması yok bazı çeşitlerinde eskide olan . Varmı bunun sebepleri yada başka faktörlermi yada benimlemi alakalı .
Önceki sayfalarda Çaykurun mavi kutulu Tirebolu çayı önerilmişti, ben de birkaç ay önce avansas kampanyasından birkaç kutu almıştım. Beğendiğimi söyleyebilirim.

Yine Lord beyin mesajında belirttiği, Ankara'daki Kızılay AVM'de içtiğini anımsadığı Hopa çayı geçenlerde duymuştum. Hopa'da yer alan bir koopetatife ait, yerli bir çaymış ve gerçekten iyi deniyor. Ekşisözlükte de konusu geçiyor. Her yerde bulunamıyormuş ama kooperatiflerinin kendi web sitesinde satılıyor.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
So far so good..
@kadir.tbk karali çay poşetinin üzerinde porselen ile demleyin yazar, hakikaten porselen ile daha iyi demleniyor ayrıca metal demliğe göre hayli daha az bir çay ile.
Bende aynen son 3-4 senedir çaykurun tadının bozulduğunu düşünüyorum, eskiden tomurcuğu mis gibi kokardı, şimdi açıyorsan kokusu zor geliyor. Siz bir de sapphire earl grey alın da kokuyu görün arkadaşlar.

Ahbap komşum ankarada içtiğim çay hopa olmayabilir tam olarak hatırlamıyorum. Bu hafta çaykur tirebolu 42 içiyorum açıkcası beğenmedim. Şimdi yeni çay demliyorum, kaynayıp, beklemiş ve ısısı biraz düşmüş suyu demliğe koyuyorum, suyun üzerine iki kaşık tirebolu 42, bir tatlı kaşığı tomurcuk atıyorum, demliğin ağzını peçete ile tıkıyorum, en kısık ateşte 1-215 dakika demliyorum. Çelik demlikte bundan daha fazlası olmuyor. Ama tadı yine de kötü. Belki içtiğim alaçam suyundandır. Bazı çaylar gerçekten suyu çok çekiyor. Bir de asıl tirebolunun çaykurunki değil, siyah ambalajlı tirebolu kooperatifinin. 42 olduğu söyleniyor. Onu denemedim ama çok umudum yok.

Şu demir döküm demlikleri ilgimi çekti, bizim klaisk yöntemin aksine çayı suda bekletip doğrudan demlikteki çayı içmek üzerine bir metot çin çayları gibi. Her çaya gelmez ama bunla yapılan çaylar da güzel olabilir gibi me geliyor çünkü döküm demir ısıyı oldukça iyi muhafaza eder. İkisini deneyenler porselen ile döküm demir arasında kıyas yapabilirse sevinirim. Beta çayda ilginç ilgniç bir sürü koleysiyon olduğunu gördüm. Böyle döküm bir demlik alıp bu koleksiyon çaylardan azar azar alıp denemeler yapmayı düşünüyorum.

Biizm eskişehirde çeşme suyu içilmiyor. Kalabağın tadını sevemedim yıllardır. Ben şu marka su ile yapıyorum çok güzel oluyor dediğiniz su markası var mı?
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(05/10/2019, Saat: 14:32)berzax Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @altkapalı  komşum bu linkten bakabilirsiniz https://www.betateashop.com/kategori/demir-dokum-demlik

Komşum cevap için teşekkürler.Döküm olanını değilde diğer demliği sormuştum,küçük olan seramik gibi görünüyor
Akın var güneşe akın!
Güneşi zaptedeceğiz,
Güneşin zaptı yakın!
(05/10/2019, Saat: 15:05)AltKapalı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum cevap için teşekkürler.Döküm olanını değilde diğer demliği sormuştum,küçük olan seramik gibi görünüyor
Komşum bana dökümmüş gibi geliyor ama @-mali komşumuz satın alma işlemini yapan kişi olarak size daha sağlıklı bilgi verecektir.

buldum https://www.betateashop.com/urun/ba3603-...lik-220-ml kilden yapılmış
Akın var güneşe akın!
Güneşi zaptedeceğiz,
Güneşin zaptı yakın!

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: