Çay Tiryakileri
Valla bence şekeri bırakmak her türlü faydalı. Çay da zararlı falan değil bence demir emilimini engellediği söyleniyor. 10 yıldır günde 1 litreden fazla çay içerim. 3-4 ayda bir düzenli kan bağışlarım. Daha hemoglobinim 16'nın altına düşmedi. Şekersiz bol bol için gitsin. Tek handikapı dişleri sarartması.
Ben kahvehanelerdeki esnaf çayının hayranıyım. Ne yaparsam yapayım evde o kıvamı tutturamiyorum. Bir filmde görmüştüm demligin içinde biriken çay katranı ne kadar çok olursa çayda o kadar lezzetli olur demişti çinli bir amca. Belkide esnaf cayini lezzetli yapanda caydanligin icindeki cay katranidir diyerekten o gun bugundur çaydanlığın içine deterjan falan sürmem. Belki psikolojik ama sanki çay boyle daha lezzetli oluyor.
(05/10/2019, Saat: 23:45)acoma Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben kahvehanelerdeki esnaf çayının hayranıyım. Ne yaparsam yapayım evde o kıvamı tutturamiyorum. Bir filmde görmüştüm demligin içinde biriken çay katranı ne kadar çok olursa çayda o kadar lezzetli olur demişti çinli bir amca. Belkide esnaf cayini lezzetli yapanda caydanligin icindeki cay katranidir diyerekten o gun bugundur çaydanlığın içine deterjan falan sürmem. Belki psikolojik ama sanki çay boyle daha lezzetli oluyor.

Karbonat atıp 7,5 saat demlemeyi denediniz mi ? Big Grin
(05/10/2019, Saat: 23:46)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Karbonat atıp 7,5 saat demlemeyi denediniz mi ? Big Grin

Ilk defa duyuyorum o nasıl bişey olaki Smile
(05/10/2019, Saat: 23:55)acoma Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ilk defa duyuyorum o nasıl bişey olaki Smile

İşte kıraathane usulü Big Grin
Bizim kahveci bı abi vardı,oda sarı ve kırmızı Rize çayını karistirirdi ve harika çay yapardı,tadı efsane olurdu

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Akın var güneşe akın!
Güneşi zaptedeceğiz,
Güneşin zaptı yakın!
Çok başarılı diye tavsiye edebileceğim bir marka yok ama her marka çayın lezzetini arttırdığını gözlemlediğim bir demleme tekniği önerebilirim. Demliğe koyduğum kuru çayı önce bir miktar oda ısısındaki suyla ıslatıyorum. Daha sonra çaydanlığın alındaki su yavaş yavaş ısınırken, üstteki demlikteki ıslak çayı da yavaş yavaş ısıtıyor. Alttaki su henüz kaynamadan demliğe az miktarlarla sıcak su ilave ediyorum ve en az 10 dk. kadar demlenmesini bekliyorum. Her marka çayı standart yönteme göre daha lezzetli yapıyor.
Çaykur Tiryaki ile Sri Gold Tea 'yi 1'e1 ölçüde karıştırıp cam demlik kullanarak bir deneyin komşular. Porselen ve çelik demlikte de denedik, aromasını en güzel cam demlikte verdi.. Çayı çay gibi(şekersiz) içenler özellikle sizlere tavsiyemdir Wink
Ben diyeyim 30 yıl siz de 40 yıl önce.
Galata Köprüsünün Eminönü tarafında ve o zamanlar kayık üzerinde lezzetine doyamadığınız balıklar satılan yere doğru bir çay ocağı vardı.
Eski Türk filimlerinde bazen görünür.
O zamanki kahvenin sahibi şöyle çay demlerdi.

Çay demliğinin içerisine soğuk suyu doldurur üstüne de yeteri kadar çay koyardı.
Üzerine bir kağıt yerleştirir ve üstünü demlik kapağı ile örterdi.

Demlik üstündeki çay pirinç taneleri gibi şişerdi ve çay hafif kabarmaya başlardı. Zamanını tam hatırlamıyorum ancak yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra içilebilir hale gelirdi.

O çayın lezzetini unutamıyorum.

Bir de 3 yıl kadar önce Kadıköy'de küçük bir çay ocağında günün hangi saatinde olursa olsun ne zaman çay içsem aynı tad ve aynı lezzeti verirdi.

Galiba hem çay, hem demleme hem de kullanılan su lezzeti artttıran unsurlar.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(07/10/2019, Saat: 10:09)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çay demliğinin içerisine soğuk suyu doldurur üstüne de yeteri kadar çay koyardı.

Bu baya soğuk demleme (cold brew) yöntemi olmuş. Mantıklı aslında, denemek lazım.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: