DE Tıraş Makinasında İki Eli Aynı Etkinlikle Kullanma
#1
Arkadaşlar,
Tıraş olurken (ustura ile değil) en çok hangi elinizi kullanıyorsunuz?
Ben tıraşa başladığım ilk yıllar sağ elim ile tıraş olurken artık sol elim ile de tıraş olabiliyorum. Tabii ki sağ elim, sol elime göre daha kullanışlı.
Kişiye bağlı olarak 9-10 defa veya daha fazla pratik yapmak gerekli.
En ideal tıraş bence sol yüzü sol el ile, sağ yüzü sağ el ile tıraş etmek.
Göründüğü kadar zor değil.
Sizin de fikirlerinizi almak isterim.
Cevapla
#2
Komşum merhaba. Affınıza sığınarak iki soru sormak istiyorum.

 1 : neden ingilizce terimler kullanıyorsunuz. Misal ben Hollanda sitesi https://www.shavingsociety.com/ ve bilumum ingilizce sitelerde geziyorum ama geltir de parantez içinde veya cümle içinde ingilizcesini görünce gözüme garip geliyor  Smile

2: neden sohbet muhabbet konusuna girebilecek konularda baslik açıyorsunuz ?

Asla olumsuz anlamda anlamayın merakımı,  muhtemelen benim gibi başkaları da benzer soruları sormuştur ya da sormak istemişlerdir diye buradan soruyorum.

Forumda kişisel olarak taniniyorsunuz davet ve ilgiden belli lakin biz yeni tanıyoruz sizi Smile selametle
...  Tıraş aleti  yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır...
Cevapla
#3
Ben hep sağ elimi kullanıyorum. Usturada tavsiye edildiği için denemeye kalktım ama elim ayağıma dolaştı. De aletle denemek aklımın ucundan geçmedi ama siz ortaya atınca aklımın bir köşesinde kalmadı değil.

Teşekkür ederim.

"Burası vatan toprağıdır, kaderine terk edemeyiz." Mustafa Kemal ATATÜRK
Cevapla
#4
(03/03/2020, Saat: 22:34)muntazaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben hep sağ elimi kullanıyorum. Usturada tavsiye edildiği için denemeye kalktım ama elim ayağıma dolaştı. De aletle denemek aklımın ucundan geçmedi ama siz ortaya atınca aklımın bir köşesinde kalmadı değil.

Açtığınız konu kirlendi. O halde ben de konu ile alakasız fikrimi belirteyim. Yarın editleyerek ilgisiz kısmı silerim. Çünkü araştırdığım konularda alakasız yorumlar okuyunca sinirim bozuluyor. Okumadan çıkıyorum.

Yeni konularla foruma nefes veriyorsunuz. İlgili konu varsa modlar zaten ilgili yere taşıyor.

Teşekkür ederim.

"Burası vatan toprağıdır, kaderine terk edemeyiz." Mustafa Kemal ATATÜRK

Çok teşekkür ederim komşum. Hepimizin amacı foruma katkıda bulunmak ve ayrıca bizim de bilmediğimiz konularda tıraş sever arkadaşlardan yeni bilgiler öğrenmek.

Ve şimdi google da araştırdım, bu konu https://www.badgerandblade.com/forum/thr...ds.548492/ sitesinde de tartışılmış.
Cevapla
#5
Sol elimle çay bile karıştıramam diyeyim siz anlayın.
Tıraş meselesinde, el-bilek kas hafızam sayesinde artık gözüm kapalı bile olsa tıraş olabilirim. O kadar rahat ve konforlu seviyedeyim. Slant'ı ayrı, SE aleti ayrı, Rocca'sı ayrı çalışır sağ elimde.
"A Samurai always wears two swords."
Cevapla
#6
Sol el benimde odundan hallice. Ama tabi biz isin hafif esprisindeyiz Denizksk komsumla. Bu hastane dizilerini severim, Dr House veya Greys Anatomy gibi. O dizilerin birinde bir psikolojik rahatsızlıgı ilk kez gorduydum. Adam sapa saglam, sol kolunun ampütasyon yapılmasını istiyor. Cocuklugundan beri o kol onun degil gibi gelirmis. Rabbim duşmanıma vermesin varmış boyle rahatsızlıklar.
https://www.wikiwand.com/en/Body_integrity_dysphoria
Madalyonun oteki tarafında şükür şehit yokmus birkac yaralı deyip geçtigimiz, çoğu zaman haber değeri olarak bile görülmeyen ama geri kalan yaşamlarını tek kol tek bacakla geçiren gazilerimiz.

O yüzden aynı oranda efektif kullanamasakta şükürler olsun halimize deyip, nasıl rahat ve mutlu şekilde tırasınızı oluyorsanız oyle devam edin dostlar. 2 elle yazı yazabilen insanlarda var bu dunyada, kabullenelim artık özel degiliz.
Tişikkirlir Sipirmin.
Cevapla
#7
(04/03/2020, Saat: 11:11)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sol el benimde odundan hallice. Ama tabi biz isin hafif esprisindeyiz Denizksk komsumla. Bu hastane dizilerini severim, Dr Hause veya Greys Anatomy gibi. Onların birinde bir psikolojik rahatsızlıgı ilk kez gorduydum. Adam sapa saglam, sol kolunun ampütasyon yapılmasını istiyor. Cocuklugundan beri o kol onun degil gibi gelirmis. Rabbim duşmanıma vermesin varmış boyle rahatsızlıklar.
https://www.wikiwand.com/en/Body_integrity_dysphoria
Madalyonun oteki tarafında şükür şehit yokmus birkac yaralı deyip geçtigimiz, çoğu zaman haber değeri olarak bile görülmeyen ama geri kalan yaşamlarını tek kol tek bacakla geçiren gazilerimiz.

O yüzden aynı oranda efektif kullanamasakta şükürler olsun halimize deyip, nasıl rahat ve mutlu şekilde tırasınızı oluyorsanız oyle devam edin dostlar. 2 elle yazı yazabilen insanlarda var bu dunyada, kabullenelim artık özel degiliz.

Komşum öyle deme, azmin elinden hiç bir şey kurtulmaz. Big Grin Haklısınız, keyfimize nasıl geliyorsa öyle olalım. Israr yok.
Ama hani farklı bir meziyet kazanmak da fena sayılmaz.

Örnek: Sağ ayağını kullanan futbolcular ( Tek ayak kullananlar Big Grin), sol ayaklarını geliştirmek için idmanlarda veya idmanlardan arta kalan zamanlarda topa sürekli sol ayakları ile vurarak pas ve şut çalışması gerçekleştirip sol ayaklarını geliştirirler. Sonuç: Her pozisyonda topa vuran futbolcu. Big Grin

Bilmem benzetme tam oldu mu komşum Big Grin
Cevapla
#8
İki eli etkin bir şekilde kullanmanın yani sol el ile yüzünüzün sol tarafını, sağ el ile yüzünüzün sağ tarafını çift kenarlı tıraş bıçağı ile tıraş etmenin avantajı:
Boynunuzu yana az çevirmektir.
Boynumuzu fazla döndürüp boyun kaslarımızı germeye gerek var mı? Big Grin
Cevapla
#9
Genelde sol elimide kullanmaya çalışıyorum hem fırçayı kullanırken hemde tıraş yaparken bazen sol el sağ yüz, sağ el sol yüz şeklinde çalışıyorum. Hatta çapraz çalışmak boyun bölgesinde daha kolay tıraş yapmamı sağlıyor. Fakat sol elimi kullanmamın asıl amacı ustura kullanımı için. sol eli bu şekilde çalıştırdıkça usturaya alışma süreci daha kısa sürüyor.
Usturaya başlamayı düşünenlerin denemesini tavsiye ederim.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Cevapla
#10
Ben DE kullanırken sol eli kullanamıyorum ama ustura ile iki elimi de rahatça kullanabiliyorum. Alışma meselesi demek ki.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  WTG, XTG, ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri pars 56 57,480 24/06/2019, Saat: 13:59
Son Yorum: Silentsv
Lightbulb Tıraş. Duştan önce mi, sonra mı? mancho 67 31,056 22/06/2019, Saat: 15:10
Son Yorum: turkoglum13
  Tıraş Olmak Saçları ve Sakalları Daha Hızlı ve Gür Mü Çıkarır? Delidumrul 9 1,603 26/01/2019, Saat: 19:32
Son Yorum: gr00v3r
  Yazın kullanmaktan en çok keyif aldığınız tıraş ürünleri nelerdir? btoprak 61 36,662 06/07/2018, Saat: 11:47
Son Yorum: dikdik_s
  İleri tıraş denemeleri Lord Sparhawk 45 45,535 22/10/2016, Saat: 19:07
Son Yorum: Raskolnikov
  Geleneksel Tıraşa Nasıl Başladım ? - Kendi Tıraş Tekniklerim Xo-oX 14 8,695 14/05/2016, Saat: 11:02
Son Yorum: rating
  Tıraş kremi-sabunu vs tıraş jeli mustafayazar 18 9,950 12/04/2016, Saat: 23:42
Son Yorum: mustafayazar

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi