40 yaşından sonra
Herkese selamlar,

40 Yaşından sonra, oldschool tıraş ekipmanı ve o ritüele özenip bir set satın aldım. Öncesinde bildiğiniz klasik gilet mach 3-4-7-10 ne var ise bunları kullanıyordum.
Bu sabah 2. tıraşımı oldum. ilkinde olduğu gibi 2. sinde de yüzüm paramparça oldu hem doğru düzgün traş olamadım hem 2-3 gün sürecek kızarıklıklar ve hassaslaştığı için hafif kabarmış kıl kökleri yarattım. Forumu epeydir okuyorum. Bilgi toparladım. Bir çok hareketi yazılanların ortalamasını alarak yaptım. Yüzüme asla bastırmadım. Fırçayı ılık suda beklettim. Jiletim yeni, sabun ve köpüğün kıvamı yoğun, hafif ıslak surat ile başladım. Traş (sonrası ve öncesi şap denedim). 1. perde kıl yönüne 2. perde yatay. 3.perde  ters olarak ilerledim. Tek tük kıllar kaldı boynumun altını hiç toparlayamamışım. vs vs..
Sorum şu , bu bir süreç mi, sakal kıl kökleri ufak ufak yönlerini değiştirip yeniden deriden dik olarak çıkmaya mı başlayacak. Kartuşlulara alışan cilt gerçek jileti görünce korkak mı dövüşüyor. Bu süreç böyle gidecek mi? bir set daha alıp yeniden mi başlayacağım? Yoksa bu iş bana göre değil deyip bırakacak mıyım?
Uyduruk jiletler ile olan traş deneyimim şöyle, mach3'ü alırım. Hem kafamı hem yüzümü tıraş etmem 2-2.5 dk sürer. bir adet kıl kalmaz. Pürüzsüz çıkarım. Ne balsam aftershave hiç bişii, kurumaz bile cildim.. Sadece boynumun altında çıkış yönleri biraz karışık olduğu için oraya çok vakit harcamam..

Kendimi de tanıtayım,

40 yaşına merdiven dayamış kel bir adamım. İşim gereği günde 16 saat ekrana bakıp korkunç bir stres altındayım. Yaşamayı unuttum.  Kendimi seveceğim bir vakit ve hobi edinebileceğimi düşünmüştüm. Evliyim ve bir alman kurdum var.

Aldığım tıraş takımı şöyle;
merkur future (mat) galiba mat oluşuda ciltte kayganlığı azaltan birşey
Edwinjager porsuk fırça
Crabtree & evelyn ve proraso sabun ile denedim şimdilik.
jilet olarakta 1. tıraş merkur. 2. tıraş feather

Hepinize selamlar
Hoş geldiniz komşum. Benim 1 yıl oldu geleneksele başlayalı hala futurla yüzümü kanatmadan tıraş olamıyorum. Ilk alet için çok doğru bir seçim değil. Sanırım ayarlı olmasına aldanıp aldınız ama 1.seviyesi bile çok agresif futurun. Başlangıç için daha uygun aletler var de89 , 34c, 1353 gibi. Ayrıca feather da en keskin jilet malumunuz. Bahsettiğim aletlerden birini farklı jiletlerle deneyerek iyi de bir köpük hazırlarsanız güzel tıraşlar çıkarmaya başlayacaksınız. Hemen yılmayın. Futur güzel, keyifli alettir ama dediğim gibi başlangıç aleti değil.
Hoş geldiniz. Bir hobi için doğru bir tercih ve doğru bir yerdesiniz. Kişisel fikrim, direkt merkur futur ile başlangıç yapmış olmanız. Çünkü bu alet yeni başlangıçlar için çok da uygun değil. Önce cildinizi tanımak adına daha yumuşak bir alet edinmelisiniz. Fırça olarak üstatlar daha iyi yorum yapar, EJ porsuk fırça hakkında bilgim yok ama belki bir Yaqi sentetik fırça daha iyi olur bu hobinden anında uzaklaşmamak için. Jilet de yine özellikle ikinci tıraşınızda Merkur Futur ile Feather eşleşmesi agresifliğin nirvanası olmuş bence.

Moralinizi bozmayın, başlangıç için evet yeni bir şeyler almanız daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.
So far so good..
Öncelikle hoşgeldiniz. Eminim bu konuda benden daha tecrübeli kişiler size çok daha iyi bilgi vereceklerdir.İzninizle kendi bildiğim kadarıyla yorumda bulunayım. Öncelikle sakal tipiniz ve kaç günlük sakal ile tıraş olduğunuz önemli. Bununla birlikte merkur futur hangi ayarda kullandığınız da çok önemli. Nacizane görüşüm eğer 1-2 günlük sakalını yüksek bir ayarla tıraş etmeye çalıştıysanız tahriş yaşama durumunuz normal. Merkür futur kullanmadım ama okuduğum kadarıyla daha yumuşak bir alet ile başlamanızın daha doğru olacağını düşünüyorum. Bir de jilet seçimi olarak da daha konforlu jiletler seçebilirsiniz. Feather gibi çok keskin bir jilet yerine daha az keskin ama daha konforlu jiletler seçebilirsiniz. Bence R89-DE89 ve derby usta- mavi astra ile kullanabilirsiniz.
Hoşgeldiniz
hoşgeldiniz arkadaşım. makinayı edwin jagger de89 iledeğiştirin ve jileti de astra yada perma sharp kullanın derim ben. pes etmeyin hemen. cilt alışacaktır yakın zamanda.
ne mutlu türküm diyene !
Wow çok hızlı cevap geldi, çok teşekkürler dostlar..

Merkurun biraz tasarımına aldandım evet ayarlı olmasıda hoşuma gitti. Çünkü kafamıda gün aşırı tıraş ettiğim için 5-6 ayarları ile hızlı temiz çözüm olur diye düşündüm.
İlk günkü tıraşımı merkur jilet ve crabtree & evelyn ile oldum. 1. perde futur 3..... 2. perde futur 2...... 3. perde futur 1 ayarları ile. (3 günlük sakalım vardı)
Bugünkü tıraşım feather jilet + proraso +osma şap safety razor setupı aynı. 3 2 1 diye gidiyor.

Her ikisinde de sadece tersten aldığımda ufak tefek kesikler oldu. Father daha konforlu idi, crabtree &evelyn daha zor köpürdü ve futur yüzümde zor kaydı. Bu sabah proraso ile pek mutluydum. tersten almaya başlayınca işler sarpa sardı.

Acaba tersten almamalı mıyım?
Bu arada ufak tefek bir sürü yeri atladığımı fark ettim.
Jilet olarak ise Zaza Astra Merkür ve Feather kutuları amışım Smile

Selamlar
@eeke tekniğiniz oturana kadar tersten almayın. İlk etapta sakallarınızı sıfırlamak için uğraşmayın yani. İlk perde sakal çıkış yönü, ikinci perde çıkış yönlerinin çaprazı. Yavaş yavaş, aşama aşama ilerleyin. Ve evet, DE89 gibi bir alet edinin :-) Jilet olarak da seçeneklerinizi arttırın yukarıdaki yorumlarda belirtildiği gibi.
So far so good..
Geleneksel tıraşa yani "doğru tıraşa" hoşgeldiniz.
Tıraş aletiniz ve jiletiniz sizi basta çok üzmüş, daha doğru seçimler yapıldığında alışkanlık süreciniz rahat geçecek, cildiniz kadar tekniğiniz de sürece daha iyi hazırlanacaktır.
Ama önemli olan bir şekilde başlamaktır.
Maalesef birçok arkadaşımız yaşadığı kötü deneyimlerden sonra geleneksel tıraşı bırakmakta, bir daha da yanaşmamaktadır.
Bu aşamada alet ve jiletler kadar el becerinizin, yani tekniğin öğrenilmesidir.
30' derecelik açı ile tutuş, cilt ve sakal yapınıza uygun alet/jilet kombinasyonu zamanla oturacak kavramlardır. Bu aşama tamamlandığı zaman tahriş, yanma, kanama gibi sıkıntıları hiç yaşamayacaksınız.
Forumu bol bol okuyun, emin olun birkaç kitap yazacak kadar bilgi var burada ..
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
Hoş geldiniz komşum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,492 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  8 yıllık mach 3 den sonra Geleneksel Tıraşa başlama Perseus 56 18,952 21/09/2020, Saat: 23:36
Son Yorum: element
  50 Yaşınan sonra aranıza katılan öğrenme heveslisi forumdaşınız Timor1322 41 10,183 29/05/2020, Saat: 17:58
Son Yorum: İsmetaltan
  Forumda ki Her Konuyu Okuduktan Sonra Merhaba tatharas 9 3,736 26/05/2018, Saat: 01:07
Son Yorum: mehmetk1907
  Yüzdeki kıllar ve tıraştan sonra iz kalma sorunu sansarsalvo 18 22,694 20/05/2015, Saat: 00:51
Son Yorum: Bruce
Thumbs Up 3 aydan sonra okumayı bırakıp üye olmak Jazgara 34 22,993 26/03/2015, Saat: 17:14
Son Yorum: Jazgara
  Tıraştan sonra kalan izler nasıl gider ? mucahit 6 8,123 25/06/2014, Saat: 20:16
Son Yorum: ihtilaf
  Arkadaşlar bundan sonra sizinleyim rewolwer_ 19 21,821 17/09/2013, Saat: 10:31
Son Yorum: tugruldogan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: