Ekipman Seçiminde Yardım
Arkadaşlar merhaba! Siteye yeni üye oldum. Bu ilk mesajım. Jiletli tıraş makineleriyle dedem sayesinde tanıştım. Önceleri tıraş makinesi veya Gilette Mac3 kullanıyordum. Mac3 eskiyince ve tıraş makinem bozulunca 50 krş'luk Derby kullan-at makinelerle tıraş olmaya başladım. Çünkü bence Mac3 gereksiz pahalı ve tıkanıyor. Sonra bir gün bakkalımızın tezgahında Derby'nin 5'lik yaprak jiletlerini (1,5 tl) gördüm ve daha ucuza tıraş olurum düşüncesiyle bunların makinası var mı sende diye sordum. Yok dedi. İnternette gezinirken bu siteye düştüm

Ben tıraş olurken;
1-Arkonun tüp sabununu ve markasını bilmediğim bir fırçayı kullanırım.
2-Sakalımı ilk önce aşağı doğru ve sonra tersten keserim (geç çıksın diye)
3-Tıraş olduktan sonra yüzüm tahriş olur, sivilcelerim varsa yüzüm savaş alanına döner. kolonya sürmem çünkü çok acır.
4-Tıraş bıçağının içinin dolmasına uyuz olurum. Asla ilk darbedeki verimi alama. İlk harakette hemen dolar.

Ayrıca;
1-Cildim hassastır.
2-Sakallarım gür veya sert değildir.
3-Bu işi Derby kullan-at kullanmaktan daha ucuza mal etmek istiyorum.
4-Derby kullan-at'a göre daha az tahriş ve daha kolay traş istiyorum.
5-Kendi işimde çalıştığımdan ve sakallarım çok çabuk uzamadığından yaklaşık haftada 2 kez traş olurum.

Wilkinson Sword Classic'in namını duydum ama onun fiyatına 20 tane derby alabileceğimi düşünecek olursak uzun süreli kullanıma uygun olması lazım. Öyle mi acaba? Başka tavsiyeniz varsa lütfen yazın. Teşekkür ederim.
öncelikle hoşgeldin dostum
yine bu başlık altındaki konulara bakacak olursan şıkbay -ki çok metediliyor- rimei ve yuma ucuz ve iş gören makinalar. hırdavatçılarda kolaylıkla bulabilirsin bunlardan bir tane.
ayrıca shark, rapira gibi jiletler işini görecektir. fiyatları da yüz tanesi için 5 ila 7 TL arasında.
dostum al bi güzel makine, en azından WS classic, namı diğer WS double edge.
sonra sana tavsiyem bu siteden üyeliğini sildir Smile. yoksa WS makinede kalmazsın, söylemedi deme. baya masraf açılır Smile
Saygılar
Arkadaşlar bir arkadaşıma bu durumdan bahsettim. Yani tıraş olurken yüzümün tahriş olmasından ve jiletin çabuk dolmasından. Bu yüzden jiletli tıraş makinesi deneyeceğimi söyledim. Hiç deneme dedi. Jiletli tıraş makinesi daha çok tahriş eder dedi. Ayrıca dolacaksa onun da jileti dolar dedi. Sen Mac3 Turbo al çok daha iyi edersin dedi. Bir başka sitede de ws'un mac3'ten çok daha iyi olduğu yazıyordu. Neye inansam bilemedim Confused
Bir başka arkadaşım da; dikkat etmezsen jiletli tıraş makineleriyle yüzünü daha kolay kesersin dedi. Siz ne diyorsunuz.
İlk söylediği yanlış, ikinci söylediği doğru. Buradaki insanların açtığı konuları ve belirtilmiş blogları açıp okursan sorularının cevabını fazlasıyla almış olacaksın.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Arkadaşın bu konudan pek anlamıyor, ezbere konuşmuş deriz. Denemiş mi de bu kadar kesin konuşuyor? Burada bu kadar insan, bu şekilde tıraş oluyor. Ben de yıllarca Mach 3 kullandım. Onunla olduğum tıraşlardan sonra boynumda çıkan kızarıklıklar ve sivilceler, geleneksel tıraşa döndüğümden beri yok oldu. Ama bu tip makineleri kullanırken, biraz daha dikkat etmen, yavaş olman ve mch3'de yaptığın gibi bastırmadan tıraş olman gerekiyor. Ayrıca yüzünü de tıraşa iyi hazırlamalısın ki bu çok önemli. Öyle iki köpük sürmeyle yüz hazırlanmaz. Forumdaki başlıkları bir incelersen çok daha detaylı bilgi alabilirsin. Özellikle LordSparhawk'ın yazılarını ve blog'unu okumanı öneririm dikkatlice.
Tamadır arkadaşlar. Yani diyorsunuz ki wilkinson sword classic bile mac3'ten daha iyi keser, çabuk dolmaz ve tahriş etmez. Eğer öyleyse biraz daha dikkatli olurum onu kullanırım sorun değil.
yapman gereken temel şey tıraşı kendine bir yük olarak görmek değil tıraştan keyif almaya çalışmak. tabii bu jelle mach ile olacak iş değil. jiletsiz fırçasız olmaz. bu forumdaki arkadaşlar tıraş olduktan sonra bir sonraki tıraşımda hangi sabunu hangi jileti kullansam acaba diye geçirirler iki tıraş arasındaki zamanı
(15/10/2011, Saat: 16:41)muratti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yapman gereken temel şey tıraşı kendine bir yük olarak görmek değil tıraştan keyif almaya çalışmak. tabii bu jelle mach ile olacak iş değil. jiletsiz fırçasız olmaz. bu forumdaki arkadaşlar tıraş olduktan sonra bir sonraki tıraşımda hangi sabunu hangi jileti kullansam acaba diye geçirirler iki tıraş arasındaki zamanı

Aynen bu şekilde. Yeni gelen FS fırçamı denemek için sakallarımın uzamasını sabırsızlıkla bekliyorum diyebilirim.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: