Yaqi Katana SE (Yarim Jiletli)
Güzel bilgiler, teşekkürler.
Söz konusu alet İspanyolca bir blogda bahsedildiği üzere Leresche adlı Fransız bir firmanın 20. yüzyılın henüz başlarında çıkardığı GlobeTrotter modelinin geliştirilmiş bir versiyonu olarak geçiyor. İspanyolca'dan başka bir dile çevirerek okuyup anlamaya çalıştım. Alete bir bakalım öncelikle:

leresche-globe-trotter-1.jpg
lereche-globe-trotter-1910-14.jpg

Aşağıdaki fotoğraftan gördüğüm kadarıyla iki parça bir alet ancak blog yazarı üç parça olduğunu belirtmiş, hatta o kısımda fontu kalınlaştırmış. Yirminci yüzyılın başları baz alındığında Fransa'da ne hangi kalitede üretiliyordu pek bir bilgim yok açıkçası, ancak buradan baktığımda makine gerçekten sağlam gözüküyor. Kesimine dair bir bilgiyi de blog yazarı "Korkutan bir görüntüsü olsa da çift taraflı Gillette bir makineden daha tehlikeli değil" cümleleriyle eklemiş.

lereche-globe-trotter-1910-5.jpg

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ancak kullanılan tıraş bıçağına tekrar bakın, farklı bir çelikten olduğunu göreceksiniz. Söz konusu firma bu aleti yaparken o zamanlarda pek yaygın olarak görülmeyen, bir "lüks" olarak niteleyebileceğimiz şam çeliğinden yapmış tıraş bıçağını. Bu arada blog yazarı makineyi nasıl dezenfekte ettiğine de değinmiş, ancak anladığım kadarıyla dezenfekte etme sürecinde pek bir değişiklik yok, yani tıraşseverlerce bilinegelen yöntemlerle; sirke, daha sonra da izopropil alkolle dezenfekte etmiş. 1910 yıllarında bu modelin Fransa'da ortaya çıkmasından sonra Amerika ve Belçika'da da klonları yapılmaya başlanmış. Bir tanesini doğrulamam mümkün oldu. Koleksiyonluk aletlerin sergilendiği bir internet sitesinde 1910'da DUPRET firmasının yaptığı, açıklamasına da "Globaltrotter'a benzer" yazıldığı makineyi görebiliyoruz (URL: http://www.collectorsencyclopedia.com/de...dProd=3163). Amerika'da GlobeTrotter benzeri makineyi yapansa DIABOLO firması olmuş. Bugün de Çinlilerin Yaqi fırmasıyla bu modelin yeni bir versiyonunu ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.
@Lord Sparhawk teşekkür ederim.

Bu aletten temin edebilen varmı? Aliespress de çok uygun fiyata başlıkları satılıyor bu aşlıklar acaba Edwin Jagger ile uyumlumu? Aslında aynı markanın saplarıda gayet uygun fiyatlı ama bu başlıkla uyumlu olan hangisi bilemedim.
(06/08/2020, Saat: 18:56)acoma Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lord Sparhawk teşekkür ederim.

Bu aletten temin edebilen varmı? Aliespress de çok uygun fiyata başlıkları satılıyor bu aşlıklar acaba Edwin Jagger ile uyumlumu? Aslında aynı markanın saplarıda gayet uygun fiyatlı ama bu başlıkla uyumlu olan hangisi bilemedim.

Kendi sapıyla (uzun ve üste doğru daralan) daha uygun bir kullanım sunar bence. Bu şekilde üste doğru incelen sap yapısı kafaya ivme kazandıracaktır.
(06/08/2020, Saat: 19:28)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kendi sapıyla (uzun ve üste doğru daralan) daha uygun bir kullanım sunar bence. Bu şekilde üste doğru incelen sap yapısı kafaya ivme kazandıracaktır.

Evet, doğru söylüyorsunuz sapıyla birlikte satış yapan bir yer bulamadım. Biraz daha bekleyelim belki Razorus bunda da bir güzellik yapar.
Razorus kendi sapıyla satış yapıyor zaten.

https://www.razorus.com/yaqi-katana-se-j...nesi-siyah
(06/08/2020, Saat: 22:31)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Razorus kendi sapıyla satış yapıyor zaten.

https://www.razorus.com/yaqi-katana-se-j...nesi-siyah

Ya ben nasil goremiyorum bunlari. Bir de o kadar inceledim siteyi bugun sepete urun falan ekledim. Tesekkurler @sfenks komsum.
SE aletlere olan ilgim yüzünden forumda görür görmez razorus üzerinden sipariş verdim, bilgilendirme için emeği geçen tüm komşulara teşekkürler

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Son üç tıraşımı Katana başlığa EJ sap takarak kullandığım aletle oldum. Tıraş bıçağı olarak Perma Sharp yarım bıçaklardan kullandım. Sapla başlık dengeli, tıraş bıçağı da gayet uyumlu oldu. Kendi sapı, başlığıyla beraber çok güzel görünüyor bu arada...
Başlık mild değil, gayet dozunda bir agresifliği var; oldukça konforlu ve etkin. Rahatlıkla yakın tıraş elde edilebilir. Baili’den sonra en beğendiğin Çin ürünü oldu.
Hayat kısa,
Sakallar uzuyor.
Kullanan var mı bilmiyorum ama Rocnel SE-P ile bir karşılaştırma yapabilecek komşumuz var mı acaba? Her ikisini de tecrübe etmiş?
"A Samurai always wears two swords."

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İnceleme: Yaqi Excalibur SE 50mm Tıraş Aleti marv 6 3,767 27/11/2021, Saat: 22:48
Son Yorum: ati19
  Yaqi SE 50mm (Vector kopyası) habaz 1 2,548 22/02/2021, Saat: 13:23
Son Yorum: sohayli
  Broman SE yarım jiletli tıraş aleti saintdumas 2 2,511 14/02/2021, Saat: 21:03
Son Yorum: saintdumas

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: