Galat-ı Meşhur - Doğru bilinen yanlışlar
(24/08/2020, Saat: 19:37)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum takdir edersiniz ki tahterevallinin mobilizasyonu hacetlenmeye gitmek için yetersiz kalır. Smile
Hahhahahhah. Ben önce yanlışı yazdım. Altta düzelttim tahtırevan diyerek. Siz doğrusunu unutmuşsunuz dediğinizde ben yazım hatası yaptığımı kastettiğinizi anladım. O yüzden emin miyiz diye sordum.

O mobilizasyon konusu uzun yıllar aklımı kurcalamıştı aslında ama ciddiye alıp araştırmadım. Dedim vardır bir bildikleri. Aydınlanmayı sonradan yaşadım.
Komşum nasıl dalgınsam siz yazana kadar alttaki kısmı görmemişim. Big Grin Kusura bakmayın. Aslında dediğiniz gibi tahterevalli de mancınık gibi kullanılarak söz konusu vatandaş tuvalete ulaştırılabilir ancak hem tehlikeli olur hem de atasözü amacından sapar Big Grin
"Su küçüğün, söz büyüğün" denirdi hep. Arada bir bağlantı kuramazdım ama küçükken bu sözü büyüklerime söyleyip su sırasında hep önde olmuşumdur Big Grin Sonra kardeşim olduğu zaman da hem ben hem o susamışsa, mutlaka önceliği ona verirdim.

Sonra öğrendik ki, meğer doğrusu "Sus küçüğün, söz büyüğün" imiş. Doğrusunu öğrenince cümle mantığa büründü ama eski alışkanlığım devam ediyor; bir ortamda hem ben hem de oğlum su içeceksek, önce ona doldurur, sonra kendime doldururum suyu. "Söz büyüğün" kısmına gelince, ki aslında bu deyişin ana noktası büyüklerin sözünün geçmesi gerektiğidir, eskiden bu mesele daha çok önemsenir, büyük birinin söylediği söz adeta kanun niteliği taşırmış. Şimdiki dönemde ise bunun yerini, büyüklerin sözünün pek de takılmadığı, en azından eski dönemlere göre kıyaslanacak olursa 'aldırış edilmediği' bir düzen yaşıyoruz. Tabii coğrafyaya ve o coğrafyanın koşullarına göre bu değişiklik gösterse de, yine de durum genel olarak bu şekilde.

Bu arada, susayan var mı? Smile

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
So far so good..
Forumda sıklıkla kullandığımız "sıhhatler olsun" temennisinin zaman zaman (özellikle berber esnafı tarafından) "saatler olsun" şeklinde yanlış kullanımına rast gelmekteyiz. Berberbey komşumuzu tenzih ederim.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Yüzün iki yanında, saçın devamı olarak bırakılan sakal demeti anlamına gelen 'favori' yerine 'faul' kullanımını da sık görüyorum.
Ha belki yanlışlıkla yamuk kesilince ortaya çıkan durum için genel kurallara uygun olmayan, hoşa gitmeyen hareket, duruş anlamına gelecek şekilde 'Favoriler biraz faul oldu' denebilir ama işte sonuçta favori, favoridir  Smile
(24/08/2020, Saat: 23:40)GriffinV8 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yüzün iki yanında, saçın devamı olarak bırakılan sakal demeti anlamına gelen 'favori' yerine 'faul' kullanımını da sık görüyorum.
Ha belki yanlışlıkla yamuk kesilince ortaya çıkan durum için genel kurallara uygun olmayan, hoşa gitmeyen hareket, duruş anlamına gelecek şekilde 'Favoriler biraz faul oldu' denebilir ama işte sonuçta favori, favoridir  Smile

Komşum vardır bir hikayesi diye biraz araştırdım ekşi sözlükte favorinin bir diğer adıda "fual" dir fual denmeye çalışırken faul çıkmış olabilir yorumunu gördüm.

Bir kaç yorum altta bir başka yazar da faul değildir o "VAR" dan tekrar bakılsın diye espriyi patlatmış Smile
Katıldığım bir eğitimden aklımda kalanlar.
Mütevazi ve mutevazı Türkçe’de en yanlış kullanılan cümle imiş.
Bunu öğrenince düzeltmek için bayağı çaba sarf ettim.

2c5139bdd18fa91d922842e8825e4cef.jpg

Diğer yanlış kullanılan kelimelerden ikisi ise fotoğraf ve resim denmişti.
“Fotoğraf çekilir, resim çizilir. “ diye eklemişti.

Bu arada sıhhatler olsun ile ilgili bir video seyredebilirsiniz

https://youtu.be/yJ2QrgIIjYc

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(24/08/2020, Saat: 23:59)sırasinköt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum vardır bir hikayesi diye biraz araştırdım ekşi sözlükte favorinin bir diğer adıda "fual" dir fual denmeye çalışırken faul çıkmış olabilir yorumunu gördüm.

Bir kaç yorum altta bir başka yazar da faul değildir o "VAR" dan tekrar bakılsın diye espriyi patlatmış Smile

Smile  Smile  Smile
Bu başlık bana her sabah NTV radyoda yayımlanan Dil Yâresi programını hatırlattı. "Bu programda amacımız Türkçe dersi vermek değil..." Smile

Bir yanlış da benden gelsin ...

Sıcak havalarda gölgede serinleyecek yerler arıyoruz. Hemen bir kamelya bulup altına ilişiyoruz.

Buradaki kamelya kelimesinin yanlış kullanıldığını  bir çok kişiden duydum, kamelya bir çiçek ismi olmasına rağmen kameriye ile karıştırılıyor.

Kameriye ise güncel Türkçe sözlüğe göre:

Bahçelerde yazın oturulmak için yapılan, kafes biçiminde, kubbeli, üstü yeşilliklerle sarılan süslü çardak:
     "Kim şu kameriyede oturmuş, şu çiçeklerden kim toplamıştı?" - Sait Faik Abasıyanık

Herkese sıcak havada kameriye altında serin günler dilerim Smile
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
Değerli katkılarda bulunan tüm komşularıma teşekkür ederim. güzel bilgiler paylaşılmış.

Yaygın olarak yanlış kullanılan bir başka deyim de, "su uyur, düşman uyumaz".
Buradaki "su", içtiğimiz su değil tabii ki.
Doğrusu "Sü uyur, düşman uyumaz".
Sü, asker demektir. Sanırım farsça kökenli.

(24/08/2020, Saat: 15:37)lim10 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir tane de benden gelsin. "Eşek hoşaftan ne anlar." sözünün doğrusu "Eşek hoş laftan ne anlar." Kemal Sunal, Hababam Sınıfı filminde espri amaçlı söylemiş ama toplumun diline yapışmış.

@"lim10" Komşum, "Eşek hoşaftan ne anlar" deyimi biraz tartışmalı. Sözün aslının, "eşek hoşaftan ne anlar, suyunu içer tanesini bırakır" şeklinde devamı olduğu, yani galatı meşhur olmadığı görüşünü savunanlar var. Bu duruma göre, "eşek hoş laftan ne anlar" ifadesi galatı meşhur olabilir.

Ama ben de sizin fikrinize daha yakınım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ergenlik döneminde doğru beslenme nasıl olmalı ? İnce 10 3,997 19/08/2020, Saat: 17:52
Son Yorum: İnce

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: