Parker Semi Slant
(08/04/2021, Saat: 12:10)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son üzücü bir dip not bırakıp semi slant defterini kapatıyorum. Vidanın başlıkla birleştiği yiv siz kısımda kaplaması attı.

Yazık olmuş komşum, aşınmadan mıdır, sizin görüşünüz ne yönde?
(08/04/2021, Saat: 12:10)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son üzücü bir dip not bırakıp semi slant defterini kapatıyorum. Vidanın başlıkla birleştiği yiv siz kısımda kaplaması attı.

Neden böyle önemsiz bir detay makineden soğumanıza sebep oluyor ki?
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
@"Lord Sparhawk" komşum bende simetri problemi var. Duvardaki ufak bir sıva çatlağı yüzünden gecenin köründe salon boyamış adamım ben. Ama kesim hissiyatına diyecek bir lafım yok.
@"mtcn77" komşum galiba jilet denk gelipte sıyırdı dicem alt tablanın orada da ufak bir tırtık vardı oda sıyırmış olabilir. Acaba paslanma yaparmı merak etmekteyim sadece.
Bir düzen oluştururken eşyaların yerleri ile ilgili benim de biraz simetri takıntım var ama bir sıva çatlağı yüzünden değil gecenin köründe duvarı boyamak kılımı bile kıpırdatmam. Misal aracın kaportasında taş işi, çizik vs kullanıma engel bir durum yoksa önemsemem ama hemen her gün karşısında geçip izlediğim TV'nin durduğu yeri, yönünü vs önemserim. Herkesin öncelikleri farklı olabilir tabi ama her şeye takıntı yapmak da zor bir durum, biraz gamsız olmak lazım yoksa adamı çabuk götürür. Bence kendinizi biraz zorlayın kafaya takmamak için ben olsam tıraş hissiyatı iyiyse inadına o şekilde gittiği yere kadar kullanırım. Ne olacak yani sonuçta sağlığından önemli değil hiçbir şey...
TemeT NoscE
(08/04/2021, Saat: 17:40)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Lord Sparhawk" komşum bende simetri problemi var. Duvardaki ufak bir sıva çatlağı yüzünden gecenin köründe salon boyamış adamım ben. Ama kesim hissiyatına diyecek bir lafım yok.
@"mtcn77" komşum galiba jilet denk gelipte sıyırdı dicem alt tablanın orada da ufak bir tırtık vardı oda sıyırmış olabilir. Acaba paslanma yaparmı merak etmekteyim sadece.

Dış kısmında görmediğiniz ve mekanik olarak sürtünmeye maruz kalan bölgelerde kaplama kalkabilir, çizilebilir, aşınabilir, bu önemsiz ve doğal bir durumdur. Büyümez, tıraşı etkilemez. Paslanmaz. Kimisi conta gibi şeyler koyuyor, ben şahsen hiç önemsemedim yıllardır. Çünkü sorun yapacak veya gözle görülen bir şey değil. Başka türlü olsa zaten üreticiler de oraya conta vazifesi yapacak bir materyal koymayı akıl ederlerdi ki gerek görmüyorlar.

Paslanma olması için demir alaşımlı bir şey olması lazım ki tıraş makinelerinde demirli alaşım bulunmaz. Zamak ve pirinç önce bakırla sonra kromla kaplanır. Çelik olanlar zaten paslanmaz çelik olduğundan kaplaması olmaz. Eğer çok takıntınız varsa sizin tek çareniz paslanmaz çelik makineler olacaktır. Onlarda da ağırlıktan şikayet edebilirsiniz, çünkü giç bir paslanmaz makine pirinç alaşımlı makineler kadar hafif olamıyorlar ve geri bildirimde bulunamıyorlar.

Bence bazı şeyler takıntıdan değil de objeye gereğinden fazla değer vermekten kaynaklanıyor. Misal otomobilde bende takıntılıyımdır, çizik olmasın, kuş pisliğini sileyin verniği yakmasın vs diye ama bu ülkede otomobil sahibi olmanın, almanın, satmanın herp güç olmasından kaynaklı. Benim için otomobil pahalı bir ürün. Biraz da sevgimden.

Ama misal bir tıraş makinesi, şöyle masaya koyup, karşısına geçip ickimi yudumlayarak izleyeceğim, fotoğraflarını çekip etrafta yayınlayacağım bir obje değil benim için. Tıraş olmamı sağlayan basit bir araç. Ayakkabı neyse tıraş makinesi de o. Elbette bana keyif veriyorsa ne mutlu. Ama özünde belli bir amaç için üretilmiş bir alet sonuçta. Buna fazladan değer biçmeye, objeleştirmeye gerek yok. Öbür türlü onu meta haline getirip alır almaz mikroskopla aman şurası nasıl, burası nasıl, kusura varmı, mükemmel olsun, kusursuz olsun, aman kullanırken zedelemeyeyim vs diye kafayı kitlersek hem bu iş hobi olmaktan çıkar, hem de yolunu kaybeder. Ortada keyif diye bir şey de kalmamış olur.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Komsular gene ufak tefek bir seylere kafayi takar durumdayim suan. Eski halim olsa o makine coktan zimparalanmisti ve kaplama yapmasi icin birine gonderilmisti. Bu seviye hafiflemis hali.
(08/04/2021, Saat: 19:59)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence bazı şeyler takıntıdan değil de objeye gereğinden fazla değer vermekten kaynaklanıyor. Misal otomobilde bende takıntılıyımdır, çizik olmasın, kuş pisliğini sileyin verniği yakmasın vs diye ama bu ülkede otomobil sahibi olmanın, almanın, satmanın herp güç olmasından kaynaklı. Benim için otomobil pahalı bir ürün. Biraz da sevgimden.

ülkede en basitinden iyi bir tıraş aleti ya da "sıradan" bir tıraş aleti almanın da nispeten "güç" olmasından kaynaklı bir durum söz konusu. elin oğlu 100 birim para ile dilediği kaliteli tıraş aletine kavusabiliyorken, türk'ün oğlu ise aynı ürüne kendi alım gücü ile bağıntılı olarak 8-10 katı birim para vererek elde edebiliyor. nasıl araba örneğinizde üzerine titreme ve titizlenme durumunu doğuruyorsa, aynı şey tıraş aleti için de geçerli diye düşünüyorum.
Alet geçtiğimiz hafta elime ulaştı. 2 kez tıraş oldum. İlk tıraşın acemiliğinden olsa gerek 2 3 kesik atmıştım. Fakat diğer tıraşta çok temiz, yakın ve konforlu bir tıraş çıkardı. Ağırlığı gayet yerinde ve sapı uzun bir ürün. Ancak bu beni rahatsız etmedi. İşçilik açısından ahım şahım bir şey beklemeyin ancak bu kötü olduğu anlamına gelmez. Kaplamada herhangi bir kusurla karşılaşmadım. Fiyat performans ürünü olduğunu düşünüyorum. Herkese keyifli tıraşlar.
Şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, Kaleci Mıyer, Fenerbahçeli Cemil kullandı.”
Bu aleti çene altı ve boynumun kesiştiği yerdeki yatık sakallarım ve kolay tahriş olan bir cildim olduğu için aldım. İlk tıraş denememde acemiliğimden suratımı fazlaca tahriş etmiştim. Bu sefer 5 günlük sakal, Gillette Silver Blue, bol sıcak su, Neutrogena yüz yıkama jeli, Proraso Beyaz tıraş öncesi krem ve tıraş sabunu ile bugüne kadarki en temiz, yakın ve homojen tıraşımı oldum. Homojenden kastım, tıraş bittiğinde yüzümün her noktasındaki sakallar aynı kısalıktaydı. Yanaklar temiz, boyundaki ve çene altındaki 1-2 mm uzunluğundaki sakallar aynadan bana nanik yapıyor gibisinden bir durum sözkonusu değildi (Evet R89 burada lafım sana) Sadece iki perde (WTG ve XTG) tıraş olduğum halde Semi Slant neredeyse sinek kaydı bir tıraş olmamı sağladı. Tek sorun, ne kadar bastırmasam da, istediğim kadar ride the cap yapsam da tıraşın sonunda şapı yüzüme sürdüğümde yanaklarım hariç yanma hissi vardı. Belki 5 günlük sakaldan sonra 2 perde gitmek yerine gün aşırı sakalla tek perde gitmem gerekli. Ya da belki Derby Usta, Dorco, Treet gibi jiletlerle 2 perde daha tahrişsiz bir sonuç verebilir. Cildi ve sakal çıkış yönleri sıkıntılı tıraş severlere denemelerini öneririm. Direne, deneye kazanacağız! Big Grin
Kokuşmuş bir şeyler var şu Danimarka Krallığında... Çöpü çıkarsanıza hayvan herifler!!!
Derby Usta Gillette Silver Blue'ya göre biraz daha kör ve affedicidir diye bugün 5 günlük sakala gene iyi sayılabilecek bir ön hazırlık ve şahane bir köpükle iki perde (WTG ve XTG) giriştim lakin hem Gillette Silver Blue'da yaşadığımdan daha fazla tahriş yaşadım hem de yüzümün her noktasını Siver Blue kadar eşit alamadı. Semi slant macerasına başka jiletlerle devam edeceğim. Bakalım iki gün sonra Derby Usta R89 ile yüzümde nasıl bir iş çıkartacak...
Kokuşmuş bir şeyler var şu Danimarka Krallığında... Çöpü çıkarsanıza hayvan herifler!!!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fatip Slant Açık ve Kapalı Tarak Nazikas 5 4,710 15/03/2023, Saat: 02:08
Son Yorum: inter
  Parker 91r btncl 2 1,619 24/02/2023, Saat: 00:09
Son Yorum: btncl
  R41 vs Parker 65R Erdka 2 1,632 08/02/2023, Saat: 03:28
Son Yorum: boldpilot17
  Parker Variant Kaan EKİNCİ 1 1,681 19/11/2022, Saat: 21:02
Son Yorum: marv
  Yaqi Agamemnon: nâm-ı diğer, 'DOCS' "Double Open Comb Slant" mtcn77 60 26,410 14/04/2022, Saat: 14:03
Son Yorum: yucelyilmaz
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,871 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 302,299 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Parker Adjustable Safety Razor ckeskin 91 62,666 22/03/2021, Saat: 18:31
Son Yorum: krub
  PARKER 94R tonymontana 3 2,249 22/02/2021, Saat: 10:12
Son Yorum: Oldstyle
  Razorock German 37 Slant FearOfATG 47 20,004 20/02/2021, Saat: 22:59
Son Yorum: Yilmazde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: