Şap Taşı / Alum Block
Ben doktor değilim bu yüzden tip üzerine bilimsel makale okumuyorum komşum. Benim bu konudaki bilgim medyadaki okuduklarım ve seyrettiğim programlardan ibaret. Sizin aliminyumun saglik üzerine etkileri konusunda bilimsel bilginiz varsa bunu bizimle paylaşmanızı isterim. Hepimiz için faydalı olur
Cevapla
Zaten soruyu bu yüzden sormuştum.
Cevapla
tartışma açmak amacım değil, ancak kimyasal bileşikler içindeki elementlerden farklı özellik gösterir. en basit örnek sofra tuzu. sodyum tek başına su ile patlarken, klor ile birleşince lezzetli bir tuza dönüşüyor ve patlamıyor. hidrojen tek başına yanıcı bir gaz, ama oksijenle birleşince su oluyor, yanmıyor gibi.

tek başına aluminyum vucuda zararlı olabilir ayrı bir tartışma konusu, ancak diğer elementlerle birleşip şap olarak kullanıldığında bir zararı yok.
Cevapla
Alzheimer-alüminyum ilişki belirsiz bir konu. Alüminyumdan dolayı mı alzheimer olunuyor, yoksa alzheimer olunduğu için mi beyinde alüminyum tutuluyor, ispatlanabilmiş bir veri yok. Tereddüt ediliyorsa kullanılmayabilir tabii.
Cevapla
(08/11/2021, Saat: 13:55)taka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben doktor değilim bu yüzden tip üzerine bilimsel makale okumuyorum komşum. Benim bu konudaki bilgim medyadaki okuduklarım ve seyrettiğim programlardan ibaret. Sizin aliminyumun saglik üzerine etkileri konusunda  bilimsel bilginiz varsa bunu bizimle paylaşmanızı isterim. Hepimiz için faydalı olur

O zaman durum şuna kalıyor. Siz sadece duyumlar ve tv'de gördükleriniz üzerine aluminyum zararlıdır kanaati getiriyorsunuz. Halbuki işin aslı öyle değil. Bu meseleyi şap zararlı mı konusunda da zamanında yazışmıştık. Araştırabilirsiniz. İlaveten ilgilendiğiniz bir konudaki gerçekleri öğrenmeniz için doktor olmanıza gerek yok. Kendi kendinize araştırmanızı yapıp sonuçlara ulaşıp kendi kararınızı verebilirsiniz. Kulaktan kulağa bahsi geçen bu aluminyum alzheimer yapar muhabbeti eski ve vasat bir akademik çalışmaya dayanıyor. Alzheimerlı hastaların beyin dokularında aluminyum metali biriktiğini görüyorlar ve "aluminyum alzheimer'a sebep olabilir" hipotezini ortaya atarak makaleyi sonlandırıyorlar. Halbuki alzheimer tedavisinde kullanılan ilacın bizzat beyinde aluminyum birikimine de neden olabileceğini söylüyor, ama bunu sonuçla bağdaştırmıyorlar. Yani ortaya atılan kanıtsız bir hipotez üzerinden insanlar yıllarca aynı şeye inanıyor. Ayrıca burada bahsedilen aluminyum metali ile aluminyum tuzu farklı bileşikler. Aynı şey değiller. Vücutta emilimleri de farklı. Yani biraz araştırmak lazım.

Bugüne kadar yapılan sayısız çalışmada aluminyum metalinin doğrudan alzheimer ile ilişkisi kurulamamıştır. Benzer koşullarda yapılan bazı deneyler yüksek doz aluminyum metalinin alzheimer ile ilişkisinin olabileceğini öneririken, diğerleri bir ilişki görememiştir. İlişkili olduğu söylenen testler yinelendiğinde yinelenen aynı sonuçlar alınmamıştır. Coğrafi olarak aluminyumu yüksek olan bölgelerde insanlar üzerinde yapılan testlerde bir ilişki kurulamamış, o bölgelerde de daha fazla alzheimer vakası olduğu gözlemlenmemiştir. Yani kanıtlanmış bir sonuç bulunmuyor.

Hem biz şapta aluminyum tuzundan bahsediyoruz. Doğal bir tuz minerali olan ve antik mısırdan beri insanlık tarafından düzenli kullanılan bir kristalden. Tuz ile metalin kimyasal yapıları ve vücut emilimleri farklıdır. Aluminyum potasyum sülfat yani şap, antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden dolayı çok uzun zamandır aşılarda güçlendirici madde olarak kullanılmaktadır. Hatta geçen sene ülkemizde bununla ilgili bir akademik çalışma da yapılmış ve tübitakta yayınlanmış. Şapın bu etkilerinin covid iyileşme sürecinde vücuda yardımcı olup olmadığını görmek için bir grup kişi üzerinde deney yapılmış. Normal grupta ölenler olurken, gıda takviyesi olarak şap verilen grupta ölüm olmadığı gibi iyileşme hızının da daha yüksek olduğu not edilmiş. İlginç bir çalışma buradan okuyabilirsiniz.

https://journals.tubitak.gov.tr/medical/...09-140.pdf


Eğer genel anlamda aluminyumdan çekiniyorsanız o zaman çay, patates, havuç, kabak, muz, marul, ıspanak ve bilimum paketli gıdalar da tüketmemenizi öneririm ki bu ve benzeri başka pek çok gıdalar doğal olarak yüksek oranda aluminyum içerirler. Ayrıca içme suyunda ve deniz ürünlerinden de aluminyum yüksek oranda görülebiliyor.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
hocam linkini verdiğiniz makaleyi görmemiştim. Teşekkürler. Buna benzer kullanımı olan başka mineraller de var. Gümüş, altın çözeltileri vb. de aynı şekilde kullanılıyor. Kısacası ne varsa eskilerde var gibi.
Cevapla
Arkadaşlar şap taşı koltuk altı ve kasık bölgesinde nasıl kullanılır. Bilen var mı?
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  OSMA ALUM BLOCK bravoecho 40 33,151 24/01/2022, Saat: 21:32
Son Yorum: Comanche
  PARKER PLASTİK KUTULU ŞAP TAŞI 120GR ATEGO06 10 3,612 27/02/2020, Saat: 18:07
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: