"sinekpatinaj" Tanışma Başlığı
#1
Merhaba komşular, bu forumdaki ilk mesajım. Nerdeyse 30 yıla yakındır permatikle tıraş oluyorum. Az da olsa kartuşlu aletlerden kullanmışlığım da vardır. Geçenlerde saç tıraşı için aldığım aleti sakal tıraşında da kullanınca çok pratik geldi. Tabii doğal olarak sinekkaydı yapmıyor; sakalı 2 günlük uzunluğa indiriyor. Hadi dedim malum markanın 5 bıçaklı power modelinden de alayım sakalı 2 günlüğe indirdiğim zamanlar geri kalanını da bu aletle temizlerim. Açıkçası memnun da kaldım. İkinci perdede yanlamasına tıraş yapınca sinekkaydı pürüzsüzlüğünü sağladı. Ama boğaz kısmında sinekkaydı için tersten tıraş yapınca tahriş oluştu. Daha sonra 3 bıçaklı denedim. Sinekkaydının tahriş gibi bir sonucu oluyordu kartuşlu alette. Şimdiye kadar hiç klasik aletle tıraş olmamıştım, berberde usturayla olan tıraşları saymazsam. Hatta aklıma bile gelmedi desem yalan olmaz. Atılmadıysa evin bi yerinde babamdan kalma 70’lere ait birkaç alet dahi olabilir. Biraz internette araştırınca burayı buldum ve klasik tıraşı denemeye karar verdim. Bu siteden ve youtube videolarından bir çok faydalı bilgi öğrendim. İlk deneme için bir rimei alet, omega domuz kılı fırçası, arko tıraş sabunu ve kremi aldım. Banyo sonrası arko sabunla iyi bir köpükle iki perde bir günlük sakalı kesmeye çalıştım. Söylendiği gibi doğru açıyla bastırmadan aletin ağırlığıyla tıraş olmaya çalıştım. İkinci perdede tersten de tıraş olmayı denedim. Sonuç pek istediğim gibi olmadı. Tahriş pek olmadı ama kartuşlu aletin yakınlığını da vermedi. Bir sonraki tıraşımı ise yine aynı aletle ama bu sefer permasharp jiletle duş sonrası 4 günlük sakal üzerinde 3 perde denedim. Masajla da epey yumuşattım sakalları. İlk iki perde sonunda sonuç yine olumsuzdu. Alet sakalların her yerini eşit kesmiyordu. Hatta elimle dokunmadan gözümle dahi görebiliyordum. Her ne kadar klasik aletle tıraş olurken bastırmayın denilse de son perdede alete biraz baskı uyguladım. Bu sefer gerçekten aletin kestiğini gördüm. Yani en azından kullandığım bu alet için aletin ağırlığı yeterli olacaktır sözünün doğru olmadığını deneyimlemiş oldum. Ama genel olarak klasik tıraştaki kısa deneyimimdeki en olumsuz nokta yüzümdeki sakalları eşit uzunlukta kesememek oldu. Açı, köpük ve yumuşatma yönünden bir hatam yoktu diye düşünüyorum. Eğer 3 perdeyi de biraz baskı uygulayarak alsaydım sonuç daha iyi olurdu eminim. Ama tahriş durumu nasıl olurdu bilmiyorum.
Cevapla
#2
Öncelikle hoş geldiniz,

Kıyaslama yapabilecek kadar çeşitte geleneksel tıraş ürünü denemedim fakat diğer jiletler ve sabun/kremlerle hatta zamanla doğru tekniğin de oturmasıyla memnun kalacağınız tıraşlar çıkarabilmeniz dileğiyle keyifli forumlar dilerim
Cevapla
#3
Komşum öncelikle hoş geldiniz. Üstadlarımız hep söylerler, tıraş bıçağı makinesi kadar sakalı iyice yumuşatmak da önemli. Denemeler yaptıkça daha da çok yakın ve acısız tıraş olacaksınız emin olun.  
YouTube'dan delikanlı tıraş ve Berberbey videolarını izleyerek destek alabilirsiniz . Bir de naçizane tavsiyem ilk perdede sakalları tersten almayın , o hatayı sizin gibi bende çok yaptım ve sivilce/ batık gibi sorunlar hiç peşimi birakmadi. Şimdi sakal çıkış yönünde tıraş oluyorum yetiyer. Tek perdede tıraşı tamamlıyorum , kalan yerler varsa köpükle üstünden geçiyorum.
Bence ustura
Cevapla
#4
Foruma ve geleneksel tıraş dünyasına hoş geldiniz komşum. Yeni ürünlere alışmak ve neler yapabileceklerini keşfetmek biraz zaman alabiliyor. Sizin yaşadığınız süreci bizlerde yaşadık Smile
Önceliğiniz temiz, tahrişsiz ve sorunsuz tıraş çıkartmak olsun.
WWW
Cevapla
#5
Foruma hoş geldiniz.

Bastırmama hususu aslında şöyle; evet bir baskı uygulanması lazım ancak bu kartuşlardaki gibi değil. Yani ne çok fazla, ne de çok az. Rimei hafif alettir, dolayısıyla hafif bir baskı uygulama gerektirir. Zamanla el alışkanlığınız oturur, eliniz DE alet kullanımına alışınca gözü kapalı tıraş olursunuz. Smile
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Cevapla
#6
cevaplarınız için teşekkürler. Aslında tıraş öncesi sakallarımı yumuşatmaya dikkat ederim hep. 3 defa klasik tıraş oldum şimdiye kadar. 3’ünde de duş sonrası fırça ve köpükle uzun masajların ardından tıraş oldum. Son tıraşımı baili br176 aletle 3 perdede oldum. Son perdeyi tersten almama rağmen çene altlarım yanaklarımın bir bölümü bir günlük uzunluğun altına inmedi. Tutuş açısına da dikkat ediyorum. Sakal yönlerim çok dağınık. Ondan mı kaynaklı bi yerde bi hata yapıyorum ama nerde bilmiyorum. Son tıraşımda 3 perdeden sonra istediğim sonuç olmayınca kartuşlu 5 bıçakla tıraş olduğum yerlerin üzerinden geçtim. Aradan bir gün geçti. Buna rağmen şu anki sakal uzunluğum klasik alet ve jiletle tıraş olduğum anın yarısı bile değil. Kartuşlu alet nerdeyse bir buçuk günlük fark attı.
Cevapla
#7
@sinekpatinaj komşum pes edip kartuşluya dönmeyin. Tersten almanıza rağmen halen sakal kalıyorsa bu tamamen teknikle alakalı. Henüz 3 kere tıraş olmuşsunuz, tutuş açısı, baskıyı ayarlama gibi etkenler zamanla oturur. Baili hafif alettir, dolayısıyla biraz baskı uygulamanız gerekir.

Kartuşlu aletlerde bileği neredeyse hiç kullanmazsınz ancak DE'lerde bileği iyi kullanmak önemli. Tıraşınız bittiğinde vaktiniz varsa yüzünüzü tekrar köpürtüp tıraş aletindeki jileti çıkartarak tutuş açısı / bilek çalışması yapabilirsiniz. Yani nerelerden geçerken köpük kalıyor, bunları gözlemlersiniz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Cevapla
#8
Hocam merhaba, tersten dediğiniz yön genelde aşağıdan yukarıya doğrudur ancak sakalın çıkış yönünün tersine alırsanız bu teknik olarak tersine olacaktır. Sağdan sola doğru uzayan sakalda soldan sağa doğru kesmek terstir . Sakal haritasını çıkarıp yeniden deneyebilirsiniz. Bastırma olayını arkadaşlar izah etmiş zaten. Son olarak eğer kartuşlu aletle güzel tıraşlar olabiliyorsanız geleneksel islak tıraşı fırça ve sabunla devam ettirip rahat edebilirsiniz.hafta sonları nostalji amaçlı vakit ayirirsiniz de'lere . Benim çevremde bir kartuş ile 3 ay günlük tıraş olup bebek yüzü gibi gezen arkadaşlarım var.
Cevapla
#9
Dördüncü klasik tıraşımın sonunda problemin ne olduğunu neden iyi sonuç alamadığımı çözdüm. Kartuşlu aletle ya da uzun sakallarımı permatikle tıraş ederken açıkçası sakal yönüme dikkat etmiyordum. Sakallarımın çene ve çene altı hariç sağa ve sola aşırı yatık olduğunu unutmuşum. Klasik alete geçince tamamen yatmış sakallarımı ilk perdede yukarıdan aşağı tek seferde kesmeye çalışınca haliyle kesmiyor. Nerdeyse bir buçuk günlük sakal bırakıyor. Çenem ve çene altım hariç ilk perdeyi sakallarımın çıkış yönüne göre yatay aldım. İkinci perdeyi de yine yatay ama tersten aldım. Öncekilerden çok daha yakın ve rahat bir tıraş oldu. Sakal çıkış yönlerimi değiştiremeyeceğime göre klasik traşı hep bu şekilde yatay şekilde olmam gerekecek görünen.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Shocked "Berkant" Tanışma Başlığı Berkant 4 534 04/01/2021, Saat: 03:25
Son Yorum: Berkant
  "victoryshot" Tanışma Başlığı victoryshot 32 1,856 24/12/2020, Saat: 02:03
Son Yorum: drog
  Tanışma cemcagdas 38 2,574 20/08/2020, Saat: 08:44
Son Yorum: cemcagdas
  Tanışma tavsiye !! Ramo26 22 2,534 20/08/2020, Saat: 01:17
Son Yorum: korgunv
  Tanışma ejshaving 18 1,593 20/08/2020, Saat: 00:37
Son Yorum: İsmetaltan
  Tanışma - Merhaba drog 26 2,133 09/07/2020, Saat: 23:29
Son Yorum: ati19
  Tanışma / Alet Önerisi crsm 33 3,396 03/07/2020, Saat: 22:18
Son Yorum: KCL41
  Tanışma iamcagri 29 2,453 16/06/2020, Saat: 11:11
Son Yorum: 3.Perde
  Tanışma Kompusyak 34 3,008 14/06/2020, Saat: 18:57
Son Yorum: Rob Bobstein
  "Mahir2387" Tanışma Başlığı Mahir2387 32 4,924 06/06/2020, Saat: 09:59
Son Yorum: Mahir2387

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: