Keskin Jiletlerle Tahriş Sorunu
#1
Herkese Merhabalar,

Yaklaşık 4 aydır DE makinelerle tıraş oluyorum. Wilkinson Plastik makineyle başladıktan kısa bir süre sonra DE89 satın aldım ve bu süreçte de çoğunlukla kullandığım makine o oldu. Tıraşa ilk başladığım zamanlar Permasharp jilet kullandığım birkaç tıraşta çok fazla kesik ve tahrişle karşılaşınca tekniğim oturana kadar biraz daha mild jiletlere yönelmeye karar verdim. Önce Astra SP-Yeşil, ardından da Astra SS-Mavi jilet kullanmaya başladım. Bu iki jiletten de oldukça memnunum, Mavi Astralar biraz daha keskin ve akıcı bir tıraş veriyormuş gibi geldiği için onları daha çok beğendim. Bu süreçte Tabac ve Proraso gibi ürünleri de deneme şansım oldu, tıraşlarımda jilet ve tekniğin etkisini görebilmek için bir süredir neredeyse her tıraşımda Tabac Stick kullanıyorum. Köpük yapma konusunda da kendimi oldukça geliştirdiğimi ve tecrübe kazandığımı düşünüyorum.

2 perde + rötuşlar şeklinde tıraş oluyorum. Bir süredir hiç bir taraflarımı kestiğimi hatırlamıyorum, tahrişse nadiren boyun ve çene bölgesinde oluyor. Bu sorunsuz süreçten ötürü açıkçası kendime güvenim arttı ve 2 hafta önce, sakalım da iyice uzamışken DE89 makinenin yanında gelen Feather jileti denemeye karar verdim. 1 haftalık sakalım olduğu için 1 WTG + zıt yönlerde 2 ATG olmak üzere 3 perdelik bir tıraş oldum. Tıraşın yakınlığından çok memnun kaldım; ancak herhalde tırpanla tıraş olsam yüzüm bu kadar tahriş olmazdı. 2 gün sonra bile özellikle çenemin bazı yerleri sızlıyordu. Sonrasında tekrar Astra Mavi kullandım ve son tıraşlarım eskisi gibi sorunsuz.

Sorum şu olacak üstatlarım: Benim Permasharp ve Feather gibi keskin jiletlerle sorun yaşamamın sebebi hala tekniğim ya da tıraş hazırlığımla ilgili sıkıntılarımın olması mı, yoksa cildim keskin jilet kaldıramıyor mu? Bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.Bir de ayrı bir konu açmadan, buna ek olarak sormak istediğim bir şey var. Yüzümün ve boynumun çene bölgesinde tahrişsiz ve yakın bir tıraş elde edemiyorum. Ya hafif lokal stubblelar kalıyor ya da cildim az da olsa tahriş oluyor. Maxwell denklemlerini çözebiliyorum ama çenede doğru jilet açısını yakalayamadıktan sonra Vektör Kalkülüsü bilmenin manası ne  Big Grin . Çenede yaşadığım bu sorunla alakalı da yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum.

Herkese Keyifli Tıraşlar Dilerim.
I never said it was a good joke! I'm just playin' along with the gag.
Cevapla
#2
Merhaba Ertu Komşum, ben de benzer sorunlar saptadım. Ondan sonra ağız açıklığı daha fazla bir makine ile bileğimi biraz geriye bükünce sorun kendiliğinden çözüldü. Sakalların kalıyorsa, daha agresif bir tutuş belirlemelisin. Tahriş oluyorsan, daha çok perdede traş için daha hafif tutuş belirlemelisin. Bazen yakın olur ama tahriş-kaşıntı kalır, daha hafif traş olmaya seni yönlendirir. Sana gereken daha açık bir makine de olabilir, biraz daha hafif sakallara saldırmak da olabilir. Denemeden bilmek güç.
Cevapla
#3
Komşum, cilt yapınız ne kadar hassas bilemiyorum. Cildi yormayan tıraşın en fazla iki perdeden oluştuğu düşüncesindeyim. Cilt yapısına, dayanıklılığına göre bu değişebilir. İlk perdenizi çıkış yönünde, sonraki iki perdeyi tersine yapmışsınız. Bu kesinlikle cildi yoracaktır ve tahrişlere de sebebiyet verebilir. Olabildiğince yakın tıraş istiyorsanız ilk perdeyi çıkış yönünde (WTG), ikinci perdeyi çıkış yönüne dik (XTG) almanızı tavsiye edebilirim. Tersten almak istiyorsanız (ATG) üçüncü perdede olmanız faydanıza olacaktır. Konforlu tıraş > yakın tıraş düşüncesindeyim.
Cevapla
#4
@iamcagri komşum kusura bakmayın, yanlışlık olmuş. ATG'yi hep "Across The Grain"in kısaltması olarak düşünüyorum nedense. XTG olacaktı. Kendime güveniyorum ama Featherla tersten alacak kadar değil henüz.
I never said it was a good joke! I'm just playin' along with the gag.
Cevapla
#5
(17/02/2021, Saat: 18:56)mtcn77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Ertu Komşum, ben de benzer sorunlar saptadım. Ondan sonra ağız açıklığı daha fazla bir makine ile bileğimi biraz geriye bükünce sorun kendiliğinden çözüldü. Sakalların kalıyorsa, daha agresif bir tutuş belirlemelisin. Tahriş oluyorsan, daha çok perdede traş için daha hafif tutuş belirlemelisin. Bazen yakın olur ama tahriş-kaşıntı kalır, daha hafif traş olmaya seni yönlendirir. Sana gereken daha açık bir makine de olabilir, biraz daha hafif sakallara saldırmak da olabilir. Denemeden bilmek güç.

Selamlar komşum, aslında çene bölgesi haricinde tıraşın konforundan oldukça memnunum ama dediğiniz gibi, belki de o bölgede biraz daha agresif bir tutum takınmak yardımcı olabilir. Şimdilik hala öğrenciyim, onun için çenedeki sakallarımın aşırı temiz olması gerekmiyor ama belki ileride ayarlı bir aletle dediğinizi uygulayabilirim, hatta Rockwell ileride sahip olmayı istediğim makineler arasında. Değerli fikirlerinizle bana yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.
I never said it was a good joke! I'm just playin' along with the gag.
Cevapla
#6
Komşum feather birçok kişiye göre en iyi ve kaliteli jiletlerden biri olarak kabul edilir. Ama ben de keskin jilet sevmeme rağmen feather jiletleri pek konforlu bulmam. Yani kişiden kişiye değişir. Keskin jilet denemek istiyorsanız Gillette Seven O'clock Sharp Edge (sarı Gillette) deneyebilirsiniz. Ya da bulabilirseniz eski üretim Polsilver. Bu jiletlerin DE89 ile uyumu çok iyidir ve keskin oldukları kadar konforludur da (bana göre). Stubble kalan bölgelerinizde muhtemelen sakallar yatık ya da girdap şeklinde çıkıyor olabilir. Oraları çok hafif gerip (fazla değil) xtg olarak almayı deneyebilrsiniz. Ama deneye yanıla zamanla siz en iyi yöntemi bulacaksınızdır.
Cevapla
#7
Dostum voskhod denemenizi onereyim ve dier bir husus cene bolgenizi sagdan sola.yada soldan saga almayi onere bilirim. Bir hususta @atmacao komsumun dedigi gibi feather en kesk8n jiletlerden ama en konforlulardan dril. Ben sahsen bu gunden sonra favorim gunluk tirasta silver blue. Sinek kaydi damat tirasinda sharp edge dir. Ama bu benim.cildime.ve sakalima gore tabiki. Son bir sey soyleyeyim De89 un mildliginden yararlanip cene bolgesinde aciyi biraz daha arttitip agresig ve buffing teknigiyle temiz bir temizleme yapabilirsiniz bilgilerinize.
Cevapla
#8
(17/02/2021, Saat: 21:39)Abin Sur Ertu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @iamcagri komşum kusura bakmayın, yanlışlık olmuş. ATG'yi hep "Across The Grain"in kısaltması olarak düşünüyorum nedense. XTG olacaktı. Kendime güveniyorum ama Featherla tersten alacak kadar değil henüz.

Estağfurullah komşum ne kusuru. Feather çok keskin ama keskin olduğu kadar da konforlu mu ben de emin değilim. Ustura ile kullandığım oluyor lakin rahatsız edici bir tıraş tecrübem olmadı. Sorun cildinizin jilet ile uyumunda olabilir. Şimdi fark ettim, Yeşil Astra Mavi Astra'ya göre daha keskin olmasına rağmen Mavi Astra ile tıraş deneyiminiz daha iyiymiş. Mavi Astra'nın  hassas ciltler ile uyumu iyi. Hassas ciltlere uygun, konforu yüksek, tatmin edici keskinlikte jiletler tercih edebilirsiniz. Bolzano denemedim ama yorumları size uygun gözüküyor. Daha uygun fiyatlı olsun derseniz Rapira deneyebilirsiniz.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Jilet atlaması ve tahriş Enis24 20 4,177 10/05/2020, Saat: 23:37
Son Yorum: Enis24
  batık tahriş sorunu yardım cvk51 31 15,362 11/02/2019, Saat: 14:49
Son Yorum: Mustafa40
  boyun altı sorunu beryigit 51 19,940 09/01/2019, Saat: 10:04
Son Yorum: Hüseyin İbiş
  Boyun altı tahriş Agressive 17 20,878 05/05/2015, Saat: 00:47
Son Yorum: Bruce
  Keskin jilet cilde zarar... mı? fgenc 9 11,750 28/03/2014, Saat: 02:35
Son Yorum: RooT
  Önleyemediğim tahriş.. _Olgun_ 32 35,850 20/05/2013, Saat: 23:22
Son Yorum: ihtilaf

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: