Keskin jilet cilde zarar... mı?
Tekniğim tam oturmasa da arada farklı jiletlerle denemeler yapıyorum. Feather, gilette 7 o'clock cildimi çok tahriş ediyor ve boynumda epeyce kızarıklık yaratıyor. İlk aşkım Astra yeşile dönünce 2-3 gün içinde cildim düzeliyor. Güzel bir traş öncesi hazırlıkla 2 perde+rötuşla çok temiz bir traş elde edebiliyorum astrayla. Keskin jiletlerdeki amaç nedir diye sormak istiyorum. Acemi bir DE' ci olduğumu ve haftanın 5-6 günü traş olduğumu belirteyim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Pahalı markalar en iyidir diye bir kaide yok komşum. Cildinize iyi gelen jilet yeşil astra ise yolunuza devam edin derim. feather keskin olmasına rağmen agresif bir jilet o sebepten bende çok tercih etmem açıkcası.
tekniğiniz oturana kadar fazlaca keskin jiletler iyi gelmeyecektir. normal bu durum. eliniz alıştığında birkaç günlük sakalda ve bilhassa sık, sert sakallarda kullanmak makul. mesela düşük keskinlikteki jiletler bende çekme yapıyor ve keskin jiletlerin verdiğinden rahatsız bir tıraş elde ediyorum. sizin için 7 o' clock platinium, astra, rapira gibi jiletler daha uygun, boşuna cildinizi yormayın derim şimdilik.
Tamamen sakalın yapısı ile ilgili bir durum diye düşünüyorum. Evet feather keskin bir jilet ama gerçekten o kadar keskinine ihtiyacınız olmayabilir. En ideali takılma yapmadan minimum eforla sakalı temiz alıp tıraş sonunda en az tahriş yaşatan jileti bulmak. Bu kimi için polsilver olur, kimi için Bolzano hatta rapira olabilir. Tekniği geliştirip uygun makine jilet kombinasyonlarını belirlemek biraz zaman alabilir ve zaman zaman acı tecrübelerle sonuçlanabilir ama buna kesinlikle değer.

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Sıfır çekme olması imkansız gibi.Farklı jiletler kullandım biraz çekme illa ki oluyor.
mild aletlere keskin olmayan jilet takılırsa kalan sakalları almaya çalışırken genellikle keskin jiletten daha fazla tahriş yaşanıyor.
Eğer temiz tıraş istiyorsanız üstadlar genellikle agresif aletlere fazla keskin olmayan jilet, mild aletlere ise keskin jilet öneriyor.
Herkesin cilt/sakal yapısı ve beklentisi farklı olduğu için deneyerek bulmaktan başka çare yok. Forumdaki tavsiyeler ise nokta atış olamıyor ama denenecek jilet sayısını oldukça azaltıyor.
Şahsen denediğim jiletlerde en iyi tıraşlarımı r89 ile polsilver jilet, rimei ile personna lab blue jiletlerini kullanarak elde ettim.
Feather jiletten ise herkes çopk sevmesine rağmen memnun kalmadım.
Yerli jiletlerin tümünü denedim. Mavi astrayı yabana atmamak lazim. En begendigim jilet oldu. Ama bu kadar az bahsedilmesine şaşırıyorum dogrusu.
Bende 1-2 aydır ıslak tıraş oluyorum. Henüz çok çok yeniyim. Tima marka kalitesiz bir aletle başladığım için çok sorunlu olmasa da, konforsuz ve rahatsız edici seviyede tahrişli tıraşlar oldum. Bu aletle; Permasharp, BİC, Shark marka jiletleri denedim. Aralarından en iyi verimi, Shark ile aldım diyebilirim. Kullandığım Permasharp'ın ise sahte olabileceği aklıma geldi. Üzerinde hiç bir yazı yazmayan tek yağlı kağıda sarılanlardan denemiştim. Şu an aldıklarım çift kağıda sarılı üstünde Permasharp yazısı var.

Son olarak 1-2 gün önce de herkesin ekonomik aletlerde önerdiği, Ri-Mei marka alet aldım. Bunu da yeşil astra ile denedim. Sonuç; ilk olduğum tıraşlardan çok daha başarılı idi. 2 perde düz olarak, tahrişsiz nispeten konforlu sayılabilecek bir tıraş oldum. Bu arada sakallarım sert fakat çok kalın ve gür değildir. Jilet ve makinenin uyumu konusu gerçekten çok önemli.

Bu, üstadların da dediği gibi en iyi deneme yanılma yolu ile bulunabiliyor. Bende EJ 89 ve feather siparişi vermiştim. Bakalım Feather bende nasıl bir performans verecek.. ? Smile
Ej89u nereden siparis verdiniz hocam? Link atabilir misiniz?
(27/03/2014, Saat: 18:47)EKSeLaNS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ej89u nereden siparis verdiniz hocam? Link atabilir misiniz?

Merhaba, EJ 89'u; ABD Amazon'dan bir tanıdığa sipariş ettirdim. Oradan bana posta ile yollayacak. Benimde forumdan öğrendiğim sipariş verebileceğiniz başka sitelerde mevcut;

http://www.westcoastshaving.com/Edwin-Ja..._1028.html

http://www.shaving.ie/products/edwin-jagger-de89l.html

Birde connaughtshaving.com var. Fakat orayı açamadım. Bunların birinden Paypal vasıtası ile alabilirsiniz. Bu arada, sitenin kargo takip bölümü var. Bu sitelerden sipariş verenler; işin püf noktalarını, ve siparişlerin ellerine ulaşma süreleri, ödeme gibi konularda bilimum bilgiler yazmışlar. Oradan edineceğiniz bilgilerle de sorunsuz bir sipariş verebilirsiniz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  EJ DE89 Jilet önerisi Andreichu 9 1,569 08/06/2023, Saat: 02:28
Son Yorum: ihtiyar
  Keskin Jiletlerle Tahriş Sorunu Abin Sur Ertu 7 3,724 08/04/2021, Saat: 08:59
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Jilet atlaması ve tahriş Enis24 20 10,913 10/05/2020, Saat: 23:37
Son Yorum: Enis24
  Jilet Konforu theunnamed 34 37,982 17/11/2016, Saat: 21:27
Son Yorum: rating
  YAPRAK JİLET ÖNERİSİ yskoc52 13 20,867 23/09/2015, Saat: 20:24
Son Yorum: yskoc52