Kamisori ( Emrah Eray imalatı)
Uzun süredir bir klasik japon usturası (Kamisori) almak istiyordum. Fakat malum paypal kısıtlamaları nedniyle Ebay'den alışveriş yapamayınca ne yazık ki bir türlü nasip olmadı. Sonraları forumdan Emrah'ın ( @EmrahEray ) Kamisori imalatı yaptığını duyunca kendisi ile temasa geçtim ve siparişimi verdim. Bu usturaların orjinali asimetrik taşlandığı için sipariş verirken sağ veya sol ele uygun olanını seçmeniz gerekiyor. Her ne kadar Emrah simetrik taşlama da yapabileceğini söylese de bana asimetrik klasik taşlama daha cazip geldi ve sağ ele göre taşlanmış olanından sipariş vedim. Kamisorim bu hafta başında geldi. Emrah beklentimin üzerinde çok iyi bir iş çıkartmış. Görünüşü çok hoşuma gitti, her detayı iyi çalışılmış. Alet tıraşa hazır bilenmiş olarak geldi ama ben yine de kotikül taşımla son bir dokunuş yaptım. Usturanın geometrisi iyi olduğu için ağız açma da çok başarılı olmuş. Kotikülde 10 dakikalık bir çalışma sonrası istediğim kensinliğe ulaştı. Çeliğin sertliği tam kıvamında, ne aşırı sert ne aşırı yumuşak. Mercek ile kontrol ettiğimde ağızda herhangi bir tırtıklanma da yoktu. Kromoksit pasta ve kayışlama sonrası ilk tıraşa hazır hale geldi. Asimetrik taşlanmış bir ustura ile ilk tıraşım olacağı için biraz dikkatli başladım. Mümkün olduğunca sağ elimi kullanmaya çalıştım. Ustura tıraşında normalde iki elimi de kullandığım için tek eli kullanmak biraz tedirgin etti ama işin yüzde 90'nını sağ elimle hallettim. Kör nokta kalan son bir kısımda ise sol elimi kullanmak zorunda kaldım. Boşuna kasmışım aslında sol el ile de kullanmak hiç de sorun yaratmadı. Kısa bir özet yapmak gerekirse ; Ustura malzemesi, işçiliği ve geometrisi ile çok başarılı olmuş. Tıraşı ise ayrı bir keyif, fazla gürültü yapmadan işini sessizce yaptı, yağ gibi katı gitti. Ellerine sağlık Emrah ! c8ddc8c6c1249579f045f6587c8c994b.jpg040d0d38da1fb2f2678ac6a4138f306f.jpg67c41126b393ea7f49331aa8cf022d40.jpgfc08b57d5f9eb8915d000132948d18c8.jpg05c9d39cf5b6162b24a18075e7016bf1.jpgb7d0adf45e63ab351c02a54934ffe7a9.jpge1e579911ea4a50e5732b72c0f6219d3.jpg0ed15d6fe93945c2308d7c8925b68d1b.jpg
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
güzel görünüyor. iyi günlerde kullanın.

YouTube - Berberbey
youtube.com/Berberbey
Emrah beyin ellerine sağlık, siz beğendiyseniz zaten üst düzey işçilik vardırSmile

saklama kabı ya da kutusu adına ne dersek; iç kısmındaki 3 renk daireyi ilk baktığımda mıknatıs zannettim Smile değilmiş ama mıknatıs takabilirsen de çok daha güvenli bir stand olabilir fikri oluştu bende. sağlıklı günlerde kullan abi...
(10/06/2021, Saat: 16:31)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emrah beyin ellerine sağlık, siz beğendiyseniz zaten üst düzey işçilik vardırSmile

saklama kabı ya da kutusu adına ne dersek; iç kısmındaki 3 renk daireyi ilk baktığımda mıknatıs zannettim Smile değilmiş ama mıknatıs takabilirsen de çok daha güvenli bir stand olabilir fikri oluştu bende. sağlıklı günlerde kullan abi...
Doğru görmüşsünüz , onlar mıknatıs Smile kutuyu ben yaptım ama biraz aceleye geldi
Hayırlı olsun komşum güle güle kullanın... Biz daha normal usturaya gecemedik siz level atlamissiniz benim usturalarda yolda bı gelsin isallah tiras olacak konuma getiririz...
Haldun bey keyifli tıraşlarınız olsun. Güzel günlerde kullanın. Emrah kardeşimizin ellerine sağlık.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Emrah Ustanın ellerine sağlık. Siz de güzel günlerde kullanın komşum. Çelik nedir acaba civa mı?
(10/06/2021, Saat: 15:49)Berberbey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: güzel görünüyor. iyi günlerde kullanın.

YouTube - Berberbey
teşekkürler

(10/06/2021, Saat: 19:00)TA1OZH Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayırlı olsun komşum güle güle kullanın... Biz daha normal usturaya gecemedik siz level atlamissiniz benim usturalarda yolda bı gelsin isallah tiras olacak konuma getiririz...
teşekkürler

(10/06/2021, Saat: 19:47)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Haldun bey keyifli tıraşlarınız olsun. Güzel günlerde kullanın. Emrah kardeşimizin ellerine sağlık.
teşekkürler

(10/06/2021, Saat: 22:56)Asktm Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emrah Ustanın ellerine sağlık. Siz de güzel günlerde kullanın komşum. Çelik nedir acaba civa mı?
teşekkürler, çelik konusunda sanırım Emrah bir cevap verir.
Haldun abi incelemen için çok teşekkür ederim. Bu denli beğenmenede ayrıca çok sevindim. Güle güle kullanman dileğiyle.

Günümüzde kamisorinin her iki tarafıylada traş oluyorlar. Bende her iki tarafıyla traş oldum. Hatta solak olmama rağmen sağ ele uygun kamisori ilede traş oluyorum.

Çelik civa değil. Eski bir eğeden dövdüm. O eğe hakkında bildiğim şey yüksek karbonlu ve çok sığ sertleşebiliyor olması. Buda kompozisyonunda alaşım elemanı bakımından fakir olduğunu gösteriyor. Güzel hamon veriyor. Bunun kamisoride ne avantajı var derseniz çok ince tane yapılı olmasını sağlıyor. Buda çok daha keskin olabilme avantajı sağlıyor.
Ya İstanbul beni alacak ya ben İstanbul'u. Fatih Sultan Mehmet
(10/06/2021, Saat: 23:23)EmrahEray Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Haldun abi incelemen için çok teşekkür ederim. Bu denli beğenmenede ayrıca çok sevindim. Güle güle kullanman dileğiyle.

Günümüzde kamisorinin her iki tarafıylada traş oluyorlar. Bende her iki tarafıyla traş oldum. Hatta solak olmama rağmen sağ ele uygun kamisori ilede traş oluyorum.

Çelik civa değil. Eski bir eğeden dövdüm. O eğe hakkında bildiğim şey yüksek karbonlu ve çok sığ sertleşebiliyor olması. Buda kompozisyonunda alaşım elemanı bakımından fakir olduğunu gösteriyor. Güzel hamon veriyor. Bunun kamisoride ne avantajı var derseniz çok ince tane yapılı olmasını sağlıyor. Buda çok daha keskin olabilme avantajı sağlıyor.

Cevap için teşekkürler Emrah Ustam. Tekrar ellerine sağlık.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  KAMİSORİ (japon usturası) linguist 20 28,888 18/12/2021, Saat: 02:32
Son Yorum: Eunus
  Çelik Usturaya Başlangıç, Kamisori? Tyleramca 8 10,121 05/09/2014, Saat: 21:41
Son Yorum: Tyleramca
  Kamisori sahibi olan var mı? Lord Sparhawk 5 10,188 14/08/2012, Saat: 17:58
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: