Aracı olanlar; lastik tercihiniz ne, neden?
Memnun olduğum lastikler f/p oranları da yüksek olan kışlık olarak petlas, yazlık olarak kumho ve toyo

LG-D802TR cihazımdan gönderildi
(02/10/2015, Saat: 16:30)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: lastiklerin ömrü bittiğinden değiştirme niyetine girdim. güvendiğim lastikçimin de tavsiyesi üzerine Falken ziex ze914 taktırdım. henüz yeni bir 10 kilometre kadar kullandım, yoğun kullanınca yorumları eklerim lakin ilk yorumum, goodyear efficient grip modeline oranla daha sessiz kesinlikle. yumuşaklığı ise hemen hemen aynı. fren mesafesi çok güzel. birkaç ay kullanalım göreceğiz.

Şubat ayından beridir kullanıyorum beende çok memnunum, tavsiye ediyorum da
Merhabalar bende şu ana kadar olan lastik deneyimlerimi paylaşayım;
Yaklaşık 15 yıl önce bende Falken ziex serisi lastik kullandım,Falken genellikle yüksek performans lastikleri üreten bir firma.Dunlop sp sport serisi lastiklerden sonra Falken taktırmıştım ve performans olarak özellikle yüksek hızlı virajlarda performansına hayran kalmıştım fakat bu özelliği kısa sürdü yaklaşık 15000 km sonrası aynı özellikleri göstermemeye başladı.Bu arada çok iyi serileri olmadıkça Dunlop u kimseye tavsiye etmiyorum.Daha sonra michelin pilot serisi lastik kullandım gerçekten kuru ve ıslak asfalt zeminlerde muhteşem bir lastik ama tabi buna göre yüksek fiyatlı.Son 5 senedir bir arkadaşımın tavsiyesi ile continental premium contact 5 serisi lastik kullanıyorum.Ve gerçekten çok kaliteli ve dayanıklı bir lastik,bazı continental satıcılarında zaman zaman indirimli fiyatlardan alınabiliyor.Tabiki pahalı lastikler genelde yüksek performanslı lastikler oluyor fakat yumuşak hamur kullanıldığı için özellikle ülkemizin bozuk yolları için çoğu zaman uygun olmuyorlar.Continental bu dengeyi çok iyi tutturmuş gibi geliyor bana.Kış lastiği olarak ise senelerdir Lassa dan oldukça memnunum.Bu arada bahsedilmiş olabilir fakat yeni lastik alacak arkadaşlar üretim yıllarına çok dikkat etsinler.Üretim yöntemleri ve teknolojileri son 10-15 yıldır çok değiştiği için tüketim toplumuna yönelik üretici firmalar daha çok sirkülasyon istediği için lastikler ne yazıkki eskisi kadar uzun yıllarca dayanmıyorlar.Şu an için diş derinliği olarak lastik eskimese bile ne yazıkki 2-3 yıl içinde değişim tavsiye ediliyor.
Şehir içinde koca senede 5-6 gün kar yağışından dolayı lasitk alanlara hep kızmışımdır. (5-6 gün taksiye binse adam daha ucuza geliyor Smile )
Bizim kullandığımız koşullarda sağlıklı kış lastiği karşılaştırması yapılamayacağını düşünürdüm hep. Geçen kış tesadüfen Pirelli Sottozero Serie 2 geçti elime. ( BF Goodrich vardı evveliyatında)
Arkadan itişli araçta farklar çok daha iyi anlaşılıyormuş onu anladım Big Grin Adeta bir aydınlanma yaşadım diyebilirim.
(05/10/2015, Saat: 12:53)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şehir içinde koca senede 5-6 gün kar yağışından dolayı lasitk alanlara hep kızmışımdır. (5-6 gün taksiye binse adam daha ucuza geliyor Smile )
Bizim kullandığımız koşullarda sağlıklı kış lastiği karşılaştırması yapılamayacağını düşünürdüm hep. Geçen kış tesadüfen Pirelli Sottozero Serie 2 geçti elime. ( BF Goodrich vardı evveliyatında)
Arkadan itişli araçta farklar çok daha iyi anlaşılıyormuş onu anladım Big Grin  Adeta bir aydınlanma yaşadım diyebilirim.

Janta takılmış vaziyette kar lastiklerim hazırdır
Kar yağdığında krikoya kuvvet yazlıkları söker
Kışlıkları takarım mart sonu gibi tekrar yazlıklara geçerim
(05/10/2015, Saat: 13:00)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Janta takılmış vaziyette kar lastiklerim hazırdır
Kar yağdığında krikoya kuvvet yazlıkları söker
Kışlıkları takarım mart sonu gibi tekrar yazlıklara geçerim

Eyvallah hocam,sizi tenzih ederim.
Milleti biliyorsunuz evi işi 5 km, arabayla işi yok kullanmıyor,sırf ortamdan geri kalmamak namına bir dünya masraf edip kış lastiği alıyor.
Bende sizin düzen gidiyordum ki ; gaza gelip jant aldım , üzerinde kışlık lastikle geldi onlarda. Eski jantlarım lastiklerim derken 2 takım jant 4 takım lastikle ortada kaldım. Bir kısmını sattımda mecbur "sök geçir"e döndüm.
(05/10/2015, Saat: 14:14)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eyvallah hocam,sizi tenzih ederim.
Milleti biliyorsunuz evi işi 5 km, arabayla işi yok kullanmıyor,sırf ortamdan geri kalmamak namına bir dünya masraf edip kış lastiği alıyor.
Bende sizin düzen gidiyordum ki ; gaza gelip jant aldım , üzerinde kışlık lastikle geldi onlarda. Eski jantlarım lastiklerim derken 2 takım jant 4 takım lastikle ortada kaldım. Bir kısmını sattımda mecbur "sök geçir"e döndüm.

Evinde yer olmayanlar için,bir kaç gün karlı yolda sürmek için gerçekten gerekli olmayabilir,zaten bir seferlik taksi ücreti sök-tak ve balansdan daha ucuz,jant ve lastik parasını katmıyorum bile
Kar lastiklerini takıyon çıkıyon yola sonra duruyon
Hafif bir yokuş ve arabalar kuyruk,en öndeki araç sadece olduğu yerde patinaj çekiyor,yolu tıkıyor Big Grin
Aynen, sen önlemini alıyorsun, karşıdan dayının biri Europa'sıyla tam sol kilitlemiş tekerleri geliyor yaldır yaldır,olan bizim hatasız aracımıza oluyor.
Uygun fiyata kaliteli bir lastik arayisina girmistim yakin zamanda . falken ziex 914 tercih edecektim. Icime sinmezse de eskittigim michelin primacy 3 ten alacaktim. Ancak sert hamur diye bakmadigim dunlop, fm800 sport diye yeni bir model uretmis. Etiket degerleri frenleme ve dB olarak p3 ten iyiydi. Alali 7 bin kilometre oldu. Cok memnunum su an icin. 205/55/r16 ebatinda 4 tanesini 680 liraya aldim 2015 uretimi. Performansı ve sessizligi ideal bence.
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
Lastiklere hava yerine nitrojen basmanın artısını göremedim.Soğuk havalarda iç basınç iyice düşüyor yazın havaya göre genleşmesi hatırı sayılır ölçüde değil.Kısaca sipobları yeşillemekten ve 50 TL vermeye değmez diye düşünüyorum
Araba GTi cinsi olur asfaltı kazır o zaman belki gerekir Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hafif ticari aracı aile aracı olarak kullanmak posicor 8 3,302 22/02/2021, Saat: 00:21
Son Yorum: posicor
  Aracınızda motor yağı olarak hangi markayı tercih ediyorsunuz? Neden? papazerigi 121 147,813 09/12/2020, Saat: 00:45
Son Yorum: Mustafa40
  Tercihiniz Basılı Kitap'mı Elektronik Kitap'mı ? Delidumrul 59 31,157 24/01/2019, Saat: 15:02
Son Yorum: helliox
  Klavye tercihiniz posicor 23 11,623 19/12/2018, Saat: 02:36
Son Yorum: gravesgel
  Neden Tıraş Kreminden / Köpüğünden Slime Yapıyorlar aliyuksel 2 3,195 09/04/2017, Saat: 10:46
Son Yorum: aliyuksel
  Neden buluşma düzenlemiyoruz? Suhulet 48 46,574 20/02/2017, Saat: 17:10
Son Yorum: Rayko
  Neden Sabun Yapıyorum martin 6 10,123 23/01/2015, Saat: 01:55
Son Yorum: theunnamed
Bug Muaynesi olmayan aracı alırken işlem sırası BigHillMe 10 10,389 27/07/2013, Saat: 03:57
Son Yorum: BigHillMe
  Gönüllümüzün aracı çalınmıştır bilgilerinize BigHillMe 4 6,090 22/03/2013, Saat: 17:43
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: