Proraso Cypress and Vetiver
#1
Sevgililer günü indirimlerinden yararlanıp aldığım Proraso Cypress and Vetiver tıraş kreminin beni oldukça şaşırttı. Daha önce Proraso'nun Sandalwood tıraş kremini uzunca bir süre kullandım. O zamanlar tabi Tabac, MWF ve Cella fırtınalarının koptuğu zamanlar olduğundan kokusu haricinde çok fazla bende yer etmemişti. İndirimli görünce tekrar Sandalwood tıraş sabunu alırken bu Cypress and Vetiver dikkatimi çekti. Vetiver kokusu oldukça beğendiğimden bir fırsat vereyim dedim.

400717_CV_SHAVETUBE_1024x1024.jpg?v=1604939556

Sonuç gerçekten şaşırttı. Koku tamamen öznel olduğundan, şahsi değerlendirmemi yazacağım güzel veya çirkin şeklinde bir yorum yapmadan. Lalique'nin efsane parfümü Encre  Noire'yi andıran şekilde vetiver (kabe samanı) ağırlıklı bir kokusu var. Fırçayla köpürtmeye başladığım gelen ve tıraş sonuna kadar kalan koku inanılmaz keyif verdi. Vetiver kokulu tıraş ürünü kullanmamıştım daha önce. Güzel bir değişiklik oldu ve inanılmaz keyifli bir tıraş oldu. Kokusu pek kalıcı değil, ama kalıcı kokusu olan tıraş kremlerini şahsen tercih etmiyorum boyunda alerji durumlarından ötürü. Ancak koku kalıcılığını önemseyen kişilerce performansı düşük bulunabilir.

Kıvamlı bir köpüğe ulaşma nispeten uzun sürdü diyebilirim. Çok su seven bir krem değil ama biraz nazlı.

Köpürttükten sonra beni en çok şaşırtan, daha önce Proraso kremleri kullandığımda Nivea Sensitive ile karşılaştırılabilir bir performans vermediğini hatırlıyorum. Ama bunda gerçekten kaygan, kıvamlı, koruyucu bir köpük verdi. Ne bir kesik ne de bir tahriş. Jileti (Gillette Silver Blue-2. tıraş) kesinlikle hissettirmedi. Üst üste iki defa geçtiğim yerlerde kayganlık ve koruyuculuk devam ediyordu.

Baştan sona kadar keyifli bir tıraş oldu. Belki de performansı hiç de farklı değildi daha önce kullandığım Prorasolardan ama, zaman, mekan, ruh hali, o sıralarda kullanılan diğer ürünler bir üründen alınan zevki etkileyebiliyor. Ve de insanlar da değişiyor.

Sonuç olarak, şans verdiğime oldukça memnun olduğum bir ürün oldu.
Cevapla
#2
@Atafin Şahsen merak ettiğim bir üründü. Bu sebeple incelemenizi faydalı buldum. Teşekkürler, keyifli tıraşlar...
Cevapla
#3
Thumbs Up 
Harikulade
 Tıraş aleti
Cevapla
#4
@"Atafin" İnceleme için teşekkür ederim.

Bana göre de yeni seri kesinlikle eski seriden daha başarılı. Tıraş sonrası balsamlarını da başarılı buldum.
Cevapla
#5
Bu seri aslında çok da yeni bir seri değil. Uzun süredir var olan bir seri. Konu yeni eskiden ziyade, sınıflandırma ile alakalı. Proraso'nun klasik ürün gamı genel kullanıcı profiline uygun olarak tasarlanmış bir seri. Single blade serisi ise profesyonel seri. Bu ne demek, özünde berber işletmeleri için üretilmiş, daha büyük miktarlarda üretilen, içerik, kıvam olarak klasik seriden daha güçlü ve zengin olan seri demek. Single blade serisi adından da anlaşılabileceği üzere ustura ile yapılan tıraşlara özel üretilmiş bir seri, yastıklaması, kayganlığı, nemlendiriciliği daha fazla. Aynı şekilde esansları da tek tip bitkisel esanstan ziyade komplex parfüm esansı şeklinde. Ama bunu ucuz hazır parfüm esansı olarak yapmamışlar, her versiyon için uğraşıp harman oluşturmuşlar.

Bu seri başlarda büyük ambalajlarda sadece ticarethanelere yönelik üretilip satılıyordu. Ancak çok beğenilip, talep edilince proraso standart ev kullanıcısına da uygun olacak şekilde böyle daha küçük ambalajlılarını da üretip piyasaya sundu. Dolayısıyla standart prorasolar giriş seviyesi ürünlerken, single blade serilerini orta seviye ürünler olarak kabul etmek gerekiyor. Bu bağlamda orta üst seviye olarak nitelendirebileceğimiz taylor, trumpers gibi markaların ürün kalitesine daha yakınlar.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#6
@"Lord Sparhawk" Kesinlikle katılıyorum. Esasen Proraso'nun klasik serisi bildiğiniz üzere yeşil okaliptüslü olan aslında. Zira diğer versiyon formlarda yeşil mentollünün üretim geçmişine bakıldığında oldukça yeni sayılırlar. Geçmişte profesyonellerin de ekseriyetle tercihi yine yeşil olan sabun/kremdi. Proraso ürün gamını bir üst kalite düzeyine çıkardı. Profesyoneller için ürünleri segmente ettiler. Kalite farkı bariz zaten ama bakalım o pazarda başarılı bir şekilde klasik serinin hegomanyasını yıkarak ürün tutundurması yapabilecekler mi? Profesyoneller için söylüyorum tabi.

Yeni seri olarak bahsedilmesinin en büyük nedeni ev kullanıcılarına yönelik küçük ebatların yakın zamanda piyasaya sürülmüş olması. Ve bundan dolayı kullanıcıların yeni tanışmaları. Aslında çok doğru bir ifade değil, katılıyorum. 5 yıl olmuş ürünler çıkalı. Biraz Genç Semih tadında yapıyoruz yorumları Smile
Cevapla
#7
Atafin inceleme için teşekkürler emeğine sağlık. İncelemeni okuduktan sonra bu sabah bir arkadaşımdan bir parça rica ettim badem tanesi kadar Proraso Cypress and Vetyver' i deneme fırsatım oldu. Lord Sparkhawk' ın dediği gibi yastıklaması, kayganlığı ve nemlendiriciliği çok daha fazla. Kokusu çok güzel ve tıraş esnasında keyif veriyor köpürtmede de zorlanmadım banyo bile Vetyver koktu. Köpüğü çok hoş ve tıraş sonrası müthiş bir koku ve cilltte gerçekten çok güzel bir yumuşaklık bırakıyor. Stoklayacağım bir ürün.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Proraso Tıraş Kremi Lord Sparhawk 176 182,117 24/04/2023, Saat: 04:03
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Proraso Sandalwood eggman 28 29,511 19/04/2023, Saat: 14:11
Son Yorum: layken
  Proraso Wood and Spice puchacz 22 11,091 04/03/2022, Saat: 22:57
Son Yorum: ekindgn
  Proraso Aloe ve E Vitaminli (Mavi) İzmirli 12 12,817 01/01/2022, Saat: 15:27
Son Yorum: tobaccoman
  Proraso Single Blade Serisi zorsakal 31 9,839 02/10/2021, Saat: 09:43
Son Yorum: Lord Sparhawk

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: