Pearl Shaving - Close Comb
#1
Merhabalar sevgili dostlar, kısa süre önce elime ulaşan "Pearl Shaving SSH-05 Close Comb" modeli tıraş makinamın fotoğraflı incelemesini ve Yuma tıraş makinasına referansla karşılaştırmasını yapacağım; sonuçta herkes üç aşağı beş yukarı Yuma'yı biliyor. Şimdiden iyi okumalar...


Kutu Açılışı

RmwbzG.jpg
RmwwMQ.jpg
Rm0kPe.jpg

Cool
Rm0Rfq.jpg

Kutu üzeri sert plastik kaplı şekilde geliyor; kutu içerisinde üç parça jilet makinası ve 10 adet The Gentelman / Super Platinium jilet paketi bulunuyor. Paketlemede herhangi bir kusur yok, herşey olması gerektiği gibi.Jilet Makinamız Hakkında

05.05.2022 tarihli dolar kuru fiyatıyla, Razorus.com adresinde 130₺ ürünün fiyatı.

SSH-05 / SS-04 / L-55 gibi farklı modelleri var, hepsinin kafa kısmı aynı, yalnızca sap boyutları ve ağırlıkları farklı. Ayrıca taraklı Open Comb modelleri de var lakin bizim inceleyeceğimiz model Close Comb ( Taraksız ) modellerinden.

Makina oldukça güzel, eski usül bir görüntüye sahip; krom kaplaması ve yekpare haldeki görüntüsü oldukça yakışıklı.

67 gram ağırlığa sahip, gayet tok ve dengeli bir hissiyatı var. Makinanın toplam uzunluğu ise kurulu vaziyette 80cm.

Saptaki kabartmalar oldukça tatmin edici, elde hiç bir şekilde kayma yapmıyor ve tutarken makinanın da sizin elinizi kavramak istediğini hissettiriyor; doku olarak tırnak makaslarının içindeki törpüye benzer bir dokuya sahip. (kumlu değil, direk yüzey üzerine çizikler atılarak elde edilmiş törpü)

İşçilik olarak fiyatına göre muazzam olduğunu söyleyebilirim, hele ki makina kurulu vaziyetteyken dışarda kalan parçaları özenle imal edilmiş: fakat şöyle bir ayrıntı fark ettim (ki bence bu bir avantaj, sebebini izah edeceğim)

Rm76tQ.jpg
RmAIC8.jpg
.
Resimlerde görüldüğü üzere makinanın üst kapağında mikro çapak olarak nitelendirdiğim minik çıkıntılar var, bunlar hiç bir şekilde tıraş kalitesini etkilemiyor...

Aynı zamanda alt tablada kutuyu açtığımda gördüğüm bir leke vardı, suyla yıkayınca hemen kayboldu. Bu iyiye işaret, neden diye soracak olursanız yukarıda sebebini izah edeceğimi söylediğim yere geliyor konu; firma bilerek makinanın iç tarafına son rötuş yapmamış, yani makinanın dış yüzeyini mermer gibi yapabilirlerken bilerek iç kapak kısımlarını kumda zımpara işlemine sokmamışlar. Firma bunu yapmaya yetersiz değil yani, dış kısmında gayet de yapmışlar kêza. Üretim maliyetini düşürerek uygun fiyatlı bir ürün ortaya koymak istemişler. Bana sorarsanız 10 numara bir üretim/ satış politikası olmuş.Tıraş Deneyimi

Makinanın tıraş hissiyatı gerçekten gayet iyi, şöyle bir kıyaslama yapacak olursak Edein Jagger DE89'la hemen hemen aynı hissiyata sahip olmasına rağmen ufak bir tık daha net kesim yapıyor; kafa geometrisi aynı olmasına rağmen koruyucu tablası çeyrek milim daha geride olduğu için tahminen. Ben çok memnun kaldım.

Orta düzeyde bir agresifliği var, sanki 3 bıçaklı/kartuşlu jilet aleti kullanıyormuşum gibi kafama göre gezdirebildim makinayı suratımda. Hiç bir şekilde jilet ısırması yapmıyor, keza jilet hissiyatını suratınızda ayırt etmek de pek kümkün değil  Zaten güvenlik barları sayesinde istenilen açı dışında jileti cildinize temas ettiremez, güvenli ve affedici bir kafa geometrisi var. Sakallarınızı kesebilmeniz için doğru açıyı tutturmanız lazım yani, o da zaten geometrisi itibari ile çok kolay; sizi doğru açıya doğru zorluyor alet tatlıca.

Aletin bence tek negatif yanı (belki kimse buna takılmaz ama ben takıldım) üst kapağın kuru cildinize değdiği zaman metalin cildinizi tutuyor oluşu. Lokal bölgelerde kalam sakallarınızın üzerinden tekrar geçecek olursanız dikey olarak biraz daha fazla sabun sürerek kolayca egale edebilirsiniz bu sorunu, zira aletin kapağı kuru cilde değmezse daha rahat kesim yapabilirsiniz.Yuma ile karşılaştırma

Belki de yapı olarak karşılaştırmayı manasız bulanlar olabilir lakin bu alet güçlü bir Fiyat/Performans iddasıyla ortaya çıktığı için yeni başlayan dostlar ekonomideki durumu da göz önüne alırsak bu karşılaştırmadan yararlananilir, çoğu kişinin ilk aleti Yuma zira.

SSH-05 ve Yuma:
.
.
Rvkk6f.jpg

SSH-05 modeli yaklaşık 5 mm daha uzun ayrıca Yuma'dan 2.5 - 3 kat daha ağır

RvkTsq.jpg

Kafa geometri farkı olarak Yuma jileti açık bir şekilde eğik olarak vererek 30 dereceyi yakalıyor, SSH-05 ise jileti daha az eğerek korunaklı bir şekilde veriyor. Bu geometri farkı neticesinde Yuma jileti suratta hissettiriyorken SSH-05 ise hiç bir şekilde jileti yüzünüze değen metal kafadan ayırt edebileceğiniz bir jilet hissiyatı vermiyor.

Son Söz ve Referanslar: Pearl Shaving Close Comb modelleri yeni başlayacaklar veya Yuma benzeri baslangıçlar üzerine ikinci aleti olarak daha tutarlı makinalar tercih etmek isteyenler için oldukça Fiyat/Performans bir liman. Ürün kozmetik olarak şık ve ucuz olabilmesi için itinayla üretim bandına girmiş proje bir ürün.  

Ürün yurt dışında kendini kanıtlamış, fiyat/performans mayetinde pozitif geri dönüşler almış bir makina. Marka Hint asıllı ve uzun sürelerdir seri üretim tıraş gereçleri / kimyasalları üretiyor.

Ürün hakkındaki yabancı değerlendirmelere Pearl Shaving L-55 Close Comb / SSH-05 Close Comb vs. gibi model isimlerini aratarak ulaşabilirsiniz: sonuçta modellerin kafaları aynı. Daha sonra Google Translare kullanarak yabancı yorumları Türkçe'ye çevirebilirsiniz:
.
Amazon.com'da modele gelen bir kaç global yorum
.
Rvo35y.jpg
Cevapla
#2
Merhaba çok güzel inceleme olmuş. Merak ettiğim diğer pearl modeller arasında neden bu modeli seçtiniz. Ss4 veya bahsettiginiz modeller arasında nasıl bir seçim yapmalıyız, 1 senelik feather popular geçmişim var artık yeni bir midden orta agresife geçme makine arayışındayim, günlük veya 2 günlük aralıklarla uygun fiyatlı başka öneriniz olursa dinlemeye hazırım. Saygılar.
Cevapla
#3
Bende aldım ilk traşından çok etkilenmiştim ama zamanla tekrar de89’a geri döndüm. Kesim netliği ve temizliği çok güzel ancak noktasal kanama ve hafif tahrişin önüne geçemedim.
Cevapla
#4
Bu aleti Gillette Silver Blue ve Gillette yeşil paket jiletlerle kullandım ve hiç sıkıntı yaşamadım. Konforu ve etkinliği tam kıvamında. İdeal başlangıç aleti gibi görünüyor. Özellikle şu anki ekonomik durumda.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: