MODİFİYE R89
Merhaba

Yaklaşık iki aydır Mühle R89 ile tıraş oluyorum. İlk başlarda konforu çok hoşuma gitti. Neredeyse bir kartuşlu alet kadar güvenli. Yüzünüze çizik atmanız için çok ani hareketler yapmanız ya da cildinize uymayan körelmiş yahut keskin olmayan bir jiletle tıraş olmanız lazım. Bu mild ailet ile feather ve bolzano gibi üst kalite keskin jiletler iyi sonuç veriyor.

Ancak, özellikle boyun bölgesinde 3 perdede çok istediğim sonuçları alamadım. Çünkü jiletin açıkta kalan kısmı çak az olduğu için önündeki kılı kesebilmesi için cidden cok keskin olması lazım. iyi kesilmemiş kıllar için de bir perde daha gitmeniz gerekiyor bu da daha cok tahriş demek.

Bundan önce bakkaldan aldığım 2,5 liralık Türk Malı bir aletle tıraş oluyordum. Alet ucuz tabii hafif ve jiletin açıkta kalan kısmı çok olduğundan oldukça agresif. Denemedim ama eminim R41 ile aynı agresifliktedir. Buna rağmen jilet tutuşu gayet iyi ve makinede hiç bir çapak yok. Bu makinede derby ile ilk tıraş oluşumda o kadar memnun kalmıştım ki şimdiye kadar tıraş olduğumu zannediyorum demiştim. Tabi yaş 45 olunca ergenliğimizde DE ile tıraşa başlamış bir nesil olarak el alışkanlığını hemen hatırlıyoruz. Bu aletle jileti yüzümde hissederek oldukça yavaş tıraş oluyordum. Ancak alet metal olmasına rağmen hafif olduğundan kendiliğinden verdiği baskı çok az ve çok dengeli ve homojen bir baskı vermeniz gerekiyor.

R89 um geldikten sonra bu alete elimi sürmedim ama R89 un jiletin ancak ucunu göstermesi beni rahatsız etti ve bu akşam seven oclock sarı ile 4. tıraşımda değişik birşet denedim. R89 un safaty barını bırakıp bizim yerlinin pirinç barını taktım. jiletin açıkta kalan kısmı yerli kadar olmasa da epey bir uzadı ve bu modifikasyonla 36 saatlik sakalımı müthiş konforlu bir şekilde ve olmadığı kadar yakın bir tıraşla 2 perdede sinekkaydıya yakın bir kaliteyle tıraş ettim. Ancak tıraş hızın R89 a göre epey düştü. Jilet doğrudan tene değdiğinden çok dikkatli ve yavaş tıraş olmanız ve sakalı çok kısa stroklar ile almanız gerekiyor. 89 da duymadığım sakalın çıtır çtır kesilme sesini bunda duydum. Aynı zamanda 89un sapı ve üst barının getirdiği ağırlık ve stabilete de var. Sanırım kendi R41'imi yaptım ve almaya da gerek kalmadı. Bundan sonra sakalım cok kısa olmadıkça bu modifiye R89 u kullanacağım gibi görünüyor. Aletler arasında böyle karıştırma yapan var mı merak ediyorum.

Saygılar

Martin Amca
Komşum boynunu hem aşağı hem yukarı çaprazlamasına alıyorsun değil mi? Öyle yapmıyorsan bir de öyle dene. Sakalların yönünü tanıyıp ona göre kesim yaptıktan sonra weishi dahil her makineyle boyunda sinekkaydı mümkün. Yeterki makineye alışılsın, sakal kesim yönü doğru uygulansın.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Evet buna dikkat ediyorum ama boynumun yanlarında sakalım çeneden kulağa doğru çıktığından çapraz alırken hızlı alırsam sakal diplerinde noktasal kanamalar olabiliyor

tavsiyen için teşekkürler

(16/09/2012, Saat: 01:59)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum boynunu hem aşağı hem yukarı çaprazlamasına alıyorsun değil mi? Öyle yapmıyorsan bir de öyle dene. Sakalların yönünü tanıyıp ona göre kesim yaptıktan sonra weishi dahil her makineyle boyunda sinekkaydı mümkün. Yeterki makineye alışılsın, sakal kesim yönü doğru uygulansın.
martin amca,farklı bir tavsiyem var

ayarlı DE alet edinmeye çalışın
kullanılmış gillette almak istemezseniz progress alın
Gillette_Slim_Adjustable_1964_01.jpg
zv2h.jpg
merkur_progress_longhandle.jpg

diyelimki 2 günlük sakal keseceksiniz

progress

1.perde @2.ayar
2.perde @3.ayar
3.perde @1.ayar ( ters )

gillette aletlerde slim ve black handles

1.perde @4.ayar
2.perde @6.ayar
3.perde @2.ayar ( ters )

şeklinde kullanıyorum,yeterli kısalıktaki sakalımı en mild konumda ters alabiliyorum

günlük tıraş olacaksam
slim

1.perde @4.ayar
2.perde @6.ayar

günaşırı tıraş olacaksam
slim

1.perde @4.ayar
2.perde @6.ayar
3.perde @6.ayar
İhtilaf dostum peki merkur progres mi future mü iyidir?
benim ilk tavsiyem
slim
sonra progress
sonra black handle

futur işin fantezi tarafı,biraz da ikonSmile

(16/09/2012, Saat: 14:20)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İhtilaf dostum peki merkur progres mi future mü iyidir?
adjustable olarak denediklerim arasında en beğendiğim benim de slim oldu.
black handle kullanmadım ama plastik sap fikri pek hoşuma gitmiyor. "black beauty" tabiri benim zevkim için geçerli değil yani.
progress ise sap hariç görüntü olarak hoş ama kullanmadım.
futuru ise kesinlikle önermem eğer fantezi aramıyorsanız. yani alıp iki gün sonra kullanmayı bırakacağınızı veya "o kadar para verdik kullanalım bari" diyeceğinize garanti verebilirim.zevk alarak kullanacağınız bir makine olmayacak.
Saygılarımla

(16/09/2012, Saat: 14:36)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim ilk tavsiyem
slim
sonra progress
sonra black handle
(16/09/2012, Saat: 14:20)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İhtilaf dostum peki merkur progres mi future mü iyidir?
black handle kullanmadım ama plastik sap fikri pek hoşuma gitmiyor. "black beauty" tabiri benim zevkim için geçerli değil

plastik değil kompozit gibi duruyor
black handle DE aletler ikiside kullanımı ve dengesi iyi,beğeniyorum

(16/09/2012, Saat: 16:22)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: adjustable olarak denediklerim arasında en beğendiğim benim de slim oldu.
black handle kullanmadım ama plastik sap fikri pek hoşuma gitmiyor. "black beauty" tabiri benim zevkim için geçerli değil yani.
progress ise sap hariç görüntü olarak hoş ama kullanmadım.
futuru ise kesinlikle önermem eğer fantezi aramıyorsanız. yani alıp iki gün sonra kullanmayı bırakacağınızı veya "o kadar para verdik kullanalım bari" diyeceğinize garanti verebilirim.zevk alarak kullanacağınız bir makine olmayacak.
Saygılarımla

(16/09/2012, Saat: 14:36)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim ilk tavsiyem
slim
sonra progress
sonra black handle
metal değil en azından onu biliyoruz Smile
zaten uzun sap makinelerin de kullanımını beğenmiyorum.
şu sabunları bir satsam üstünü tamamlayıp 34c alacağım bir tane ama talip çıkmadı Confused
Saygılarımla
(16/09/2012, Saat: 16:28)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: plastik değil kompozit gibi duruyor
kısasıda var hem çok şık hemde ergonomik

uzun ise tek elle silo kapakları açılabiliyor

SANY1377.jpg
SANY1393.jpg

(16/09/2012, Saat: 16:38)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: metal değil en azından onu biliyoruz Smile
zaten uzun sap makinelerin de kullanımını beğenmiyorum.
şu sabunları bir satsam üstünü tamamlayıp 34c alacağım bir tane ama talip çıkmadı Confused
Saygılarımla
(16/09/2012, Saat: 16:28)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: plastik değil kompozit gibi duruyor

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: