Çubuk sabunlar üzerine
[undefined=undefined]Bugün forumda gördüğüm bir tartışmadan sonra yazma ihtiyacı duydum. Arkonun ne amaçla üretildiği, çubuk sabunların nasıl kullanılacağı üzerine tartışmalar yapılmış.

Öncelikle herkesin algılaması gereken; arko dahil tüm çubuk sabunların şekillerinin amacının taşıma kolaylıği olması. Bunlar esas olarak seyehat sabunlarıdır. Tatillerde, yolculuklarda, otellerde, savaşlarda yanınızda küçük bir çanta içerisinde kolaylıkla taşıyıp tıraş olmaktan mahrum kalmayın diye üretilmişlerdir. 60lardan kalma tıraş çantalarına, asker tıraş takımlarına bakarsanız hep bu sabunların konulması için yapılmış silindirik kapları görürsünüz. Özetle bunlar seyahat sabunları olarak kabul edilen, taşınabilirleri yüksek sabunlardır ve amaçları budur.

Arko sabun kaba basılmak için yapılmamıştır. Öyle bir amacı olsaydı o biçimde de piyasaya sürülürdü. Bunun daha fazla eğrilip büğrülecek bir tarafı yok. Ancak bu demek değil ki arko sabunu veya başka herhangi bir çubuk sabunu kaba basamazsınız, rendeleyemezsiniz. Nasıl isterseniz o şekilde kullanırsınız. Fakat esas amacının taşınabilirlik olduğunu unutmayalım. Arkoyu kaba bastığınız zaman taşınabilirliği ortadan kalkar.

Bir diğer konu; bu sabunların nasıl kullanılacağı. Yüze sürülerek mi, fırçaya sürülerek yüzde ya da kasede köpürterek mi?

Sabundan köpüğü kolayca elde etmenin ilk yolu neydi? Fırçayı iyi beslemek. Çubuk sabunlarda yapı itibariyle yüzey alan çok daha ufak olduğundan, fırçayı sürerek beslemek normal sabunlara göre daha uzun sürecektir. Kapta köpürtecek kadar beslemek ise daha zor olacaktır. Bu size arkoyla kolay gelebilir çünkü arko en çabuk ve bol köpüren sabunlardan biridir. Ancak bir wilkinson, palmolive ya da valobra kullandığınız zaman fırçanızı sürme metoduyla o kadar da kolay besleyemediğinizi göreceksiniz. Bunu donyağı yüksek sabunlarda daha kolay fark edebilirsiniz.

Bu sabunlar en ideal olarak ıslatıldıktan sonra direk olarak yüze sürülerek yüzde köpürtülürler. Bu şekilde yüze çok kısa zamanda çok bol sabun aktarılacak ve hem hızlı köpürtme sağlanacak hem de sabunun avantajlarından en bol şekilde faydalanılacaktır. Ayrıca bu şekilde sabunla beslediğiniz yüzünüzü imkansızlıklar dahilinde elinizle dahi köpürtebilirsiniz. Unutmayın bu sabunlarda amaç pratiklik. Dolayısıyla en basit şekilde en kolay köpük yani yüze sürülerek uygulama. Yine bu demek değil ki; arko kasede köpürtülmez. İsteğe bağlıdır. Ama arko kalite olarak çok da bir keyif sabunu olmadığından ben gerekli görmüyorum.

Anlayacağınız arko dahil tüm çubuk sabunların esas üretilme amacı taşınabilirlik ve kullanım pratikliğidir. Her daim yanınızda bulunacak, gerekirse fırçasız bile yüzünüzde köpürtebileceğiniz bir yoldaş. Yolda, yolculukta, savaşta, barışta. Esas amaçlarını geçersek tüm çubuk sabunlar başka tüm yöntemlerle kullanılabilirler, her ne kadar bu şekilde öz kullanım amaçlarından daha az verimli olacak olsalarda.
[/undefined]
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
evyap üstüne ''berber tıraş sabunu'' yazmış. kafa karıştırmış Wink
Surata direkt sabun surme isi bana itici geldiginden stick uzerinde fircayla kopurtmeyi tercih ediyorum paketi az az ustunden acip devam etmece, zaten 1 liralik sabunu kaplara bilmemnelere basmak saçma ve gereksiz geliyor. Nostalji iyidirSmile
Hem tasta hem de stick olarak tabac, arko ve ws sahibiyim. O gün keyfim nasılsa ona göre tıraş oluyorum. Silvertip fırça kullanacaksam ya da acelem varsa stick tercih eder, köpüğü yüzümde hazırlarım. Gereken özen gosterilirse tasta da yüzde de çok güzel köpük hazırlanır. Elimde stick hali olmayan sabunların da stick halini hazırlamayı düşünüyorum.
Sert hertur sabunda domuz, kremlerde ise badger turleri tercihim.
Çubuk sabunları sevmiyorum. Seyahat için en iyisi küçük bir kaba krem koyup götürmek.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
aslında arko da mwf tabac gibi bir kaseli seri çıkarıp sonra refillleri gönderse peşinden ne hoş olur. Arko duyar mı sesimizi? hiç sanmam.
Saygılarımla
İslak sabunun muhafazasi zor oluyor seyehat ortaminda.
(31/10/2012, Saat: 19:29)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslak sabunun muhafazasi zor oluyor seyehat ortaminda.

Eski seyehat çantalarında muhakkak silindir bir metal sabunluk bulunurdu stick sabunlar için. Yani aslında arko sabun o metal sabunluğun refili.
1953NaylonShavingTravelKit14.JPG
(31/10/2012, Saat: 20:40)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(31/10/2012, Saat: 19:29)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslak sabunun muhafazasi zor oluyor seyehat ortaminda.

Eski seyehat çantalarında muhakkak silindir bir metal sabunluk bulunurdu stick sabunlar için. Yani aslında arko sabun o metal sabunluğun refili.

peki biz yerli malı çantalarımızda bu sabunluklara kılıf yapmışmıyız. daha da doğrusu bu metal kutulardan üretmişmiyiz. şimdi ben diğer muadillerini denemedim ama arkonun biraz daha yumuşak olduğu söyleniyor. neden acaba? yoksa biz arkoyu başka bi şekilde mi kabullenmişiz Huh

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çubuk Sabun Sevgi ve İnceleme Topiği FloydianDM 30 24,419 03/09/2020, Saat: 00:48
Son Yorum: Kacak
  Çok Kolay Köpüren Sabunlar 3.Perde 9 4,789 04/05/2019, Saat: 22:29
Son Yorum: 3.Perde
  Arko çubuk sabunu kabı var mı ? YakupSOGUT 8 7,589 22/05/2018, Saat: 16:54
Son Yorum: jegal
  Pahalı Sabunlar ? TrasNicinSarT 4 4,058 22/05/2017, Saat: 00:01
Son Yorum: posicor
  Sabunlar icin tahta kaseler totan35 44 38,169 13/02/2015, Saat: 00:05
Son Yorum: kethuda57

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: