Günün Tıraşı (SOTD)
image.jpg

fs - silvertip fırça
derby - tıraş kremi (limon)
rebul - lime kolonya
mühle - r 89 tıraş makinesi
joyye - kase (seramik)
Wilkinson DE
Derby Jilet(2)
FS 24mm Fırça
Musgo Real Tıraş Kremi
Şap
EJ Sandalwood Tıraş Sonrası Kremi

Kurban Bayramı'na özel tıraşımda kurban da kendim oldum ve küçük de olsa burun ile bıyığın birleştiği kısma kesik attım.

Bugünün listesinde yeni olarak kullanmaya başladığım Musgo Real Tıraş Kremi var. Genel tatminkar bir performans sunsa da yurtdışından ilk alışverişi TOBS tıraş kremi olan biri için fark yaratamıyor.

Ürün metal tüpte geliyor olsa da koyu kıvamından dolayı isterseniz benim gibi bir kaseye sıkarak da kullanabilirsiniz. Kıvamı nedeniyle krem suya aç ve kasede köpürtmek, su-krem dengesini yakalamak açısından daha rahat oldu.

Oluşan köpük yeterince kaygandı. İki günlük sakalı Derby jilet bile kolayca kesti. Koruyuculuk bakımından ise bana göre TOBS kremlerin bir kademe altında kalıyor ama benim cildimin de gereğinden fazla hassas olduğunu belirtmeliyim. Nemlendirmesi iyi, kokusu ise yeni biçilmiş çim kokusunu anımsatıyor az da olsa(size daha farklı gelebilir Smile ).

Daha önce de yazdığım gibi, TOBS kremlere yakın performansı ve yeni çıkan serinin farklı kokulardaki diğer tıraş kremleri için rotasyona alınabilinir.

Cümleler çok da birbirine bağlı omadı sanki. Bayram telaşına sayalım onu da Smile.
3017 - Proraso Yeşil Sabun  (20.01.2016 - 13.07.2016)
fs finest 24 mm
dalan traş kremi
sangunie coolcut ustura
permasharp jilet

Kaymak gibi bir bayram tıraşı Big Grin
Noktasal kanamalar mevcut ama oda cildin hassaslığından..Cool
Bayramlik Tiraşim
Nova Bristle Firca
Merkur Progress
Feather Jilet
Arko Sabun
Alt-innsbruck emilsyon
Alt-innsbruck kolonya
Favori ve biyik çevresi ince iş için Biyikli Ustura&Perma kırik jilet.
İlk perde; 4. Ayar normal cikiş yonunde
İkinci perde;3-4 arasi cikisin dikine
Ucuncu perde; 1. Ayar cikisin tersine
Ayarsiz makinalari elden cikarttigim su gunlerde ayarlilar arasinda en memnun kaldigim alet Progress oldu. ( kalibrasyon kismi hariçBig Grin)
Bendeki tiras hissi ayni jilet ve ayni sabun firca kombinasyonunda Black Beauty'den bariz üstündü.

AfterShave urunlerden alt innsbruck genel olarak favori urunum oldu diyebilirim.Karma cilt yapim için hassas ve koruyuculugu yuksek ürunlerin sonucu genellikle sivilce veya yağ bezecikleri oluyor.Bu nedenle cildi yaglandirmayan ürun peşinde koşar oldum. Emilsyon kivaminda gorunen Thayer's urunlerim yolda,gelsinler gorelim.
Wilkinson DE
Permasharp Jilet(2)
FS 24mm Fırça
Musgo Real Tıraş Kremi
Şap

Musgo Real için yazdıklarımı tekrarlamama gerek yok. Çok kolay, kıvamlı köpürüyor ve iyi kayganlık sağlıyor. Fiyatı biraz daha uygun olabilse fiyat-performans açısından vazgeçilmez tıraş kremlerinden olabilirdi.
Merkur futur chrome
Perma sharp (3)
Omega boar
Proraso Red
Ali Biyikli sap
The body shop maca root aftershave balm

Proraso red gercekten yaşlı babaanne parfümü gibi kokuyor. Onun dısında sakalımı güzelce yumusatti. Elbette sıcak havluyla köpüklü yüzümü 3 dk kadar ısıttım. Futur 3. ayarında perma sharpla çok güzel bir is çıkardı. Sap sürdüğümde sadece boynumda biraz yanma oldu. İki perdelik güzel, keyifli bir tiras oldu.
Wilkinson DE
Gillette Goal Jilet
FS 24mm Fırça
Musgo Real Tıraş Kremi
Şap

Elime geçen iki paket Gillette Goal jiletlerden kullandım bu tıraşta. Keskinliği ortalama seviyede olsa da hoşuma gitmedi. Wilkinson ile birlikte, tekrar satın almayı düşünmediğim jiletler listesine ekledim.

EJ krem örneğini de son kez kullandım. Karma cildim olduğundan bazı bölgelerde gereğinden fazla yağlanma oldu. İlk defa yurtdışında üretilmiş bir aftershave kullandığım için, Arko ve Nivea ile karşılaştırdığımda arada dağlar kadar fark var Smile. Nivea ürünlerini de severim ama yüzde oluşturdukları yapışkan tabakadan hoşlanmıyorum. EJ'de ise bunu hiç yaşamadım.
mühle r101 oc astra yeşil[1] tabac sabun omega 652 porsuk fırça şap rebul lavanta duş sonrası iki perdah bir yukarıdan aşağıya bir çapraz alış sonuç sıfir tahriş şapı sürdüğümde hiç yanma yok rebul sürünce 1.2 dakika yanma hiç kızarıklık yok ama mühle r41 ile herhangi bir jiletle tek perdah daha yakın bir tıraş veriyor ama boyun bölgesi yer yer tahriş kızarıklık oluyor bunun 2 perdahından tabac sabun koruyuculuğu çok iyi kokusunu pek sevmiyorum kayganlaştırıcılık orta astra jilet favorim hem hesaplı zaten kullan at yapıyorum mühle r101 oc günlük kullanıma uygun ve şık bir makine
sessizliğin içinde sessizce oturan adam.
Merkur Futur chrome
Perma Sharp (4)
Omega Boar
Mitchell's Wool Fat
Ali Bıyıklı Şap
Pe Re Ja limon Kolonyası

Güzelce köpürttüğüm sabunu ıslak yüzüme yaydıktan sonra mikrodalga fırında 1 dk. kadar ısıttığım buharlar saçan havluyu 2 dk. kadar yüzüme tuttum. Yumuşayan sakalımı bir kez daha köpükledikten sonra Futur 3,5. ayarda tıraşa başladım. MWF gerçekten hakkı verilecek bir sabun olduğunu gösterdi. İki perde ve çene altında biraz blade buffing sonrası pürüzsüz bir cildim oldu.
Bu arada Futur'a iyiden iyiye alıştığımı görmek beni sevindirdi. Gerçekten de başlarda ne kadar jiletli ustura, yuma ile deneyimli olsam da kaliteli bir makinenin keyfi başka oluyor. Yine başlarda perma sharp + Futur tahriş ve çiziklere sebep olsa da tekniğimin ilerlemesi ile tamamen keyifli ve neredeyse kusursuz tıraş olmaya başladım.

Deneyim kazanmak DE tıraşta çok önemliymiş, bugün bunu bir kez daha anladım.
Wilkinson DE
Derby Jilet
FS 24mm Fırça
Musgo Real Tıraş Kremi
Şap
Proraso Losyon

Son iki haftadır Zaza'nın ürettirdiği şapı kullanıyorum. Daha önce kullandığım İHA şap sürekli dökülüyordu. Sıkıştırılmış tuz kalıbı gibiydi. Zaza şap ise ipek gibi kayıyor yüzümde. Fiyata vurduğumuzda ise 10 İHA şap eder ama buna da değer sanki.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 291,687 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,444 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,205 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 178,345 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,563 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,802 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 94,251 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 8,031 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,236 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: