Merhaba hepinize dostlarım
Merhaba, herşeyi eskisi gibi yaşama merakım neticesinde bir cesaret birkaç yıl evvel başlamıştım geleneksel traş işine. İlk olarak ta halen severek kullandığım Ali Bıyıklı Sedef marka beyaz ustura ile başladım. Klasik ustura için yanıp tutuşmama rağmen ne etraftan kullanımı ile ilgili kaynak bulabildim, ne de ustura satan bir yer. Sonunda Zaza Han' dan sürekli alışveriş yaptığım bir yerden Filarmonica Doble Temple no:12 aldım kırmızı saplı. Epey bir süredir kullanıyorum kendisini.

Bir çok traş yöntemi denememe rağmen klasik ustura hazzı başka bir duygu. Bir insan traş aletine arada sırada bakar, beğenir ve tekrar kaldırır mı? Smile ben yapıyorum bunu. Yüzümde sakal değil de odun parçaları varmış gibi kalın sakallarım var. Braun şarjlı traş makinesini yüzümle durdurmuşluğum vardır, almıyor sakalımı falan da. Bu sebeple modern yöntemleri kullanabilene de saygım sonsuz.

Aslen İstanbul' luyum ve orada büyüdüm, ancak eşimin işi dolayısı ile İzmir' de ikamet ediyorum şu anda. Forumu ise bir internet sitesindeki tavsiyeden duydum ve koşarak geldim. Yukarıda bahsettiğim bilgi eksiklikleri sebebi ile çok gerekli olduğunu düşündüğüm ve okuduğum kadarı ile belirli bir kalite seviyesini bulmuş bir forum. Aranıza katılmaktan çok mutluyum, bilmediğim şeyleri ustalarımızdan öğrenmek ve bilgim olan hertürlü konuyu arkadaşlarımıza aktarabilmek beni memnun eder.

Selam ve dua ile...

hocam evvela forumumuza hoşgeldiniz
filarmonica bildiğim kadarı ile eski bir ustura.. siz sıfır mı aldınız zazahandan yoksa ikinci el mi??
taş, kayış gibi diğer ekipmanları temin süreciniz hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz???
Saygılarımla
hoşbulduk,

evet zazahan 3. kattı yanılmıyorsam tam orta dükkan ama adını unuttum, sıfır aldım, birkaç tane vardı ellerinde, dovo ve bu arasında tercih yapmam gerekti, zira ikisi de mevcuttu, ben filarmonica' nın bıçak kalitesini biraz daha iyi bulan yazılar okumuştum, aklımda kalmış ve tercihimi yaptım Smile yurtdışında bağımlılık olduğu belirtilen phili kısaltması ile satılıyor malumunuz, memnunum neticede.

kayış aynı yerde vardı, 25 lira idi galiba ama pek matah birşey değil. sonralarda epey arayış neticesinde internetten tanıştığım trabzonlu bir bıçak ustası abim bana hediye olarak nefis bir kayış yolladı.

taş olarak, sakalım çok sert olduğu için bıçağı çabuk yiyorum ve 3 traşta bir muhtemel taş kullanmam gerekiyor. tercihim ise yüksek giritli bir yağ taşı. aldığım yer ise yine en ucuz ve güvenilir olarak temin edilebildiğini öğrendiğim sirkecideki büyük bir hırdavatçıdan, onun da adını unuttum ancak hırdavatçılar çarşısına girdiğinizde dümdüz yürüyüp te yolun bittiği noktaya çıktığınızda o da karşınıza çıkıyor Smile

selamlar.

(12/01/2012, Saat: 14:14)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam evvela forumumuza hoşgeldiniz
filarmonica bildiğim kadarı ile eski bir ustura.. siz sıfır mı aldınız zazahandan yoksa ikinci el mi??
taş, kayış gibi diğer ekipmanları temin süreciniz hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz???
Saygılarımla

hocam eğer bir de aldığınız zamanı ve fiyatları da paylaşabilirseniz bize çok yardımcı olursunuz...
bir de taşın griti nedir acaba??
Saygılarımla
o usturanin sifirlari ebayde 300 dolara belki de daha fazlaya alici buluyor. gule gule kullanin.
Fiyatları tam olarak anımsayamıyorum ancak geçen yıl almıştım yanılmıyorsam. Ustura sayın liguistin dediğinden biraz daha uygun fiyatlıydı diye hatırlıyorum, kayış ta dediğim gibi 25 lira civarıydı herhalde. Yağ taşına gelince giritini sormadım, zaten piyasada bilene de rastgelmek zor oluyor, o yüzden tavsiye ile gittiğim yerde yaşlı bir amca vardı, ne için olduğundan bahsedince u taşı verdi, tahminim 6000 ile 8000 arasıdır diye düşünüyorum. Kilo ile satılıyor, uygun gördüğünüz bir parçayı alıyorsunuz, dolayısı ile fiyat oynak, ancak işe yarar büyüklükte bir taşı 20 lira gibi bir fiyata almak mümkün. Hem traştan sonra, hem de taşladıktan sonra kayışa yedirilmiş metpar kullanarak kayışlıyorum. Sonuç benim için yeterli oluyor. Tabii ki herkes farklı yöntemler kullanıyor, en doğrusu nedir tam olarak bilemiyorum.

@linguist, çok teşekkür ederim hepimiz malzemelerimizi güle güle kullanalım İnşallah.

selamlar.

(12/01/2012, Saat: 14:54)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam eğer bir de aldığınız zamanı ve fiyatları da paylaşabilirseniz bize çok yardımcı olursunuz...
bir de taşın griti nedir acaba??
Saygılarımla

ohtararan hoşgeldiniz dostumSmile
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
hoşbulduk sayın zorba58 selamlar.

(12/01/2012, Saat: 17:01)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ohtararan hoşgeldiniz dostumSmile

Hoşgeldin ohtararan,hayırlı tıraşlar Big Grin
hoşgeldin yoldaş Smile
memleket kurtulana kadar siyah

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 882 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,652 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 718 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,937 17/05/2023, Saat: 04:34