Thiers Issard vs. Dovo Stainless
Merhaba değerli tıraş severler,

Forumda Thiers Issard usturalar hakkında çok fazla konuşulmamış. Yabancı forumlarda TI ve Dovo karşılaştırmalarına rastlayabiliyoruz, kimisi karbon TI kimisi paslanmaz Dovo daha iyidir demiş. Genelde insanlar sahip oldukları objeyi yüceltmeyi, öne çıkarmayı tercih ediyorlar. Burada işi bilen arkadaşlar var, acaba onlar ne düşünürler? Lord blogunda usturanın "karbon" olması gerektiğini söylemiş. Bu durumda karbon TI Dovo'ya tercih edilmelidir diyebilir miyiz? TI'nin şekli şemalı bana daha bir "ustura" gibi geliyor. Kolay bilenmesi ve daha keskin olması da artıları. Fakat paslanma konusu da büyük bir dert. Uzun süreli kullanımda parlak görüntüsünü kaybeder mi acaba? Sizin tercihiniz hangi yönde(olurdu)?..

*Anket eklemeye çalıştım ama beceremedim galiba.. Yönetici arkadaşlar eklerlerse sevinirim..
Yakın tıraş gibisi yoktur..
Benim şu anda tercihim elbette thiers issard olurdu. Dovo mercedes ise thiers rolls royce gibi bir şey. Ama usturaya daha yeni başlayanlara en son önerilecek markadır. dovonun da karbonmodelleri var. Yeni başlayanlar dovo, ern vs daha normal şeylerle biraz alışıp piştikten sonra ti'ye geçmeli.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Thiers Issard satın almış galiba Le Grelot diye bir marka, o nasıldır ? TI kalitesinde varmıdır ürünleri ? Yenisi var mı bilmiyorum, vintagelardan bahsediyorum.
www.BarbarosRazors.com

(25/07/2013, Saat: 09:50)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni başlayanlar dovo, ern vs daha normal şeylerle biraz alışıp piştikten sonra ti'ye geçmeli.
Peki point hangi formda olmalı? Genelde yuvarlak öneriliyor, fakat benim burun altı biraz sıkıntılı, kare alsam kendimi keser miyim? Smile
Kısa bir süredir jiletli kullanıyorum, elim ve yüzüm yadırgamadı. Sizce bir süre daha jiletliyle devam mı etmeliyim yoksa amaç çelik ise bir an önce çeliğe geçmeli miyim?
Yakın tıraş gibisi yoktur..
Celik ustura iyi iyi olmasina da hocam,teferruati bir hayli fazla.benim de aklimda hep ama yok taslari yok honelamasi yok stropelamasi...
Belki de sirf bu yuzden jiletli usturadan yukari gitmeyecegim.
(25/07/2013, Saat: 10:38)tugruldogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Celik ustura iyi iyi olmasina da hocam,teferruati bir hayli fazla.benim de aklimda hep ama yok taslari yok honelamasi yok stropelamasi...
Belki de sirf bu yuzden jiletli usturadan yukari gitmeyecegim.

çelik usturayı özel yapan bence o angaryaları
bilemesi kayışlaması ayrı zevkler bence deneyin
(25/07/2013, Saat: 10:05)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/07/2013, Saat: 09:50)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni başlayanlar dovo, ern vs daha normal şeylerle biraz alışıp piştikten sonra ti'ye geçmeli.
Peki point hangi formda olmalı? Genelde yuvarlak öneriliyor, fakat benim burun altı biraz sıkıntılı, kare alsam kendimi keser miyim? Smile
Kısa bir süredir jiletli kullanıyorum, elim ve yüzüm yadırgamadı. Sizce bir süre daha jiletliyle devam mı etmeliyim yoksa amaç çelik ise bir an önce çeliğe geçmeli miyim?

usturada yeni iseniz yuvarlak olan tercih etmelisiniz zira tam hakimiyet yoksa
düz biraz sıkıntı olabilir kesmeye daha meğilli bir ustura çeşidi
(25/07/2013, Saat: 10:05)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Yuvarlak, 6-12 ay jiletli kullandıktan sonra usturaya geçilebilir diye düşünüyorum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
dovo' nun uygun fiyatlı karbon modelleri mevcut, onlara bakın. yanında binbir türlü ıvır zıvır (zevki de bu Smile) alacağınız için zaten maliyet yüksek olacak. giriş seviye modelleri çok ta süslü değil ti' ın da. dovo bismarc yahut giriş modelleri bakılabilir. Türkiye içinde bile mevcut. eliniz alışık olmadığından bilerken çizilecek o sarı sarı süsleri Smile kayışlarken deriye dalıp ucunu bozacaksınız. içiniz acıyacak. giriş seviyesi usturalar bu yüzden var. bir de kalıp ta geniş ağızlı bir ustura almayın, döndürmesi çevirmesi başlangıçta zor olacaktır yine. jiletlide yeni iseniz ben de tavsiye etmiyorum bu ağır çelikleri, biraz pişmek gerek önce.
Bence de Thiers Dovodan iyi. Bence Wacker, Revisor ve Böker de Dovodan iyi Smile Karbon çeliği olmasına rağmen Thiers çelikleri çok sert oluyor kolay bilenmiyor ama çok iyi tıraş ediyor ve uzun süre keskin kalıyor.

Maalesef son zamanlarda çok pahalı Thiers modellerinde bile kalite kontrolden kaçmış ürünler çıkabiliyor benim başıma da geldi. Mesela bıçak yamuk oluyor taşa oturmuyor. Bilemek zor oluyor normalden uzun sürüyor ve tecrübeli birinin nasıl bir hareketle bilemesi gerektiğini çözüp yapması gerekiyor. Sonuçta bilenince diğerleriyle aynı kalitede tıraş ediyor sadece ağızlar kötü ve çok bilenmiş görünüyor. Dovoda zaten hep vardı bu sorun.

Thiers historical modellerinde eskiden kalma sınırlı sayıda elde dövülmüş antika çelikleri kullanıyor. Şimdiki usturaları için yeni bir çelik yapmışlar ben denemedim ama kullananlar onu da çok beğenmişler.

Japonların klasik tipteki usturaları (kamisori değil) da çok iyi oluyor bunlar el değil kalıp işi olduğu için düzgünlüğü ölçüleri hepsinin kusursuz ve aynı oluyor. Onlar da artık üretilmiyor antika bulunabiliyor sanırım.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Exellence Thiers dovme çelik ustura Kubilay 5 6,473 04/02/2019, Saat: 18:49
Son Yorum: helliox
Star Thiers issard 7 gun set (executive shaving) Aedan 2 4,618 04/08/2015, Saat: 23:38
Son Yorum: ohtararan
  sıfır dovo sollingen ustura d0vo 5 8,892 28/01/2015, Saat: 22:22
Son Yorum: Hasan Ali
  Thiers Issard 7 day set Hasan Ali 31 28,530 14/12/2014, Saat: 21:17
Son Yorum: ihtilaf
  Dovo ve Ern arasında seçim cosa_nostra 53 51,316 26/01/2014, Saat: 23:20
Son Yorum: cosa_nostra
  Dovo ustura puukko 9 22,347 05/03/2013, Saat: 21:45
Son Yorum: puukko
  Dovo ustura yapimindan gøruntuler haaydin 14 22,144 27/11/2012, Saat: 20:20
Son Yorum: Linq

Hızlı Menü: