Dijital Çağın Müzik Dinleme Zevkine Etkisi
Uygun fiyatli plak dinleme ekipmani tavsiyeniz var midir peki dostlar?
Sorumu biraz daha geliştirelim, aynı taş plağı gramafon ile dinlemek veya pikap ile dinlemek arasında doyum, gerçeklik açısından fark olur mu?

Not; Sadece gramofonum var, daha önce hiç pikapta taş plak dinlemedim.
Ben hala şunu almayı bekliyorum, ben alana kadar satışı durmazsa Smile

Thorens TD 190-2

teaser-td190-1.jpg
www.BarbarosRazors.com

@aleksey, giriş seviyesi için @theunnamed' in de bahsettiği (selam olsun kendisine Smile) thorens, project audio ve rega marka ürünler kabul görüyor. direct drive bir ikinci el pioneer de alınabilir, ancak dikkat etmek lazım, kol ayarı ve iğne sağlam olmalı, aksi halde plaklara zarar verebilir.

@gravesgel, gramofon nostaljik ve hepimizin sevdiği bir keyif lakin 3 yollu bir hoparlör ile dinlemek elbette sesleri tam tonunda dinlemede fark oluşturuyor.
Benden de size selamlar @ohtararan üstat Smile İkinci eller beni korkutuyor maalesef zira bu konu hakkında yeterli tecrübede değilim ve alacağım ikinci el ürünün neresini hangi tecrübe ile kontrol etmem gerektiğini bilmediğimden oldukça kör bir atış olacağından tek çarenin sıfır almak olduğunu düşünüyorum. Elbette güvendiğiniz bir kişiden ikinci el de alınabilir.
www.BarbarosRazors.com

@ohtaran ben en başından beri hep dijital kullandığım için plakların keyfini bilemiyor olabilirim Smile Ancak kendi sistemimden normal 16/44.1k flac kalitesinden çok memnunum.

Olay aslına bakarsanız kaliteli kayıt + iyi ve uyumlu ekipmandan geçiyor. Elimdeki dac'lardan bir tanesi 24/96 dönüştürebiliyor ama hep vintage olan ve sadece 44.1 kapasitesi olan dac'ıma dönüyorum.

Giriş seviye wharfedale book-shelflerimi satarken alıcıya evde bir dinleti yapmıştım, o zaman kullandığım 300w bryston pre/pro ile sürünce minicik hoparlörler coştu haliyle. Adam çıkan sese inanamamıştı, diğer 3 yol hop'a mı bağlı sistem diye kablolara bakıp durmuştu Smile Yani tek başına yüksek örnekleme hızlı bir kayıt yeterli değil gerçekçi ses için ve asıl iyi ekipman çok daha önemli bir unsur.

Bu arada Ercan Irmak'ı ben de severim ama ney konusunda daha gelenekçi neyzen'leri dinlemeyi tercih ederim Smile
@theunnamed, pikap maalesef çok sorunlu bir konu, hele direct drive olmayanlarda kayış bozuluk olabiliyor, devir sorunları yaşanabiliyor v.b. ikinci ancak dediğiniz gibi güvenilir birisinden alınabilir. kalıcı bir set oluşturmak kısmet olduğunda benim de aklım thorens TD295 MKIV modelinde.

@naayi, vintage sistemleri her zaman takdir eder ve seslerini de çok sıcak bulurum ama teknoloji de gelişiyor. daha önce de bahsettiğim üzere 16 bit kayıpsız kayıt çoğu yerde yeterli gelebiliyor, bilhassa dikkatinizi vererek müziğe vakit ayıramıyorsanız farkı anlamak güç 16 ile 24 bit seviyesinde. sistem her zaman en önemli kriter dediğiniz gibi, önü ne kadar açık olursa kaynak o kadar gösterebiliyor kendini.

neyzenlerin hepsi güzeldir, duruşları, tavırları bile başka geliyor insana. teknik hakimiyet olarak Ercan Irmak ve Şenol Filiz gibi hocalardan da feyiz almak gerekir diye düşünüyorum. klasik akımda da çok büyük hocalar var, bu sebeble harmandan yanayım Smile
Konuya ortasından giriyorum ancak; cevap yazmadan edemeyeceğim. Kendimi bildim bileli müzik dinliyorum, yaklaşık on sene kalabalık orkestralarda müzik yapma şansım da oldu. Bu sırada müzikle ve dinlemeyle ilgili bir çok şey öğrendim ve aklıma gelenleri notlar halinde paylaşmak istiyorum.

- Her şey öncelikle kayıtla başlıyor. Dinlediğiniz değil, yapılan kayıtla. Mastering'den çıkmış kayıt sönükse, canlı değilse, çözünürlüğü kötü ise isterseniz stadyum kadar sisteme bağlayın, gidebileceğiniz yol sınırlı.
- Plak, ses karakteristikleri yönünden farklı bir ortam. Plağın ses kapasitesi sınırlı olduğu için o karakteristik sesi var. Konu ile ilgili güzel bir yazı ise burada.
- Müzik, keyif açısından çok subjektif bir konu. Benim kullandığım irili ufaklı 2-3 sistemim var. Bunların biri 30 yaşında bir vintage 2x85 amfiye ve oda titreten hoparlörlere bağlı, bir tanesi tamamen dijital sinyal yollarına sahip bir ufaklık. Bir tanesi ise stüdyo kalitesinde bir ses kartı. Bunların hepsi ayrı karakteristiklere sahip ancak; hiçbiri bana göre birbirinden iyi ya da kötü değiller. Gerçi hepsi belli bir çizginin üzerinde sistemler, orası da ayrı bir konu tabii.
- Dijital formatlar son on yılda çok gelişti. Aynı şekilde, bunların temel olarak dinlendiği ortamlardaki DAClar da. 2000lerin başında 128kbit MP3 ler için "bu ses buradan nasıl çıkıyor?" derken bugün bu sesi kabul edilemez buluyoruz. Bunun sebebi hem DACların analog taraftaki çözünürlükleri (speed, responsiveness, freq. range diyebiliriz) arttığı için bu eski ses dosyalarındaki hataları gösterir hale geliyor, diğer bir yandan yeni encoderlar bu sesleri daha gerçeğine yakın kodlayabildiği için yeni DAClar bu dosyaları hakkıyla duyulabilir hale getiriyor.
- Bunun yanında bence CDlerin ses kalitesi iyi bir kayıt ve mastering ile son derece yeterli. 256-320VBR bir MP3 de aynı şekilde genel tüketim için yeterli transparanlığı sunuyor.
- Bugün high-end DAClardan konuşuyoruz ama; Asus Xonar D2X ses kartı, en üst sınıf Burr Brown DAClar ile geliyor. Yamaha, giriş seviyesi audiophile CD çalarlarında bir alt sınıfını kullanıyor bunların. Herkesin cebindeki iPhone lar, Wolfson'un üst seviye DACları ile geliyor. Logitech'in komik fiyata satılan bluetooth-analog köprüsü bile çok dikkatli olmayan bir kulak için transparan bir ses deneyimi sunuyor (Bu örneklerin hepsinde SNR vb. parametreler son derece yeterli oldukları için bu detaylara girmeye gerek bile yok).

Diyeceğim odur ki, benim gördüğüme göre DAC ve opamp konusu, belli bir çizginin üstünde çözünürlükten çok "ben bu sesi seviyorum" a geldi artık. Benim bakış açıma göre, iyi bir sistemde sevilen bir albümü dinlemek, güzel bir kahve ya da kitaba zaman ayırmak gibi. Sistemin yeteneklerini görmek için dinlemek ise benim çok sevdiğim bir şey değil. Sonuçta müzik de her şeyden önce keyif almak için var.
https://drive.google.com/folderview?id=0...sp=sharing

Arkadaslar bana baya bir soru geldi muzik aletleri hakkında, google drive dan link vermeye calıstım. Acılıyor ise soylerseniz sevinirim. Elimde kullanmadıgım bazı aletlerin resimleri.
Daha da var ama bulundukları depo su an biraz karısık. Resim cekmem uzun surebilir bilginize.

Birseyi satma amacım yok yanlıs anlasılmasın. Ben kullanmıyorum, duruyor. İlgilendikleriniz olursa, siz arastırın, babacım ben sende sunu begendim, bak surda adam aynısını bu paraya satıyor, sen ne istersin gibi, ürün üzerine konusuruz.
Daha ne arastırma yaptım, ne okudum ettim. Piyasalarını bilmem. O yuzden fiyat vs. lutfen sormayın su anda bilmiyorum.

Saygılar
@dikdik_s liste epey kalabalık bir ara incelemek lazım bunu Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alışverişte Diderot Etkisi ismailinbiri 6 4,227 31/01/2020, Saat: 11:39
Son Yorum: tarkaner
  Dijital para birimi Libra Delidumrul 16 7,959 24/07/2019, Saat: 16:46
Son Yorum: Delidumrul
Video Hi-end müzik ve sinema sistemleri connect 8 4,565 14/04/2019, Saat: 14:38
Son Yorum: Legend
  Minoxidil-EEose Sakal Serumu Gibi Şeylerin Etkisi Varmı Sizce Aradaşlar? EtiCinGülsün 0 2,229 27/03/2017, Saat: 20:53
Son Yorum: EtiCinGülsün
  Müzik çalmayan spor salonu Viyaduk 12 14,065 29/07/2015, Saat: 16:34
Son Yorum: Viyaduk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: