Kartuşlu Tıraş Bıçaklarının Tutulma Nedenleri
Merhabalar. Uzun zamandir keyifle takip etmekte oldugunuz sitenize ilk kez konu aciyorum. Tekrar hayirli olsun.

Bir seyi cok merak ettim: Yaklasik 100 senedir gecmisi olan "safety razor" tabir edilen tras aletleri neden bi sure sonra insanlar tarafindan (genel olarak) bir kenara birakildi? Usturanin kullanimi elbette herkese pek kolay gelmeyecektir lakin safety razor olarak anilan aletlerde kirilma noktasi ne oldu ki kartuslular butun piyasayi (cogunlukla) ele gecirdi? Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.
Merhaba, bunun cevabı çok acık. Kimse uzun vadede herkesin en az 30-40 sene sorunsuz kullanıp saha sonrada çocuklarına bırakabileceği ve yaprak jiletle çok uygun fiyatlara tıraş olabileceği bir tıraş aleti satmak istemez bu şekilde firmalar ayakta kalamaz para kazanamaz.
kolay bulunabılırlık
de ve jıletlerın raflardan cekılerek yerlerıne yenı kartuslu urunlerın konması
bulmanın almanın guclesmesı

reklamlar
reklamlarda yapılan ınanılmaz vaatler eskı urunlere yapılan dezanformasyon mustesem pr calıamaları ıle de aletlerın cag dısı kartusların cagımızın urunu oldugu bılgısının beyınlere ıslenmesı

sakar musterıler
kendılerını kan canagına cevırmeyı basarmıs eskı usul kulanıcıları uzerınden yapılan karalama kampanyaları

guvenlik
evinizde jilet bulundurmayın ya çocuklarınız ulaşırsa tehditleri
yaşlılara jilet değiştirmek artık çok daha kolay şirinlikleri

hayran kitlesi olan insanlar
hayran kitlesi sahibi insanları ürünle özdeşleştirerek o bunu kullanıyorsa bende bunu kullanmalıyım diye düşünecek zeka oranına sahip insanların sandığımızdan fazla olması

rakipsizlik arzusu
rakip ürünlerle uyumluluk olmaması adına o kartuşun sadece o firmanın ürettiği başlıklara takılabilmesi
en mükemmel tıraş aletini üretip herkese bir adet satabilirsiniz
ama bunu kullanan kişiler ömür boyu jileti sizden almak zorunda degilse
daha iyi bir jiletde kullanabilirse o makine ile yaptığınız yatırımın anlamı kalmıyor

benim aklıma şimdilik bunlar geldi
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Cok tesekkur ederim yanitlariniz icin
mcorco herşeyi yazmış gerçi lakin ben de eski bir reklamcı olarak şöyle ekleyebilirim. yeni bir şeyi satmak istiyorsanız ve insanlar bunun yerine başka şeyler kullanıyorlarsa, önce bu yeni ürüne ihtiyaç yaratırsınız. bu ürünün muadili de iyi ve yakın işi bile görüyor olsa, üzerine bir de prestij eklemeniz gerekir.

aslında demek odur ki, kartuşlu ürünlerin kullanılmasındaki amaç tıraş olmak değil, ürünün afişindeki yahut reklamındaki adam olmaktır. burada "o adam" ideal erkek olarak anlatılır çünkü. bu ürünü kullanmazsanız hanımlar "ıyy babanın makinesini mi kullanıyorsun" (nereden bilecekse) diyebilir. bu ürünü kullanırsanız gelip sizi öperler Smile
Ve insanları bir şeyden uzaklaştırmak istediğinizde, o şeyin kötü olduğuna insanları inandırmalısınız, daha sonra kendi fikirlerinizi sunabilirsiniz.. Bir çeşit göz boyama, beyin yıkama gibi bir şey..

Yüzeysel düşünen insanlara bu yeni fikirleri çok kolay aşılarsınız.

Ve reklam için çok ciddi paralar harcamaya devam edilmelidir, önemli olan kalite değil, malın bir şekilde satılmasıdır.. Janjanlı ambalajlar, renkli sunumlar ve tabii ki ünlüler kullanılmalı.... Onlar da aldığı paraya bakar zaten, sizin sağlığınız önemli değildir..
bu işi ilk gibbs başlattı
benim aletime benim sattığım bıçakdan başka bıçak olmasın
ömür boyu ben kazanayım planı tutmadı belki ama
ilk deneyen onlardı

100_2643.jpg

sonra kartuşlularla yapılan deneme başarıllı oldu
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
günümüzdeki "hızlı yaşa çabuk öl" felsefesine hizmet.
Öncelikle tıraş fırçalarını beraberinde sabun ve kremleri vuruyor.
Köpük hazır tıraş aleti hiç bir bakıma temizliğe ihtiyaç duymuyor. (biz aletlerimizi sık sık parlatırız Smile )
Genellikle tıraşı angarya görenler çoğunlukta olduğu için popüler olmuş.
Daha iyi olması
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
tutulma nedenini bilmem ama şu var, 1988 civarı tıraş olmaya başladığımda raflarda o beyaz canavar p.matik ve ma3 ün abisi sensör vardı, bizden önceki nesil zaten p.matik e geçiş yapmıştı, bize yol gösteren olmadı Smile belkide ona geçiş sebebi o sıra jilete yüksek fiyat ve düşük kalite verilmiş olabilir, belki diyorum, ama bildiğim o sıra köpükte yoktu, yada çok pahalı idi, ben çok dikkatli olmama rağmen p.matikle kanlı tıraş sonrası önce ustura sonra sensöre geçtim, makine vardıda benmi kullanmadım, bilsem o seneler 20 yaşında 68 model gillette slim bulurdum, neyse millet ne ile rahat ediyorsa onla olsun, ben arazide piknik balık avı ve mantar toplama gibi faaliyetleri severim, ama tabiat o kadar kirlenmişki, poşet ve p.matikler revaçta, o alet en fazla bir hafta sonra çöpte ve kartuşdan kat kat fazla satılıyor, bir kartuş üzernde en fazla 5gr plastik var ve p.matik komple plastik, kartuş ise normalde 3 ay sonra çöpte, kullanılmış pil olayına zaten hiç girmiyorum,

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rimei tıraş aleti BigHillMe 700 807,287 18/04/2023, Saat: 21:10
Son Yorum: Kaptan
  tima tıraş makinası srwann 19 27,637 19/07/2022, Saat: 16:33
Son Yorum: muhendisbey
  ORAK Lüks tıraş makinesi retrojunkie 95 147,581 14/07/2022, Saat: 16:32
Son Yorum: Murat62
  Yuma ve Orak Tıraş Makinelerinin Karşılaştırması Tony Soprano 30 13,669 29/05/2022, Saat: 22:09
Son Yorum: Johny White
  (YENİ)YUMA Tıraş Makinesi jegal 33 25,361 06/02/2021, Saat: 15:11
Son Yorum: saintdumas
  QSHAVE Ayarlanabilir tıraş aleti Devil67 178 113,941 04/02/2021, Saat: 14:20
Son Yorum: hasanandnexus
  Shark Long Handle Tıraş Aleti edward 2 3,705 10/01/2021, Saat: 15:13
Son Yorum: hasanandnexus
  Şıkbay plastik tıraş aleti BigHillMe 19 41,250 23/12/2020, Saat: 18:38
Son Yorum: saintdumas
  Weishi 9306 TTO Tıraş Aleti ulkerhan 35 42,960 17/09/2020, Saat: 20:31
Son Yorum: marv
  Mingshi TTO Kelebek Tıraş Aleti fidelio1969 74 99,968 19/06/2020, Saat: 15:30