Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ?
Ben de berbere gitmeye üşenirim. Pek sevmem de ama mecburuz sonuçta. Papaz gibi olana kadar gitmem berbere. O da bana her seferinde abi ara sıra bir uğra, ense, favori düzeltelim der. Ben de diyemiyorum ki buraya gelmek benim için zaten işkence, bir de sen ne diyorsun Exclamation Smile Şu kendi kendine tıraş işini halletmek lazım. Acaba geleneksel tıraşçı olmamız kendi kendine saç tıraşı olma konusunda bizim için bir avantaj mıdır? (Ekipman, beceri vs. açılardan)
(18/11/2016, Saat: 14:53)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de berbere gitmeye üşenirim. Pek sevmem de ama mecburuz sonuçta. Papaz gibi olana kadar gitmem berbere. O da bana her seferinde abi ara sıra bir uğra, ense, favori düzeltelim der. Ben de diyemiyorum ki buraya gelmek benim için zaten işkence, bir de sen ne diyorsun Exclamation Smile Şu kendi kendine tıraş işini halletmek lazım. Acaba geleneksel tıraşçı olmamız kendi kendine saç tıraşı olma konusunda bizim için bir avantaj mıdır? (Ekipman, beceri vs. açılardan)

Üstad aynen biz de berberle 6 ayda bir görüşüyoruz. Misal bizim randevu aralıkta. Üstüne üstlük berber çalıştığım binada. Her gün 15-20 dakika keyifle traş olan bünyeye o koltukta 15 dakika geçirmek zûl geliyor Smile
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Hepsiburadada Moser 1400 60 TL'ye kadar düşmüş. Burda okuduklarimdan etkilenip siparis verdim bir tane.
Gerçi çok kısa kestirmem saçları ama bulunsun, favori filan duzeltmede iş görür.
Aparat olarak ön taraflar için en büyük tarak kaç mm'dir , bilgisi olan var mı ? Ve nerden temin edilebilir ?
Bir deneme yapmayı düşünüyorum. Tabi cesaret edebilirsem. En kötü ihtimalle tatilde deneyeceğim. En fazla 3 numaraya vururum saçları Smile
Artık evde saç tıraşı olmak, evde sakal tıraşı olmak kadar normalleșmeli.
Katılma tarihi: 2011
(19/11/2016, Saat: 17:56)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hepsiburadada Moser 1400 60 TL'ye kadar düşmüş. Burda okuduklarimdan etkilenip siparis verdim bir tane.
Gerçi çok kısa kestirmem saçları ama bulunsun, favori filan duzeltmede iş görür.
Aparat olarak ön taraflar için en büyük tarak kaç mm'dir , bilgisi olan var mı ? Ve nerden temin edilebilir ?
Bir deneme yapmayı düşünüyorum. Tabi cesaret edebilirsem. En kötü ihtimalle tatilde deneyeceğim. En fazla 3 numaraya vururum saçları Smile

Üstat ,

orjinal tarakları fonex in web sitesinde satılıyor.

@bayercy
Bildiğim kadarıyla orijinal olarak 4 numaraya (12 mm) kadar tarakları var. Edition modelde tek tarak ile 4-18mm arası kesim yapabiliyorsunuz. Yani 3 ve 6 numara arası kesim yapabiliyorsunuz. Edition modelinde ayrıca 1 numara (3mm) tarak da bulunuyor.

7-8 numara tarak bulup üst kısımları da makineyi de keserim diye düşünmüştüm. Zaza Han'da bulamadım. Ancak aşağıdaki linkte mevcut.
http://www.mesadepo.com/moser-25mm-tarak-8-numara-pmu95
Kutuda tarak makas felan yokmu arkadaşlar bende alicam geleneksel kuru sac tirasina yavaş yavaş geçiş yapalım fazla geleneksel olacak ama Big Grin
@yokon teşekkür ederim bilgi için.
Benim sipariş ettiğim standart modeli sanırım. İçinde 4 tarak var ama dediginiz gibi en büyüğü 4 numara.
Youtube dan birsürü saç kesme videosu izledim. Bir tanesinde elemanın kullandığı makinenin çok büyük bir taragi vardı ve farkettim ki büyük tarak kullanılırsa hata yapma ve saçı tamamen kesmek zorunda kalma riski azalacak.
Bahsettiğiniz siteye hemen baktım ancak stoklarda kalmamış maalesef.
Açıkçası ben kafaya taktım bu özkesim tıraş işini. Fazla risk almadan, el becerisini geliştirmek için büyük mm tarak bulmak elzem oldu.
Ben haftasonu hem kendimi hem babamı tıraş ettim, 40 TL cepte. Bu sefer üstleri uzun bırakmayı becerdim. Üstleri berberlerin elle ve makasla yaptıkları teknik ile düzelttim, makine ile o kadar uzun saçı kesmek zor. Yalnız Panasonic artık iyice eskimiş. Philips 3380 hem şarjlı hem de ağzı dar olması sebebiyle tam verimli olmuyor. O sebeple Amazon' dan Moser 1400-0458 modelini sipariş ettim (Wahl renkli modeli de göz kırpmadı değil). Bu tip bir alet ile ecnebilerin "fade" dediği olayı yapmak daha kolay yandaki mandal sayesinde. Öbür makinelerle de oluyor ama kendi kendinizi tıraş ederken zorluyor. Babam tıraş ederken mesela hiç zorlanmadım.

Pompadour için saçım kısaydı. Ecnebilerin "crew cut", sanırım bizim zubay tıraşına benzer bir model oldu. Güzel tepkiler aldım. Youtube' da ecnebilerin bu tip kendi kendine tıraş videoları var, onlara bakabilirsiniz.

Son olarak A101' de haftaya Sinbo' nun makinesi 19.90 sanırım. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, ihtiyacı olan denemek isteyen için güzel fırsat. Bir tıraş parası, bunu da alır kenara koyarım.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Bir de

https://www.amazon.com/dp/B01D1ZRHUG?psc=1

böyle bir ürün mevcut.

Bunu evde içi boş şampuan şişesi ve bir parça şerit lastik ile yapmak mümkün. İki model yapacağım, birisi ense birisi şu "fade" işini kolaylaştırmak için tüm kafayı saran cinsten. Bunu yaparsam ayna bağımlılığından da büyük oranda kurtulacağım.

Fade için mesela ilk olarak şakaklara kadar 6mm devamı 12mm kesmek gerekiyor, skin fade için numaralar daha düşük. Daha uzun istiyorsanız veya geçiş daha yaygın olsun isterseniz vs.. mm cinsiden tarakları ayarlayın işte. Yalnız o 6mm lik çizgiyi oluşturmak için biraz dikkatli olmak gerekiyor, ister istemez çizgiyi koruyamıyorsunuz kendi kendinize tıraş olurken. Özellikle arkalar zor oluyor. Fakat böyle bir aparatla gözü kapalı kesim yapmak mümkün olacaktır.
Haydi hayırlı tıraşlar...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günün Tıraşı (SOTD) piankhy 28,673 14,673,659 18/04/2024, Saat: 20:07
Son Yorum: sohayli
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,415 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,151 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 178,047 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,525 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,703 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 93,979 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 8,017 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,233 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK
  Berbere kendi usturamı götürmek? Arkomani 7 5,866 30/07/2017, Saat: 15:43
Son Yorum: Arkomani

Hızlı Menü: