1B, 2B, 3B, 3BS, 5B, 5BV, DE
Bu sabah R41 + Astra ikilisi ile tıraş oldum. Boyun blgesinde 3BS den daha iyiydi. Acaba 3BS keskinliğini kaybediyor mu diye şüpheleniyorum. Yarın da R41 ile olup 3BS ye geri döneceğim. Bu arada R41 ile tahrişsiz ve konforlu günlük tıraş olunabiliyor ama tabi ki doğru teknikle.
o kadar reklamı oldu ki gidip "en iyi" kullanat 3B aldım ve deneme tıraşı oldum. Öncelikle ele oyuncak gibi geliyor ama kaydırmazlık (grip) mükemmel. Arko sabun ve lijun finest porsukla köpük hazırladım. Sakalım perşembe akşamından kalmaydı. Sakal kesilirken kesilme sesinden çok tuhaf sürtünme sesi geliyor. Tabi açıyı tutturmak DE aletlerden çok farklı geldi yadırgadım. İlk perde üç bıçağa ve bastırmama rağmen çok temiz olmadı ama ilginçtir eskiden yaşadığım tıkanma olayı olmadı.
İkinci perdeyi çapraz oldum. Tıraş esnasında başlıktaki kayganlaştırıcı soğuk suya rağmen jelleşti ve yüzümde sakuz gibi sünmeye başladı yapış yapış rahatsızlık verdi. Tıraş bitiminde yüzümü yıkadım ama o jel kolay kolay çıkmıyor yanıltıcı bir pürüzsüzlük sinekkaydımsı bir his bırakıyor. Tahriş testini alkollü aftershave ile yaptım hiç yanma vs yok. Muhtemelen jel katmanından deriye ulaşamadı. Sırada dayanıklılık testi var bakalım kaç tıraş çıkartacak. Önümüzdeki 30-60 gün aynı 3B yi kullanmaya devam. Umarım DE kabiliyetimi yitirmem Smile
Linguist üstadım benim deneyime katılmanıza çok memnun oldum ben de merakla sizin sonucunuzu bekliyorum. Acaba 3B'niz mac3 mü mac3 sensetive mi yoksa mac3 blue mu. Sensetive'de öyle jel bırakma falan olmuyor.

(22/03/2014, Saat: 19:17)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: o kadar reklamı oldu ki gidip "en iyi" kullanat 3B aldım ve deneme tıraşı oldum. Öncelikle ele oyuncak gibi geliyor ama kaydırmazlık (grip) mükemmel. Arko sabun ve lijun finest porsukla köpük hazırladım. Sakalım perşembe akşamından kalmaydı. Sakal kesilirken kesilme sesinden çok tuhaf sürtünme sesi geliyor. Tabi açıyı tutturmak DE aletlerden çok farklı geldi yadırgadım. İlk perde üç bıçağa ve bastırmama rağmen çok temiz olmadı ama ilginçtir eskiden yaşadığım tıkanma olayı olmadı.
İkinci perdeyi çapraz oldum. Tıraş esnasında başlıktaki kayganlaştırıcı soğuk suya rağmen jelleşti ve yüzümde sakuz gibi sünmeye başladı yapış yapış rahatsızlık verdi. Tıraş bitiminde yüzümü yıkadım ama o jel kolay kolay çıkmıyor yanıltıcı bir pürüzsüzlük sinekkaydımsı bir his bırakıyor. Tahriş testini alkollü aftershave ile yaptım hiç yanma vs yok. Muhtemelen jel katmanından deriye ulaşamadı. Sırada dayanıklılık testi var bakalım kaç tıraş çıkartacak. Önümüzdeki 30-60 gün aynı 3B yi kullanmaya devam. Umarım DE kabiliyetimi yitirmem Smile
Bugün yine 3BS ile tıraş oldum ve 6. tıraşım, yine mükemmel bir tıraş çıkardı. Boyun bölgemi sorunsuz aldım. Yarın tıraş olmayıp pazartesi R41+Astra ile tıraş olacağım
(13/03/2014, Saat: 16:55)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhabalar

kartuşlu mu DE mi tartışmasına yeni bir boyut eklemem gerektiğini düşündüm.

Geçen gün 3 bıçaklı (3B) G ile çok yakın ve tahrişsiz bir tıraş olduğumu yazmıştım. Ancak ardından titreşimli 5 bıçaklı ile oldum (5BV) yanaklarda iyi işlese de boyun bölgesini çok kötü aldı ve kesinlikle 3B den kötüydü. Personna Lab Blue DE den sonra tekrar 3B sensitive (3BS) ile tıraş oldum. Boyun bölgesini mükemmel aldı (3 perde). Bu performansı keskin bıçaklı bir DE de verebiliyor ama tahriş riski daha yüksek oluyor. DE ye gecmeden önce G nin yeşil renkteki 3B sensitive aletini kullanıyordum. Gecen gün markette G nin oynar başlıklı 3B sini 6 bıçakla birlikte 14 liraya görünce dayanamayıp aldım ama henüz denemedim. Kartuşluya pahalı diyoruz ama 7 bıçaklı bu sette bıçağın tanesi 2 liraya geliyor. Permasharp'ın 5 li paketi de 2 lira. her jileti iki tane kullansanız PS ile 10 tıraşı 2 liraya olursunuz ama soğuk su kullandığınızda 3B ile rahat 40 tıraş olursunuz haydi 30 tıraş olsanız 2 liraya 30 tıraş eder ki bu da kartuşlunun DE 'den 3 kat ucuz olabileceği bir durumun da var olduğunu gösteriyor.

2B ler 3B ler kadar performans göstermiyor, 1B ler ancak banyo için kullanlır bu duurmda ben 3B ile keskin DE yi birlikte (rotasyonla ) kullanacağım herhalde

sanırım burada esas sorun boyun bölgesinde birçok arkadaş kartuşluda boyun bölgesinde sorun yaşıyor ben de DE de 3 perde olursam boyunda noktasal kızarıklık oluyor hiç bastırmamış olsam bile.

G'nin 3B sensitive olanını kullanan var mı ? Adamlar gerçekten hassas ciltler için tahrişi en az olan aleti mi üretmişler acaba? Çünkü bunların tasarımlarında büyük bir mühendislik emeği var.

Özetle herkes cilt yapısına uygun bir kombinasyın geliştirmeli

esenlikler

Martin Amca
peki martin üstad neden 3b 5b ye göre daha iyi gedli nolrmalde 5b nin daha iyi olması gerekmez mi hiç 5 b kullanmayan biri olarak soruyorum..
5B lerin 3B lerden iyi olması beklenir ama öyle değil. Çünkü 3B lerde jiletler arasındaki açıklık daha fazla bu da onları 5B lere göre daha agresif yapıyor, aynı zamanda kıl tıkanması da daha zor. Ben 5B lerle çapraz alsam da boyun bölgesini iyi temizlemiyor ama 3B bu konuda daha iyi. Bu arada 2B ler de hiç fena değildir ama 3B kadar da iyi değildir.
(22/03/2014, Saat: 21:54)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linguist üstadım benim deneyime katılmanıza çok memnun oldum ben de merakla sizin sonucunuzu bekliyorum. Acaba 3B'niz mac3 mü mac3 sensetive mi yoksa mac3 blue mu. Sensetive'de öyle jel bırakma falan olmuyor.

Benimki kullan at mavi3B.
Beyler !!!
Sakin. Burasi geleneksel tiras forumu Smile Cool Ustura simdi herkes B harfini sakince biraksin, DE'lere donus yapilsin. Smile

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Bir kere kimse DE leri bırakmıyor
ikincisi daha önce de açıkladığım gibi arada kartuşlu kullanmak geleneksel ıslak tıraş seremonisini bırakmadığınız sürece cemaatimizden atılmayı gerektirmez.

Üstelik arada kartuşlu kullanmadan DE ile kıyaslama yapamazsınız. Zaten DE leri bırakıp kartuşa geçelim şeklinde bir yaklaşımımız yok hiç de olmadı

esenlikler

Martin

(23/03/2014, Saat: 01:00)deVille Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Beyler !!!
Sakin. Burasi geleneksel tiras forumu Smile Cool Ustura simdi herkes B harfini sakince biraksin, DE'lere donus yapilsin. Smile

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
yaprak jiletleride 3b ler gibi tok keskin ve dayanakli yapsalar olmazmıydi. Falçata biçagi bile sakali bir başka kesiyor Smile

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: