Ev Yapımı Tıraş Öncesi Yağı (Pre-shave Oil)
Arkadaşlar biraz araştırdıktan sonra paralı alacağınız ürünlerle bizim evde yapacaklarımız arasında bir fark olmadığını gördüm.Bu bağlamda ben de böyle bir başlık açıp neler kullanabileceğimizi vs konuşuruz diye düşündüm.

Şimdi yağ işlerinde ilk olarak "Carrier Oil" ikinci olaraksa "Essential Oil" var.Yani işinizi görecek yağlar ve esans olarak kullanacaığınız yağlar.Yanlışım varsa düzeltin Smile

Bu arada benim bundaki amacım örneğin duşa girmeden önce yuza uygulayıp sonra yıkamak.Hani yağı sürüp üzerine krem vs sabun uygulamak değil.Amaç ekstra bir nemlendirme yumuşatma sağlamak.Çünkü bildiğim kadarıyla bu ürünleri uyguladıktan sonra yıkanmıyor ve bir katman olarak daha kalıyor.

Koku tercih meselesi tabiki ancak işe yarayan ve her yerde karşıam çıkan yağlar; ("Carrier" adı altındakiler ayrıca)

Zeytinyağı
Badem Yağı (Tatlı)
Jojoba Yağı
Hint Yağı
Macamadia Fındık Yağı
Avokado Yağı
Üzüm Tohum Yağı

Elimde şu an zeytinyağı dışında badem yağı var diğerlerinide alıp birşley deneyeceğim bakalım.Genel formüller aslında direk yarı yarıya zeytinyağı ve badem ya da zeytinyağı ve jojoba ya da zeytinyağı ve hint yağı Big Grin

Bulduğum bilgileri başlığa eklemeye devam edeceğim.
· Aloe Vera Aloe Vera, krem ya da jel yapýsýnda olsun yanýklar, iltihaplar ve tahriþ için oldukça faydalýdýr. Cildi rahatlatýrken ayný zamanda aðýrlýk yapmadan nem de verir. Özellikle yaðlý cilt için uygundur. Ayrýca, çatlamýþ deri için de oldukça faydalýdýr.

· Kakao ve Shea Yaðý Kakao ve shea losyon, cilt kremleri, þampuan ve saç kremlerinde yer alan mükemmel nemlendirici içeriklerdir. Saç ve cildinizi ipeksi yumuþaklýða kavuþturur ve yoðun nem kazandýrýr. Kakao ve shea yaðýný güneþ yanýklarýndan çatlaklara kadar pek çok þey için kullanabilirsiniz.

· Avokado Yaðý Avokado yaðý, avokadodan elde edilir. Avokadoyu buzdolabýnýzda bulundurabilir ya da doðal avokado yaðý içeren ürünler temin edebilirsiniz. Avokado yaðý, A, D ve E vitamini açýsýndan zengindir. Avokado, diðer doðal ürünlerden çok daha iyi cildinize nüfuz eder. Cilde yumuþaklýk kazandýrýrken ince çizgilere karþý bakým saðlar.

· Jojoba Yaðý Jojoba yaðý, pek çok þampuan ve besleyicide bulunmaktadýr. Kendi vücudumuzun sebumunda yer alan vitamin, mineral ve proteinlere benzer vitamin ve proteinler içermektedir. Jojoba yaðý, hücre yenilenmesini desteklerken ayný zamanda saçýnýzý ve cildinizi nemlendirir.

· Üzüm Tohumu Yaðý Üzüm tohumu yaðýný direk cildinize uygulayabilir ya da vitamin olarak alabilirsiniz. Üzüm tohumu yaðý, vitamin ve mineral açýsýndan oldukça zengindir. Cilde yumuþaklýk kazandýrýrken nem de saðlar.

· Macadamia Fýndýk Yaðý Macadamia yaðý, özel bir nemlendiricidir. Cilde yoðun nem verir. Macadamia fýndýk yaðý, cildimizin sebumunda önemli bir görevi olan palmitoleic asit içerir. Yaþlandýkça cildimiz bu asidi az üretmeye baþlar. Macadamia fýndýðý haricinde hiçbir bitki bu asidi içermemektedir.

· Süt Tozu - Pek çok doðal ürün, süt tozu içermektedir. Süt tozu, mükemmel bir arýndýrýcýdýr. Düzenli kullanýmda cildiniz pürüzsüzleþir.

· Zeytinyaðý Zeytin yaðý, mükemmel bir besleyici nemlendiricidir. Cildinizi ipeksi yumuþaklýða kavuþturur.

· Nane Yaðý Nane yaðý, mükemmel bir doðal iyileþtiricidir. Cildinizi canlandýrýr ve pürüzsüzlük kazandýrýr. Ayný zamanda baþ aðrýlarý ve kas aðrýlarýnýn giderilmesinde de oldukça etkilidir.

· Süt Dolabýnýzdaki süt, cildiniz için mükemmel bir üründür. Cildinizi pürüzsüzleþtirir. Kuru veya tahriþ olmuþ cilt için oldukça uygundur.
Avocado Oil (Persea americana)
Avocado Oil is one of the most penetrating oils. Technically, the avocado is a fruit; and the oil is mechanically pressed out of the dehydrated, thinly sliced fruit. Avocado Oil, if unrefined, is a pale or olive green. Clear Avocado Oil has been bleached; pale yellow Avocado Oil has been refined. Unrefined Avocado Oil will have a strong, green aroma and is rich in Vitamin A and D as well as lecithin, potassium, and chlorophyll. It is a very moisturizing oil and especially beneficial for rash, eczema, mature skin, parched skin, and aging skin.

Grapeseed Oil (Vitis vinifera)

A solvent, hexane, is used to extract Grapeseed Oil, so it is important that no hexane be left in the final product. This oil is mildly astringent and especially suited for acne or oily skin. Because it is primarily polyunsaturated, it is best refrigerated if it is to be kept for any length of time.

Jojoba Oil (Simmondsia chinensis)

Jojoba Oil is very similar to the natural oil our skin produces, though it is technically a liquid wax produced from the seed of the Jojoba simmondsia chinensis shrub. Usually, it is pressed but can be solvent extracted. For better stability, it is best to use natural Jojoba Oil that has not been decolorized. Botantist H. F. Link recorded the jojoba plant in 1822 in Baja California and named it after a fellow British botanist/explorer, T. W. Simmonds. Jojoba Oil is naturally moisturizing, healing, and beneficial for all skin types; it is an excellent scalp treatment. The best claim to fame for Jojoba Oil is that it has been accepted as a substitute for sperm whale oil, formerly often used in the manufacture of cosmetics (the U.S. Government banned whaling in the early 1970's)!

Macadamia Nut (Macadamia tetraphylla)
This oil is expressed from the rich macadamia nut, has a rather medicinal aroma, and is oily on the skin. It softens skin and is used in shampoos, conditioners, creams, and massage oils. This oil is recommended for dry and mature skin.

Olive Oil (Olea europaea)
Fully ripe, hand picked olives make the best oil, which is produced by crushing the pulp of the fruit and not the seed. Olive Oil is heavy and used in cosmetics and soaps. It can be used for massage and is best blended with a lighter vegetable oil. While it is filled with skin nutrients, its aroma will dominate a blend. It can be taken internally for cardiovascular disease and constipation.
Avokado_KutuSise20ml.jpg

Jojoba_KutuSise20ml.jpg

Bugün bunları aldım.Biraz önce bir tarafı acovado bir tarafı jojoba kullandım.Güzel bir yumuşaklık hissi verdi.Karışım içinse 2şer çay kaşığı kullandım sızma zeytinyağı ile birlikte.Bakalım yarın tıraştan önce bir deneyeyim Big Grin
Acaba sarı kantarın eklersek nasıl olur ?
Mühle r 89
Rossmann isana man
EJ sandalwood soup
Bugünkü tıraşımda denedim.Duşa girmeden yüzüme uyguladım.Tıraş kalitesine katkısı oldumu birşey diyemiyorum çünkü TABAC kullandım sabun olarak.Denemelerim devam edecek Smile
zeytinyagi kullanmaya basladim sonuc olumlu. elimde kayisi ve badem yagi da var. sirasiyla deneyecegim ayrica jilet omrunu uzattigini da dusunuyorum.
Ben birkaç kere denedim elimdeki yağ hissi pek hoşuma gitmemeye başladı.Ama güzel yumuşatıyor orası doğru. Tıraş öncesi sabunla da yıkamıyorum yüzümü artık daha çok tekniğimi geliştirmeye yöneldim yardımcı ürün olmadan Big Grin Yağla uğraşmak zor geldi biraz.

Ancak geçen sefer tahrişli bir tıraştan sonra yağtığım karışımı yüzüme sürünce baya rahatllattı şu jojoba yağının etkisi oldu sanrıım.
az once badem yagini denedim tirasta. zeytinyagindan daha iyi bence. her perdeden once ayri ayri uygulayip ellerimi sabunla yikiyorum. zahmetli ama vakit bolsa deger dogrusu.
makine çok yağ oluyor ama sonra temizlemesi sıkıntılı oluyor.
(25/03/2012, Saat: 01:44)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: az once badem yagini denedim tirasta. zeytinyagindan daha iyi bence. her perdeden once ayri ayri uygulayip ellerimi sabunla yikiyorum. zahmetli ama vakit bolsa deger dogrusu.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Proraso Pre and Post Shave Cream eternal77 124 131,563 04/04/2023, Saat: 02:13
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş öncesi doğru yüz hazırlığı Lord Sparhawk 78 88,320 04/04/2023, Saat: 02:09
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Kasesi oguzhan5069 2 2,784 24/08/2021, Saat: 09:39
Son Yorum: oguzhan5069
  Tıraş öncesi Şap kullanımı papazerigi 47 68,369 28/02/2021, Saat: 13:09
Son Yorum: Laylaylom
  watsons sakal yağı marek 38 27,864 21/02/2021, Saat: 03:32
Son Yorum: safporsuk
  Tıraş Öncesi Yağ ve Krem koozay 0 2,139 29/11/2020, Saat: 02:37
Son Yorum: koozay
  Tıraş Öncesi Yağ (Pre-Shave Oil) Kullanımının Fırçaya Zararı Sui Generis 7 7,497 22/09/2020, Saat: 18:39
Son Yorum: marv
  Ach brito glyce pre-shave sabun Saltuk 8 9,849 01/02/2020, Saat: 17:18
Son Yorum: salih kaya
  Flöid Pre-Shave Oil mrtkmsgl 15 10,541 19/05/2018, Saat: 00:25
Son Yorum: dikdik_s
  Loccitane Cade Traş Öncesi Yağ Onurper 7 11,751 26/01/2018, Saat: 12:18
Son Yorum: mrtkmsgl

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: