Kahve Sevenler
Üstat, aslı alüminyum ama çelikleri de var.
moka pot ile kahve yaparken hafif kremamsı köpük için;
kahve yukarıya çıktığı ilk anda ocaktan alıp fincana çok az doldurun, 1 çay kaşığı veya daha az esmer şeker ile iyice karıştırın daha sonra kalan kahveyi ilave edin. neopolitan espresso!
3d0847494a139d497c24698018e7d9dd.jpg
Arkadaslarlar starbucks dayim frenchPress icin 250gr iri çekilmiş kahve alicam onerisi olan var mi

Sent from my iPhone using Tapatalk
(18/09/2016, Saat: 14:57)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstat, aslı alüminyum ama çelikleri de var.

Tesekkurler
Konuyu takip ediyorum
Çelik alabilirim
(18/09/2016, Saat: 14:39)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @candova hocam kahveyi ne kadar koyuyorsunuz ?

Çeşme suyumu yoksa damacana su mu kullanıyorsunuz ?

Ben kahve yaparken damacana suyu kullanıyorum. Çay yaparken ise dikkat etmiyorum Big Grin

Ben yogun , şekersiz ve sütsüz sert sayılabilecek kahveleri severim. 3 cupluk mokapotu tek başına iciyorum. Kahveyi de sepetin %90 ı kadar koyuyorum genelde. Tabi kahve çok yoğun aromaliysa daha az olabilir. Damak zevkiniz ile alakalı tamamen.

Keyif için değil de uyanık kalmak için yoğun kafein ihtiyacınız olursa büyük boy starbucks cold brew sek deneyin. Barista'lar genelde sek  vermek istemiyor ama biraz ısrar edince buzsuz ve ilave susuz alabiliyorsunuz.
Ben genelde uzun yola çıkarken veya mesai yapacağım zaman içiyorum. Oldukça etkili oluyor.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(18/09/2016, Saat: 14:41)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman yaptığım son 2 demleme doğruymuş, çok az su kalması normal demek ki  Smile
Yalnız üstat, neden sıcak su? Soğuk olması lazım diye biliyorum.

Sıcak su koymanın sebebi şu,
Soğuk su kaynayana kadar cezvenin maruz kaldığı ısı kahve granüllerini biraz daha kavurabilir. Tadın acilasmasina yol açabilir. Bu konuda da çeşitli tartışmalar var. Deneme yanılma ile yola devam etmelisiniz.
Eğer kahveniz çok koyu olmuşsa fincana koyduktan sonra sıcak su ekleyip seyreltebilirsiniz. Moka yöntemi bana göre diğerlerine gore su karıştırmaya izin veriyor.

Ve Moka potu asla bulaşık makinesine koymiyoruz ve elde deterjan ile yikamiyoruz. Yoksa hayattaki tecrübe hanenize bir adet alüminyum Moka potu eklersiniz. Big Grin
Elde yikayinca mutlaka biraz kahve yağı Moka potta kalır. Böylece doğal bir kaplama oluşmuş olur. Bir çok insan bu yağın her seferde daha lezzetli kahve yapmaya yardımcı olduğunu söyler.

Yıkadıktan sonra iyice kurulayip biraz havalandirip dolaba kaldirmalisiniz yoksa küf yapıyor. Eğer azıcık küf yaptıysa su kaynatın geçer gecmiyorsa atıp yenisini alın Smile

Valla benim de uzun yolculuklarda çok uykum gelir, hatta bazen dayanılmaz hal alır. Bu nedenle bayram tatilinden önce sabah erkenden çıktığım bir seyahat için üşenmedim, bir termos dolusu filtre kahve yaptım. Kafeingo'da karton bardak hediye etmişti, onları da yanıma aldım, kahveyi içerek yoluma devam ettim ve uyku krizlerini aştım.
(18/09/2016, Saat: 16:39)candova Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sıcak su koymanın sebebi şu,
Soğuk su kaynayana kadar cezvenin maruz kaldığı ısı kahve granüllerini biraz daha kavurabilir. Tadın acilasmasina yol açabilir. Bu konuda da çeşitli tartışmalar var. Deneme yanılma ile yola devam etmelisiniz.
Eğer kahveniz çok koyu olmuşsa fincana koyduktan sonra sıcak su ekleyip seyreltebilirsiniz. Moka yöntemi bana göre diğerlerine gore su karıştırmaya izin veriyor.

Ve Moka potu asla bulaşık makinesine koymiyoruz ve elde deterjan ile yikamiyoruz. Yoksa hayattaki tecrübe hanenize bir adet alüminyum Moka potu eklersiniz. Big Grin
Elde yikayinca mutlaka biraz kahve yağı Moka potta kalır. Böylece doğal bir kaplama oluşmuş olur. Bir çok insan bu yağın her seferde daha lezzetli kahve yapmaya yardımcı olduğunu söyler.

Yıkadıktan sonra iyice kurulayip biraz havalandirip dolaba kaldirmalisiniz yoksa küf yapıyor. Eğer azıcık küf yaptıysa su kaynatın geçer gecmiyorsa atıp yenisini alın Smile

Sıcak su olayını bir deneyeyim bakalım.
Sert kahveyi sevdiğim için seyreltmeye gerek duymuyorum, zaten öyle olsaydı americano içerdim.
Bahsettiğiniz diğer hususları biliyorum.
Bilgilendirme için teşekkürler. Afiyet olsun Smile
960024225857e67135f6854725f03547.jpg

Benim moka port aliminyum olanından

@ihtilaf hocam gönül ister bütçe ister inşallah rancillo makina alırız bir gün ozaman beraber içeriz kahvemizi hep Türk kahvesi , çay olmaz

Arkadaşlar güzelce açıklamış zaten benimde bildiğim hususlar bilmediğimiz hususlarda çıkıyor örnegin sıcak su ile yapma
Bir nevi beyin fırtınası yapıyoruz sorular sorarak

Ben bir tatlı kaşığı ile koyuyorum ozaman alt haznede hiç su kalmıyor ve kahve hafif bir tatda oluyor eğer yoğun kıvamda istersem ozaman filtre kabının tamamına yakını dolduruyorum fakat bu sefer alt haznede epey su kalıyor

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Filtre Kahve Makinesi Önerisi krub 45 19,335 21/08/2022, Saat: 13:00
Son Yorum: alpella42
  Puro Kültürü ve Puro Sevenler (+18) 3RD1 26 11,063 09/09/2020, Saat: 15:13
Son Yorum: BigHillMe
  Suşi Sevenler :D yarhasan 17 17,452 06/05/2020, Saat: 19:04
Son Yorum: onurcakmak
  Nargile Sevenler yarhasan 22 33,665 24/03/2013, Saat: 18:14
Son Yorum: tamer26

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: