Adjustable DE Alet Seçimi
#1
Öncelikle konuyu nereye açacağımı bilemediğimden buraya açtım, konu yanlış yerdeyse aynen taşınırsa sevinirim. Geleneksel tıraşa yeni başlamış biriyim, 6 aydır baya bir harcama yaparak, bazen hafif çizerek alarak zevkle geleneksel tıraş oldum. Buradaki bazı üstatlara özelden mesaj atarak birçok konuda fikir aldım, sağ olsunlar onlarda kırmadan sorularımı cevapladılar. Fakat adjustable konusunda kime danışsam etsem bilemediğimden, ayrıca birazcıkta foruma yabancılık çekmemek için bir cesaretle konuyu açtım. DE89 ve Dovo Shavette kullanan birisi olarak gönlüm 1 haftadır adjustable aşkıyla yanıp tutuşmaya başladı. Fakat aklıma takılan konular var. Öncelikle adjustablelar pahalı olduğundan evladiyelik birşey almak istiyorum. Tamda burada tıkanıyorum. Yanlış bilmiyorsam Progresslerin alttaki plastik zımbırtısı sorunlu, zamanla bozuluyor. Future'ın ise içteki yayın paslanma gibi bir sorunu var. Vision zaten bulunmuyor. ATT'nin Rhodium kaplamalı Gillette'leri el yakıyor. Kısaca ben büyüklerimden akıl istiyorum bu konu hakkında. Ayrıca konu hakkındaki üstatlar bir araya gelse, adjustableları eksileriyle artılarıyla tanıtan bir rehber yapsa, bu rehberi "sticky" yapsalar forumda çook güzel olur diye düşünüyorum. Belki çok şey istiyorum ama benim gibi acemiler pat diye görür rehberi kafa şişirmek zorunda kalmazlar. Blush
Cevapla
#2
Progress bence kaliteli, kırılırsa da @mcorco stili yaparsınız Smile

Bulursanız Mergress alın, progresin çevirme aparatı metale dönüştürülmüş hali.

Rodyum fatboya da gerek yok bence, nikel çok da iyi gider diye hissediyorum. Maddi durum sıkıntı olmazsa rodyum olsun isterim ayrı bir konu.
www.BarbarosRazors.com

WWW
Cevapla
#3
Bu konulara göz atın,faydası olacaktır.http://geltir.com/thread-2896.html

http://geltir.com/thread-2302.html

http://geltir.com/thread-590.html
Cevapla
#4
Hangisini alırsanız evladiyelik olur ve pişmanlık duymazsınız. Sonra diğerlerinden hangisini buna arkadaş alsam diye düşünürsünüz.

Her ürünün seveni var. Önerim o nedenle siz hoşunuza gideni alın.

Progress'in altındaki plastik zımbırtı sorunlu değil sadece estetik olarak beğenmeyenler var. Aleti o zımbırtı sayaesinde yere dik koyabiliyorsunuz. Ağırlığı ve dengesi yerinde , kısa sapı sayesinde rahat manevra yapan bir alettir. Son kuruşuna kadar hakkını verir.

Futur tam bir muhendislik harikası. Kafası büyük diye olumsuz eleştiriler alsa da progress'e göre bir acemi için tek perdede daha yakın ve tahrişsiz tıraş sağlayabilir. Gereken itibarı görememiş bir alet olduğunu düşünüyorum. Parlak krom Sevmeyenlere mat krom ve altın kaplama seçeneği de sunuyor.

Slim/Fatboy/Black beauty gibi TTO mekanizma severlere hitap ediyor. Ağırlık ve dengeleri yoruma açık. Vintage meraklıları için diyebilirim. Bence olmasa da olur. Peşinden koşmaya gerek yok.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
WWW
Cevapla
#5
Gillette Serisi,artılar;

* jilet yükleme kolaylığı
* sağlamlık
* denge ve ergonomi
* Aşırı agresif ayarda bile güvenli
* kolay ayar
* kusursuz işçilik o yıllardaki kaliteye merkur henüz gelemedi
* üst düzey estetik
* burun bölgesi altında etkili

eksiler,

* Üretim yok
* Agresif ayarlarda jilet akışkan değil (sakala takılıyormuş hissi)
* yumuşak ayarlar da jilet etkin değil (bazen çok tekrar gerektiriyor)
* yumuşak ayarlarda jileti daha dik tuttuğu için jilet batıcı olabilir (mild ayarlarda jilet silo yada hazne içinde bükülmeden durduğu için hızlı temas durumlarında batıcı)

Futur,artılar

http://geltir.com/thread-94-post-41929.html#pid41929

* En yakışıklı DE alet
* kolay jilet yükleme
* taretsiz ayar sistemi ara değerlerde ayar imkanı veriyor
* @1. ayarda Progress ve Slimden daha agresif.
* Toplam ağırlık ve barın eğimiyle kaygan bir alet
* ağırlığı dolayısıyla yumuşak jiletleri etkin şekilde kullanabiliyor


eksiler,

* Kontrol diğer DE lere göre zayıf.
* İri kafa ve etli sap yüzünden feedbackler zayıf kalıyor.
* Sap biraz daha hafif ve içi biraz daha boş olsa kafa kontrolu iyileşebilir.
* Sap'a tırtık,desen vs lazım alta doğru boğum da olmasa elden kayıp gidecek.
* Üst kapağa bumerang eğitimi lazım yerine gelmesi için.
* Tıraş sırasında ayar değişimi,ıslak eller sayesinde felaketle sonuçlanabilir.
* Jilet sürülmesi TTO aletler kadar pratik değil.
* Yeni başlayanların ve el kontrolü zayıf olanların tecrübe kazanmadan kullanmaması gereken bir alet.
* bazı seriler jileti asimetrik tutuyor

Progress,artılar

* Ayarlı aletler içinde jileti en sağlam,sabit ve düzgün tutan alet
* ara değerlerde ayar
* tıraş sırasında güvenli ayar değişimi
* Dengeli kafa
* mild ayarlarda son derece konforlu
* Futura göre burun bölgesi altında daha etkili
* Muhle ayarlı alet yapana kadar lider kalacak

eksiler,

* iki parça olması,kapak ve kafa oklarını denk getirme dikkati
* bazı serilerde kafa ve saptaki noktalar kayık oluyor
* agresif ayarlarda Futur kadar batıcı
* Sap HD yani 34C HD tasarım olsa elde daha rahat duracak
* bazı serilerde sap kaplama dökülmesi

Yukarıdaki aletlerin genel eksiği,

* Gillette aletlerde ayar değiştikçe sweet spot çok değişmez
* Merkurler de değişir ve sap-yüz açısının artmasıyla (agresif ayarlarda açı artar ) merkur aletler daha batıcı olur
* Gillette 5,6,7 ayarlarda daha konforlu
* Merkur 3. ayarın altında daha konforlu

Ayarlı alet tercih etmiyorum.Gillette serisinden Parat,Rocket'i ayarlı olanlara tercih ederim.
Gillette serisinden ayarlı favorim uzun siyah saplı super adjustable AKA Black Beauty

Merkur serisinden 34C ve 38C yi Futur ve Progresse tercih ederim
Cevapla
#6
+1 Gilette Black Beuty
Cevapla
#7
Zaman ayırıp cevap veren ve verecek olan tüm üstatlara teşekkür ediyorum.
@theunnamed üstadım, Mergress aradım mamafih bulamadım. "Yok sattı" dedikleri bu olsa gerek. İskambil kağıdında "White Centurion" neyse (destesi 5$ olan bu arkadaş 250$-500$ bandında gidip geldi) Mergress'te tam o konumda. Alan satmıyor, satan çıksa eli cidden yakar. Rhodium olayınıda düşünme sebebim, eğer bu seneki telefon sezonu tıraş çıkarsa (son umudumuz Note 4), "tıraştan" geçen bu telefon sezonunun şerefine alıcam Big Grin.
@onur98 üstadım, Progress konusunda plastiği sorunlu derken kırılganlığından bahsettim. Evet alet dik duruyor belirttiğiniz gibi, ama kırılırsa yıkılırım ben o an Smile. Ayrıca dediğiniz gibi, ileride kesinlikle arkadaşsız kalmayacaklar Big Grin.
@ihtilaf üstadım, Öncelikle üşenmeyip tek tek yazdığınız için ayrıca konuyu sabitlediğiniz için çok teşekkür ediyorum, umarım birileri bu konudan yararlanırsa ufak isteğimizin bir anlamı olmuş olur. Siz böyle uzun uzun sıralayınca adjustable aletlere ("Pro-Mer"gress dışında) cidden büyük bir acaba dedim. Benim adjustable istememin sebebi yükleme pratikliğinden ziyade agresif ve mild bir alete aynı anda sahip olmaktı. Sanırım bunun yerine ya agresif bir alet alıcam ve DE89'la beraber kullanacağım yada ATT gibi sap + farklı kafa fonksiyonlarına sahip bir alet alıcam. ATT'nin kafalardaki işçiliğinin iKon'a nispeten estetik açıdan "kusurlu" olduğunu okudum forumda. Ayrıca, ATT'ler de base-plate'in jileti tutuşu tek çıkıntıyla olması (Demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir. Literatüre yabancı olunca zor oluyor bu olaylar Big Grin) jilet tutuşunda sorun olur mu dememe sebep oluyor. Kullanıldığına göre alet yersiz bir düşünce ama ne bileyim, jilet 3 farklı yerden sabit olursa daha güvenli olur gibi düşünüyorum. Ayrıca o paraya değer mi sorusu var. Sonuçta kendi param değil harcamayı düşündüğüm para, birşey denilmiyor olsada harcamalarıma, ben rahat edemiyorum, tekrar tekrar sormamda heralde bu sebepten. İlerde kendi paramı kazanınca "gülücüklü usturada" alırım altın kaplama fatboy'da belki, kim bilir Big Grin.
Cevapla
#8
Progress alın rahat edin, mergress içinde ayrıca para ödemeyin kendiniz ahşaptan yapın daha yakışıklı olacaktır eminim.
Çok kullanışlı bir alet sapındaki plastiğe takılmayın kırılsada kullanabilirsiniz Smile
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Cevapla
#9
Son 4 tirasimda progress kullaniyorum. DE alet tecrübem ws classic, rimei ile sınırlı. Benzer sebeplerle yani hem saldirgan hem de yumuşak , hibrid bir alete sahip olmak istediğim icin progress tercih ettim. Zaten ayarlı aletlerde cok fazla secenek yok ayarsiz aletler gibi. Futur'un tasarımını cok begenmeme ragmen ustatlarin agresif yorumlarindan sonra vazgectim. Progress icin diyebileceklerim; gercekten cok işlevsel. Işe yarıyor. Mekanizması sorunsuz ve basit. Benimki kalibrasyonu hazır geldi Allahtan. Sadece biraz daha gösterişli ve guzel bir sapı olabilirdi. Işini cok iyi yapmasina ragmen bu aralar gözüm ikon'lara kayıyor mesela. Ama cok yakışıklı bir alet degil de isini iyi yapan kullanışlı günlük tirasta ideal tahriş etmeyen bir alet icin progress derim.
Cevapla
#10
(29/09/2014, Saat: 19:49)yigitemre Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Zaman ayırıp cevap veren ve verecek olan tüm üstatlara teşekkür ediyorum.
@theunnamed üstadım, Mergress aradım mamafih bulamadım. "Yok sattı" dedikleri bu olsa gerek. İskambil kağıdında "White Centurion" neyse (destesi 5$ olan bu arkadaş 250$-500$ bandında gidip geldi) Mergress'te tam o konumda. Alan satmıyor, satan çıksa eli cidden yakar. Rhodium olayınıda düşünme sebebim, eğer bu seneki telefon sezonu tıraş çıkarsa (son umudumuz Note 4), "tıraştan" geçen bu telefon sezonunun şerefine alıcam Big Grin.
@onur98 üstadım, Progress konusunda plastiği sorunlu derken kırılganlığından bahsettim. Evet alet dik duruyor belirttiğiniz gibi, ama kırılırsa yıkılırım ben o an Smile. Ayrıca dediğiniz gibi, ileride kesinlikle arkadaşsız kalmayacaklar Big Grin.
@ihtilaf üstadım, Öncelikle üşenmeyip tek tek yazdığınız için ayrıca konuyu sabitlediğiniz için çok teşekkür ediyorum, umarım birileri bu konudan yararlanırsa ufak isteğimizin bir anlamı olmuş olur. Siz böyle uzun uzun sıralayınca adjustable aletlere ("Pro-Mer"gress dışında) cidden büyük bir acaba dedim. Benim adjustable istememin sebebi yükleme pratikliğinden ziyade agresif ve mild bir alete aynı anda sahip olmaktı. Sanırım bunun yerine ya agresif bir alet alıcam ve DE89'la beraber kullanacağım yada ATT gibi sap + farklı kafa fonksiyonlarına sahip bir alet alıcam. ATT'nin kafalardaki işçiliğinin iKon'a nispeten estetik açıdan "kusurlu" olduğunu okudum forumda. Ayrıca, ATT'ler de base-plate'in jileti tutuşu tek çıkıntıyla olması (Demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir. Literatüre yabancı olunca zor oluyor bu olaylar Big Grin) jilet tutuşunda sorun olur mu dememe sebep oluyor. Kullanıldığına göre alet yersiz bir düşünce ama ne bileyim, jilet 3 farklı yerden sabit olursa daha güvenli olur gibi düşünüyorum. Ayrıca o paraya değer mi sorusu var. Sonuçta kendi param değil harcamayı düşündüğüm para, birşey denilmiyor olsada harcamalarıma, ben rahat edemiyorum, tekrar tekrar sormamda heralde bu sebepten. İlerde kendi paramı kazanınca "gülücüklü usturada" alırım altın kaplama fatboy'da belki, kim bilir Big Grin.
bulumaz olurmu hiç marketde bile var Smile
http://geltir.com/thread-3174.html
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
WWW
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullandığınız En Mild Alet? FearOfATG 55 2,448 9 saat önce
Son Yorum: onurcakmak
  DE Alet Seçimi Genel iceman_54 187 68,935 20/08/2018, Saat: 13:22
Son Yorum: dikdik_s
  EJ DE89 - Slim adjustable black beauty arasındaki fark merg 5 4,382 24/08/2014, Saat: 01:31
Son Yorum: merg

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi