Lada Samara
ilandaki araç
lada oka
Tükiyeye hiç gelmedi biri kesin dönüşte getirmiştir
hiç parça bulma imkanınız yok
enazından bunu almayın

oka_07.jpg
Bu kadar güzel ve derinlemesine bir incelemeden sonra ben olsam Lada Samara falan almam.
Allah'a şükür Lada Samara'm yokmuş.
@MrOrco başkan gerekenleri yazmış sağolsun.
Ekonomik gerekçelerle alınan eski model araçların tamir gider ve masrafları gercekten can sıkıyor.
90bin km'lerde megane1(1999) sahibiyim. Bakımını aksatmam ,ozenli kullanırım. Ama daha yeni beyin gitti. 400tl buharSmile
Ivır zıvır bir sürü masraf. Satıp arabaya harcadığım parayi ustune koysaydim ( gerçi bu mantık da sakat bir mantık ama neyseSmile ) çok daha yeni ve sorunsuz bir arabam olabilirdi.
Ama asıl sorun Güzel ve Bahtsız Türkiye'min acınası trafik ve toplu taşıma çilesi.
Ahkam kesmek istemiyorum. Forumumuzda bu konuda cok cok değerli bilgiler verecek nice üstat var. Ama petrolü olmayan ülkemin, güzel kentinde, yaşadığım kentte bisiklet yollarının kaldırılmasını anlayamıyorum.
Konuyu saptırdım. Burda keseyim.
Trafikte herkese bol şansSmile
ben lada samaranın sedan kasa olanını aldım (broadwaye benzeyen)
parcası ucuzdur kolay bulunur meselesınde bu kesınlıkle soylenmelı

arka tamponum kırık fiberle onarılmıştı çok kötü duruordu alırken
telefon açıp sordum nekadar sıfır tampon 75tl 100tl gibi fiyatlar aldım
aracı aldıktan sonra ilk işim tamponu yenilemek olacaktı

sedanın tampon farklıymıs
Türkiyeye sedan lada samara çok az gelmiş
fiyat 380 tlmiş iyi hadi alalım dedik
siparişle gelirmiş Smile elde yokmus

6-7 ay gelmedi o tampon...

illa niyetlenen varsada sedanından uzak dursun Smile
ılkı 93 model,ıkıncısı 95 model ve sonuncusu 2007 model vega olmak uzere 3 adet ladam oldu bugune kadar.ucuyle de sorun yasamadım hıc.93 model olanın yagı ve yag fıltresı 2000 yılında degıstırmısdım ılk olarak cok ıyı hatırlıyorum.95 model olan gazlıydı ve kesınlıkle hıc bır problem cıkarmadı ama uzerındekı tertıbat zamanının en ıyı kalıte tertıbatlarından bırıydı;yanlıs hatırlamıyorsam ıtalyan malı bır tupdu.vegayı satmayacaktım ama yasadıgım yerden bır cocuk yalvar yakar olup bır de aldıgım rakamın cok ustunde bır rakam teklıf edınce dayanamayıp sattım.hala daha sureklı gozumun onunde arac ve cocuk neredeyse hıc ustunden ınmıyor aracın.
sanıyorum bu ısde aracın sahıbının aracı nasıl kullandıgı ve bakımını yapıp yapmaması cok cok onemlı.93 model olan ladayı 2000 yılında benım enısdeye verdık ve adam dag tas demeden kullandı aracı.sonunda beledıye baskanı olunca makam aracı geldı de lada yıne aynı sehırden bır delıkanlıya gıttı.cocuk hala bınıyor.bu arada butun bakımlarını yaptırdıgını cok ıyı bılıyorum benım enısdenın kullandıgı sure zarfında.
vegayı ızmırden genc bır doktordan almısdım.adam ızmır manısa arasında gıtmıs gelmıs sureklı.sıfır almıs ve heves ıle sureklı servısıne goturmus her 5000 kmde bır bakım ıcın.ben alınca ılk olarak servıse sokup butun onemlı bakımlarını yenıden yaptırdım.sımdı bu araclar sıze nasıl sıkıntı cıkarsın?

@tugruldogan

Hocam sizde söylemişsiniz bahsettiğiniz durumdaki araçlar istisna
sıradan samaralar 3-4 iken boylesine 10 15 isteyenler var

o fiyatlara neler neler alınır

dar bütce için secim yapılacak araclar degiller
Yanlis anlasilmasin ben alinir bu arac demedim.kendi araclarimla ilgili tecrubemi aktardim.eger bana sorulursa alir misin almaz misin diye cevabim almam olur.ne alirdin diye sorulursa da cevabim alfa romeo 156 2.0 ts olur Smile eger cok cok temizini bulursam benim yarisi satip yeniden bir 156 edinmek gibi bir hayalim de yok degil Smile
(07/01/2015, Saat: 04:44)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Samara hakkındaki her bilgiyi istemeden edindim
tavsiyelerimin özeti : ALMAYIN

ama yinede alıcam diyorsanız şunları hatırlayın

bana soylenenlerle benım yaşadığım tezatları yanyana yazıyorum Smile

*yakıtta ekonomiktir : sıfır motor yaptırıp arabanın fiyatı kadarda motora ve kaputun altındaki her parça harcayıp yenilesemde olmadı. bi lpg kaçırır yaptırısın benzin aracın ıcıne buharlasır, havalandırırsın bıyerden benzın sızar, hersey yolunda dersın 50 lıralık benzınle 5 kısa mesafe yapamazsın...

*parcaları ekonomıktır : bu dogru ama okadar cok sey degıstırmem gerektıkı toplamda japon otodan mercedesten pahalıya geldı 150 kalemın uzerınde seyı yenılemem gerektı oyle ufak tefek ırılı ufaklı seyler yuzunden surundukkı tedarıkıde sorunlu bazı seylerın mahfoldum ayrıca parcalar ekonomık oldugu kadarda dayanıksız iscilik her markada aynı zarar katmerli katmerli

*taban sacı neredeyse tamamının çürük kriko vuracak yer bulamayıp saşeden salıncaklardan kriko vurmanız gerekebiliyor 5dklik lastik değiştirme işi gününüzü yiyip sizi çıldırtabilir

*aynı nedenden dolayı bir koltugunuzun rayının oturdugu taban sacı çürüdüğünde Dünyayı yatay görmeye başlarsınız

*su alır! motor almayalımda enazından yagmurdan koruru diye alıyorsanız park halindeyken bile bagajınıza oluk oluk su dolar arka koltuklar bile su küf pas içinde kalır bagardan yeri görebileceğiniz delikler oluşması 3-4 ayı geçmez

*galvanizli sac var kolay cürümez kaporta yalanlarını unutun : inanılmaz bir hızla çürüyor elimde 6 ay kadar kaldı hızına inanamadım bu deformasyonun

*kırılıp dökülenler: kapı kolu kırıldı kılıt dugmesi kırıldı torpido kırıldı gıbı ufak seylerı anlarım kı evet bunlarda kırıldı ama el frenıde kırılıp elınızde kalmasın bızahmet
degıstırmeye gıttıgınızde eskısının kaynagı yuzunden yenısınıde takmakda zorlanmayın Smile

*tatıle gıdemıyorsanız lada alın : ayaklarınızda suya gırsın evet sıgorta kutusu cıvarından paspasa önede su alıyor

*frenler : köklemeden durmayan durmaya niyetlendiginde inanılmaz seslerle uzun bir fren mesafesinde durup kesin durmadaım girdim ben bi yere bu sesde onun sesiydi hissini sık yasarsınız

*jigle tertibatı : arabada manuel jigle var Smile acemiliklerimde bana yardım etmeye calısan usta soforler dahı cok sıkıntı yasadılar jıgle kullanmak sanat ve bızler sanatcı degılız Smile

*oturma pozısyonu : yerde bır yastık varmısta ona oturuyormuscasına yerdesınız
oyle oturma posızyonu yok...

*km : her lada samara 90 80 bım kmlerde gezer durur nedenı ıbrenın 99.999 da kendını sıfırlaması (gosterce calısıyorsa kı cok nadır bır durumdur) kmyı bılemezssınız yınede

*hararet : sıfır motor sıfır kapak (taslama degıl) uste elınde rektefe sıfır pıstonlar sıfır subaplar sıfır radyator vs yınede aman dıkkat hararet yaptırma dıye uyarı ustune uyarı ıulk hararette yıne elımızdesın uyarılarını cok aldım sukur hararet yaptırmadım ama bunun heran sızı bekleyen bır durum oldugunu bılın
tofas fanı takmak butonla sureklı calıstırmak gıbı sanayı yontemlerı ıse yaramıyor
dedıgım gıbı her an bu tehlıke mevcut ve sonu en ıyı ıhtımalle kapak taslatma kapakda taslama payı yoksa sıfır kapak... kotu ıhtımallede rektefıye

*elektrık aksamı : sorunlu aku bosaltır habire takviyekablaso ve takviye yapabilecek bir arkadaşınız olsa iyi olur sık gerekecek Smile silecek açarsınız far yanar gibi inanılmaz kolunara hiç girmiyorum

mesaja aklıma geldıkce guncelleme yapacagım Big Grin

bu aracla neredeyse eşzamanlı olarak nişanlıma hundai getz 2009 alındı
toplamda araca harcadıklarımızı benim aracı aldıgımla sattıgım zaman arasında karşılatırdım

getze 300 lira civarında para harcandı (gaz ayarı bakım yag değişimi)
ben benim kulusturu yurur tutabilmek için 2500.tlden fazla harcadım

paranoyak oldugum ıcın harcamalarını kalem kalem not ettım
dıleyenlerle paylasabılırım Smile

ögrendiğime göre bana satan arkadaşata baya bir masraf etmiş
alan da komple boyatma taban sacı yaptırma vs dusuncelerdeydı
benden oncesıyle sonrasıyla 4 bınlık araba son 3 sahıbıyle
sanayıye 15.000 tl ustunde para bırakıyor

Üstad, size zahmet şu harcama kalemlerini görme imkanım var mıdır? Epeyce merak ettim Smile
Muhabbetle..

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: