Lada Samara
(07/01/2015, Saat: 15:34)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Allah'a şükür Lada Samara'm yokmuş.
@MrOrco başkan gerekenleri yazmış sağolsun.
Ekonomik gerekçelerle alınan eski model araçların tamir gider ve masrafları gercekten can sıkıyor.
90bin km'lerde megane1(1999) sahibiyim. Bakımını aksatmam ,ozenli kullanırım. Ama daha yeni beyin gitti. 400tl buharSmile
Ivır zıvır bir sürü masraf. Satıp arabaya harcadığım parayi ustune koysaydim ( gerçi bu mantık da sakat bir mantık ama neyseSmile ) çok daha yeni ve sorunsuz bir arabam olabilirdi.
Ama asıl sorun Güzel ve Bahtsız Türkiye'min acınası trafik ve toplu taşıma çilesi.
Ahkam kesmek istemiyorum. Forumumuzda bu konuda cok cok değerli bilgiler verecek nice üstat var. Ama petrolü olmayan ülkemin, güzel kentinde, yaşadığım kentte bisiklet yollarının kaldırılmasını anlayamıyorum.
Konuyu saptırdım. Burda keseyim.
Trafikte herkese bol şansSmile

Bisiklet candır Smile Ben de bu geçtiğimiz yaz bir yol bisikleti almıştım, 1000 km kadar yol yaptım Sakarya'da.. Gerçi ben spor maksatlı kullandım ama ikamet ettiğim yer müsaade etseydi seve seve ulaşım için de düşünürdüm..
Hangi şehirde yaşıyorsunuz?
(07/01/2015, Saat: 17:25)tugruldogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ılkı 93 model,ıkıncısı 95 model ve sonuncusu 2007 model vega olmak uzere 3 adet ladam oldu bugune kadar.ucuyle de sorun yasamadım hıc.93 model olanın yagı ve yag fıltresı 2000 yılında degıstırmısdım ılk olarak cok ıyı hatırlıyorum.95 model olan gazlıydı ve kesınlıkle hıc bır problem cıkarmadı ama uzerındekı tertıbat zamanının en ıyı kalıte tertıbatlarından bırıydı;yanlıs hatırlamıyorsam ıtalyan malı bır tupdu.vegayı satmayacaktım ama yasadıgım yerden bır cocuk yalvar yakar olup bır de aldıgım rakamın cok ustunde bır rakam teklıf edınce dayanamayıp sattım.hala daha sureklı gozumun onunde arac ve cocuk neredeyse hıc ustunden ınmıyor aracın.
sanıyorum bu ısde aracın sahıbının aracı nasıl kullandıgı ve bakımını yapıp yapmaması cok cok onemlı.93 model olan ladayı 2000 yılında benım enısdeye verdık ve adam dag tas demeden kullandı aracı.sonunda beledıye baskanı olunca makam aracı geldı de lada yıne aynı sehırden bır delıkanlıya gıttı.cocuk hala bınıyor.bu arada butun bakımlarını yaptırdıgını cok ıyı bılıyorum benım enısdenın kullandıgı sure zarfında.
vegayı ızmırden genc bır doktordan almısdım.adam ızmır manısa arasında gıtmıs gelmıs sureklı.sıfır almıs ve heves ıle sureklı servısıne goturmus her 5000 kmde bır bakım ıcın.ben alınca ılk olarak servıse sokup butun onemlı bakımlarını yenıden yaptırdım.sımdı bu araclar sıze nasıl sıkıntı cıkarsın?

Siz o zaman 2. el piyasasının nabzını sık sık yoklamışsınızdır Smile
Çok farklı yorumlar alıyorum, kimisi hemen satılıyor diyor, mesela eniştem de- kendisi araba alım-satımıyla geçinir- aman hiç uğraşma piyasası yoktur diyor.
Siz ne dersiniz bu işe?

Ayrıca @McOrco size bilhassa teşekkür ediyorum yorumlarınız için; önemsemediğimi sanmayın sakın lütfen.. Ben sadece genelden bir çıkarım yapmaya çalışıyorum; bu arayış vesilesiyle olumlu/oılumsuz fikir beyan eden birçok kullanıcının görüşünü aldım.. Şu an da açıkçası 1-2 ilan üzerinden değerlendiriyorum durumu, ki bir tanesi için bilhassa arabalarla oldukça ilgilenen bir teknisyen abimin teşviki söz konusu Smile
Elbette nasip bu işler, belki çok temiz bir araç bulmuş olma ihtimalimiz var; bu da meseleyi benim için biraz daha kurcalamayı gerektiriyor anlayacağınız.. Bir de sizin de ayrıca piyasası ile ilgili fikirlerinizi öğrenmek isterim?
Muhabbetle..
(09/01/2015, Saat: 14:41)zaharya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bisiklet candır Smile Ben de bu geçtiğimiz yaz bir yol bisikleti almıştım, 1000 km kadar yol yaptım Sakarya'da.. Gerçi ben spor maksatlı kullandım ama ikamet ettiğim yer müsaade etseydi seve seve ulaşım için de düşünürdüm..
Hangi şehirde yaşıyorsunuz?
Yalova'da yaşıyorum. Bu kent bisikletle ulaşım için çok uygun aslında. Bisiklet yolları tamamen kaldirilmadan önce bisiklet kullanan kisi sayısında gözle görünür bir artış olmuştu. Ben havalar müsaade ettigi zamanlarda bisikletle okula giderim. Sadece benim okulda 3 öğretmen arkadaş bisiklet almıştı ve zaman zaman bisikletle okula gelmeye başlamıştı.
Iyi km yapmissiniz @zaharya komşum. Bisiklet tutkusu bambaşka birşey. Umarım bu konuda bilinçlenme artar.
(09/01/2015, Saat: 14:28)zaharya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad, size zahmet şu harcama kalemlerini görme imkanım var mıdır? Epeyce merak ettim Smile
Muhabbetle..

Hocam ilk parça listem sonrasında üstüne baya birekleme yapıldı
bunlar orjinal 2. kalite parça olarak anadolu araçlar güvenotodan tedarik edilince
900 civarı tuttu

Adet Parça

1 82.80 piston segman pim takım.
1 takım conta
1 subap takımı.
1 subap lastigi takımı
1 devirdaim.
1 ana yatak + kol yatak standart ölçü
1 termostat.
1 triger set
1 V kayışı
1 krank ay yatağı - yarım ay
1 triger set keçe 1 ad. 80x100x10 + 2 ad. 28x42
1 Hortumlar kelepçeler
1 Radyatör
1 Buji takım
1 yağ fitresi
1 hava filtresi
1 Benzin filtresi
1 Radyatör depo kapağı
1 fan müşiri. 68/82
1 hararet müşiri
1 yağ müşiri
1 rölanti müşiri
1 radyatör depo
1 radyatör depo lastiği

1 kilitli benzin depo kapağı
1 hava filtre kutusu uç boru
1 kilit butonu
1 kalorufer ısı kontrol butonu yada kalorufer devir dugmesi

fren hidrolik yağı dot3
sıvı conta siyah

+2 defa çekici masrafımız oldu Smile

1250 usta motoru ındırmesı kaldırması rektefıyecının silindir blogunu taşlaması

sonrasında silindir kapagının taşlanamayacak kadar çok taşlandığıkapakda pay kalmadığı anlaşılınca kı normaldir ladada sürekli conta yanar kapak taşlatılır

yan sanayi silindir kapağı alındı orjinaline para yetmedi artık 520tl

http://www.sarnicoto.com/urun/824/lada-s...anayi.html
(09/01/2015, Saat: 14:53)zaharya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Siz o zaman 2. el piyasasının nabzını sık sık yoklamışsınızdır Smile
Çok farklı yorumlar alıyorum, kimisi hemen satılıyor diyor, mesela eniştem de- kendisi araba alım-satımıyla geçinir- aman hiç uğraşma piyasası yoktur diyor.
Siz ne dersiniz bu işe?

Ayrıca @McOrco size bilhassa teşekkür ediyorum yorumlarınız için; önemsemediğimi sanmayın sakın lütfen.. Ben sadece genelden bir çıkarım yapmaya çalışıyorum; bu arayış vesilesiyle olumlu/oılumsuz fikir beyan eden birçok kullanıcının görüşünü aldım.. Şu an da açıkçası 1-2 ilan üzerinden değerlendiriyorum durumu, ki bir tanesi için bilhassa arabalarla oldukça ilgilenen bir teknisyen abimin teşviki söz konusu Smile
Elbette nasip bu işler, belki çok temiz bir araç bulmuş olma ihtimalimiz var; bu da meseleyi benim için biraz daha kurcalamayı gerektiriyor anlayacağınız.. Bir de sizin de ayrıca piyasası ile ilgili fikirlerinizi öğrenmek isterim?
Muhabbetle..

trafik polisi dayım aynı zamandada motor ustası uzun yıllar ladaya bindi
onun gazı ile aldım hocam kanser nedeni ile ki bu ara ailemizde grip gibi
herkes kanser oluyor canıyla ugrasmaya baslayınca haliyle gel ladamla ılgılen dıyemeyıp
ortada kaldık herkesın lada almasına bırılerı sebep oluyor ama
bu cok yakın bırıyse bıle ılgılenemeyebılıyor
degılsede sureklı musterısı olabılırsınız Smile

acemiye kesinlikle gelecek araç değil
bunu acemi olarak rahatlıkla söyleyebilirim
yatak odamı basına ilk kez açıyorum :)
lada sahibi yatağı

2dgqo0p.jpg
motorum Smile

iokzuh.jpg

addaa gidiyoruz Smile
rektefiyelik halde lada servisi bile yürütemeyince çekici kaçınılmaz

2dl28vr.jpg
Başkan bi chooper bakalım,

4 teker masraftan başka bişi değil,

beni de bıktırdı, sattım.. AngryAngry

2n8d9wp.jpg
deli mıknatısıyım hocam

yerınde duran kulusturumun lastıgı sıslendı
boyası cızıldı
boyasokucu dokuldu
koca prof. adam hergun yuzume gulup
sabahın 5.30 unda aynamı kırdı...

degnekcılerle umukumuge geldık...

motor ıcın ne delılerle neler cekılır helede ıstanbulda
sıkıstırıp zevkıne motorcu oldurenler
motorsıklete bısıklet muamelesı yapıp devıren carpanlar
park yerınde park halınde olmasından bıle tahrık olanlar...

arabada alınır motorda alınırda isanbulda bisiklet bile mesele

benı seven Orco istanbul adlı lanet sehirden kurtulsun dıye dua,
sevmeyen hep orda kalsın dıye beddua etsın Smile

bisiklet demişken birkaç ay önce halk otobusune bisikletli ezdirtmeye azmettiren teyze gordum hocam kazık kadar adamlar utanmıyolar bu kılıkta sokaga cıkmaya ez ez dıye soforu gazlıyordu istanbul dunyanın en buyuk acık akıl hastanesidir...
Aboooo, taşı torpaaa altın melmeketim ne hale gelmiş,

Allah gönlünüze göre versin.

İyi ki oraya yerleşmemişim dedim bi zaman.

Araba da çözüm deel, kafalar değişsin umarım goca şehirlerdeSleepy

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: