L'Occitane Shea Butter
Başlıkta adı yazılı ürünü bir süredir kullanıyorum. Ürünle ilgili deneyimlerimi paylaşmak istedim. (Daha sonra ürünle ilgili 1-2 fotoğraf eklemeyi düşünüyorum)

Ürün Unrefined Shea Butter olarak geçiyor, rafine edilmemiş saf shea yağı. Yanlışım varsa üstadlar düzeltecektir ama bu shea ağacının meyvesinden elde edilen bir yağ, kozmetik ürünlerde sıkça kullanılıyor. Birçek parfümde sandal ağacı kokusu kullanıldığı gibi bu da birçok krem ve sabunda malzemelerden biri olarak kullanılıyor. Mesela benim şahsen kullandığım Proraso Sandalwood Tıraş sabununun ikinci malzemesi bu Shea Butter. Şu linkte http://en.wikipedia.org/wiki/Shea_butter Shea Yağının hazırlanışı kısa bir şekilde anlatılmış.

Rafine edilmemiş Shea yağı sulandırılmış süt beyazlığında, daha doğru bir tasvirle eskiden beri kullandığımız "Vicks Vaporub" veya da çok yoğun bir vazelin renginde. Sertliğini ise ben soğuk havada kaldığında sertleşmiş ve uygulaması zorlaşmış bir ayakkabı cilası sertliğine benzetiyorum. Hani şu boyacıların kullandığı teneke kaptaki klasik cila. Kokuya gelince hep hafif bir is kokusu almışımdır kullanırken. Nedenini yukarıda linkini verdiğim yazıyı okuyunca anladım. Yağ hazırlanırken kaplar içinde yoğun ve dumanlı bir ısıl işleme maruz bırakılıyormuş. Bu yüzden biz de is kokusunu yaşıyoruz kullanırken, ama yine de bu koku belli belirsiz diyebilirim.

Uygulama için ürünü kutusundan almak istiyorsanız, aynı cila kullanır gibi iki parmağınızı üstünde bastırarak gezdirmeniz gerekiyor. Bu bir süre uygulamayla üründen parmaklarınızda ince bir katman kalmasını sağlıyor. Şayet üründen bir kütle almak istiyorsanız biraz baskı uygulayarak parmağın kenarıyla veya tırnakla almanız gerekiyor. Ürünü kullanmadan önce avuç içine alıp avuç ayasıyla bir süre inceltmeniz gerekiyor. Bu işlem sonunda yağ kayganlaşıyor, inceliyor ve uygulaması kolay bir hal alıyor.

Ürünü yüzümde, elimde ve çatlayıp sertleşen topuklarda kullanıyorum. Ürün yüze uygulandığında altına su geçirmeyen, ilk başta yağlı bir hissiyat bırakan ince bir katman oluşturuyor. Bu hissiyat bir süre devam ediyor, yüzde emilmesi biraz zaman alıyor. Bu yüzden benim tercihim ürünü hemen tıraş sonrası kullanmak yerine bir krem veya balsam kullanma, gündüz tıraş sonrasında günlük hengamenin etkisiyle yorulan, soğuğun etkisiyle tahriş olan cilde teskin edici, iyileştirici, tamir edici olarak akşam yatmadan önce kullanma yönünde.

Teskin edici, iyileştirici, tamir edici dedim çünkü bu etkileri bizzat hissettiğimi söylemeliyim. Sonuçta uzman değilim ama kullanım sonucu hissettiklerim bunlar. Ayrıca ürün güzel ama mucize diye yapılan tasvirler bana her zaman abartılı gelmiştir. Gerçi abartmayı da biraz severim ama burada onu yapmıyacağım Smile.

Ürünü aldığım yerdeki görevli akşam yatmadan yüze uygulandığında sert sakallı kimselerde yumuşatıcı etkisi olduğunu söyledi. Ama itiraf etmeliyim ben bu etkiyi hissetmedim.

İkinci olarak ürünü topuklarımda çatlak olduğunda gece yatmadan uygulayarak kullanıyorum. Sabah etkisini hissediyorum, tamir edici ve yumuşatıcı etkisi var. Gerçi kronik sorun bir iki gün sonra tekrarlıyor. Ama bu tür uygulamanın yapıldığını nette okumuştum, cidden işe yaradığını söylemeliyim. Tabi yüzde kullanıp ta elde kullanmamak olmaz, yüze uyguladıktan sonra kalan ürünü elime sürüyorum. Şayet elimi fazla yağlı hissedersem ufak bir sabunlamayla hiç uğraşmadan yapışkan ve yağlı histen kurtulmak mümkün oluyor bunu da belirteyim.

Sonuçta sözünü ettiğim ürün Rafine Edilmemiş Saf Shea yağı, Shea Yağı katkılı kremler değil. Bu ürünü ele alırsak tıraş sonrası kullanılabilecek teskin edici tamir edici bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Ama ben 20-30 dakika süren emilme süresince sabah yüzümde verdiği histen hoşlanmadığımdan akşam kullanmayı tercih ediyorum. Bu yüzden tam bir tıraş sonrası ürünü diyemem, daha çok bakım kremi gibi diyebilirim.

Ürün L'Occitane mağazalarında 125 TL'ye 150 gr. olarak satılıyor. Gerçi 29 TL'ye 10 gr'lık deneme boyu da var ama ben alırken büyük kutuyu almayı tercih ettim. Şayet doğum günü indirimini yakalarsanız indirimle 97.5 TL'ye geliyor, ben arkadaşın doğum günü indiriminden faydalandım.

Almaya deyer bir ürün mü derseniz şayet, bittiğinde tekrar aynısından veya başka bir markanın muadil ürününden almayı düşündüğümü söylemem yeterli olacaktır sanırım. Ürün L'Ocitane'de biraz pahalı ama daha önce kullanan bir arkadaş 150 gr.'lık kutunun 1 yıl gittiğini söyledi, o yüzden biraz makul bir duruma geliyor. Mümkün olduğunca ürünü açıklamaya çalıştım. Şayet kullanan üstadlarımız varsa, değerli katkıları güzel olacaktır.

Keyifli tıraşlar dilerim.
İnceleme için teşekkürler btoprak üstat, anladığım kadarıyla tıraş öncesi ve sonrası direk etkili olmasa da genel bakım olarak faydalı bir ürün? Kışın çatlayan, kuruyan cilde iyi geliyorsa ben de deneyebilirim.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Arkonun icine eklesek proraso olur mu acep Big Grin

Elinize saglik ustad, benim de merak ettigim bir urundu.

Sent from my iPhone using Tapatalk
(27/01/2015, Saat: 23:30)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler btoprak üstat, anladığım kadarıyla tıraş öncesi ve sonrası direk etkili olmasa da genel bakım olarak faydalı bir ürün? Kışın çatlayan, kuruyan cilde iyi geliyorsa ben de deneyebilirim.

Öyle düşünüyorum Chinaski üstadım, genel bakım olarak memnunum. Sanırım yararını görürsünüz Smile.
(27/01/2015, Saat: 23:35)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkonun icine eklesek proraso olur mu acep Big Grin

Elinize saglik ustad, benim de merak ettigim bir urundu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Denemek lazım üstad Big Grin. Gerçi hiç deneyen olmadı şu ana kadar herhalde Arko modifikasyonu kısmında Smile.

Teşekkür ederim üstadım.
arko da ne mubarek sabun icine ne atsan gidiyor waalla

inceleme için teşekkürler. Tahriş olmuş ciltte(yüz) denedinizmi acaba?
(28/01/2015, Saat: 00:32)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: inceleme için teşekkürler. Tahriş olmuş ciltte(yüz) denedinizmi acaba?

Teşekkür ederim ooppss üstadım.

Soğuktan tahriş olmuş ciltte akşam üzeri denedim. Tamir edici özelliği var, yüzü teskin ediyor, sabaha tıraşa hazır hale getiriyor diyebilirim. Ama yine de mucize oluşturuyor diyemem, çok tahriş olmuş ciltte birkaç kez kullanma gerekebilir üstadım.
Güzel değerlendirme için çok teşekkürler. Loksitan kremler çok kaliteli oluyor. Havalimanlarında, mağazalarında testerlarını hiç affetmem, sürerim. Ama hiç paramız nasip olmadı el kremlerine Big Grin Gerçi başka ürünlerini ucuz bulduğumuzda almışlığımız var.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(28/01/2015, Saat: 00:52)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim ooppss üstadım.

Soğuktan tahriş olmuş ciltte akşam üzeri denedim. Tamir edici özelliği var, yüzü teskin ediyor, sabaha tıraşa hazır hale getiriyor diyebilirim. Ama yine de mucize oluşturuyor diyemem, çok tahriş olmuş ciltte birkaç kez kullanma gerekebilir üstadım.
Bilgi için teşekkür ederim
Yüzüm tahriş olduğunda gece yatmadan önce arko klasik krem kullanıyorum, o amaçla kullanmayı düşündüm ama sanırım daha uygun fiyatlı bir markadan denk gelmesini beklemem gerek Smile Kör alım yapmak için biraz pahalı geldi.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Huncalife Bioten Jojoba&Shea Yağı Özlü Mentollü Nemlendirici Balsam inter 2 2,684 16/01/2019, Saat: 00:55
Son Yorum: hidalgo
  L'occitane Mer & Mistral After Shave Balm koolandgang 9 9,953 15/01/2016, Saat: 17:25
Son Yorum: neoromancer
  L'Occitane Verdon Aleksey 15 12,777 22/10/2015, Saat: 20:33
Son Yorum: ckeskin
  Shea Butter papazerigi 1 5,020 27/02/2012, Saat: 04:19
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: