KAI Captain Excelia (Folding)
Arkasdaslar bu usturayi ebay vs den alsak gumruge takilma durumu nedir?

@bossyje hocam siz bunu internetten mi almistiniz?
Jileti yoksa gumrukte makinaya bir sey demiyorlar tabiki is memurun yorumunada bagli
Kargo ucreti haric 75€ nun uzerinde beyan edilien her urun icin gumruk ve damga vergisi odersiniz.
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
(25/12/2012, Saat: 18:44)hedehodo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkasdaslar bu usturayi ebay vs den alsak gumruge takilma durumu nedir?

@bossyje hocam siz bunu internetten mi almistiniz?

hocam ben bunu bir arkadaşa getirttim Amerikadan galiba.
Bu ürün %100 gümrüğe takılır.Özellikle paketin üstüne gerçek fiyatını yazarlarsa.Gümrük memurunun ilgisini çekerde paketi açarsa bu seferde kesici alet diye bir dünya laf oluyor.Uğraşda uğraş.Başıma geldi biliyorum.
Mesela şu anda bile benim gümrükte takılmış bir paketim var.Zaten vermiyorlar.Şimdi geri gönder parayı geri iade almaya çalış falan filan.
Eğer satıcı paketin üstüne sizin ödediğiniz meblayı yazarsa kesin gümrükte,yazmazsa kesin sizde Smile bilmem anlatabildimmi???
Mesela size şu anda başımdaki olayı aktarayım.Ne zamandan beri istediğim bir sabun vardı.Tek bir sabun.Kargo parası ile beraber 50euro falan.2 senedir almıyorum,sonunda 3 hafta önce aldım!!!!fransa dan gelecek.Şimdi bir bakıyorum İstanbul da 1 hafta sonra takip ediyorum halen İstanbulda!!! Sonra bir bakıyorum bulunduğum şehrin gümrüğünde.Yazı gelmiş gelin gümrük memurları gözetiminde paketiniz açılacak.Bu sabun zaten kozmetik grubuna giriyor olduğu için,gümrüğü ödeyipte alma şansınız yok!!! Yasak ürün!!! nedense???
Şimdi benim sabun geri gidecek paketi açmazsam veya devlete terkedebilirsin...böylede bir opsiyonun var,yani seçenek sunuyorlar sana!!!.Ama gümrüğünü ödeyipte alamazsın...onu unut yani ..
Şimdi benim sabun geri gidecek,ben bir dünya mail yazıcam işte şöyle böyle diye,yurtdışından bir adres bulucam tanıdıklardan,eğer firma razı gelirse o bulduğum yurtdışı adresine gönderecekler,tabiki extra posta ücreti ile sonrada sözde eğer yurtdışındaki tanıdıklarım ne zaman Türkiyeye teşrif ederler ise bana gelecek.
Daha öncede yazdım bu olayı,çünkü 2. başıma gelişi.İşim parasındada değilim.Ama yani 2 sene alma o kadar bekle sonrada alama ama parasınıda öde Smile

Benim size diyeceğim,bazen foruma yeni üye olan arkadaşlar çok rahat yurtdışından birşeyler getirtebileceklerini sanıyorlar,fakat herzaman göl maya tutmuyor!!!hadi ben biraz şanslıyım çünkü işim dolayısı ile yurtdışında tanıdıklarım baya bir var.Ama herkes bu opsiyona sahip olmayabilir.Benim şu ana kadar 20 paketim geldi,her defasında geldi diye düşünmeyin,çünkü mesela yukarıdaki gibi KAi Usturalar pahalı mallar,es kaza bir takılırsa canınız yanar.
Küçük bir uyarı olsun
Bu gümrük yasağının yanlış anlaşıldığına inanıyorum. Ya da ben yanlış anlamış olabilirim; ancak kozmetik ürünlerde "muafiyet" yasağı var. Yani vergisini ödemeniz gerekiyor. Diğer ürünlerde de yılda toplam 5 defa olmak koşuluyla gümrük muafiyeti hakkınız var.

”Kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının muafen posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklanmıştır. Bunun dışındaki eşya için muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir."

http://ekonomi.haberturk.com/alisveris/h...-kisitlama

Benim daha önce yazdığım bir voskhod getirtme olayım vardı; paketin içindeki jiletin kutusunu ve bir jiletin pakedini açmışlar, bir tane jilete bakıp bantlayıp göndermişlerdi. 3 tl bir gümrük ödedim pakedi alırken; gümrüğe de gitmedim. Pakedin üzerinde bildiğiniz "razor blade" yazıyordu. 100'lük jiletler bunlar.

yine de bilemiyorum, gümrük mevzuatını okumak gerekebilir, sonuçta bildiğiniz gibi hakkınızı bilmezseniz her şeyi yapabilirler size.
ilgili mevzuat ve bizi ilgilendiren kısım hakkinda daha önce yazmıştım. Şuradan bakabilirsiniz:

http://www.geltir.com/thread-492.html
(25/12/2012, Saat: 22:27)psycho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ilgili mevzuat ve bizi ilgilendiren kısım hakkinda daha önce yazmıştım. Şuradan bakabilirsiniz:

http://www.geltir.com/thread-492.html

ilgili bölümü inceledim. ilk link ölmüş; internette biraz araştırınca ilgili kararları indirip inceledim. Bakanlar kurulu kararı (4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARAR ) beşinci kısım, ilgili bölümde (hani şu limiti 150 euro'dan 75'e indiren bölüm):

"Posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya
MADDE 45- (1) (20/8/2011 tarih ve 28031 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile değişik) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır.
(2) (08/4/2011 tarih ve 27899 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile eklenmiştir.) Muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.

(3) (20/8/2011 tarih ve 28031 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile eklenmiştir.) Birinci fıkra kapsamındaki eşyanın cins, nevi, nitelik, miktar ve kıymetine ilişkin düzenleme yapmaya Bakanlık yetkilidir."

Yazılmış, yani gümrük muafiyeti uygulanacak ürünler bakanlığın tasarrufuna bırakılmış.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sitesinde de:

http://eski.gumruk.gov.tr/tr-TR/yolcuisl...Posta.aspx

"Kozmetik ürünlerinin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?

Hayır, 30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır."

Gibi karışık görünen bir ifade kullanılmış.

Konu ile ilgili kargo firması UPS'in sitesinden bir ayrıntı buldum; aktarıyorum:

http://ups.com.tr/page.aspx?pid=91 (sayfanın altında)

"Posta yada hızlı kargo tasımacılıgı yoluyla Kozmetık Urunlerın getırılmesı muafıyet kapsamında yapılamamakta olup kıymetine ve miktarına bakılmaksızın genel hukumler cercevesınde merı gumruk ve dıs tıcaret mevzuatının ılgılı hukumlerı uygulanarak yurda getırılebılır"

Yani ups vergisini verdiğiniz sürece kozmetik ürünleri yurda getirebileceğini söylüyor. Aynı şekilde sporcu gıda ve takviyelerine de izin veriyor. Mevzuatla ilgili olarak da "muafen" getirilmesi yasak. Yani vergisini ödeyip getirtebilmeniz lazım. UPS'nin sitesindeki bilgi de bu yönde.
konu yine sapacak ama ups ve fedex gibi ozel kargolarin kasten gümrüğe yakalatıp gümrük bedeli harici tam detayını bilmesem de terminal hizmet bedeli, ardiye vs. adiyla türlü masraflar çıkarttıklarını ima eden birsürü mesaj ve yorum okudum.
Aman ups,dhl gibi şirketlerin eline düşmeyin.7-8 ay önce y.dışından alışverişim olmuştu.3 parça eşya üstelik illegal birşey yok ve 75 euro sınırının altında olmasına rağmen gümrüğe takılmıştı.ardiye masrafı,vergi vs derken kafadan 300 gibi bir rakam çıkaracaklardı(belki daha fazlası).Haklarımı bilmeme rağmen gönderen firma iletişime geçip ürünleri geri çekmesini istedim.Kargo masrafını keserek paramı geri yatırmışlardı.Lanet olsun dedim.Bir daha da tövbe özel kargo kullanmam.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,742 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Feather Artist Club DX Folding bossyje 48 63,735 07/08/2014, Saat: 10:04
Son Yorum: emre-sti

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: