mikrotom buldum
Dün bir bit pazarında ustura ararken, üzerinde hiç bir yazı bulunmayan bir mikrotom usturaya denk geldim. Mikrotomların biryüzü düz diğer yüzü ise hollow oluyor diye duymuş ve resimlerini de görmüş olmama rağmenaslını ilk defa gördüm.Yıpranmıştı biraz, üzerinde paslanmalar başlamıştı , ağzında kırıklar vardı.
Temizliğini yaptım, ağız kısmından biraz alarak kırıkları yok ettim. 1000 grit ve üzeri çok az zımpara ve yine çok az polisajla kendine getirdim. Bu akşam bileyleme işinide bitirdim. 1k Naniwa chosera ile ağız açtım ancak daha önce mikrotom görmediğim için düz tarafına da ağız açtım ama yalnış mı doğru mu yaptım bilmiyorum , ardından slury ve devamında yalnız su ile coticule ile ağzı 8k nın üzerine çıkardım yine slury ve su işlemini escher re uygulayıp işi bitrdim. kanayama ile stropladım, kromoksit ile yumuşatma yapmadım yarın sabah tıraş olacağım şimdiki haliyle güzel tıraş edecek gibi duruyor ama yarın ola hayrola.
29ger9y.jpg
ngoj8y.jpg
4r7yoi.jpg
9qeomc.jpg
Hayırlı olsun üstat. Çok afilli bir ustura. Tıraş deneyimlerini duymayi iple çekiyorum. Güzel tıraşlarda kullanın.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Cok guzel gozukuyor ustad, asimetrik olmasi hosuma gitti. Ancak saniyorum tek taraftan agiz acilmasi lazim, lord'un blogunda yaziyordu sanki. Bir bakmak lazim.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ben de badger & blade'de kamisori gibi davranılması gerektiğini okumuştum.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Belki biliyorsunuzdur bu usturalar sakal tıraşı için değil deriyi kesmek için üretiliyor. Yani bir nevi vintage neşter. Normal usturaya göre çok daha keskin ve agresif olur.

Iki tarafa da ağız açılması gerek zaten üstat doğru yaptınız. Kac bant kullandınız?
(16/02/2015, Saat: 10:25)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Belki biliyorsunuzdur bu usturalar sakal tıraşı için değil deriyi kesmek için üretiliyor. Yani bir nevi vintage neşter. Normal usturaya göre çok daha keskin ve agresif olur.

Iki tarafa da ağız açılması gerek zaten üstat doğru yaptınız. Kac bant kullandınız?

Komşum niye böyle şeyleri yüksek sesle söylüyorsunuz. Bende böyle birşeyi Türkiye de bulunca hangi sünnetçi amca kullanmıştı diye düşündüysem de aklımdan kovmuştum. Şimdi o mini mini pipilerin katili usturayı yüzüme sürdüğüm geldi aklımaBig Grin. Bu sabah tıraş oldum valla hem hollow hem düz tarafı da süper tıraş etti. Hollow kısmı sol elime denk geldi. Düz kısmının tıraşı bildiğimiz wedge (Kama) cinsi olanlarla aynıydı, İşini güzelce yaptı ancak hiç bir feedback vermedi.
Ben bir süredir her usturama bir kat bant kullanıyorum.Sırtı çizilmemiş oluyor, eskiden bazılarına kullanıp bazılarına kullanmıyordum ama touch uplarda hatırlamakta sorun yaşayınca artık her birinde bant kullanıyorum. Bir de her yeni usturamı biley taşına sürtmeden mutlaka markerle ağzını boyuyorum ki ağızda taşa değmeyen kısım varmı yokmu anlıyayım geometrik bir bozukluk varmı göreyim. Bunda düz kısmını taşa sürttüğümde 2mm kadarlık bir ağız tarayınca bir kat bant daha koydum oraya yine denedim ve bir kat daha ekledim. Yani bir taraf tek bant diğer taraf üç kat bant ile bileylemiş oldum komşum.
Komşum merak etmeyin sünnet çocukları temiz olur Smile

Uygulama mantıklı yanlış hatırlamıyorsam SRP den JimmyHAD de düz tarafi 3, ic bukey tarafı tek bantla bilemisti.

Tıraşı iyi diyorsun yani üstat?
Deri kesmek deyince benim aklıma sünnet gelmedi hiç Big Grin Çok eskiden tıbbi amaçlarla kullanılmıştır diye düşündüm Big Grin
Mevzu tıraşı aştı, yarıldım Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
(16/02/2015, Saat: 16:37)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Deri kesmek deyince benim aklıma sünnet gelmedi hiç Big Grin Çok eskiden tıbbi amaçlarla kullanılmıştır diye düşündüm Big Grin

E sünnet de tıbbi bir durum. Eski sahibi Kemal Özkan olabilir Big Grin
https://instagram.com/buyukkotukurt/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  BAKIN NE BULDUM burakoner0681 31 41,293 11/03/2012, Saat: 01:54
Son Yorum: Solingener

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: